Nie musisz wcale jechać do Tajlandii, Bali, czy na Karaiby aby zobaczyć na własne oczy najpiękniejsze zatoki z turkusową wodą. Wystarczy, że odwiedzisz siostrzaną wyspę Malty – Comino – gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych zatok na świecie. To właśnie na Comino zjeżdżają się podróżnicy z Europy i nie tylko, aby na własne oczy zobaczyć cud natury jakim jest zatoka Blue Lagoon.

Comino to najmniejsza z wysp archipelagu maltańskiego, która położona jest między Maltą i Gozo. Powierzchnia Comino liczy jedynie 3,5 km i wyspa zamieszkana jest przez jedynie 3 osoby. Na Comino znajduje się jeden hotel, kaplica i mała stacja policyjna. Nazwa wyspy pochodzi od przyprawy – kminek (z angielskiego cumin) – przyprawy, która niegdyś była główną przyprawą na wyspach maltańskich. Dziś jest to przede wszystkim raj dla plażowiczów i wielbicieli pięknych widoków. Znajdująca się na Comino zatoka – Blue Lagoon – to najpiękniejsza zatoka w tej części świata. Będąc na wakacjach na Malcie grzechem jest zatem nie wybrać się na Comino i słynną Blue Lagoon.

Blue Lagoon Comino
Widok na Blue Lagoon na Comino

Comino – jak dojechać

Na wyspę możesz dotrzeć zarówno z Malty, jak i z Gozo. Łódki na Comino z Malty odjeżdżają z portu w Cirkewwa. Do Cirkewwa najlepiej jest dostać się autobusem miejskim lub taksówką. Pamiętaj jednak, że taksówka do Cirkewwy będzie dosyć droga i musisz być przygotowany na wydatek ok 30 euro. Autobus to zdecydowania tańsza opcja, ale niestety autobusy do Cirkewwa są zawsze pełne i często nie zatrzymują się na przystankach. Jeżeli masz możliwość to najlepiej wsiąść do autobusu na pierwszym przystanku. Podróż autobusem ze Sliemy do Cirkewwa trwa mniej więcej jedną godzinę.

Hotel

W Cirkewwa znajduje się terminal, z którego odjeżdżają promy na Gozo. Łódki na Comino odpływają z małego molo które znajduje się kilkanaście metrów za terminalem. Miejsce jest bardzo dobrze oznakowane, więc dotrzesz tam bez problemów. Łódki na Comino odpływają co kilkanaście minut, więc nie będziesz musiał długo czekać. Koszt w obie strony to 10 euro. Całość płatna jest z góry i dostaniesz bilet, który będziesz musiał zachować i okazać w drodze powrotnej. Łódki z Cirkewwa płyną do Blue Lagoon lub zatoki San Niklaw, gdzie znajduje się hotel. Większość z nich płynie do Blue Lagoon, czyli tej słynnej zatoki. Jeżeli natomiast zostajesz na noc w hotelu, to poczekaj na transport do zatoki San Niklaw.

Jeżeli podróżujesz z Gozo, to zasady są takie same. Łódki na Comino z Gozo odpływają z portu w Gozo co kilkanaście minut ze stacją końcową w Blue Lagoon.

Warto jest zaznaczyć, że w cenę biletu wchodzi również wycieczka objazdowa po jaskiniach. Na taką wycieczkę objazdową zostaniesz zabrany w drodze powrotnej. Twój kapitan zabierze Cię do 2 – 3 jaskiń na Comino, gdzie będziesz mógł zrobić kilka zdjęć.

Port w Cirkewwa
Port na Malcie, z którego odjeżdżają łódki na Comino
Łódka odjeżdżająca na Comino
Taką łódką dotrzesz na Comino

Kiedy najlepiej jechać na Comino

Najlepszy okres na odwiedzenie Comino to między czerwcem a październikiem. Woda wtedy jest ciepła i idealna do pływania. Między kwietniem a czerwcem unikniesz tłumów, ale woda będzie wciąż zimna. Między grudniem a marcem łódki na Comino nie odpływają wcale lub ich serwis jest mocno ograniczony.

Blue Lagoon na Comino

Blue Lagoon lub z języka polskiego – Błękitna Laguna – to główna atrakcja Comino. Jest to zatoka z krystalicznie czystą wodą w kolorze turkusowym. Jest to idealne miejsce do pływania i snurkowania. Woda w Blue Lagoon nie jest bardzo głęboka, ale prąd wodny jest dosyć silny, więc polecam pozostanie przy brzegu.

Na Blue Lagoon najlepiej jest wybrać się z samego rana, kiedy nie ma jeszcze tłumów. Jeżeli masz możliwość, to polecam wypad na Błękitną Lagunę o godzinie 8 – 9 rano. W godzinach popołudniowych zatoka jest bardzo zatłoczona i ciężko jest znaleźć miejsce na rozłożenie ręcznika. Wspomnę tutaj jeszcze, że na Blue Lagoon nie ma piaszczystej plaży i ręcznik możesz rozłożyć jedynie na skałkach. Jeżeli zatem chcesz zarezerwować dobre miejsce, to musisz być tam wcześnie.

Istnieje również możliwość wynajęcia leżaka z parasolem, ale ich ilość jest ograniczona, więc znów warto jest pojechać tam wcześnie, aby zarezerwować leżak.

Na Blue Lagoon znajduje się toaleta i mały barek, gdzie kupisz napoje, lody i kanapki.

Jeżeli chcesz uniknąć dzikich tłumów na Blue Lagoon, to polecam wybranie się na małą wysepkę, która znajduje się na wprost Blue Lagoon. Będziesz musiał dojść na nią przez wodę. Woda nie jest bardzo głęboka, więc możesz po prostu iść po dnie i trzymać swoje rzeczy w górze. My mieliśmy materac i swoje rzeczy osobiste przetransportowaliśmy na materacu. Jeżeli planujesz spędzić cały dzień na Blue Lagoon to polecam taką opcję. Na tej małej wysepce będziesz pewnie sam, więc dobry wypoczynek gwarantowany. Dodatkowo jest to idealne miejsce do snurkowania, gdzie spotkasz wiele ryb już przy brzegu. Minusem tego miejsca jest brak toalety i absolutnie zero cienia, więc mocny olejek do opalania jest niezbędny.

Hotel

Ostatnie łódki z Comino na Maltę/Gozo odpływają o godzinie 18:00. Jeżeli chcesz zostać na Comino na noc, to oczywiście istnieje taka możliwość. Możesz wynająć pokój w hotelu w zatoce San Niklaw lub rozłożyć namiot. W okresie letnim noce są bardzo gorące, więc namiot lub karimata i śpiwór doskonale się sprawdzą.

Życzę Ci udanego pobytu na Blue Lagoon, a jeżeli szukasz innych atrakcji na Malcie, to odsyłam do zestawienia najlepszych atrakcji na Malcie.

Port na Comino
Port na Comino
Blue Lagoon Comino
Widok na Blue Lagoon
Blue Lagoon
Na Blue Lagoon cumuje wiele łódek
Blue Lagoon
Turkusowa woda na Blue Lagoon
Blue Lagoon
Blue Lagoon
Jaskinie na Comino
Zwiedzanie jaskiń w drodze powrotnej
Jaskinie na Comino
Jaskinie na Comino

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *