Bez wątpienia Wrocław to jedno z najciekawszych, najbardziej kolorowych i wciągających miast w Polsce. Ilość zabytków, atrakcji, sposobów na spędzenie wolnego czasu przyprawia o zawrót głowy. Ostrów Tumski, Rynek, Hydropolis, Afrykarium to tylko nieliczne atrakcje. Przekonaj się jak spędzić udany weekend we Wrocławiu i co zobaczyć!

Wrocław to jedno z tych miast do których chce się wracać. Każdy, dosłownie każdy znajdzie tam coś dla siebie. Wielbiciele sztuki mogą odwiedzić liczne muzea, miłośnicy historii i architektury mogą zobaczyć liczne zabytki, dzieci z ochotą spędzą godziny na poszukiwaniu krasnali a całe rodziny wybiorą się do interaktywnych muzeów i galerii. Wrocław ma atrakcje, których nie posiada żadne inne miasto w Polsce.Mowa tu chociażby o wrocławskim zoo z Afrykarium czy centrum nauki o wodzie, czyli Hydropolis. We Wrocławiu spędzić można udany dzień, weekend lub nawet dłuższe wakacje. Atrakcji w mieście jest tyle, że z pewnością wypełnisz nawet i tygodniowy plan zwiedzania.

A w przygotowaniu planu zwiedzania Wrocławia pomocna z pewnością okaże się lista ponad 30 największych atrakcji w mieście. Wszystkie miejsca z tej listy odwiedziłam i doświadczyłam na własnej skórze. Odwiedziłam je przy okazji kilku osobnych wypadów do Wrocławia. Zdecydowanie polecam takie spokojniejsze zwiedzanie miasta, więc jeżeli jesteś tam tylko na dzień to wybierz kilka miejsc z tej listy. I koniecznie wpadaj regularnie do stolicy dolnośląskiego, żeby zobaczyć wszystkie miejsca z mojej listy. A jak już zwiedzisz Wrocław wzdłuż i wszerz to rozpocznij podróże do innych miejsc w dolnośląskim takich jak Karpacz czy Zamek Książ.

Weekend we Wrocławiu. 30 miejsc, które warto zobaczyć we Wrocławiu

Zaczynamy wirtualny spacer po Wrocławiu!

Wrocławskie krasnale

O wrocławskich krasnalach warto wspomnieć już na samym początku. Będą towarzyszyć Ci one bowiem na każdym kroku. I to dosłownie. Niewielkie figurki krasnali można spotkać w wielu różnych miejscach we Wrocławiu a w szczególnościu w centrum i w pobliżu atrakcji turystycznych. Krasnale umieszczane są na ulicach we Wrocławiu już od 2005 roku i jest ich już ponad 800!

Geneza wrocławskich krasnali jest niezwykle ciekawa. Swoje istnienie zawdzięczają bowiem działaczom antykomunistycznym a konkretnie członkom Pomarańczowej Rewolucji. Członkowie ruchu umieszczali krasnale na plamach farby na murach powstałych po zamalowaniu napisów antysocjalistycznych przez władze PRL-u. Taki pierwszy krasnal pojawił się na wrocławskim murze w 1982 roku. Krasnale w końcu uległy zapomnieniu aż do 2003 roku kiedy powstał pomysł o wykreowaniu krasnoludka jako symbolu miasta.

Pierwsze rzeźby krasnali pojawiły się we Wrocławiu w 2005 roku i były one autorstwa Tomasza Moczka.

Krasnale umilają zwiedzanie Wrocławia i stanowią świetną zabawę dla każdego. Odkrywanie, liczenie krasnali stanowi świetną zabawę podczas zwiedzania. Istnieje nawet aplikacja mobilna, w której znaleźć można wszystkie figurki krasnali z ich nazwami.

Punkt Widokowy Sky Tower

Na 49 piętrze apartamentowca i biurowca Sky Tower znajduje się taras widokowy. Z wysokości 200 metrów podziwiać można tam panoramę Wrocławia. Wjazd na taras jest płatny, a bilety rezerwuje się na konkretną godzinę. Można to zrobić online lub na miejscu w kasie. Polecam jednak rezerwację onlinę, gdyż bilety szczególnie w weekendy szybko się wyprzedają.

Wjazd windą zajmuje mniej niż minutę. Taras widokowy jest przeszklony i widok na miasto jest naprawdę przepiękny. Naprawdę warto jest jest się tam wybrać.

Wrocław Sky Tower

Wrocław Sky Tower

Kolejkowo

Punkt Widokowy to nie jedyna atrakcja w Sky Tower. Kolejną z nich jest Kolejkowo!

Kolejkowo to największa w Polsce makieta kolejowa. Ekspozycja licząca 900 metrów kwadratowych znajduje się na pierwszym piętrze Sky Tower. Zobaczyć można tam makiety obiektów z Wrocławia, Dolnego Śląska i reszty świata! Jest tam makieta wrocławskiego Rynku, Dworca Świebodzkiego, wyciągu narciarskiego, Karkonoskich Tajemnic z Karpacza, są tory kolejowe, budynki mieszkalne, mieszkańcy i są nawet krasnoludki! Cała makieta tętni życiem a w jej detale można wpatrywać się godzinami.

Kolejkowo Wrocław

Stary Cmentarz Żydowski

Kilka przecznic od Sky Tower znajduje się Stary Cmentarz Żydowski. Jest to tak naprawdę obecnie Muzeum Sztuki Cmentarnej, które jest filią Muzeum Miejskiego. Wstęp na teren cmentarza jest biletowany i wejściówki można kupić w kasie na miejscu. Na cmentarzu znajduje się ponad 12 tysięcy nagrobków Żydów pochodzących z Polski i zza granicy.

Cmentarz Żydowski Wrocław

Start Cmentarz Żydowski Wrocław

Muzeum Miejskie Wrocławia

Stary Cementarz Żydowski to tylko jedna z filii Muzeum Miejskiego Wrocławia. Pozostałych 6 filii znajduje się w ścisłym centrum miasta w zabytkowych budowlach. Są to Muzeum Archeologiczne, Muzeum Historyczne, Muzeum Sztuki Medalierskiej, Muzeum Militariów, Muzeum Sztuki Mieszczańskiej oraz Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego.

Zwiedzając Wrocław odwiedziłam Muzeum Historyczne oraz Muzeum Teatru, które znajdują się w budynku Pałacu Królewskiego. Ten barokowo-klasycystyczny pałac był niegdyś siedzibą członków rodziny królewskiej z rodu Hohenzollernów. Od lat 20-tych XX wieku w siedzibie pałacu mieści się muzeum. Budynek sam w sobie jak i przylegające do niego ogrody są atrakcją samą w sobie. Wisienką na torcie jest natomiast multimedialna wystawa Muzeum Historycznego „1000 lat Wrocławia” poświęcona historii miasta.

Muzeum Miejskie Wrocławia

Pomnik Anonimowego Przechodnia

Pomnik Anonimowego Przechodnia to czternaście odlanych z brązu postaci ludzkich stojących po obu stronach ulicy Świdnickiej. Postacie uchwycone w ruchu schodzą z jednej strony ulicy i wychodzą na jej drugą stronę. Pierwowzorem tej rzeźby jest warszawska instalacja Jerzego Kalina z 1977 roku „Przejście”. Pomnik odsłonięto w nocy z 12 na 13 grudnia 2005 roku,

Rzeźbę można interpretować na wiele sposobów. Najczęstsza interpretacja nawiązuje do okresu stanu wojennego. Postacie schodzące do ziemi są symbolem społeczeństwa, które schodzi do podziemi i toczy konspiracyjną walkę z reżimem. Ich wyjście po przeciwnej stronie symbolizuje nowe społeczeństwo, już po przemianach.

Teatr Capitol

Nie zapominajmy, że Wrocław to także niesamowite sztuki teatralne, musicale, koncerty i widowiska muzyczno-taneczne. Wrocławski wieczór można zatem spędzić w jednym z teatrów. W samym centrum znajduje się Teatr Capitol, który jest teatrem muzycznym. Znaleźć tam można repertuar zarówno dla dorosłych i dla dzieci. Jeżeli natomiast wolisz tradycyjne przedstawienia to sprawdź repertuar Teatru Polskiego.

Teatr Syrena Wrocław

Dzielnica Czterech Wyzwań

Dzielnica Czterech Wyznań zwana także Dzielnicą Czterech Świątyń lub Dzielnicą Wzajemnego Szacunku to obszar Starego Miasta na którym w niewielkiej odległości od siebie znajdują się świątynie czterech różnych wyznań. Są to:

  • prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy
  • kościół św. Antoniego z Padwy – świątynia rzymskokatolicka
  • kościół ewangelicko-augsburski Opatrzności Bożej
  • synagoga Pod Białym Bocianem

W wakacyjną niedzielę przy synagodze miał miejsce jarmark żydowski. Na stanowiskach można było posmakować specjałów kuchni żydowskiej i kupić oryginalne rękodzieła.

Narodowe Forum Muzyki

W samym centrum Wrocławia, na Placu Wolności znajduje się nowoczesny budynek Narodowego Forum Muzyki. Znajdują się tam aż cztery sale koncertowe, w tym największa licząca ponad 1800 miejsc. Do Narodowego Forum Muzyki można wybrać się na koncert lub na samo zwiedzanie. Takie zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa 90 minut. Przewodnik oprowadza po pomieszczeniach na co dzień niedostępnych dla odwiedzających. Można poznać bliżej historię budynku, zamysł architektoniczny i innowacyjne rozwiązania architektoniczne. Bilety na zwiedzanie można kupić w kasie NFM.

Narodowe Forum Muzyki Wrocław

Galeria Neonów

Na Starym Mieście w podwórku przy ulicy Ruskiej 46 znajduje sie oryginalna Galeria Neonów. Są to neony z Wrocławia i Dolnego Śląska, które zostały ocalone przez fundację Neon Side Wrocław. Zobaczyć tam można ok 30 neonów z czasów PRL-u. Są to między innymi neon z domu handlowego przy ulicy Robotniczej, neon Kina Ognisko z lat 50-tych, neon Kina Warszawa czy neon Grand Hotel z ul. Piłsudskiego.

Na podwórko można zajrzeć o każdej porze. Neony podświetlane są od godziny 18.

Galeria Neonów Wrocław

Rynek

Sercem Wrocławia jest bez wątpienia Rynek! To tutaj pewnie spędzisz większość swojego czasu podczas wakacji lub weekendu we Wrocławiu. Na Rynku znajduje się bowiem bardzo duża ilość atrakcji, o których szczegółowo będę pisać. Znajdują się tutaj także liczne restauracje, kawiarenki, puby. Jest ogromna fontanna, Ratusz i są oczywiście krasnoludki! Na Rynku mają miejsce najróżniejsze wydarzenia kulturowo-rozrywkowe. W okresie letnim znajduje się tam kino letnie a zimą ma miejsce słynny jarmark bożonarodzeniowy. O każdej porze roku na Rynku ma miejsce jakieś ciekawe wydarzenie kulturowe.

Najlepiej Rynek jest odwiedzić wcześnie rano, kiedy miejsce budzi się do życia. Jest to idealny moment na spokojne zwiedzenie tych pięknych, wrocławskich kamieniczek. Na Rynek trzeba wybrać się także wieczorem, żeby poczuć nocne życie Wrocławia.

Muzeum Pana Tadeusza

Jedną z atrakcji na Rynku, która rzadko pojawia się w przewodnikach, jest Muzeum Pana Tadeusza. Jest to niewielkie, aczkolwiek bardzo urokliwe i oryginalne muzeum. Prezentowane są w nim dwie wystawy stałe. Pierwsza z nich to „Rękopis Pana Tadeusza”. Tutaj znajdują się wystawy poświęcone Adamowi Mickiewiczowi. Poznać można życiorys autora i przypomnieć sobie inne dzieła wieszcza. W tej części znajduje się także jedyny istniejący rękopis „Pana Tadeusza”. W drugiej części „Misja: Polska” poznać można realia powojennej Polski na przykładzie życiorysów Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego.

Muzeum znajduje się w jednej z kamienic na Rynku – Pod Złotym Słońcem (Rynek 6).

Stare Jatki

Rzut beretem od Rynku znajdziemy niewielką, brukowaną uliczkę z ciekawą historią. Ulica Stare Jatki w XIII już wieku była ulicą, na której znajdowały się sklepy mięsne i zakłady rzeźnicze. Było ich dokładnie 48. Dziś po mięsnych na Starych Jatkach słuch zaginął. Zakłady mięsne zamieniono bowiem na atelier artystów, sklepy z rękodziełami i kawiarenki. W celu uczczenia pamięci o dawnym miejscu na ulicy postawiono pomnik „Ku czci Zwierząt Rzeźnych”.

Stare Jatki Wrocław

Mostek Pokutnic i katedra św. Marii Magdaleny

Sky Tower to nie jedyny punkt widokowy we Wrocławiu. Kolejny znajduje się nieopodal Rynku. A jest nim mostek Pokutnic w katedrze św. Marii Magdaleny. Mostek łączy dwie wieże kościoła i znajduje się na wysokości 45 metrów. Na punkt dotrzeć można jedynie klatką schodową. W katedrze nie ma windy. Z mostkiem wiąże się legenda według której na mostku zamknięta miała być niefrasobliwa nastolatka o imieniu Tekla.

Mostek Pokutnic Wrocław

Uniwersytecki Ogród Botaniczny

A w poszukiwaniu pięknych widoków, przyrody, kwiatów i oddechu od dużego miasta warto jest wybrać się do Uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego. Wstęp do ogrodu jest płatny, bilety można kupić w kasie na miejscu. W letnie, słoneczne popołudnie ogrody prezentowały się przepięknie.

Ostrów Tumski i Most Tumski

Ostrów Tumski zaraz po Rynku to najczęściej odwiedzane miejsce Wrocławia. Jest to najstarsza część miasta, która powstała na ówczesnej wyspie. Dziś Ostrów Tumski wyspą już nie jest. Jest to moim zdaniem najpiękniejsza część Wrocławia i zdecydowanie bardziej atrakcyjna niż Rynek. Znaleźć tu można najstarsze wrocławskie budynki czyli kościół pw. św. Idziego z początków XIII wieku oraz kościół pw. św. Marcina.

To tutaj też znajduje się słynny wrocławski most – Most Tumski. Most zwany jest także Mostem Miłości lub Mostem Zakochanych. A to dlatego, że zakochani przyczepiają do niego kłódki z inicjałami i wyrzucają klucze do Odry. Po ostatnim remoncie mostu kłódek niestety już przyczepiać nie można.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela

Na Ostrowie Tumskim warto jest także wstąpić do imponującej archikatedry św. Jana Chrzciciela znajdującej się przy placu Katedralnym. Budynek w stylu gotyckim pochodzi z XIII/XIV wieku. Archikatedrę można zwiedzać codziennie i wstęp jest bezpłatny. Dodatkowo płatne jest wejście na taras widokowy.

Katedra Wrocław

Muzeum Architektury

Z Ostrowa Tumskiego można przejść spacerem wzdłuż Odry do dzielnicy z muzeami. Pierwszym z nich do którego warto zajrzeć jest Muzeum Architektury. Muzeum mieści się w w odbudowanych wnętrzach klasztoru pobernardyńskiego. Budynek sam w sobie jest przepiękny.

Jak nie trudno jest się domyślić muzeum poświęcone jest architekturze i na wystawach zobaczyć można twórczość architektów z Polski i zza granicy. Ja trafiłam na ciekawą wystawę czasową poświęconą historii architektury kurortów wczasowych w Polsce.

Panorama Racławicka

Tuż obok Muzeum Architektury znajduje się chyba najsłynniejsze muzeum w Polsce – Panorama Racławicka. W tymże słynnym muzeum znajduje się jedno ze słynniejszych dzieł – „Bitwa pod Racławicami”. Dzieło autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka namalowano w latach 1893–1894.

Obraz przedstawia sceny z bitwy pod Racławicami z 1794 roku, kiedy to wojska polskie pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki zwyciężyły nad wojskami rosyjskimi. Jest obraz cykloramiczny, czyli obejmuje całą przestrzeń dookoła obserwatorów. Patrząc na obraz ma się wrażenie jakby bitwa toczyła się tuż obok. Obraz ma długość 120 metrów i wysokość 15 metrów.

Zwiedzanie Panoramy Racławickiej odbywa się co 30 minut i bilety należy kupić na konkretną godzinę. Obraz ogląda się z audioprzewodnikiem.

Panorama Racławicka Wrocław

Muzeum Narodowe

W cenie biletu do Panoramy Racławickiej zawarty jest także wstęp do Muzeum Narodowego, które położone jest w sąsiedztwie. Wizyta w Muzeum Narodowym jest znacznie dłuższa, bo na kilku piętrach znajdują się setki dzieł głównie artystów polskich ze Śląska.

Muzeum Narodowe Wrocław

Most Grunwaldzki

Wrocław ma wiele wizytówek. Jest Rynek, Ostró Tumski, są i krasnale. Dla mnie znakiem charakterystycznym Wrocławia jest Most Grunwaldzki. Jest to stalowy most wiszący przez Odrę. Długość mostu ma ponad 110 metrów a szerokość 18 metrów. Ma on charakterystyczny niebieski kolor, który bardzo dobrze zapada w pamięci. Może on trochę przypominać londyński Tower Bridge (pewnie ze względu na właśnie kolor niebieski).

Most Grunwaldzki Wrocław

Hydropolis

W XIX-wiecznym neogotyckim podziemnym zbiorniku wody czystej znajduje się jedyne w Polsce centrum nauki o wodzie – Hydropolis. Jest to względnie nowa atrakcja na mapie Wrocławia bo centrum otworzono w 2015 roku.

Już sam teren i odnowione zabytkowe budynki robią ogromne wrażenie. W okresie wiosenno-letnim przed wejściem można na chwilę się zrelaksować na leżakach i podziwiać wyjątkową Drukarkę Wodną. Na ścianach kurtyny wyświetlają się różne napisy i rysunki. Po przejściu przez kurtynę wchodzimy już do środka Hydropolis. Tam czekają na nas interaktywne wystawy podzielone na 7 stref tematycznych: Historia Inżynierii Wodnej, Człowiek i Woda, Miasto i Woda, Ocean Życia, Stany Wody, Planeta Wody oraz Strefa Głębiny.

Hydropolis Wrocław

Polinka 

Z Hydropolis można wybrać się na przejażdżkę kolejką linową Polinka! Ta kolejka linowa wybudowana została specjalnie dla studentów Politechniki Wrocławskiej. Ma ona za zadanie ułatwić życie studentom, którzy muszą podróżować pomiędzy dwoma kampusami PW znajdującymi się po obu stronach Odry. Dziś Polinka poza studenckim środkiem lokomocji jest atrakcją turystyczną. Z Hydropolis można wybrać się Polinką na przykład do zoo lub Pergoli.

Polinka Wrocław

Zoo i Afrykarium

Nie można przyjechać do Wrocławia i nie odwiedzić tamtejszego ogrodu zoologicznego. Jest to jednen z najsłynniejszych ogrodów nie tylko w Polsce, ale i w Europie. A sławy temu miejscu przyniosło wybudowane kilka lat temu Afrykarium. Afrykarium to oceanarium, w którym znajdują się akwaria i otwarte baseny, w których żyją stworzenia wodne. Główną atrakcją Afrykarium jest kilkunastometrowy szklany tunel. Przechodząc tunelem z każdej strony widzimy pływające ryby.

Zoo i Afrykarium odwiedzałam w okresie letnim i jak widać tłumy były nie do opisania. Wiele osób przyjeżdża do Wrocławia tylko po to, aby odwiedzić Afrykarium. Tak wielka jest to atrakcja.

Hala Stulecia

Z ogrodu zoologicznego można szybko przejść do imponującego Parku Szczytnickiego. Imponującego, gdyż park jest bardzo zadbany i znajduje się w nim wiele atrakcji. Jedną z nich jest kolejny wrocławski symbol – Hala Stulecia. Jest to wzniesiona w latach 1911-1913 hala widowiskowa projektu Maxa Berga. Hala wpisana została do rejestru zabytków i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Odbywają się tam najróżniejsze wydarzenia kulturowo-sportowe.

Hala Stulecia Wrocław

Fontanna Multimedialna Pergola

Przy Hali Stulecia znajduje się Pergola z Fontanną Multimedialną. Pergola składa się z ponad 700 kolumn pokrytych winoroślami, które otaczają fontannę. Wieczorami można podziwiać imponujące pokazy multimedialne z muzyką. Ja spędziłam uroczy wieczór w Parku Szczytnickim, gdzie przy kieliszku wina podziwiałam pokaz Fontanny Multimedialnej. Jest to magiczne i wciągające wydarzenie, którego trzeba doświadczyć!

Pergola Wrocław

Ogród Japoński

W Parku Szczytnickim zwiedzić można także Ogród Japoński. Ogród ten zaprojektowany został zgodnie z zasadami projektowania ogrodów orientlanych. Znajdują się tam różnorodne gatunki roślin z Dalekiego Wschodu i Japonii. Wstęp do Ogrodu Japońskiego jest płatny.

Ogród Japoński Wrocław

Pawilon Czterech Kopuł: Muzeum Sztuki Współczesnej

Jeszcze jedną atrakcją w Parku Szczytnickim jest Pawilon Czterech Kopuł, w którym znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej. Bilet kupiony na Panoramę Racławicką upoważni Cię do wstępu nie tylko do Muzeum Narodowego, ale także do Pawilonu Czterech Kopuł i Muzeum Etnograficznego. Jeżeli zatem jesteś entuzjastą sztuki współczesnej to koniecznie zajrzyj do Pawilonu Czterech Kopuł.

Muzeum Sztuki Współczesnej Wrocław

Centrum Historii Zajezdnia

Jeszcze jednym muzeum wrocławskim, które warto odwiedzić jest Centrum Historii Zajezdnia. W tym budynku nikegdyś znajdowała się zajezdnia autobusowa (stąd nazwa). Jest to bardzo ważne miejsce na mapie Wrocławia, gdyż to właśnie tutaj w 1980 roku rozpoczął się strajk wspierający pracowników Wybrzeża.

Centrum Historii Zajezdnia opowiada historię Wrocławia i Polski zaczynającc od lat powojennych od 1945 do współczesności. Spacerując między wystawami w Zajezdni można przypomnieć sobie lata dzieciństwa lub dowiedzieć się jak wyglądała codzienność naszych rodziców i dziadków.

Rejs po Odrze

Na koniec weekendu we Wrocławiu warto jest się zrelaksować. A nie ma lepszego pomysłu na relaks niż rejs. Wrocław oferuje wiele opcji na rejs po Odrze. Można skorzystać z dużej turystycznej łodzi, luksusowego katamarana lub prywatnego rejsu małą łódką. Do wyboru, do koloru. Ja postawiłam na rejs z ogrodu zoologicznego na Ostrów Tumski. Wrocław z tej perspektywy nabiera innego wymiaru.

Rejs po Odrze Wrocław

 

Ciekawe fakty

🌍 PołożenieWojewództwo dolnośląskie
🧑‍🤝‍🧑 Ludność643782
💬 Język urzędowypolski
💰 Walutapolski złoty (PLN)
⛪ Religiakatolicyzm
🗽 AtrakcjeRynek, Ostrów Tumski, Most Tumski, Most Grunwaldzki, Katedra, Muzeum Pana Tadeusza, Most Pokutnic, Narodowe Forum Muzyki, Muzeum Miejskie, Stare Jatki, Sky Tower, Kolejkowo, Zajezdnia, Stary Cmentarz Żydowski, Park Szczytnicki, Pergola, Hala Stulecia, Ogród Japoński, Polinka, Zoo z Afrykarium

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *