Barbados to wyspa, która kojarzona jest przez większość osób z Rihanną. To właśnie na Barbadosie urodziła się i wychowała gwiazda, a jej dom i ulica, gdzie mieszkała zaliczane są do głównych atrakcji na wyspie. Barbados jednak to nie tylko Rihanna i wille innych celebrytów. Barbados to także ogromne i szerokie plaże, krystalicznie czysta woda i doskonała kuchnia.

Najbardziej wysuniętą na wschód karaibską wyspą jest właśnie Barbados. Jest to całkowicie płaska wyspa i nie uraczysz na niej wzniesień górskich. Nie oznacza to, że krajobraz Barbadosu jest mniej ciekawy niż na wyspach górzystych takich jak St. Lucia czy Grenada. Na Barbadosie znajdziesz rozległe, czyste, białe i chyba najpiękniejsze na całych Karaibach plaże. Barbados ogólnie jest zadbanym miejscem, które w ostatnich kilkudziecięciu latach nie zostało dotknięte huraganami.

W porównaniu do innych wysp na Karaibach o Barbadosie można powiedzieć, że jest to jedna z bogatszych wysp. Wielkie hotele, rezorty i wille to częsty widok na wyspie. Co ciekawe Barbados ma także swoją własną sieć fast foodów zwaną – Chefette. Na całym Barbadosie jest aż 16 filii Chefette.

Bridgetown
Bridgetown

Jak zwiedzać Barbados

Barbados zwiedzać można na kilka sposobów. Jeżeli jesteś na wyspie tylko jeden dzień, to oczywiście musisz zdecydować, jakie atrakcje chcesz zobaczyć. Ja miałam okazję zwiedzać Barbados przez dwa dni i udało mi się zobaczyć prawie wszystkie główne miejsca. Prawie, bo wyspę zwiedzałam w niedzielę, a w niedzielę Barbados zamiera. Może nie zamiera, a odpoczywa. Mieszkańcy Barbadosu są bowiem bardzo religijni i niedziela jest dla nich dniem świętym. To właśnie w niedzielę idą do kościołą, spotykają się z rodzinami i odpoczywają. Wszystkie sklepy i miejsca publiczne są zamknięte. Spacerując ulicami Barbadosu w niedzielę możesz zobaczyć lokalsów podąrzających do kościoła w odświętnych ubraniach i przy odrobinie szczęścia posłuchać muzyki gospel w jednym z okolicznych kościołów. W niedzielę na Barbadosie mało się dzieje. Z jednej strony jest to dobra okazja do zwiedzania, bo nie ma tłumów na ulicach, ale z drugiej strony wiele miejsc jest zamkniętych więc chcąc odwiedzić słynny budynek możesz pocałować klamkę. Powinnam tu nadmienić, że Chefette jest otwarte w niedzielę, więc jeżeli masz smaka na burgera z frytkami, to drzwi Chefette są zawsze otwarte.

Barbados zwiedzać można na kilka sposobów:

  1. Wykup zorganizowaną wycieczkę. Taka wycieczka może być wykupiona na statku lub przez internet. Jeżeli kręci Cię pływanie lub nurkowanie, to Barbados ma dosyć sporo do zaoferowania w tej kwestii. Możesz zdecydować się na snurkowanie, wycieczkę łodzią podwodną lub nurkowanie. Jeżeli wolisz pozostać na lądzie, to biura turystyczne oferują wiele wycieczek objazdowych.
  2. Wycieczka objazdowa z taksówkarzem. W porcie w Bridgetown znajduje się dyspozytornia taksówkarska, gdzie możesz zamówić kurs w konkretne miejsce lub wycieczkę objazdową po wyspie. Fajne jest to, że cennik jest widoczny i wszystkie ceny są dokładnie rozpisane. Nie musisz więc się targować z kierowcami.
  3. Zwiedzanie wyspy rowerem. Tak jak wspomniałam Barbados to płaska wyspa, więc wręcz idealna na wycieczkę rowerową. My właśnie jednego dnia zdecydowaliśmy się na rowery i była to doskonała decyzja. Nasze rowery wynajęliśmy na statku. W porcie też widziałam kilka wypożyczalni rowerów. Niestety na wyspie nie ma ścieżek rowerowych więc musisz jeździć po ulicy, ale kierowcy są raczej rozsądni, więc nie ma się o co bać.

Atrakcje na Barbadosie

Na Barbadosie nie znajdziesz wielkich budynków, wież widokowych, czy zabytków. Poza plażami znajduje się tam jednak kilka miejsc, które warto odwiedzić. Oto miejsca, które udało mi się zobaczyć w ciągu dwóch dni.

Bridgetown

Bridgetown to stolica i największe miasto Barbadosu. To właśnie tam znajduje się port, gdzie cumują statki wycieczkowe, żaglówki, czy jachty. 15 minut na pieszo od portu znajduje się centrum miasta, w którym znajdziesz sklepy i wszystkie instytucje urzędowe. Najbardziej znanym budynkiem w centrum jest budynek Parlamentu, który został wybudowany pod koniec XIX wieku w stylu neogotyckim. Kilkadziesiąt metrów od Parlamentu znajduje się główny punkt miasta, czyli Łuk Niepodległości (Independence Arch), który został wybudowany w 1987 roku. Wtedy właśnie mieszkańcy Barbadosu świętowali 21 rocznicę odzyskanie niepodległości.

W okolicy Łuku Niepodległości znajduje się Plac Niepodległości, na którym znajdziesz wiele knajpek i barów. W okolicy placu znajduje się także kilka barów na łodziach, gdzie odbywają się wieczorne imprezy.

Parlament w Bridgetown
Parlament w Bridgetown
Łuk Niepodległości w Bridgetown
Łuk Niepodległości w Bridgetown

Plaża Brownes

Kilka minut spacerem od Placu Niepodległości znajduje się duża, piaszczysta plaża – Brownes. W zasadzie znajduje się tam kilka plaż obok siebie, ale Brownes jest największą a nich. Plaża jest szeroka z białym piaskiem i wszystkimi udogodnieniami, takimi jak leżaki, parasole i toalety. Woda w morzu jest czysta i idealna do snurkowania. Na plaży znajduje się kilka restauracji i barów, gdzie można kupić napoje i jedzenie. W prawie wszystkich knajpkach możesz skosztować flagowego dania na Barbadosie, czyli grillowanego homara.

Plaża Brownes
Plaża Brownes

Stadion Narodowy

Fani sportu nie mogą ominąć wizyty na stadionie narodowym na Barbadosie. Ja zwiedzałam wyspę w niedzielę, kiedy stadion był zamknięty, więc mogłam zobaczyć teren tylko z zewnątrz. Prawdę mówiąc stadion nie robi wrażenia i jest mało zadbany. Sam z resztą zobacz na zdjęciu. Oczywiście podczas wydarzenia sportowego z trybunami wypełnionymi po brzegi wiwatującymi fanami, stadion może sprawiać zupełnie inne wrażenie.

Stadion Narodowy na Barbadosie
Stadion Narodowy na Barbadosie

Wzgórze Broni (Gun Hill Signal Station)

Bardzo polecam odwiedzenie Wzgórza Broni, które znajduje się w parafii Świętego Jerzego (St. George). Ze wzgórza rozpościera się przepiękny widok na całą wyspę. Znajduje się tam także wieża, która jest stacją sygnałową. Stacja została wybudowana w 1818 roku i właśnie stamtąd monitorowano wszystkie statki przybywające na Barbados. Strażnicy dawali sygnał, czy zbliżający się statek to wróg, czy przyjaciel. Na terenie stacji znajduje się również mała knajpka, gdzie można kupić napoje i przekąski.

Widok ze stacji sygnałowej na Wzgórzu Broni
Widok ze stacji sygnałowej na Wzgórzu Broni

Plantacja Sunbury

Plantacja Sunbury została wybudowana w 1660 roku przez angielskiego plantatora, który jako jeden z pierwszych osiedlił się na wyspie. Dom który wybudował owy plantator do dnia dzisiejszego znajduje się na wyspie i jest on otwarty dla zwiedzających. Możesz wejść do każdego z pomieszczeń w posiadłości, która ma ponad 300 lat. Jadalnia, sypialnie, kuchnia, pokój dzienny i inne pomieszczenia są otwarte dla zwiedzających. Na tyłach domu znajduje się ogród i kawiarnia, gdzie możesz kupić napoje i przekąski.

Plaża Batts Rock

Plaża Batts Rock to moja ulubiona plaża na Barbadosie. Jest ona znacznie mniejsza od plaży Brownes, ale to właśnie jest jej wielką zaletą. Plaża jest mała i kameralna i jest na niej naprawdę mało ludzi. Możesz tam w pełni zrelaksować się i odpocząć od zgiełku wyspy. Znajduje się tam także urocza knajpka, gdzie możesz kupić świeżą wodę kokosową, karaibski rum i inne trunki. Plaża jest piaszczysta i woda jest czysta, więc idealna do snurkowania. Bardzo polecam wypad na plażę Batts Rock będąc na Barbadosie.

Widok na plaży Batts Rock
Widok na plaży Batts Rock
Na plaży Batts Rock
Na plaży Batts Rock
Plaża Batts Rock
Plaża Batts Rock

Inne atrakcje na Barbadosie

Tak jak wspomniałam Barbados to wyspa na której nie będziesz się nudzić. Jeżeli masz okazję spędzić na Barbadosie więcej dni, to polecam skorzystanie z innych atrakcji:

  • Ogrody Hunte’s (Hunte’s Gardens) – w ogrodach będziesz mógł schronić się w cieniu i odpocząć od upałów.
  • Ogród Botaniczny Andromeda – znajdziesz tam najróżniejsze gatunki roślin.
  • Harrison’s Cave – jaskinia do której wejść możesz jedynie z przewodnikiem.
  • Pływanie z żółwiami morskimi – ta atrakcja musi być zarezerwowana w biurze turystycznym.
  • Atlantis Submarine – czyli przejażdżka łodzią podwodną. Bilety na przejażdżkę łodzią podwodną na Barbadosie można zarezerwować przez internet.

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *