Jezioro Zuryskie, krajobraz alpejski, starówka, muzea, muzyka i czekolada. To właśnie Zurych. Największe i jedno z najważniejszych miast Szwajcarii przyciąga co roku miliony podróżników, biznesmenów, wielbicieli sztuki oraz miłośników gór i przyrody. Miasto wprost idealne na weekendowy wyjazd lub krótką wycieczkę przy okazji zwiedzania całego kraju.

Z Zurychem zaczęła się moja przygoda w Szwajacarii, bowiem właśnie na tamtejszym lotnisku lądował mój samolot. I chociaż moim głównym miejscem pobytu była miejscowość Lucerna to Zurych odwiedziłam kilka razy. Zurych to stolica finansowa Szwajcarii, największa metropolia kraju, ale w mieście wcale nie czuć pędu. Wprost przeciwnie. Odebrałam Zurych jako bardzo spokojne miasto, z duszą. Spacerowałam dużo między uliczkami Starego Miasta i byłam wprost zachwycona klimatem i achitekturą miasta. Dodatkowo moje serce skradł widok jeziora Zuryskiego z krajobrazem alpejskim w tle. Tak cudownego kadru nie widziałam w centrum dużego miasta chyba nigdy.

Myślę, że gdyby nie szalone ceny prawie wszystkiego w Zurychu i Szwajcarii to wracałabym tam często – nawet na same weekendy. Zurych jednak jest miastem drogim. I to naprawdę drogim. Bardzo drogim. Świetny klimat i widoki w znacznym stopniu jednak rekompensują wszystkie wydatki 🙂

Kilka słów o Zurychu

Zurych to miasto w północno wschodniej Szwajcarii położone nad jeziorem Zuryskim i rzekami Limmat oraz Sihl. Jest to największe miasto w kraju liczące ponad 430 tysięcy mieszkańców. Cała aglomeracja liczy natomiast ponad 1.3 miliona mieszkańców.

Miasto zostało założone przez Rzymian ponad 2 tysiące lat temu. Wtedy miasto nosiło nazwę Turicum. Ówczesne miasto znajdowało się na wzgórzu nad rzeką Limmat. Dziś dokładnie to miejsce jest geograficznym środkiem Zurychu, a dzielnica nosi nazwę Lindenhof i jest główną atrakcją turystyczną.

Dopiero tysiąc lat później Zurych otrzymał prawa miejskie. A miasto szybko stało się głównym centrum wyrobu tkanin wełnianych i jedwabnych. Na przestrzeni kolejnych wieków miasto rozwijało się coraz bardziej pod względem rzemieślniczym jak i intelektualnym. To w końcu tam podczas I Wojny Światowej narodził się dadaizm.

Dziś Zurych to jedno z największych na świecie centrów finansowych. Mają w nim swoje siedziby największe banki i instytucje finansowe.

Zurych podzielony jest na 12 okręgów, po niemiecku zwanych Kreis. W skład każdego z okręgów wchodzi do 4 dzielnic. Na przykład Kreis 1 to Altstadt czyli samo centrum i Stare Miasto. A Kreis 2 leży na zachód od jeziora Zuryskiego. Miasto ma dosyć dobrze rozwinięty system komunikacji miejskiej. Dostępne środki komunikacji to tramwaje, trolejbusy, autobusy, łodzie a nawet kolejki górskie. Międzynarodowe lotnisko znajduje się 10 km od miasta. Między lotniskiem a centrum kursują regularne pociągi (czas przejazdu ok 15 minut).

Zurych pogoda

Klimat w Zurychu podobny jest do tego w Polsce. Wyraźnie można odróżnić wszystkie 4 pory roku.

Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec, sierpień ze średnimi najwyższymi temperaturami sięgającymi 24C. Jest to dobry czas na wizytę w Zurychu. Warto jednak dodać, że w okresie letnim opady deszczu występują dosyć często.

Wrzesień i październik również doskonale nadają się na zwiedzanie miasta. Temperatury wtedy spadają i zaczyna robić się chłodno. Ten spadek temperatury rekompensują jednak piękne, jesienne kolory.

Od listopada aż do marca następuje duży spadek temperatur. Występują także opady śniegu. Mimo zimowej pogody wiele osób decyduje się na wizytę w Zurychu w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Wynika to z tradycyjnych jarmarków świątecznych, które obecne są w centrum miasta.

Zurych pogoda

Kiedy najlepiej jechać do Zurychu

Do Zurychu najlepiej jest jechać w okresie od czerwca do października. Temperatury w tym okresie sprzyjają zwiedzaniu i długim spacerom. Od końca września temperatury zaczynają spadać i dzień zaczyna być coraz krótszy. Jest to już koniec sezonu letniego, więc można liczyć na tańsze ceny noclegów i atrakcji turystycznych.

Zurych

Jakie miejsca warto odwiedzić. Lista największych atrakcji

Zurych to miato idealne na weekendowy wyjazd. W ciągu dwóch dni spokojnie uda się zobaczyć wszystkie atrakcje i nawet wybrać na wycieczkę po jeziorze. Wiele osób decyduje się na jednodniowe wypady. A często nawet tylko kilkugodzinne, na przykład oczekując na lot. Tak też można. Dworzec kolejowy w Zurychu zlokalizowany jest blisko centrum. A to właśnie w centrum znajdują się wszystkie atrakcje. Jezioro Zuryskie także jest w pobliżu, więc w ciągu kilku godzin można zwiedzić całkiem sporo.

Oto miejsca, które zasługują na szczególną uwagę.

Stare Miasto (Kreis 1)

Sercem Zurychu jest bez wątpienia Aldstadt czyli Stare Miasto. Jak już wspomniałam Zurych podzielony jest na 12 okręgów i całe Stare Miasto obejmuje Kreis 1.

Część Starego Miasta zamknięta jest dla ruchu samochodowego, a część to długie ulice handlowe. Zwiedzając Aldstadt można zwyczajnie spacerować bez mapy, a można też podążać najważniejszymi turystycznymi szlakami. Poniżej wyszczególniłam te najważniejsze miejsca, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Lindenhof Zurich

Lindenhof Zurich

Lindenhof Zurich

Muzeum Narodowe

Tuż obok głównego dworca znajduje się robiący ogromne wrażenie budynek Muzeum Narodowego (Landesmuseum). Budynek sam w sobie naprawdę wygląda imponująco i przykuwa uwagę. Wybudowany został on w 1898 roku przez Gustava Gulla – cenionego szwajcarskiego architekta.

W muzeum znajdują się wystawy poświęcone prehistorii, starożytności, aż do współczesności. Zobaczyć można obrazy, arefakty, rzeźby i cenne przedmioty z różnych dziejów historii. Zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla miłośników historii i sztuki.

Muzeum Narodowe Zurich

Lindenhof

Lindenhof to najczęściej odwiedzana i bez dwóch znań najpiękniejsza część Starego Miasta. Jest to też najstarsza część Zurychu. To tutaj ponad dwa tysiące lat temu pierwszą osadę założyli Rzymianie.

Cały obszar Lindenhof jest zamknięty dla ruchu samochodowego co znacznie ułatwia zwiedzanie. Nie ma się co zresztą dziwić, że samochody tam nie jeżdżą. Wszystkie uliczki są dosyć wąskie i brukowane.

Lindenhof znajduje się na wzgórzu i miejscem centralnym dzielnicy jest punkt widokowy. Z owego punktu rozpościera się panoramiczny widok na rzekę Limmat i całe Stare Miasto. Jest to najpiękniejszy widok w całym mieście.

Punkt widokowy i znajdujący się obok niego skwerek są prawie cały czas pełne. Jest to bowiem nie tylko ogromna atrakcja turystyczna, ale i także ulubione miejsce mieszkańców.

Schipfe Zurich

Schipfe Zurich

Schipfe Zurich

Schipfe

Schipfe to dzielnica położona u stóp Lindenhof, nad samym brzegiem rzegi Limmat. Nazwa dzielnicy pochodzi od słowa „schupfen”, które oznacza „pchać”. Odnosi się to do rybaków i tego, jak wypychali swoje łodzie od brzegu. Schipfe niegdyś było centralnym miejscem handlu i transportu towarów.

Dziś Schipfe to dzielnica artystów, gdzie można znaleźć pracownie artystyczne i galerie sztuki. Jest tam wiele klimatycznych kawiarenek i restauracji.

Schipfe

Augustinergasse

Jedną z wielu wizytówek Zurychu jest zabytkowa ulica Augustinergasse. Jest to jedna z najbardziej znanych i najczęściej fotografowanych ulic Starego Miasta.

W czasach średniowiecznych była to ulica artystów. Znajdowały się tam pracownie artystyczne, galerie, warsztaty. Ulica tętniała życiem. Oryginalne kamieniczki z tego okresu zachowały się do dnia dzisiejszego. Charakteryzują je oryginalne kolory i tak samo kolorowe okiennice. Jest to zdecydowanie najbardziej kolorowa ulica w mieście.

Dziś Augustinergasse jest zamknięta dla ruchu samochodowego. I tak samo jak w czasach śreniowiecznych znajdują się tam pracownie artystyczne i restauracje. Warto jest się tam wybrać chociażby na spacer, żeby zobaczyć te kolorowe i jedyne w swoim rodzaju kamiennice.

Augustinergasse

Augustinerkirche

Tuż obok Augustinergasse znajduje się zabytkowy budynek kościoła – Augustinerkirche. Kościół ten wzniesiono w 1270 roku i niegdyś był to jeden z 5 najważniejszych kościołów w Zurychu. W XVI wieku w czasie reformacji w budynku kościoła zaczęto prowadzić fabrykę wyrobu monet. Dopiero w 1841 roku fabrykę zamknięto i budynek odzyskał swoje oryginalne przeznaczenie.

Dzisiejszy wygląd Augustinergasse zawdzięczamy renowacji z 1959 roku. Kościół można zwiedzać codziennie w godzinach od 10 rano do 19.

Kościół św Piotra

Bahnhofstrasse

Bahnhofstrasse to główna ulica handlowa Zurychu ciągnąca się na odcinku 1.5 km od dworca Zürich Hauptbahnhof aż do jeziora Zuryskiego.

Jest to najbardziej reprezentatywna ulica Szwajcarii i jedna z najdroższych ulic handlowych na świecie. Znajdują się na niej ekskluzywne butiki modowe, galerie sztuki, szklepy z antykami, biżuterią i zegarkami.

Cała ulica zamknięta jest dla ruchu samochodowego, ale kursują po niej tramwaje.

Bahnhofstrasse

Bahnhofstrasse Zurich

Fraumünster

Kolejną wizytówką miasta Zurich jest położony na zachodnim brzegu rzeki Limmat kościół Fraumünster.

Kościół sięga historią aż X wieku i od zawsze był jednym z ważniejszych kościołów w Zurychu. Dziś odwiedzany jest przez tysiące turystów każdego miesiąca. Turystów przyciągają przede wszystkim witraże samego mistrza Marca Chagalla z 1960 roku. Nie mniejszą atrakcją są witraże innego znanego artysty – Augusto Giacometti.

Wstęp do Fraumünster jest płatny a bilet można kupić na miejscu.

Fraumünster Zurich

Fraumünster Zurich

Jezioro Zuryskie

Zurych jest o tyle wyjątkowym miastem, że leży nad samym jeziorem Zuryskim. I to nawet samo Stare Miasto leży u stóp jeziora.

Kiedyś jezioro Zuryskie było jedynie łącznikiem transportowym a dziś jest ważnym centrum rekreacji i rozrywki. W wyznaczonych sekcjach jeziora można bowiem się kąpać, pływać na kajakach, rowerkach. Można piknikować i spacerować bulwarami. Istnieje także możliwość wycieczki łodzią po jeziorze lub przepłynięcia promem do miejscowości obok.

W bezchmurny słoneczny dzień spacerując wokół jeziora Zuryskiego można zobaczyć piękne pasmo Alp.

Ganymede Zurich

Jezioro Zurich

Jezioro Zurich

Jezioro Zurich

Jezioro Zurich

Sechseläutenplatz i Opera Narodowa

Atrakcje opisane powyżej znajdują się na zachodnim brzegu rzeki Limmat. Po dojściu do jeziora Zuryskiego warto jest przejść mostem na wschodni brzeg, gdzie również czeka na podróżników wiele ciekawych atrakcji.

Pierwszą z nich jest położony po wschodniej stronie jeziora plac Sechseläutenplatz wraz z Operą Narodową. Na placu często odbywają się różnego rodzaju imprezy na otwartym powietrzu. Znajduje się tam wiele kawiarenek, cukierni i budek z jedzeniem.

Sechseläutenplatz Zurich

Sechseläutenplatz Zurich

Grossmünster

Największą atrakcją wschodniego wybrzeża rzeki Limmat jest bez wątpienia kościół Grossmünster. Jego dwie wieże są charakterystycznym elementem zuryskiej architektury. Spacerując po Starym Mieście własnie te dwie wieże kościoła Grossmünster zauważyć można prawie z każdego miejsca.

Grossmünster uchodzi historycznie za najważniejszy kościół z niemieckojęzycznej Szwajcarii ponieważ tutaj szwajcaraski kaznodzieja Zwingli wzywał do odnowy chrześcijaństwa. Z Grossmünster związane są także narodziny Uniwersytetu Zuryskiego.

Wejście do kościoła jest płatne.

Grossmünster

Muzeum Sztuki Kunsthaus

W całym Zurychu znajduje się ponad 50 różnych muzeów. Oczywiście nie sposób jest odwiedzić wszystkie z nich. Poza Muzeum Narodowym kolejną placówką muzealną zasługującą na uwagę jest Muzeum Sztuki Kunsthaus.

Muzeum to zasługuje na uwagę ponieważ znajdują się w nim dzieła najwybitniejszych twórców z całego świata. Kunsthaus posiada dzieła artystów takich jak: Claude Monet, Pablo Picasso, Edvard Munch, czy Vincent van Gogh.

Muzeum Sztuki Kunsthaus

Czy warto odwiedzić Zurych

Zdecydowanie warto jest odwiedzić Zurych. Do miasta można wybrać się na weekendową wycieczkę lub na kilka godzin na przykład przy okazji oczekiwania na lot (lotnisko znajduje się jedynie 15 minut od centrum).

Powodów, dla których warto jest odwiedzić Zurych jest wiele. Niektóre z nich to sztuka (ponad 50 muzeów!), dobra kuchnia, czekolada, zabytki i oczywiście przyroda. Pobyt w Zurychu można podzielić na zwiedzanie i odpoczynek wśród przyrody. Można wybrać się na wycieczkę łodzią po jeziorze lub nawet wyskoczyć w góry. Opcji jest naprawdę wiele!

Zurych

Ciekawe fakty

🌍 PołożenieSzwajcaria
🧑‍🤝‍🧑 Ludność400.028
💬 Język urzędowyniemiecki, francuski
🌤 Klimatumiarkowanie ciepły
💰 Walutafrank szwajcarski (CHF)
⛪ Religiakatolicyzm, protestantyzm
⏰ Strefa czasowaUTC +1 – zima; UTC +2 – lato
🗽 AtrakcjeAldstadt (Stare Miasto), Muzeum Narodowe, Lindenhof, Schipfe, Augustinergasse, Bahnhofstrasse, Augustinerkirche, Fraumünster, Statua Ganymede, Jezioro Zuryskie, Sechseläutenplatz i Opera Narodowa, Grossmünster, Muzeum Sztuki Kunsthaus

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *