Południowo-wschodnia Malta nie należy do najbardziej turystycznych miejsc. Jest to niezwykle zaskakujące, bo jest to bez wątpienia najpiękniejsze wybrzeże na wyspie. Bogate jest ono nie tylko w piękne miejsca, ale przede wszystkim jest tam cicho i spokojnie. Jednym z takich miejsc w tej części wyspy będących oazą spokoju i oferujących zjawiskowe widoki jest Blue Grotto.

Blue Grotto widnieje w każdym przewodniku turystycznym, ale z jakiegoś powodu tylko nieliczni turyści wybierają to miejsce. Wynika to pewnie z faktu, że położone jest trochę na uboczu, z dala od innych atrakcji turystycznych. Mieszkając na Malcie uwielbiałam tam jeździć. Najbardziej lubiłam spędzać tam niedzielne popołudnia. Wtedy właśnie rodziny maltańskie spotykają się i jedzą wspólny obiad. Knajpki w tej okolicy pękają w szwach w każde niedzielne popołudnia. Na Blue Grotto lubiłam też jeździć wieczorami i obserwować tam zachód słońca. Wtedy miejsce jest prawie puste i poza kilkunastoma kotami nie ma tam żywej duszy. Zachód słońca na Blue Grotto jest bez wątpienia najpiękniejszy na całej wyspie.

Blue Grotto Malta

Czym jest Blue Grotto

Blue Grotto to kompleks 7 jaskiń na południowo-wschodnim wybrzeżu Malty. Miejsce to zawdzięcza swoją nazwę brytyjskiemu żołnierzowi, który zachwycił się jaskiniami na Malcie. Cały krajobraz wydał mu się podobny do słynnego na całym świecie Blue Grotto na włoskiej wyspie Capri, więc tak samo postanowił nazwać jaskinię na Malcie.

Cały kompleks składa się z 7 jaskiń. Największa z nich z charakterystycznym łukiem o wysokości 30 metrów nazywana jest Blue Grotto. Pozostałe 6 jaskiń jest znacznie mniejszych. Niektóre z nich to Jaskinia Miesiąca Miodowego (Honeymoon Cave), Kocia Jaskinia (Cat’s Cave) oraz Jaskinia Lustrzanego Odbicia (Reflection Cave).

Hotel

Woda w jaskiniach i okolicy jest krystalicznie czysta. Właśnie dlatego te okolice często wybierane są na miejsce eskapad nurkowych. Wszystkie jaskinie można podziwiać z góry ze specjalnie do tego wyznaczonych miejsc widokowych. Można też zobaczyć jaskinie od środka wybierając wycieczkę łódką.

Gdzie jest Blue Grotto i jak dojechać

Blue Grotto administracyjnie należy do miasta Qrendi. Wielu jednak bardziej kojarzy jaskinie z małą wioską rybacką położoną zaraz obok – Wied iż-Żurrieq. Miasta Qrendi i Zurrieq spierały się przez lata o to kto powinien ponosić władzę administracyjną nad Blue Grotto. W końcu w 1993 roku rada miejska zdecydowała, że Blue Grotto formalnie przynależeć będzie do Qrendi.

Do Blue Grotto najlepiej jest dojechać samochodem. Jest tam spory parking, więc nie powinno być problemów z zaparkowaniem. Jest on bezpłatny, ale zazwyczaj nad porządkiem panuje tam jeden z mieszkańców, który prosi o napiwek. Jeżeli chcesz uniknąć rysy na samochodzie to lepiej jest mu dać €2. Można tez tam dojechać zwykłym autobusem miejskim. Możesz wysiąść na przystanku Panorama obok którego znajduje się punkt widokowy. Następnie spacerkiem możesz zejść w dół do miasteczka Zurrieq. Możesz też od razu podjechać do miasteczka i wysiąść na przystanku Grotto.

Co robić na Blue Grotto

Jest to niewielkie rozmiarów miejsce, ale spokojnie znajdziesz tam różne aktywności na kilka godzin. Jeżeli zdecydujesz się na wspinaczkę lub nurkowanie to nawet możesz tam spędzić cały dzień.

Podziwiaj Blue Grotto z góry

Wizytę na Blue Grotto najlepiej jest rozpocząć od podziwiania miejsca z góry. Obok przystanku autobusowego Panorama znajduje się fajny punkt widokowy, z którego widać jaskinie i największy łuk skalny. Jeżeli Twoim środkiem transportu jest autobus, to możesz wysiąść zaraz obok tarasu widokowego i zejść do miasteczka na pieszo. Możesz wybrać albo drogę chodnikiem, albo po skałkach. Jeżeli podróżujesz samochodem to zaraz obok punktu widokowego jest postój na kilka aut. Potem możesz podjechać do miasteczka i tam zaparkować na dłużej.

Wybierz się na wycieczkę łódką do jaskiń

W wiosce rybackiej Zurrieq, czyli przy samych jaskiniach, mieszkańcy oferują wycieczki łódką do jaskiń. Taka podróż trawa 20 minut i kosztuje €8. Podczas jazdy małą łódką wjedziesz do kilku z jaskiń i będziesz mógł z bliska zobaczyć turkusową wodę. Woda w okolicach jaskiń jest prawie cały rok dosyć wzburzona, więc łódka może trząść. Przy dużym wietrze jazdy nie są oferowane. Jeżeli wybierasz się w sezonie letnim przy dużym słońcu to polecam zabranie nakrycia głowy oraz mocnego olejku do opalania.

Zrelaksuj się w jednej z kawiarni

W Zurrieq znajduje się kilka małych knajpek, w których możesz się zrelaksować. Niektóre z nich oferują stoliki na zewnątrz lub taras, więc przy dobrej kawie możesz podziwiać otoczenie. Polecam też spróbowanie lokalnej przekąski – ftiry z tuńczykiem. W niektóre niedziele na ulicach mają miejsce muzyczne występy na żywo.

Kawiarnie Blue Grotto

Spacer w Wied Babu

Jeżeli masz ochotę na trochę aktywności fizycznej i trochę więcej czasu to może skusisz się na spacer w Wied Babu. Jest to kamienista dolina, która położona jest zaraz obok jaskiń. Wejście do niej znajduje się niedaleko punktu widokowego obok przystanku Panorama. Wied Babu jest fantastycznym pomysłem na piesze wędrówki. Nie jest to do końca przystosowana przestrzeń na spacery, więc polecam zabrać ze sobą wygodne buty. Długie spodnie też są zalecane, bowiem wysuszone gałęzie krzaków mogą być bolesne.

Wspinaczka na skałkach

Pasjonatów wspinaczki również odsyłam do Blue Grotto. Tamtejsze skałki są idealne dla amatorów i średnio zaawansowanych. Malta generalnie jest dobrym miejsce na wspinaczki, a okolice Błękitnej Groty to najczęściej wybierane miejsce.

Wspinaczka w Blue Grotto

Podziwiaj najpiękniejszy zachód słońca na Malcie

Już wspomniałam, że zachód słońca na Blue Grotto nie ma sobie równych i jest najpiękniejszy na całej Malcie. Stwierdzenie to potwierdzam poniższymi zdjęciami. W godzinach wieczornych Zurrieq jest zupełnie wyludnione i w spokoju możesz podziwiać zjawiskowy zachód słońca.

Blue Grotto zachód słońca

Blue Grotto zachód słońca

Blue Grotto zachód słońca

Blue Grotto zachód słońca

Okolice Blue Grotto

W okolicach Blue Grotto również jest całkiem sporo miejsc do zobaczenia. Możesz więc połączyć wypad do Błękitnej Groty z innymi atrakcjami w okolicy. Na pewno warto jest zajrzeć do oddalonej o kilka kilometrów zatoki Ghar Lapsi. Jest to najczęściej wybierana zatoka przez nurków. Widoki są piękne, więc możesz zatrzymać się tam albo na chwilę, albo na dłużej i przy okazji wskoczyć do wody.

Polecam też wypad do świątyń megalitycznych Ħaġar Qim. Wstęp do świątyń jest płatny, ale warto jest kupić bilet i odwiedzić świątynie, które mają kilka tysięcy lat.

Na koniec możesz wybrać się na krótki spacer na klifach Dingli. Możesz też wstąpić do miasteczka Dingli na filiżankę kawy.

Blue Grotto łódka

 

Co jeszcze zobaczyć na Malcie

 

Hotel

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *