St. Julian’s to miasto dla mnie wyjątkowe, bo mieszkałam tam przez dwa lata. Codziennie rano przechodziłam przez zatokę Spinola, a wieczorami spacerowałam w porcie Portomaso. Z St. Julian’s mam wiele wspomnień i już chyba zawsze będę traktować to miasto jak swój drugi dom. Wracam tam kilka razy w roku i odwiedzam moje ukochane miejsca.

Stolicą Malty jest Valletta, ale tak naprawdę życie toczy się w St. Julian’s. Tam znajdują się najlepsze restauracje na Malcie, ekskluzywne hotele i oczywiście największa imprezowa dzielnica. Jest to najgłośniejsze miasto maltańskie skupiające codziennie setki imprezujących nastolatków i turystów. Daleko St. Julian’s do imprezowych dzielnic w Londynie czy Barcelonie, ale jak na maltańskie warunki to dzieje się dużo. St. Julian’s to jednak nie tylko kluby, imprezy i zatłoczone ulice. W mieście jest kilka zacisznych miejsc, w których można się zrelaksować. Ja najbardziej lubię St. Julian’s rano, kiedy miasto budzi się do życia. W godzinach porannych fajnie jest wybrać się na spacer promenadą podziwiając przy tym piękne widoki.

St Julians zatoka

Kilka słów o St. Julian’s

St. Julian’s, lub z języka maltańskiego San Giljan, to główne miasto w centralnej Malcie zamieszkane przez ponad 10 tysięcy mieszkańców. Patronem miasta jest Julian Szpitalnik od którego miasto odziedziczyło nazwę. St Julian’s sąsiaduje od północy z Pembroke, od zachodu z Swieqi a od południa z miastami Sliema i Gzira. W mieście można wyróżnić kilka stref. Największe to:

 • Paceville
 • Ta’ Ġiorni
 • Tal-Għoqod
 • Zatoka St George’s
 • Zatoka Spinola
 • Klify Il-Qaliet

Największym budynkiem w St. Julian’s jest wieża Portomaso o wysokości 97.54 metrów. Jest to właściwie najwyższy budynek na całej wyspie.

Jak dojechać do St. Julian’s

Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z resztą wyspy. Zwykłym autobusem miejskim dotrzesz do prawie każdego większego miasta na Malcie. Podróż będzie zapewne długa, ale niestety komunikacja miejska na Malcie pozostawia wiele do życzenia. Oto kilka najczęściej wybieranych tras do/z St. Julian’s:

 • Lotnisko. Dojazd taksówką kosztować będzie €20. Postój taksówek znajduje się zaraz przy hali przylotów. Autobus TD2 dowiezie Cię prosto do St. Julian’s w mniej niż 30 minut. Na dojazd autobusami X1 i X2 potrzebować będziesz mniej więcej 60 minut. Możesz też zdecydować się na specjalny transfer prywatnym autobusem w cenie €14.
 • Podróż do/z Valletty trwa mniej niż 40 minut i trasę tę obsługują następujące linie 13, 14, 15, 16
 • Mdina/Rabat. Autobusem 202 dotrzesz tam w 60 minut.
 • Bugibba/Qawra. Możesz dojechać autobusami: 222, 212 oraz 225 w mniej więcej 40 minut.
 • Ċirkewwa (prom na Gozo i łódki na Comino). Pokonanie tej trasy autobusem 22 zajmie 75 minut.

Hotel

Co zobaczyć w San Giljan

Przechodzimy do głównego punktu, czyli zwiedzania St. Julian’s. Oto lista miejsc, którą warto zobaczyć w mieście.

Spinola Bay (Zatoka Spinola)

Sercem St. Julian’s jest zatoka Spinola. Jest to niewielkich rozmiarów zatoka, w której cumują małe łódki rybackie. Nie ma tam możliwości kąpieli, ale cała zatoka otoczona jest deptakiem, więc można liczyć na spacer przy pięknych widokach. Po zachodniej stronie Spinoli znajduje się wiele restauracji oferujących stoliki na tarasie. Możesz zatem kosztować przepysznej maltańskiej kuchni podziwiając przy tym Spinolę. Istnieje też możliwość wybrania bardziej budżetowej opcji na podziwianie zatoki z góry. Na wprost Spinoli znajduje się Macdonald’s z tarasem. Z balkonu rozpościera się cudowny widok na całą zatokę.

Spinola Bay Malta

Spinola Bay Malta

Spinola Bay Malta

Promenada

Za zatoką Spinola znajduje kilkukilometrowa promenada, która ciągnie się wzdłuż wybrzeża aż do Gziry. Spacer promenadą to niesamowite przeżycie, bowiem spacerujesz cały czas podziwiając widoki na otwarte morze i panoramę okolicznych miast. Promenada jest też doskonałym pomysłem na poranny jogging. Wczesnym rankiem spotkasz tam wielu sportowców.

Promenada St Julians

Balluta Bay

Spacerując promenadą ze Spinoli dojdziesz do kolejnej zatoki – Balluta. Znów w zatoce Balluta nie ma plaży, ale są za to skałki na których możesz rozłożyć ręcznik. Wokół zatoki znajduje się kilka restauracji i pubów. Jest też neogotycki kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.

Balluta Bay Malta

Portomaso

Porotmaso to port, w którym cumują prywatne jachty i większe łodzie. Jest to bez wątpienia najbardziej ekskluzywna część w St. Julian’s. Ekskluzywna nie tylko za sprawą drogich jachtów, ale głównie przez otaczające port prywatne apartamentowce i hotel Hilton. Do Portomaso warto jest wybrać się z dwóch powodów. Pierwszy to spacer wokoło portu. Spacerując możesz podziwiać cudowne łodzie cumujące na mieniącym się w słońcu morzu. Spacer polecam w ciągu dnia, ale też wieczorem po zachodzie słońca. Drugim powodem na wybranie się do Portomaso są tamtejsze restauracje. Jest ich tam kilka i wszystkie serwują doskonałe dania kuchni śródziemnomorskiej. Możesz spróbować owoców morza, ryb i zasmakować lokalnego wina. Restauracje te nie należą może do najtańszych, ale zdecydowanie warte są każdej złotówki.

Portomaso Malta

Portomaso Malta

Portomaso Malta

Portomaso Malta

Kocia Wioska

Pomiędzy Portomaso a zatoką Spinola znajduje się jedyna w swoim rodzaju kocia wioska. Takich wiosek na Malcie jest w zasadzie kilka. Maltańczycy bowiem uwielbiają koty i zakładają takie wioski, aby bezdomne koty miały gdzie spać i co zjeść. Kocia wioska w St. Julian’s jest z tych na wyższym poziomie, bowiem koty mają tam małe domki, koszyki, specjalne łóżeczka i oczywiście pod dostatkiem kociej karmy. Chętni mogą złożyć datek na utrzymanie miejsca.

St. George’s Bay 

St. Julian’s może jest i małym miastem, ale ma wszystko, co potrzeba. W mieście jest nawet prawdziwa plaża i znajduje sie ona w zatoce St. George’s. Może nie aż tak do końca prawdziwa, bo piasek jest dowożony co roku przed sezonem letnim. Plaża jednak jest strzeżona i oczywiście można się tam kąpać. Kilkanaście metrów od plaży znajdziesz rząd restauracji i sklepów spożywczych.

Paceville

Wspomniałam wcześniej, że St. Julian’s to maltańskie centrum rozrywki. Sercem rozrywkowego oblicza miasta jest dzielnica Paceville. Jest to kilka ulic w centrum miasta, na których znajdują się puby i kluby. O poranku Paceville wygląda jak miasto duchów – wszystkie kluby są zamknięte i nie ma tam prawie żadnej żywej duszy. Wieczorami natomiast Paceville pęka w szwach i dzieje się tam wszystko. Często imprezy przenoszą się z klubów na ulice i ciężko nawet jest przejśc przez ten tłum. Do Paceville zjeżdżają się wieczorami mieszkańcy z całej wyspy, ale także młodzi turyści. Zabawa trwa na całego!

Bay Street – centrum handlowe

W St. Julian’s nie brakuje także centrum handlowego. Dom handlowy Bay Street, który znajduje się zaraz za Paceville, nie jest ogromnych rozmiarów, ale znajdziesz tam kilka sklepów z ubraniami, butami, biżuterią. Są też restauracje, kawiarenki i sklepy spożywcze.

Kompleks kinowy Eden 

Kilkanaście metrów od centrum handlowego Bay Street znajdziesz kompleks kinowy Eden. Kino w St. Julian’s ma kilkanaście sal kinowych. Poza kinem możesz wybrać się tez na kręgle.

Kasyno Dragonara

Malta generalnie słynie z dużej ilości kasyn naziemnych. Wiele osób przyjeżdża na wyspę po to właśnie, aby odwiedzić okoliczne kasyna. Najsłynniejszym z kasyn jest Dragonara, które zlokalizowane jest właśnie w St. Julian’s. Regularnie odbywają się tam turnieje pokerowe i inne wydarzenia.

Restauracje w St. Julian’s

Tak naprawdę St. Julian’s pęka w szwach od restauracji. Znajdziesz tam ekskluzywne restauracje, ale też budżetowe knajpki i nawet street food. oto kilka moich ulubionych miejsc, które polecam.

 • Tony’s Bar, Triq Mikiel Ang Borg. Zaczynamy od budżetowej propozycji. Tony’s Bar w zatoce Spinola to miejsce dla Maltańczyków. A wiadomo, że jak w knajpie jest dużo lokalsów, to miejsce musi być dobre. W Tony’s bar kupisz przekąski takie jak wrapy czy maltańskie ftiry. Jedzenie jest świeże i naprawdę tanie.
 • Kazin Tal Banda, 31 St George’s Road. Kolejne tanie miejsce w Spinola. Jest to bar znów dla Maltańczyków. Dostaniesz tam ftirę i maltańskie piwo CISK. Ceny sa niskie a klimat i jedzenie bardzo przyjemne.
 • Cuba, Spinola Bay. Restauracja w samej zatoce z tarasem widokowym. Ceny nie są wygórowane. Cuba serwuje dania z różnych części świata. Są burgery, pizza, kanapki, sałatki, pasty, mięso. Polecam wybranie się tam wieczorem, bo właśnie wtedy widok z tarasu jest niesamowity. W Cuba nie musisz koniecznie zamawiać jedzenia. Możesz zostać przy kieliszku wina lub piwie.
 • Lore & Fitch, 8 St George’s Road. Restauracja obok Spinoli serwująca głównie steki. Dania w Lore & Fitch są przepyszne, najlepsze steki na Malcie. Niestety ceny są wysokie.
 • San Giuliano, 4 St George’s Road. San Giuliano specjalizuje się w kuchni śródziemnomorskiej, więc możesz tam skosztować świeżych ryb oraz owoców morza. Fajne miejsce, ale ceny znów są dosyć wysokie.
 • Gululu, 133, Spinola Bay. Gululu to typowa maltańska restauracja serwująca jedynie lokalne dania. Ceny nie są bardzo wysokie, więc warto tam zajrzeć i spróbować lokalnych dań.
 • Zeri’s, Portomaso. Ze wspomnianych wcześniej ekskluzywnych restauracji w Portomaso najbardziej polecam Zeri’s. Cudowna knajpka z najlepszymi na Malcie owocami morza. Dostaniesz też dania mięsne, ale naprawdę warto jest skusić się na dania rybne i desery/
 • Sale e Pepe, Portomaso. Jedną z tańszych restauracji w Portomaso jest Sale e Pepe. Jest to włoska knajpka, ale nie dostaniesz tam pizzy. W menu królują ryby, pasty i dania mięsne.
 • ImPasta, Triq Paceville. Fajne i budżetowe miejsce w okolicach Paceville. ImPasta serwuje tylko pastę, ale wszystkie makarony są świeże i wyrabiane na miejscu. Możesz nawet zobaczyć cały proces powstawania makaronu. W ImPasta najpierw wybierasz rodzaj makaronu jaki chcesz, a potem sos. Możesz zjeść na miejscu lub na wynos. Bardzo polecam!
 • Il Pirata, Triq Paceville.Knajpka ze średniej półki. Il Pirata to restauracja z kuchnia śródziemnomorską. Najlepsze są tam makarony i sałatki. Zaletą jest, że Il Pirata znajduje się w bocznej uliczce, więc możesz liczyć na spokój.
 • EatWell, Triq Santu Wistin. Genialne miejsce obok zatoki St. George’s, w którym dostaniesz świeże soki, smoothie, wrapy i kanapki. Wszystko jest zdrowe i przygotowywane na miejscu. Ceny też są zachęcające.

Hotel

Co zobaczyć w okolicy

Okolice St. Julian’s również są warte odwiedzenia. W okolicach miasta jest kilka miejsc, do których możesz zajrzeć na pieszo. Bardzo polecam spacer do położonego obok miasta Pembroke. W Pembroke znajdują się cudowne tereny na spacer. Najłatwiej jest tam dotrzeć od strony zatoki St. George’s.

Oczywiście nie możesz ominąć spaceru do Sliema, czyli miasta położonego za zatoką Balluta. W Sliema czekać będzie na Ciebie dużo atrakcji takich jak miedzy innymi wycieczki łódkami.

 

Co jeszcze zobaczyć na Malcie

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *