Najbardziej znany most na świecie i szczytowe osiągnięcie inżynierskie – most Golden Gate to ikona i największa atrakcja San Francisco. Charakterystyczna czerwona konstrukcja znana jest na całym świecie i to właśnie ona przyciąga miliony podróżników. Przejście na pieszo mostu Golden Gate to punkt obowiązkowy podczas wizyty w Kalifornii.

Most Golden Gate w San Francisco zobaczyć trzeba. I kropka. Nawet będąc w mieście jedynie kilka godzin i mając czas tylko na jedną atrakcję to powinien być nią właśnie ten czerwony most. Dla mnie było to pierwsze miejsce, które zobaczyłam w mieście i gdzie spędziłam prawie cały dzień. A tak duże pragnienie zobaczenia mostu narodziło się już lata temu kiedy to namiętnie oglądałam jeszcze jako dziecko serial „Pełna Chata”. Obiekt ten pojawia się bowiem w czołówce serialu, gdzie główni bohaterowie przemierzają most w czerwonym kabriolecie. Ja co prawda kabrioletu nie miałam, nie miałam w zasadzie żadnego samochodu, ale spacer na pieszo też był rewelacyjny.

Most Golden Gate

Most Golden Gate w San Francisco

Długość 2737 m, szerokość 27,4 m, wysokość 227 m, waga 382 m kg to Golden Gate w liczbach. Most łączący miasto San Francisco z hrabstwem Marin powstawał przez 4 lata, dokładnie od 5 stycznia 1933 roku do 29 maja 1937 roku. Ta masywna konstrukcja w latach 30-tych była fenomenem i kunsztem sztuki inżynierskiej. Dziś po prawie 90 latach od budowy Golden Gate wciąż uchodzi za fenomen, najsłynniejszy most na świecie i największą atrakcję nie tylko San Francisco, ale i całej Kalifornii.

Architektem mostu był Amerykanin niemieckiego pochodzenia – Joseph Strauss. Co ciekawe plany budowy mostu łączącego miasto San Francisco z hrabstwem Marin początkowo nie spotkały się z entuzjazmem a zebranie wszystkich pozwoleń na budowę trwało aż 8 lat. Przeciwnikami budowy byli głównie właściciele promów, którzy obawiali się utraty dochodów. Budowa ruszyła w końcu w 1933 roku i trwała 4 lata. Przez ponad 30 lat Golden Gate był najdłuższym wiszącym mostem na świecie.

Nazwa mostu nie pochodzi od koloru konstrukcji a od nazwy cieśniny która łączy Zatokę San Francisco z Oceanem Spokojnym.

Most Golden Gate

Jak spędziłam dzień na Golden Gate

Na lotnisku w San Francisco wylądowałam wcześnie rano ok godziny 7. Był to listopad, więc słońce dopiero wychodziło zza horyzontu. Sprawnie przeszliśmy przez kontrolę graniczną, odebraliśmy bagaż i po chwili byliśmy już na zewnątrz. Pogoda była rewelacyjna. Bezchmurne niebo, słońce i lekki wiatr – jak na późny listopad to nie ma co narzekać. Nasz hotel znajdował się blisko lotniska, więc Uberem podjechaliśmy na miejsce, zostawiliśmy bagaż i już byliśmy gotowi do podboju miasta.

Z hotelu znów Uberem podjechaliśmy na plażę Golden Gate, gdzie byliśmy po godzinie 9. Zależało nam, żeby być tam jak najwcześniej, bo w listopadzie dzień dosyć szybko się kończy (szarówka zaczyna się po godzinie 16), więc zwiedzanie trzeba zacząć jak najwcześniej. Uberem wysiedliśmy w okolicy plaży Golden Gate, gdzie znajduje się piękny widok na most. Plaża jest dosyć mała, ale można się nią przespacerować. Kierując się w stronę mostu przechodzi się przez centrum informacyjne, gdzie można zasięgnąć informacji o moście, kupić pamiątki i przekąski.

USA

Za centrum informacyjnym znajduje się wejście na ścieżkę dla pieszych. Wejście na ścieżkę jest dobrze oznaczone, więc nie da się nie trafić. Ścieżka dla pieszych znajduje się po wschodniej stronie mostu. Most ma długość 2,7 km a przejście w jedną stronę zajmuje ok 30 minut. Nam zajęło trochę dłużej, bo zatrzymywaliśmy się na zdjęcia. Listopad jest fajnym momentem na podróż do San Francisco, bo nie ma tam turystów. Ilość pieszych na moście była zatem bardzo mała. Samochodów jednak było bardzo dużo i hałas na moście był nie do opisania.

Po ok 40 minutach (liczne przystanki na zdjęcia) byliśmy już po drugiej stronie, czyli w hrabstwie Marin. Po zejściu z mostu znajduje się punkt widokowy. Tutaj po raz pierwszy zobaczyłam most z San Francisco w tle. Tutaj też dobrze widać wyspę Alcatraz i całe wybrzeże.

Most Golden Gate

Następnie przeszliśmy na drugą stronę do punktu widokowego Battery Space, skąd rozpościera się najlepszy widok na most. Tam zatrzymaliśmy się na dłuższy odpoczynek i miliony zdjęć. Dzień był naprawdę piękny, więc drogę powrotną także pokonaliśmy na pieszo.

Cała wizyta trwała ok 4 godziny. Byliśmy jednak naprawdę powolni. Myślę, że całość udałoby się zamknąć w 2 godzinach pod warunkiem, że tempo byłoby znacznie szybsze. Ja jednak chciałam się nacieszyć widokami i przeżyć całą wizytę na spokojnie 🙂

Most Golden Gate

Najsłynniejszy punkt widokowy na Golden Gate: Battery Spence

Punktów widokowych na Golden Gate jest naprawdę dużo. Most można zobaczyć z lądu, wody i z powietrza! Jeżeli zależy Ci na ładnych zdjęciach i naprawdę takim pocztówkowym widoku to koniecznie wybierz się na punkt widokowy Battery Spence. Ten punkt znajduje się po stronie hrabstwa Marin. Można tam spokojnie dojść na pieszo lub podjechać samochodem (parking znajduje się tuż przy samym punkcie, ale miejsca są mocno ograniczone). Jeżeli wybierasz się na pieszo to zabierz wygodne buty, bo punkt znajduje się na małym wzniesieniu, pod które trzeba podejść. Jest to bardzo popularne miejsce, ale właśnie tam zobaczysz most Golden Gate w całej okazałości. Całość prezentuje się naprawdę pięknie, bo w tle widać zatokę i całe San Francisco. Jest pięknie.

Dodam jeszcze, że po stronie hrabstwa Marin nie ma żadnych sklepów ani restauracji (mówię tutaj o okolicy tuż obok mostu i w okolicy Battery Spence). Zabierz zatem ze sobą wodę i weź nakrycie głowy, bo słońce w San Francisco nawet w okresie zimowym świeci bardzo mocno.

Golden Gate Bridge San Francisco

Przejście Golden Gate na pieszo

Golden Gate ma długość 2,7 km i jego przejście w jedną stronę zajmuje 30 minut. Wejście od strony San Francisco znajduje się po stronie wschodniej zaraz za centrum informacyjnym przy plaży Golden Bridge. Piesi dzielą ścieżkę z rowerzystami. Ścieżkę można pokonać w obie strony. Najlepiej jest się udać tam wcześnie rano, kiedy to jeszcze nie ma tłumów. Na moście co kilkanaście metrów znajdują się małe zatoczki przy których można się zatrzymać i podziwiać widoki na zatokę Golden Bay.

Opłata za przejazd przez Golden Gate samochodem

Jeżeli nie na pieszo to przez most Golden Gate przejechać można samochodem. Do punktów widokowych dojechać można taksówką/Uberem. Jeżeli zwiedzasz Kalifornię wynajętym samochodem to przez most przejechać możesz sam. Warto jednak zaznaczyć, że parkingi w okolicach mostu są dosyć ograniczone. Parkowanie to ogólnie spory problem w San Francisco a w okolicach największych atrakcji parking znaleźć jest trudno i trzeba liczyć się ze sporymi kosztami.

Dodatkowo przejazd samochodem przez Golden gate jest płatny. W wyniku pobierania opłat koszta budowy mostu zwróciły się już na początku lat 70-tych i od tego momentu Golden Gate generuje spore zyski (chociaż utrzymanie konstrukcji do tanich nie należy). Opłaty pobierane są tylko w jedną stronę – w kierunku południowym, czyli w stronę San Francisco. Taryfy biletowe są najróżniejsze. Są takie dostosowane do mieszkańców, którzy podróżują regularnie i są też takie dla turystów. Wszystkie taryfy można sprawdzić na stronie goldengate.org. Przykładowo w 2022 roku za jednorazowy przejazd bez stałego konta taryfa wynosiła $8.80. Płatności dokonać można w ciągu 48 godzin po przejeździe i można to zrobić online na stronie goldengate.org. Wystarczy jedynie podać numer rejestracyjny samochodu.

 

Co jeszcze zobaczyć w San Francisco

 

Golden Gate San Francisco

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *