Malta w oczach wielu to wyspa z wieloma plażami, czystą wodą i barami z drinkami. Nic bardziej mylnego. Malta to malutka wyspa na środku Morza Śródziemnomorskiego, która skrywa o wiele więcej skarbów niż tylko plaże. Zjawiskowe i majestatyczne klify, urokliwe i romantyczne miasteczka, starożytne świątynie i piękne trasy spacerowe nad brzegiem morza to tylko niektóre z atrakcji czekające na wczasowiczów na Malcie.

W poradniku o tym jak zaplanować wakacje na Malcie pisałam już, że każdy znajdzie coś dla siebie na Malcie. Od osób uwielbiających relaks na plaży, przez fanów nurkowania do rodzin i osób starszych – każdy spędzi miło czas na tej małej śródziemnomorskiej wyspie. Poniżej przygotowałam zestawienie # 25 najlepszych i najciekawszych atrakcji na Malcie. Miejsca te polecam każdemu i gwarantuję, że nie zawiedziesz się odwiedzając je!

Hotel

# 1 St. Julian’s i Spinola Bay

Podróż po Malcie zaczynamy od najbardziej znanego miasta wyspy, czyli St. Julian’s, lub z maltańskiego – San Giljan. St. Julian’s to małe miasteczko położone nad urokliwą zatoką Spinola. To właśnie Spinola jest najczęściej fotografowaną zatoką na wyspie. Bardzo polecam spacer nad zatoką w godzinach porannych, kiedy miejsce budzi się do życia oraz wieczorem o zachodzie słońca. W Spinoli znajdziesz wiele restauracji serwujących specjały kuchni maltańskiej i włoskiej. Restauracje oferują miejsca na tarasach z widokiem na zatokę, co uczyni Twój posiłek ciekawszym. Jeżeli podróżujesz budżetowo i nie w głowie Ci kolacje w restauracjach a wciąż chcesz nacieszyć się widokiem zatoki Spinola z tarasu, to polecam kawę lub lody w MacDonald’s! Fast food MacDonald’s znajduje się na wprost zatoki Spinola i oferuje stoliki z cudownym widokiem na zatokę. Co więcej, możesz skorzystać z darmowego wi-fi.

St Julians
Spinola Bay

Więcej o St. Julian’s

# 2 Portomaso w St. Julian’s

Nadal zostajemy w miasteczku St. Julian’s ale kierujemy się na północ miasta. Z zatoki Spinola polecam spacer do najpiękniejszego portu na Malcie – Portomaso. Kierując się w stronę Portomaso, po drodze miniesz malutką kocią wioskę (Cat’s Village). Maltańczycy traktują koty trochę jak święte zwierzęta i budują im małe kocie wioski. Mieszkańcy wyspy dokarmiają zwierzaki i dbają o to, aby wioski utrzymane były w porządku. Jedna z tych wiosek znajduje się właśnie między Spinolą a Portomaso.

Portomaso to jedna z najbogatszych dzielnic na wyspie. To właśnie tam znajduje się ogromny hotel Hilton i kilka doskonałych restauracji serwujących owoce morza. Restauracje są dosyć drogie, ale nie musisz wcale płacić, aby wejść na teren portu. Portomaso otwarte jest dla wszystkich przez całą dobę i możesz wybrać się tam na spacer. Polecam spacer w ciągu dnia, kiedy będziesz mieć okazję do zrobienia zdjęć wielkim jachtom w świetle dziennym. Ja osobiście zawsze uwielbiałam chodzić na Porotmaso wieczorami, siadać na molo i wsłuchiwać się w szum morza.

Portomaso

# 3 Paceville i zatoka St. George’s

Kilkadziesiąt metrów od Portomaso znajduje się dzielnica imprezowa – Paceville. To właśnie tam znajdują się największe kluby i puby na wyspie. W dzień dzielnica Paceville jest bardzo spokojna i wygląda niepozornie. Po zmroku Paceville zmienia się nie do poznania. Tłumy ludzi pijących drinki dosłownie wszędzie, pijani nastolatkowie, głośna muzyka i ogólny bałagan, to właśnie prawdziwe oblicze Paceville.

Zaraz za sekcją imprezową znajdziesz centrum handlowe ze sklepami spożywczymi, butikami z ubraniami oraz restauracjami. Po drugiej stronie jest kompleks kinowy i kręgielnia. Zaraz obok Paceville jest też zatoka – St. George’s z piaszczystą plażą. Możesz tam rozłożyć ręcznik i wskoczyć do wody.

St Georges Bay

# 4 Pembroke

Pembroke to miasto położone zaraz obok St. Julian’s. Nie znajdziesz tej pozycji w żadnym przewodniku. Prawdę mówiąc w Pembroke nie znajdziesz żadnych turystów, bo zwyczajnie nie jest to typowo turystyczne miejsce. Ja mieszkając na Malcie dosyć często wybierałam się do Pembroke na spacery i było to jedno z moich ukochanych miejsc. Kierując się z zatoki St. Geroge’s ku północy znajdziesz się w Pembroke. Spacerując brzegiem morza możesz liczyć na zjawiskowe widoki, ciszę i spokój. W Pembroke stacjonowały niegdyś wojska brytyjskie i do dziś stoją tam opuszczone budynki wojskowe. Miejscowi artyści upodobali sobie te opuszczone budynki, które stanowią płótna do grafitti. Jeżeli jesteś na wyspie trochę dłużej i lubisz spacery w ciszy, z dala od zgiełku tłumów, to bardzo polecam Pembroke.

Pembroke Malta
Pembroke grafitti

# 5 Sliema

Sliema uchodzi za jedno z bardziej modnych miast na Malcie. Ceny mieszkań są tam naprawdę wysokie, ale za to dostajesz tam wszystko co potrzebujesz: sklepy, restauracje, puby i co najważniejsze widok na morze 😉 Sliema położona jest nad samym morzem. Zaczynając od zatoki Balluta a kończąc w Sliema Ferries ciągnie się kilkunasto kilometrowy deptak/chodnik, który stanowi świetną opcję dla osób lubiących długie spacery. Mimo, iż Sliema położona jest nad morzem, to nie znajdziesz tam piaszczystej plaży. Jest tam za to wiele plaż kamienistych, na których możesz rozłożyć ręcznik. Nie polecam kąpieli w Sliemie chociaż pewnie spotkasz tam kilka osób w wodzie. Kamieniste plaże w Sliemie to idealne miejsce do wieczornych grilli i spotkań przy piwie. Tak, na Malcie możesz spokojnie rozpalać grille na plażach.

W Sliemie też znajduje się największe centrum handlowe na wsypie – Point, gdzie znajdziesz wszystkie sieciówki ubraniowe. Zaraz za centrum zaczyna się sekcja z modnymi knajpkami i pubami.

Sliema Ferries

# 6 Valletta

Będąc w Sliemie Ferries, czyli miejscu skąd odpływają łódki wycieczkowe możesz zobaczyć znajdującą się po drugiej stronie brzegu stolicę wyspy – Vallettę. Do Valletty możesz dostać się autobusem miejskim. Przystanki autobusów jadących w stronę stolicy znajdują się właśnie w Sliema Ferries. Ja jednak polecam wybranie się do Valletty promem. Łodzie do Valletty odjeżdżają ze stanowiska w Sliemie Ferries co mniej więcej 30 minut. Podróż trwa 10 minut, a bilet w jedną stronę kosztuje 1.5 euro.

Valletta to bardzo małe miasto z kilkoma uliczkami. Polecam bardzo spacer uliczkami miasta, które słyną z ze starych budynków z kolorowymi okiennicami. Budynki te są w większości opuszczone, bo w Vallettcie nikt tak naprawdę nie mieszka. W stolicy jest dużo restauracji, kawiarni, sklepów, jest też kino, ale tak naprawdę nikt się w mieście nie osiedla.

Hotel

Miasto słynie przede wszystkim z cudownych ogrodów zwanych Upper Barrakka Gardens. Ogrody są niewielkie, ale rozpościera się z nich cudowny widok na cały port i miasta znajdujące się na drugim brzegu. Warto wspomnieć, że w Vallettcie cumują wielkie statki wycieczkowe, więc miasto może być czasami bardzo zatłoczone. Idąc brzegiem portu znajdziesz się w kolejnych ogrodach zwanych Lower Barrakka Gardens. Te ogrody są znacznie rzadziej odwiedzane przez podróżników, możesz więc liczyć na ciszę i spokój.

Widok na Vallette

Upper Barrakka Gardens

Odkryj Vallettę na Malcie

# 7 Trójmiasto: Birgu, Senglea, Bormla

Z Upper Barrakka Gardens podziwiać możesz widok na kompleks trzech miast: Birgu, Senglea i Bormla. Birgu to najstarsze miasto, które zostało założone już w Średniowieczu. Pozostałe dwa miasta datują swój początek na przełom XVI i XVII wieku. Warto tu jeszcze wspomnieć, że Birgu było w XVI wieku przez krótki czas stolicą Malty.

Będąc w Vallettcie możesz z łatwością wybrać się do maltańskiego Trójmiasta. Z Upper Barraka Gardens możesz zjechać windą na sam dół, przejść przez ulicę i znajdziesz się w porcie. Owa winda z ogrodów nie jest darmowa i bilet kosztuje 1 euro. Z portu regularnie odjeżdżają łódki do wszystkich 3 miast. Możesz również skorzystać z prywatnych usług gondoliera. Cena przejażdżki gondolą uzależniona jest od ilości osób i Twoich zdolności negocjacyjnych. Polecam wybranie się do Birgu i spacer w porcie, gdzie cumują jachty warte miliony.

Birgu

# 8 Hypogeum Hal Saflieni

Kolejna atrakcja na Malcie to prawdziwa gratka dla fanów archeologii. Neolityczne hypogeum Hal Saflieni pochodzi z mniej więcej 2500 roku przed naszą erą. Zostało odkryte przez przypadek w 1902 podczas prac budowniczych. Nie do końca wiadomo jaka była rola hypogeum, ale najprawdopodobniej było to najpierw sanktuarium, a potem cmentarzysko. Hypogeum znajduje się w miejscowości Paola i jest otwarte dla zwiedzających. Wstęp jest płatny i bilet kosztuje 35 euro. Rezerwacji należy dokonać przez internet najlepiej ze sporym wyprzedzeniem. Heritage Malta, czyli instytucja, która zajmuje się utrzymaniem hyogeum wprowadziła limit odwiedzających i dziś jedynie 80 osób dziennie może wejść do środka. Wstęp jest możliwy jedynie z przewodnikiem i cała wycieczka trwa 50 minut. Niestety w środku nie można robić zdjęć.

Cena biletu jest dosyć spora, ale dla fanatyków historii jest to miejsce obowiązkowe do odwiedzenia podczas pobytu na Malcie.

# 9 Wioska rybacka – Marsaxlokk

Wioska rybacka – Marsaxlokk – to punkt obowiązkowy podczas Twojego pobytu na Malcie. Przyznam, że początkowo byłam sceptycznie nastawiona do tego miejsca. Było to jedno z pierwszych miast, jakie odwiedziłam na Malcie, a to dlatego, że jest bardzo promowane w przewodnikach turystycznych. Za pierwszym razem Marsaxlokk mnie nie urzeklo, ale już za drugim razem pokochałam to miejsce. Marsaxlokk to małe, portowe miasto, gdzie zobaczysz dziesiątki maltańskich łódek zwanych – Luzzu. Te kolorowe łódki zacumowane w porcie to znak charakterystyczny nie tylko Marsaxlokk, ale i całej Malty.

Do Marsaxlokk dojechać można autobusem, ale ostrzegam, że będzie to długa podróż. Jeżeli masz możliwość, to najlepiej jest podjechać tam samochodem. W mieście, zaraz przy porcie znajduje się wiele restauracji serwujących świeże ryby i owoce morza. Zestaw obiadowy ze świeżą rybą, frytkami i surówką można kupić już od 9 euro. Dodatkowo polecam spróbowanie ośmiornicy lub małż.

Marsaxlokk

# 10 Blue Grotto

Blue Grotto to jedno z piękniejszych miejsc na wyspie. W położonym na zachód od Marsaxlokk miasteczku – Qrendi – znajduje się prawdziwy cud natury.  Blue Grotto to nic innego, jak kompleks jaskiń wodnych. Jaskinie, a w szczególności największą z nich, czyli Blue Grotto, można podziwiać już z miasteczka. Stojąc na samej górze zagwarantujesz sobie świetny widok. Istnieje także możliwość zobaczenia jaskiń z bliska. Możesz zdecydować się na wycieczkę łódką do samego środka jaskiń. Łódki do Blue Grotto odpływają co kilka minut, a bilet kosztuje 8 euro. Ostrzegam jedynie, że fale są dosyć wysokie i pobyt na łódce może nie należeć do najprzyjemniejszych, ale z pewnością warto przecierpieć, żeby zobaczyć jaskinie od środka.

Blue Grotto to także najlepsze miejsce na Malcie do podziwiania zachodu słońca. Jeżeli masz taką możliwość, to koniecznie wybierz się tam na koniec dnia.

Więcej o Blue Grotto

# 11 Świątynie Hagar Qim i Mnajdra

Zaraz za Blue Grotto znajduje się kolejna gratka dla fanów historii i archeologii – megalityczna świątynia Hagar Qim. Świątynia pochodzi prawdopodobnie z okresu 3200-3600 przed naszą erą, a została odkryta na Malcie w 1839 roku. Kilkadziesiąt metrów za Hagar Qim archeolodzy odkryli także inne mniejsze dwie świątynie – Mnajdra, które są prawdopodobnie nawet starsze od Hagar Qim.

Wstęp do kompleksu świątyń jest płatny i całość kosztuje 10 euro. W skład biletu wchodzi wizyta we wszystkich trzech świątyniach, a także centrum turystyczne. W centrum turystycznym zostaniesz zaproszony do obejrzenia kilkuminutowego filmu kręconego techniką 5D. Film pokazuje, jak kiedyś mogła wyglądać świątynia Hagar Qim i jak zmieniała się przez wieki.

Dla mnie Hagar Qim to pozycja obowiązkowa podczas wizyty na Malcie i uważam, że miejsce to spodoba się nawet osobom, które nie są fanatykami historii. Jeszcze dodam, że świątynie położone są na wysokim klifie z którego rozpościera się piękny widok na morze.

swiatynie

# 12 Ghar Lapsi

Kierując się na północ ze świątyń dotrzesz do miasteczka Siggiewi i prześlicznej zatoki – Ghar Lapsi. Zatoka ta uchodzi za najlepsze miejsce do nurkowania i snurkowania na całej wyspie. Czysta, ciepła woda i bogate życie podwodne czekają tam na wszystkich nurków. Jeżeli nurkowanie to nie Twoja para kaloszy, to możesz zwyczajnie rozłożyć tam ręcznik i zrelaksować się podziwiając przy tym piękne widoki.

W Siggiewi znajduje się też restauracjo-kawiarnia, gdzie możesz zjeść lub napić się kawy/piwa.

Ghar Lapsi

# 13 Dingli

Rzut beretem od Ghar Lapsi znajduje się miasteczko Dingle i klify. Klify położone są 250 metrów nad poziomem morza i jest to największe wzniesienie na Malcie. Będąc na Dingli warto jest zaparkować samochód i wybrać się na chociaż kilkunastominutowy spacer. Miejsce jest bardzo spokojne i jak na Maltę niezwykle zielone. Miasteczko Dingli jest bardzo małe i nie ma tam żadnych większych atrakcji.

Dingli klify

Dingli

# 14 Mdina

Na północy wyspy znajduje się prawdziwa perełka Malty – Mdina. Jest to jedna z mniejszych miejscowości na Malcie zamieszkana jedynie przez 300 mieszkańców. W czasach Średniowiecza Mdina była stolicą wyspy i zarazem najważniejszym miastem, gdzie miejsce miały wszystkie wydarzenia i gdzie mieszkała arystokracja. W 1530 roku, kiedy to stolicę przeniesiono do Birgu, Mdina zamarła. Właśnie dlatego miasto to nazywane jest często Silent City, czyli Milczące Miasto. Dziś Mdina jest jednym z najcichszych miast na Malcie. Nie mają tam wstępu żadne pojazdy z wyjątkiem rezydentów i służb porządkowych. Do tego miasto utrzymane jest w średniowiecznym klimacie. Wąskie uliczki, kolorowe okiennice, żółto-brązowe budynki to cechy charakterystyczne Mdiny.

Dodam jeszcze, że miasto położone jest na wzgórzu, z którego rozpościera się cudowny widok na całą wyspę.

# 15 Rabat

Zaraz obok Mdiny położone jest kolejne miasto warte odwiedzenia – Rabat. Jest to znacznie większe miasto zamieszkane przez prawie 12,000 osób. Z pozoru Rabat może wydawać się mało interesującym miejscem, ale prawda jest zupełnie inna. W Rabacie można tak naprawdę spędzić kilka godzin spacerując wąskimi uliczkami. Spacer polecam szczególnie w godzinach wieczornych, kiedy miasto jest puste. Za dnia warto jest odwiedzić słynne katakumby Świętego Pawła pochodzące z czasów rzymskich. Wstęp do katakumb kosztuje 5 euro.  Na głównym placu w Rabacie znajdziesz też rozsławioną na całej wyspie restaurację z pasticci. To właśnie tam wypiekane są pasticci z ricottą i zielonym groszkiem. Miejsce wygląda niepozornie i prawdę mówiąc nie zachęca do wejścia, ale tak tam właśnie serwowane są maltańskie pasticci prosto z pieca.

Rabat

# 16 Zoo w Mtahleb (Wildlife Park Mtahleb)

W okolicy Rabatu znajduje się też jedyne na Malcie zoo. Ściślej mówiąc zoo zlokalizowane jest w miejscowości Mtahleb, do której można dojechać albo autobusem z Rabatu, albo samochodem. Wstęp do zoo jest dosyć drogi, bo kosztuje 25 euro od osoby. Teren zoo jest naprawdę bardzo mały i prawdę mówiąc ja osobiście miałam lekki niesmak po wyjściu. Zwierzęta takie jak lwy, pantery, czy tygrysy, które normalnie wymagają dużych terenów, w maltańskim zoo zamknięte są w małych klatkach.

W zoo znajduje się także kawiarnia, gdzie organizowane są kinderbale. Największą atrakcją zoo są małe tygrysy, które można wziąć na ręce (oczywiście za dodatkową opłatą).

# 17 Klify w Bahrija

Cały czas jesteśmy w północnej Malcie w okolicach Rabatu, ale kierujemy się w stronę wybrzeża. Bahrija to miasto na Malcie, którego nie znajdziesz w przewodnikach. Nie spotkasz też tam turystów, bo zwyczajnie nikt o tym miejscu nie pisze. Spotkasz tam zatem lokalsów, którzy upodobali sobie to miejsce na pikniki i grille. A wiadomo, że tam gdzie są lokalsi, a nie ma turystów – to musi być dobrze 😉

Bahrija to małe miasteczko, w którym nie ma dosłownie nic. Jest to tylko miejsce orientacyjne, które pomaga w dotarciu do klifów położonych za miastem. Aby dotrzeć do klifów musisz mieć samochód. Nie ma innego wyjścia – autobus tam nie dojeżdża. Ja trafiłam na to miejsce przez przypadek i potem już odwiedzałam je regularnie. Jest to jedno z najcudowniejszych miejsc na wyspie, gdzie możesz podziwiać cudowne widoki na morze. Możesz też zejść na dół po skałkach na sam brzeg (tu polecam dobre obuwie). Na brzegu spotkasz wędkarzy i nurków. Jeżeli masz więcej czasu, to zabierz ze sobą prowiant, napoje i poczekaj na zachód słońca.

# 18 Buggiba

Buggiba to typowa turystyczna miejscowość, gdzie znajdują się wielkie hotele i bardzo dużo restauracji. Nigdy nie byłam fanką Buggiby, ale z czasem przekonałam się do miasta. Mimo, iż Buggiba jest miejscem nastawionym na turystów to panuje tam unikalny klimat. Buggibę zawsze bardzo lubiłam wieczorami. Często chodziłam tam przed zachodem słońca na spacer wzdłuż wybrzeża i o zachodzie słońca siadałam na samym końcu molo. W Buggibie znajdują się także niedrogie i dobre knajpki z lokalnymi przysmakami.

Główną atrakcją miasta jest akwarium morskie. Wstęp do akwarium kosztuje 12.50 euro. Jest to pewnie większa atrakcja dla dzieci, niż dorosłych, ale i tak warto tam wejść.

Buggiba

# 19 Cafe del Mar w Buggiba

Cafe del Mar w Buggiba to zwyczajnie ekskluzywny bar/pub z basenami położony nad samym brzegiem morza. Przyznam, że nie jestem osobą, która lubi takie miejsca i zawsze dziwiłam się znajomym, którzy chodzili tam co tydzień. Nie bawi mnie popijanie drogich drinków przy basenie jeżeli mogę posiedzieć sobie na plaży nad brzegiem morza zupełnie za darmo. Zmieniłam zdanie, kiedy moja mama przyjechała na Maltę i postanowiłyśmy wpaść do Cafe del Mar na chwilę. Muszę przyznać, że tam jest naprawdę bardzo fajnie i można się dobrze zrelaksować. Pływanie w basenie z widokiem na morze wcale nie jest takie złe, jak mi się wydawało. Do tego restauracja serwuje naprawdę dobre dania! My odwiedziłyśmy Cafe del Mar w ciągu dnia, w tygodniu i nie płaciłyśmy za wejście, ani za leżaki. Miej jednak na uwadze, że w niektóre dni, w szczególności w weekendy wstęp kosztuje aż 15 euro.

Cafe del Mar

# 20 Attard

Położone w samym centrum Malty – Attard – słynie przede wszystkim z ogrodów San Anton i Pałacu Prezydenckiego. Budynek, w którym obecnie znajduje się Pałac Prezydencki został wybudowany w XVII wieku i początkowo stanowił willę dla Antoine de Paule. Przez lata posiadłość przeszła wiele zmian i właścicieli, aż w końcu w 1974 roku stała się oficjalną rezydencją prezydenta Malty. Pałac otoczony jest pięknymi ogrodami i jest to zdecydowanie najbardziej zielone miejsce na całej wyspie. Jeżeli szukasz ucieczki od upałów, słońca i tłumów, to ogrody San Anton są miejscem dla Ciebie. W samym środku ogrodów znajduje się staw z łabędziami i żółwiami, który otoczony jest pięknymi kwiatami. Wstęp do ogrodów jest bezpłatny.

Attard

# 21 Golden Bay &Ghajn Tuffieha

Golden Bay i Ghjan Tuffieha to dwie plaże położone obok siebie. Są to najczęściej odwiedzane piaszczyste plaże na Malcie. Na obu możesz wynająć leżaki i parasole, co zresztą polecam w szczególności w okresie letnim kiedy słońce jest bardzo ostre. Na obu plażach znajdują się także restauracje, gdzie możesz kupić napoje oraz zjeść obiad/kolację. Moją ulubioną plażą zawsze była Ghjan Tuffieha, która otoczona jest przepięknymi klifami. Na Ghjan Tuffieha możesz także wynająć kajaki i wybrać się na przejażdżkę. Woda w tych okolicach jest raczej spokojna, więc nawet niedoświadczeni kajakarze dadzą sobie radę. Wieczorami istnieje możliwość rozpalenia grilla w obu miejscach.

Ghjan Tuffieha

# 22 Mellieha

Mellieha to położone na północy wyspy miasto liczące trochę ponad 10 tysięcy mieszkańców. Wielu turystów omija Melliehę podczas wypadu na Maltę i jedynie przejeżdża przez miasto jadąc w kierunku promów odpływających z Cirkewwy na Gozo lub Comino. Mellieha to przede wszystkim największa na Malcie piaszczysta plaża. Jadąc na plażę w Mellieha masz gwarancję, że znajdziesz tam wolne miejsce na rozłożenie ręcznika. Możesz też wynająć leżak i parasol. Nie jest to najpiękniejsza plaża, bo zdecydowanie piękniejsze widoki gwarantuje Golden Bay czy Pretty Bay, ale bez dwóch zdań jest to największa plaża pod względem powierzchni.

Przejeżdżając przez Melliehę z pewnością zauważysz w oddali charakterystyczną czerwoną wieżę do której możesz wybrać się na spacer. Wieża ta została wybudowana w 1649 roku i jej właściwa nazwa to wieża Świętej Agaty, ale wszyscy nazywają ją Czerwoną Wieżą ze względu na kolor. Wieża niegdyś miała charakter obserwacyjny i obserwowano z niej ruch wodny między Maltą a Gozo.

Mellieha

# 23 Popeye Village

Będąc w Mellieha warto jest wstąpić do Popeye Village, czyli planu filmowego z musicalu „Popeye”. Musical, w którym tytułową rolę zagrał Robin Williams, został nakręcony w 1979 roku właśnie na Malcie w Mellieha nad Anchor Bay. Dziś Popeye Village to jedna z największych atrakcji na wyspie i miejsce jest otwarte dla zwiedzających. Możesz znaleźć się w samym środku planu filmowego i spotkać bohaterów filmu. Świetna zabawa dla dzieci gwarantowana. Bilet w okresie letnim kosztuje 15 euro dla osoby dorosłej, a w okresie zimowym 11 euro. W skład biletu wchodzi oczywiście wstęp do wioski oraz przejażdżka łódką wokół zatoki.

Nawet jeżeli nie znasz filmu i wioska nie bardzo Ci interesuje, to i tak warto podjechać do Popeye, żeby zobaczyć zatokę, która jest zjawiskowa.

Popeye Village

# 24 Comino

Comino to najmniejsza z wysp archipelagu maltańskiego. Na Comino możesz dostać się jedną z ekspresowych łódek, które odpływają co kilka minut z portu w miejscowości Cirkewwa. Bilet w obie strony kosztuje 10 euro. Łódka zabierze Cię prosto do Blue Lagoon, czyli głównej atrakcji na wyspie. Blue Lagoon lub z polskiego Błękitna Laguna to zatoka z turkusową wodą. Jest to jedna z najpiękniejszych zatok na świecie, a jej zdjęcia obiegają internet. Na Blue Lagoon możesz rozłożyć ręcznik i wskoczyć do wody. Niestety nie ma tam zbyt wiele miejsca, więc radzę udać się z samego rana i zająć dobre miejsce.

Na Comino, po przeciwległej stroni od Blue Lagoon, znajduje się także hotel z restauracją. Inną opcją spędzenia nocy na Comino jest rozłożenie tam namiotu 😉

Comino

Dowiedz się więcej o Comino

# 25 Gozo

Na kolejną z wysp archipelagu maltańskiego powinieneś przeznaczyć jeden dzień, albo nawet dwa jeżeli masz taką możliwość. Gozo jest znacznie mniejszą wyspą niż Malta, ale ma swój niepowtarzalny klimat. Mimo, iż główną atrakcja Gozo, czyli Azure Window, zawaliło się kilka lat temu, to i tak nadal warto jest odwiedzić Gozo. Wyspę zwiedzałam na wszystkie sposoby: samochodem, pieszo, autobusami, rowerem oraz autobusem hop on/off. Jeżeli jesteś na Gozo tylko jeden dzień, to polecam albo samochód, albo autobus hop on/off.

Na Gozo dostaniesz się promem, który podobnie jak łódki na Gozo, odjeżdża z portu w Cirkewwa. Pamiętaj, że za bilet na prom płacisz dopiero w drodze powrotnej. Koszt w obie strony to 4.65 euro.

Gozo

Dowiedz się więcej o Gozo

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *