Alcatraz – niegdyś więzienie o zaostrzonym rygorze będące domem dla najbardziej niebezpiecznych przestępców, a dziś atrakcja turystyczna. Malutka wyspa, na której niegdyś znajdowało się więzienie, a dziś muzeum oddalona jest jedynie o 2 km od wybrzeża. Sława więzienia nie cichnie, mimo iż obiekt zamknięto ponad 50 lat temu.

Więzienie na wyspie Alcatraz zamknięto dokładnie w 1963 roku a dziś wyspa jest jedną z największych atrakcji w San Francisco. W sezonie letnim miejsce odwiedza ponad 5 tysięcy turystów każdego dnia. Skąd tak duża popularność Alcatraz? Powodów jest wiele, ale głównym z nich jest Al Capone. To właśnie to nazwisko słyszałam najczęściej wśród odwiedzających podczas mojej wizyty. Tak, w Alcatraz swój wyrok odsiadywał między innymi Al Capone i jest to zdecydowanie najbardziej znane nazwisko związane z tym więzieniem. Najbardziej znane choć tych słynnych więźniów było więcej. Bardziej wtajemniczone osoby mogą rozpoznawać nazwisko Franka Morrisa, który zorganizował najsłynniejszą ucieczkę z więzienia. Pomagali mu w tym inni więźniowie. Ucieczka była najprawdopodobniej udana chociaż do dnia dzisiejszego nie odnaleziono uciekinierów, ani żywych, ani martwych.

Więcej ciekawych historii związanych z więzieniem można usłyszeć zwiedzając wyspę. W budynkach więziennych otworzone zostało muzeum. Odwiedzający mogą zobaczyć cele więźniów, a także inne pomieszczenia jak stołówkę, toalety, prysznice. Jest to niezwykle ciekawa wizyta. Ja byłam zachwycona i naprawdę usłyszałam wiele ciekawych informacji na temat więźniów i życia codziennego za kratami Alcatraz.

Więzienie Alcatraz – krótka historia

Wyspa na której kiedyś znajdowało się więzienie odkryta została w 1775 roku przez hiszpańskiego odkrywcę – Juana Manuela de Ayala. Nazwał on wysepkę – La Isla de los Alcatraces co z języka hiszpańskiego oznacza Wyspę Głuptaków. Odkrywca zastał bowiem tam liczne gniazda głuptaków i na ich cześć nazwał wysepkę. Nazwa Alcatraz narodziła się z oryginalnej nazwy La Isla de los Alcatraces kilkanaście lat później.

W 1850 ówczesny prezydent Millard Fillmore nakazał wzniesienie na wyspie bazy wojskowej. Baza została przekształcona na więzienie wojskowe kilkanaście lat później. Federalny Zarząd Więziennictwa przejął władze nad wyspą dopiero w 1933 roku.

Zamysłem władz była budowa na wyspie więzienia o zaostrzonym rygorze, z którego nie byłoby możliwości ucieczki. W pierwszym transporcie dnia 11 sierpnia 1934 roku przywieziono 137 więźniów. Byli to najgroźniejsi przestępcy z całego kraju, z którymi poprzednie jednostki więzienne zwyczajnie nie dawały sobie rady. Porządku na wyspie pilnowało ponad 200 strażników w tym oficerzy FBI. Zadaniem strażników było bezwzględne przestrzeganie porządku. W więzieniu panowały ścisłe zasady, które więźniowie musieli przestrzegać. I tak na przykład w początkowych latach w wiezieniu panowała zasada ciszy. Więźniowie rozmawiać mogli jedynie na spacerniaku. Nie było tam mowy o nieposłuszeństwie lub złym zachowaniu. Więźniowie musieli chodzić jak w zegarku i grzecznie wykonywać rozkazy. Każde nieposłuszeństwo było karane pobytem w izolatce. A izolatki mieściły się w piwnicach obiektu. Piwnice były przepełnione wilgocią, nie było w nich łóżek a na dodatek więźniowie dostawali jedzenie raz na kilka dni. Alzatraz było dla nich piekłem.

Wynikiem tak bezwzględnego traktowania były liczne załamania psychiczne i próby samobójcze więźniów. Al Capone również przeżywał liczne załamania psychiczne.

W trakcie 29 lat działalności, w Alcatraz podjęto 14 prób ucieczki. 13 prób było nieudanych – więźniów albo złapano, niektórzy utonęli a inni zostali zestrzeleni. Tylko jedna próba najprawdopodobniej powiodła się. Ta najsłynniejsza ucieczka miała miejsce 11 czerwca 1962 roku. Mózgiem operacji był Frank Morris oraz jego dwóch pomocników – bracia John i Clarence Anglinowie. Morris zauważył u siebie w celi pod umywalką pustą przestrzeń. Przy pomocy łyżeczki do herbaty poszerzył otwór i odnalazł dawny kanał hydrauliczny. Używając jedynie zwykłych sztućców wyniesionych z kuchni więźniowie poszerzali otwór. Kiedy byli już gotowi, w celi przygotowali manekiny, które miały zmylić strażników. W nocy przedostali sie na dach więzienia, pokonali mur i przedostali się na tratwy (wykonane z płaszczów przeciwdeszczowych). Strażnicy przekonani byli, że więźniom nie udało się przepłynąć zatoki i szukali ciał. Nie znaleźli jednak ani ciał, ani żywych. Nie wiemy zatem co stało się z trójką uciekinierów z Alcatraz.

Więzienie na wyspie zamknięto w 1963 roku w wyniku zbyt wysokich kosztów utrzymania i dużego ryzyka ucieczki więźniów. Dziś Alzatraz to atrakcja turystyczna, gdzie można zwiedzić mury więzienia. Można tam także napotkać siedliska wielu gatunków roślin i ptaków, które w marcu zakładają gniazda.

Alcatraz San Francisco

Więzienie Alcatraz

Gdzie leży Alcatraz

Alcatraz to mała wyspa leżąca w Zatoce San Francisco, 2 km na północ od wybrzeża. Wyspa ma powierzchnię 8.9 ha, szerokość 180 m a długość 551 m. W najwyższym punkcie wyspa sięga 41 m.

Ile kosztują bilety do Alcatraz

Odwiedzający mogą wybrać następujące taryfy:

  • Wycieczka dzienna – bilet normalny: $50.15; seniorzy: $47.80; dzieci: $33.80
  • Zwiedzanie nocne – bilet normalny: $60.70; seniorzy: $57.00; dzieci: $39.00
  • Zwiedzanie z przewodnikiem – bilet normalny: $105.70; seniorzy: $99.00; dzieci: $101.55

Bilety obejmują przejazd promem, wejście do więzienia a także audioprzewodnik. Rezerwacji można dokonać na stronie alcatrazislandtickets.com i polecam zrobić to kilka dni wcześniej. Jest to bardzo popularna atrakcja i bilety dość szybko się wyprzedają. Do tego bilety należy kupić na konkretną godzinę i każdy przedział czasowy ma ograniczoną ilość biletów.

Promy do Alzatraz

Promy do Alcatraz odpływają z Pier 33 (niedaleko od słynnego Pier 39). Bilet do Alzatraz obejmuje prom w obie strony oraz wejście do więzienia. Bilet kupuje się na konkretną godzinę i boarding zaczyna się ok 40 minut przez odpłynięciem promu. W drodze powrotnej nie musisz trzymać się konkretnej godziny. Promy do San Francisco odjeżdżają co ok 20-30 minut według rozkładu (aktualny rozkład można znaleźć na wyspie).

Jak wygląda wizyta w Alcatraz

Zwiedzanie Alcatraz trwa ok 3 godziny – łącznie z podróżą promem w obie strony i zwiedzaniem więzienia. Można oczywiście zostać dłużej, ale 3 godziny to taki optymalny czas.

Przygodę z Alcatraz rozpoczyna się na Pier 33 skąd odpływają promy. Na bilecie widnieje informacja, że na promie należy pojawić się co najmniej 45 minut przed odpłynięciem. Wydaje mi się, że 15-20 minut wcześniej w zupełności wystarczą. Ja miałam rezerwację na pierwszy prom w ciągu dnia, byłam tam 40 minut przed czasem, a prom i tak był opóźniony.

Podróż promem na Alcatraz trwa ok 10 minut. Na promie znajduje się mała kafejka, gdzie można kupić kawę i przekąski. Na terenie wyspy nie można jeść i pić (wyjątkiem jest woda). Jedzenie i picie dozwolone jest jedynie w jednym wyznaczonym miejscu tuż obok stacji promu. Nie można zatem kupić sobie kawy na wynos i spacerować po obiekcie popijając poranną kawkę.

Po wyjściu z promu wszyscy zbierają się w jednym miejscu, gdzie ma miejsce orientacja. Park Ranger przedstawia zasady pobytu na wyspie i opowiada o zasadach BHP. Trwa to ok 5 minut. Następnie każdy zwiedza Alcatraz na własną rękę (chyba, że ktoś wykupił zwiedzanie z przewodnikiem). Ja najpierw wybrałam się na spacer dookoła wyspy. Jest tam taka fajna ścieżka dookoła z obłędnymi widokami na miasto i Golden Gate.

Wyspa Alcatraz

Następnie udałam się już do środka. Zwiedzanie więzienia odbywa się z audioprzewodnikiem, który wliczony jest w cenę biletu. Audioprzewodnik dostępny jest w kilku językach, ale niestety wersji polskiej nie ma.

Alcatraz

W środku można zobaczyć cele więźniów, kuchnię, jadalnię, toalety, prysznice, bibliotekę i kilka innych pomieszczeń. Sam audioprzeowdnik jest naprawdę ciekawy i dobrze się go słucha. Nie są to tylko suche historyczne fakty, ale także wspomnienia samych więźniów.

Na wyspie zostać można nieograniczoną ilość czasu, ale jest to dosyć małe miejsce, więc po zwiedzeniu więzienia i po spacerze nie ma już co tam robić. Po ok 2.5 godziny już byłam zatem gotowa do drogi powrotnej. Promy do Pier 33 odpływają co kilkanaście minut, więc nie trzeba długo czekać.

Alcatraz

Alcatraz

Zwiedzanie Alcatraz – informacje praktyczne

  • Na wyspie nie można jeść i pić (z wyjątkiem wody). Jedynym możliwym miejscem do spożywania jedzenia i picia na wyspie jest miejsce w okolicy promu.
  • Jedzenie i picie można kupić jedynie na promie. Na wyspie nie ma żadnej kawiarni.
  • Palenie dozwolone jest tylko w jednym, wyznaczonym miejscu.
  • Zabierz ze sobą nakrycie głowy, bo słońce na Alcatraz bardzo piecze.
  • Osoby mające problem z chodzeniem mogą skorzystać z transportu, który dowozi pasażerów od promu do więzienia (do pokonania jest niewielkie wzniesienie).
  • Audioprzewodniki dostępne są w kilku językach, ale nie ma wersji polskiej.
  • Bilety zarezerwuj jak najwcześniej, bo dosyć szybko się wyprzedają.

 

Co jeszcze zobaczyć w San Francisco

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *