Krynica-Zdrój to niespełna 11-tysięczne miasto znajdujące się w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Malownicze położenie w sercu Beskidu Sądeckiego, w dolinie potoku Kryniczanka oraz lecznicze właściwości krynickich źródeł sprawiają, że Krynicę chętnie odwiedzają turyści, miłośnicy gór i aktywnego wypoczynku.

Miasto Krynica-Zdrój jest częścią Popradzkiego Parku Narodowego co czyni Krynicę bardzo ważnym ośrodkiem turystycznym. Jest to wspaniałe miejsce na aktywny wypoczynek. Krynica bowiem stanowi doskonałą bazę wypadową w okoliczne góry i do tego jest popularnym ośrodkiem narciarskim. Można tam zatem wybrać się i latem i zimą. Nie brakuje też atrakcji dla dzieci, rodzin i osób niekoniecznie lubujących się w wymagających wyprawach górskich lub narciarstwie. Można tam spokojnie odpocząć, chłonąć świeże powietrze i podziwiać krajobrazy górskie. Oczywiście można też podleczyć zdrowie. Do Krynicy przecież od wielu już dekad przyjeżdża się do uzdrowisk i senatoriów. Leczy się tam konkretne choroby a także popularne są pijalnie i rozlewnie wód mineralnych i leczniczych. W Krynicy zamiast na piwko lub grzańca wieczorem idzie się na szklaneczkę leczniczej wody Jan, Mieczysław, Józef lub Zuber 😀

Odwiedziłam Krynicę-Zdrój w okresie zimowym i wyjechałam zadowolona i wypoczęta jak nigdy! Cały okres podzieliłam na zwiedzanie miasta, wypady na stok narciarski i piesze wędrówki. Odwiedziłam oczywiście także krynicką pijalnię wody! Zima w Krynicy-Zdrój jest naprawdę przepiękna i uważam, że wyjazd do Krynicy jest lepszym pomysłem od zatłoczonego Zakopanego.

Krynica-Zdrój

Co zobaczyć w Krynicy-Zdrój. Lista atrakcji i aktywności

Oto lista miejsc, które odwiedziłam w mieście Krynica-Zdrój. W trakcie kilkudniowego pobytu w środku zimy nie zabrakło też czasu na wieczorny odpoczynek przy kominku. Naprawdę świetnie wspominam te kilka dni 🙂

Deptak Krynica-Zdrój

Sercem Krynicy jest bez wątpienia deptak znajdujący się w samym centrum. Jest to miejsce spotkań i centrum rozrywkowe miasta. Znajdują się tutaj restauracje, kawiarenki, sklepy. Deptak jest całkowicie zamknięty dla ruchu samochodowego, więc można wybrać się tam na spokojny spacer wzdłuż potoku Kryniczanka. Na deptaku znajduje się także wiele ciekawych atrakcji i zabytkowych budynków o ciekawej architekturze. Niektóre z nich to:

  • Pijalnia Mieczysław (Stary Dom Zdrojowy) – neorenesansowy budynek z 1889 roku.
  • Pijalnia Jana w Krynicy
  • Pijalnia „Jana”
  • Nowy Dom Zdrojowy z 1939 roku.
  • Muszla Koncertowa.
  • Bulwary Dietla – ciągnące się w wzdłuż potoku.
  • Willa „Witoldówka” – drewniana willa z 1880 roku.
  • Pomniki Adama Mickiewicza oraz Nikifora Krynickiego

Wiele z budynków na deptaku podobnie jak Willa „Witoldówka” są zabytkowymi, drewnianymi budynkami. Spacerując deptakiem warto jest zatem zwrócić uwagę na wyjątkowość architektury. Z tej drewnianej architektury słynie właśnie Krynica-Zdrój.

Muzeum Nikifora

Na deptaku krynickim przy Bulwarach Dietla w zabytkowej willi „Romanówka” znajduje się muzeum wybitnego artysty, Nikifora Krynickiego.

Sam budynek w sobie ma niezwykle ciekawą historię. Otóż jego historia sięga XIX wieku kiedy to znajdował się w nim pensjonat. Przez lata uległ znacznej dewastacji. Dopiero w latach 90-tych podjęto prace rekonstrukcyjne. Oryginalny budynek został rozebrany i przeniesiony w nowe miejsce na dzisiejszy deptak. Muzeum Nikifora znajduje się w willi „Romanówka” od 1995 roku.

Nikifor Krynicki to malarz prymitywista urodzony w Krynicy. Przez większość swojego życia tworzył i żył w nędzy. Dopiero pod koniec życia został doceniony i okrzyknięty wybitnym artystą.

W muzeum krynickim można zobaczyć wystawy poświęcone życiu artysty: zdjęcia, portrety, przybory malarskie. Znajdują się tam także dzieła Nikifora.

Muzeum Nikifora

Pijalnia Główna

Pijalni wody w Krynicy jest kilka, więc warto jest wstąpić chociaż do jednej z nich. Pijalnia Główna znajduje się na deptaku i jest czynna od rana do nocy, więc jest to najprostszy wybór.

Pijalnia Główna znajduje się w budynku z lat 70-tych, który jest naprawdę okazałych rozmiarów. Jest na tyle duży, że znajduje się w nim ogród zimowy i sala koncertowa. Do pijalni można wstąpić i kupić zapas wody lub posmakować różnych wód na miejscu. W pijalni serwowane są takie wody jak: Jan, Słotwinka, Tadeusz, Zdrój Główny, Zuber. Można tam kupić szklankę wody i usiąść przy stoliku lub na kanapach. Każda z wód ma inne przeznaczenie i przeznaczenie każdej z nich opisane jest przy kasie. I tak na przykład woda Tadeusz pomaga w problemach jelit i niedokrwistości; a woda Jan jest silnie moczopędna.

Pijalnia Główna Krynica Zdrój

Muzeum Zabawek

W centrum miasta, niedaleko deptaka znajduje się kolejna atrakcja – Muzeum Zabawek. Dobra opcja na przykład na spędzenie deszczowego dnia w Krynicy.

Muzeum Zabawek jak sama nazwa wskazuje poświęcone jest historii zabawek. Można znaleźć w nim wystawy poświęcone zabawkom od czasów średniowiecza aż do dnia dzisiejszego. Wbrew pozorom wizyta w muzeum pewnie sprawi większą radość dorosłym, którzy będą mieli okazję powrócić do lat młodości i powspominać czym bawili się jako dzieci.

Muzeum Zabawek

Cerkiew św. Włodzimierza Wielkiego

Zwiedzając Krynicę warto jest oddalić się trochę od centrum miasta i spacerem wybrać się w stronę osiedla Krynica Dolna. Znajdują się tam dwie ciekawe atrakcje.

Pierwsza z nich to prawosławna cerkiew św. Włodzimierza Wielkiego. Jest to całkiem nowa cerkiew bo ukończona dopiero w 1996 roku. Znakiem charakterystycznym cerkwi jest 7 wież, które widać już z oddali. Ostatnia wieża została wzniesiona w 2006 roku. Jej wysokość to 46 metrów, co czyni cerkwię najwyższym budynkiem w całej Krynicy!

Cerkwię można zwiedzić w godzinach otwarcia. Podziwiać tam można ikony i zabytkowe obrazy.

Cerkiew

Grób Nikifora

Tuż obok cerkwi św. Włodzimierza Wielkiego znajduje się niewielki cmentarz wraz z kaplicą. Na cmentarzu znajduje się grób Nikifora Krynickiego. Artysta zmarł w 1968 roku w sanatorium w Foluszu koło Jasła.

Grób Nikifora Krynica Zdrój

Góra Parkowa

Góra Parkowa to szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 742 metrów. Szczyt znajduje się w Krynicy-Zdrój, więc z łatwością można wybrać się na spacer podczas wypoczynku w mieście.

Szczyt Góry Parkowej można zdobyć na dwa sposoby. Pierwszy to wjazd koleją linowo-terenową, która zarządzana jest przez Polskie Koleje Linowe. Wjazd i zjazd trwają kilka minut. Zdecydowanie jednak bardzej polecam opcję numer dwa, czyli wejście na pieszo. Na terenie Góry Parkowej znajduje się ogromny Park Zdrojowy z niezliczoną ilością ścieżek, które prowadzą na szczyt. Można obrać oficjalną ścieżkę asfaltową, a można też zboczyć i wybrać leśne ścieżki.

Ja na Górę Parkową wchodziłam zimą właśnie tymi leśnymi ścieżkami (było tyle śniegu, że nawet nie zauważyłam, gdzie jest główna trasa asfaltowa). Wejście zajęło ok 40 minut, bo przyznam, że trochę się zgubiliśmy (znów wina śniegu). Wejście jest bardzo proste z zejście jeszcze łatwiejsze.

W okresie zimowym na szczycie Góry Parkowej niewiele się dzieje. Zastaliśmy jedynie otwartą jedną budkę z ciepłymi napojami. W lato podobno Góra Parkowa to centrum rozrywkowo-komercyjne z niezliczoną ilością dla dzieci.

Góra Parkowa

Kompleks Narciarski Słotwiny

Jak już wspomniałam Krynica-Zdrój to raj dla narciarzy. W samym mieście i w okolicach znajduje się wiele ośrodków narciarskich przeznaczonych dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowana.

Ośrodkiem narciarskim położonym najbliżej centrum miasta są Słotwiny. Można tam dojechać w 5 minut samochodem. Pewnie też można dojść na pieszo.

Słotwiny to ośrodek narciarski dla osób początkujących lub średniozaawansowanych. Doświadczeni narciarze pewnie będą się tam nudzić. Ja jako początkujący narciarz spokojnie zjeżdżałam sama z najtrudniejszej trasy i dawałam radę bez problemu. W Słotwinach można wypożyczyć sprzęt i wykupić lekcję z instruktorem. Niestety ceny w Słotwinach do niskich nie należą, ale narty to ogólnie drogi sport!

Słotwiny

Słotwiny

Wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew

Narciarstwo nie jest jednak jedynym powodem, dla którego warto jest wybrać się do Słotwin. Właśnie w Słowtinach znajduje się bowiem bardzo słynna atrakcja krynicka, czyli wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew.

Jest to dosłownie wieża widokowa znajdująca się w samym środku lasów pasma Jaworzyny Krynickiej. Ta w pełni drewniana konstrukcja ma wysokość 49,5 metra i rozpościera się z niej piękny widok na Beskid Sądecki. Jest to jeden z piękniejszych widoków w Krynicy. Do wieży można dostać się na dwa sposoby. Pierwszy to kilometrowy spacer pod górkę, a drugi to wjazd kolejką krzesełkową wraz z narciarzami.

Niestety ceny zarówno kolejki krzesełkowej jak i wejścia na wieżę są naprawdę wysokie. Za samo wejście na wieżę osoba dorosła zapłaci 55 zł, a dziecko/emeryt 48 zł. A już wieża wraz z kolejką krzesełkową kosztuje 74 zł lub 60 zł za bilety ulgowe. Przy wycieczce rodzinnej robi się z tego niemały wydatek.

Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka to kolejny szczyt w okolicach Krynicy-Zdrój. Ma on wysokość 1114 metrów i znajduje się tuż obok miasta, więc można łatwo się tam dostać.

Latem Jaworzynka stanowi cel pieszych wędrówek a zimą przemienia się w ośrodek narciarski. Nie jest to byle jaki ośrodek a jeden z większych ośrodków narciarskich w Polsce. Znajduje się tam ponad 14 km tras zjazdowych i najdłuższa w kraju oświetlana trasa narciarska. Na szczyt wjechać można koleją gondolową.

Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka

Cerkiew drewniana w Powroźniku

Będąc w Krynicy-Zdrój lub okolicach warto jest dodać do planu zwiedzania tamtejsze zabytkowe drewniane cerkwie. Owe cerkwie są niezwykle ważnym zabytkiem architektonicznym wpisanym na listę UNESCO. Znajdują się one na tzw. szlaku architektury drewnianej.

Tuż obok Krynicy znajduje się jedna z takich cerkwi. Jest to cerkiew św. Jakuba w Powroźniku. Historia cerkwi sięga 1600 roku, ale jej generalna przebudowa nastąpiła na początku XIX wieku. Charakteryzuje ją wysoka wieża dzwonnicza z krzyżem. W środku znajduje się XVIII-wieczny ikonostas.

Cerkiew w Powroźniku

Co jeść w Krynicy-Zdrój. Sprawdzone restauracje

Krynica-Zdrój jak każda górska miejscowość słynie z oscypka! Na południu kraju z oscypka przyrządza się dosłownie wszystko. Jest tradycyjny oscypek grillowany z żurawiną, są pierogi i oczywiście pizza. Na głównym deptaku znajduje się wiele karczm, w których można znaleźć dania z oscypka i inne tradycyjne dania kuchni polskiej.

Z pełną odpowiedzialnością mogę polecić Karczmę Łemkowską, która znajduje się poza głównym deptakiem. Jest to cudowne miejsce z niesamowitym klimatem. Dania są niezwykle oryginalne i bardzo smaczne. Karczma specjalizuje się w tradycyjnych łemkowskich daniach. W trakcie pobytu w Krynicy byłam tam kilkakrotnie i każde z dań smakowało jak niebo w gębie! Najbardziej w pamięci zapadły mi pierogi (Szczególnie pierogi z miętą), a także barszcz czerwony i zupa rydzowa. Naprawdę bardzo polecam!

Karczma Łemkowska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *