Hakone to przepiękny i górzysty teren położony na południe od Tokio w obszarze Kanagawa. Teren jest częścią Parku Narodowego Fudżi-Hakone-Izu i słynie ze swoich bajkowych krajobrazów, licznych gorących źródeł i spektakularnego jeziora Ashi. Japończycy bardzo często wybierają Hakone na swoje weekendowe wypady. Turyści również często odwiedzają ten teren podczas swoich podróży po Japonii.

Hakone to bardzo spokojny i sielski teren, który stanowi doskonałą alternatywę dla głośnego i zatłoczonego Tokio. Hakone oddalone jest jedynie o 100 kilometrów od stolicy Japonii, więc podróżnicy często decydują się na jednodniowe wycieczki. Na taką opcję zdecydowałam się i ja. Z samego rana wyruszyliśmy pociągiem z Tokio i wróciliśmy późnym wieczorem. W ciągu dnia udało nam się zwiedzić wszystko, co zaplanowaliśmy. Przyznam jednak, że czułam lekki niedosyt i zdecydowanie bardziej polecam zostanie w Hakone chociaż na jedną noc. Fakt, w ciągu jednego dnia zobaczysz najważniejsze miejsca, ale będziesz tak bardzo zabiegany, że nawet nie będziesz mieć odpowiednio dużo czasu, aby nacieszyć sie pięknem natury. Polecam zatem nocleg w jednej z urokliwych wiosek w Hakone, a jeżeli Twój grafik jest bardzo napięty to zarezerwuj bilet na najwcześniejszy pociąg z Tokio i rozpocznij zwiedzanie już o świcie.

Hakone

Hakone

Dojazd do Hakone z Tokio

Z Tokio możesz dotrzeć do Hakone nawet w 90 minut! Już wspominałam o tym, że pociągi w Japonii sa niezwodne i jak mają dojechać w 90 minut to dojadą dokładnie w 90. Możesz również polegać na rozkładach jazdy i pamiętaj, żeby niegdy się nie spóźnić, bo japońskie pociągi niegdy się nie opóźniają.

Jeżeli podróżujesz po Japonii z JR Pass to nie będziesz musiał dodatkowo płacić za pociąg do Hakone. Wystarczy, że ze stacji Tokyo lub Shinagawa pojedziesz super szybkim Shinkansenem do Odowary i stamtąd przesiądziesz się w linię Hakone Tozan Railway. Jest to najbardziej ekonomiczna opcja dla podróżujących z JR Pass i czas podróży z przesiadką nie przekroczy 2 godzin.

Podróżujący bez JR Pass mogą zdecydować się na taką samą opcję, ale ja znacznie bardziej polecam bezpośredni pociąg ze stacji Shinjuku do stacji Hakone-Yumoto. Pociąg ten nosi nazwę Romancecar i dojeżdża do Hakone w 90 minut. Do tego pociąg wyposażony jest w ogromne okna, z których możesz podziwiać piękne widoki.

Czym jest Hakone Pass

Przed wyjazdem bardzo polecam kupno HakonePass. Jest to karta miejska za którą płacisz jednorazowo i która upoważnia Cię do swobodnego korzystania ze środków transportu w Hakone (autbousy, pociągi, kolejki górskie). HakonePass możesz kupić na 2 lub 3 dni i przez wybrany okres czasu korzystać z transportu publicznego. Jest to świetna opcja, bo wierz mi, że nawet będąc tam jedynie jeden dzień, HakonePass zwróci Ci się. Do tego kupując HakonePass uzyskasz sporą zniżkę na Romancecar i inne dodatkowe zniżki w muzeach i restauracjach.

HakonePass zakupić możesz na stacji Shinjuku w Tokio na stanowisku lini kolejowej Odakyu. Najlepiej zrób do dzień przed wyjazdem, ponieważ stanowisko otwarte jest dopiero od 8 rano. Dostaniesz też szczegółową mapkę z dokładnie rozpisanym transportem i atrakcjami.

Jeżeli nie zdecydujesz się na zakup HakonePass to za transport publiczny płacić możesz gotówką lub możesz użyć karty PASMO. Jest to ta sama karta miejska, która używana jest w metrze i autobusach w Tokio. Nie zapomnij tylko doładować jej przed wyjazdem.

Hakone

Zwiedzanie Hakone

Punktem wyjściowym na naszym planie zwiedzania jest stacja Hakone-Yumoto, czyli ta gdzie dowiezie Cię Romancecar i Hakone Tozan Railway. Już samo miasteczko jest badzo ładne i po wyjściu ze stacji zauważysz piękne zielone wzniesienia i strumyki wodne. Od razu po wyjściu ze stacji zacznij kierować się w stronę stacji autobusów miejskich.

Zwiedzanie Hakone rozpoczynamy od jeziora Ashi. Ze stacji autobusowej wsiądź w dowolny autobus, który dojeżdża do stacji Motohakone-ko. Z łatwością znajdziesz autobus, który jedzie w tym kierunku, ponieważ wszystkie trasy są bardzo dobrze rozpisane. W razie problemów możesz poprosić jednego z pracowników o pomoc. Podróż autobusem do Motohakone-ko potrwa 40 minut. Oto atrakcje, które będą na Ciebie czekać.

Świątynia Hakone-jinja

Pierwszą atrakcją na planie zwiedzania jest światynia Hakone-jinja, która położona jest u stóp góry Hakone i zaraz obok jeziora Ashi. Do świątyni prowadzi klimatyczna leśna dróżka na końcu, której znajdują się schody. Po krótkiej wspinaczce będziesz już w świątyni Hakone-jinja. Świątynia jest oczywiście piękna i robi wrażenie szczególnie, że położona jest w środku lasu. Główną atrakcją nie jest jednak sama świątynia a brama torii znajdująca się na brzegu jeziora Ashi. To właśnie ta brama torii jest najczęściej fotografowanym miejscem w Hakone. Żeby ją zobaczyć, musisz zwyczajnie zejść schodkami to samego brzegu jeziora. Widok jest przepiękny i zdjęcia przy bramie z jeziorem w tle są z pewnością zjawiskowe. Niestety kolejka do zrobienia zdjęcia jest dosyć długa i w moim przypadku musiałam liczyć się co najmniej z godzinnym czekaniem! Nie chcieliśmy marnować czasu, więc zrobiliśmy tylko kilka fotek z boku.

Świątynia Hakone

Las Cedrów (Ancient Cedar Avenue)

Ze świątyni Hakone-jinja zacznij kierować się w stronę lasu cedrów. Nie jest to las a droga po obu stronach której znajdują się cedry. W epoce Edo, Japończycy pokonywali trasę z Kioto to Tokio na pieszo przechodząc właśnie przez Hakone i ową drogę z cedrami. Drzewa zostały zasadzone przez szoguna Tokugawa w 1619 roku, aby zapewnić cień wszystkim wędrującym. Droga z cedrami istnieje do dziś i spacerując możesz poczuć ducha Japonii za czasów Edo.

Punkt kontrolny Hakone (Hakone Checkpoint)

Zaraz za lasem cedrów znajduje się zrekonstruowany punkt kontrolny Tokaido-Hakone. Jest to punkt na trasie Tokaido, która prowadziła z Kioto do Tokio. W epoce Edo Japończycy przemierzali tę trasę na pieszo. Wędrowali przez Hakone i po przejściu drogi z cedrami zostali poddawani kontroli w punkcie kontrolnym. W 2007 roku punkt ten został całkowicie odrestaurowany i dziś odwiedzający mogą zobaczyć, jak dokładnie wyglądała inspekcja podróżujących. Znajduje się tam muzeum i kilka wystaw.

Rejs statkiem po jeziorze Ashi

Po krótkiej lekcji historii przyszedł czas na relaks i podziwianie pięknych widoków. A w podziwianiu widoków i przyrody najlepiej sprawdza się rejs łodzią! Z Motohakone-ko regularnie odpływają wielkie łodzie wycieczkowe. Rejs taką łodzią trwa 20 minut i posiadacze HakonePass nie muszą dodatkowo płacić za bilet. Łódź dowiezie Cię na przeciwległy brzeg jeziora, a dokładnie do miejsca zwanego Togendai. Po wyjściu możesz skusić się na obiad w restauracji z widokiem na jezioro (ze zniżką dla posiadaczy HakonePass) lub od razu zmierzyć w stronę kolejnego punktu.

Statek jezioro Ashi

Jezioro Ashi

Jezioro Ashi

Jezioro Ashi

Owakudani

Owakudani to teren wokół krateru, na którym znajdują się gorące źródła. W okolicy krateru można też poczuć charakterystyczny zapach zgniłych jaj. Do Owakudani można dostać się kolejką linową z Togendai. Niestety w maju 2019 kolejka linowa została zawieszona i wejście na teren Owakudani jest zabronione. Zakaz został wprowadzony w wyniku zagrożenia wybuchu wulkanu. Przed wycieczką do Hakone radzę zatem sprawdzić stan zagrożenia, ponieważ może się zdarzyć, że nawet cały park zostanie zamknięty.

Do odwołania zamiast kolejki górskiej kursują zastępcze autobusy miejskie, które dojeżdżają do stacji Ubako i Sounzan.

Gora i kolejka szynowa

Zarówno autobus miejski, jak i do niedawna jeszcze działająca kolejka dowiozą Cię do miejscowości Sounzan. Właśnie stamdąd odjeżdża kolejka szynowa do miejscowości Gora. Podróż kolejką trwa mniej więcej 15 minut i znów posiadacze HakonePass nie muszą dodatkowo za nią płacić. Gora to malutka miejscowość, w której znajduje się kilka pensjonatów i domów gościnnych. Możesz też wybrać się do pięknego parku Gora, który znajduje się 10 minut na pieszo od stacji. Wstęp do parku jest płatny, ale znów posiadacze HakonePass wchodzą za darmo. Park znajduje się na małym wzniesieniu, z którego rozpościera się przepiękny widok na miasto.

Gora kolejka linowa

Pociąg Hakone Tozan

Po relaksacyjnym spacerze w parku w Gora wróć na stację. Z tej samej bowiem stacji odjeżdża pociąg Hakone Tozan. Pociąg ten dojeżdża do stacji Hakone-Yumoto, czyli tej stacji, od której zaczęliśmy zwiedzanie. Podróż pociągiem trwa 40 minut i w czasie jazdy podziwiać możesz piękne widoki. Posiadacze HakonePass nie muszą płacić dodatkowo za pociąg.

Zwiedzanie Hakone możesz rozpocząć od świątyni lub jeżeli wolisz możesz rozpocząć od pociągu Hakone Tozan i obrać trasę odwrotną do ruchu wskazówek zegara. Wybór należy do Ciebie 😉

Ze stacji Hakone-Yumoto odjeżdża powrotny pociąg to Tokio.

Jeden dzień w Hakone na pewno będzie bardzo intensywny, ale wierz mi, że naprawdę warto 😊

Hakone

Poniej wrzucam jeszcze relację filmową z Hakone 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *