Mój japoński sen wreszcie się ziścił. Lądując na lotnisku w Tokio sama nie wierzyłam, że wreszcie tu jestem. Od razu po wejściu na teren lotniska w oczy zaczęły mi się rzucać tablice z japońskimi napisami i Japończycy noszący ochronne maski na twarzy. Po kontroli granicznej, szybko zabrałam swoją walizkę i w ciągu 10 minut byłam już w pociągu do hotelu. Był to początek jednej z najciekawszych i najbardziej zaskakujących podróży w moim życiu. Japonia nie zawiodła mnie ani przez chwilę.

Pomysł o wyjeździe do Japonii zrodził się w ciągu 5 minut. Dosłownie. Bez większego planowania kupiliśmy bilety do Tokio i po kilku dniach dokupiliśmy bilet powrotny z Seulu i z Osaki do Seulu… Brzmi trochę skomplikowanie ale plan był dopięty na ostatni guzik. Było dużo latania, dużo jazdy pociągiem i bardzo dużo przemieszczania się z miejsca na miejsce. W Europie pewnie bym się nie zdecydowała na taką formę wyjazdu, ale w Japonii to co innego. Tam wszystko działa zgodnie z zegarkiem. Jeżeli pociąg jest zaplanowany na 16:00, to odjedzie o 16:00. Kropka. Tam nie ma opóźnień czy odwołanych lotów/pociągów. Mimo, iż nasza podróż była całkiem szalona i bardzo dynamiczna, to i tak przez cały czas trzymaliśmy się naszego planu i ani razu nie spotkała nas niemiła niespodzianka (!)

Japonia

Wiza dla Polaków i kontrola graniczna

Polacy nie potrzebują wizy, aby wjechać do Japonii. Po wylądowaniu dostaniesz wizę turystyczną, która ważna jest 90 dni. Przed wyjazdem zatem nie musisz poczyniać  żadnych przygotowań wizowych. Ważne jest jednak, abyś zabrał ze sobą ważny paszport, bo to właśnie ten dokument upoważni Cię do wstępu do Japonii.

W samolocie załoga wręczy Ci dwa małe formularze, które będziesz musiał wypełnić. Pamiętaj zatem, aby mieć pod ręką długopis, paszport oraz adres hotelu/mieszkania w Japonii. Te dwa formularze będziesz musiał wręczyć strażnikom granicznym na lotnisku. Jeżeli zapomnisz o owych formularzach w samolocie, to nie martw się, bo będziesz je mógł również dostać i wypełnić na lotnisku.

Po wylądowaniu będziesz musiał przejść przez kontrolę graniczną. Strażnik graniczny sprawdzi Twój paszport, zweryfikuje odciski palców, zrobi zdjęcie i podstępluje Twój paszport. Strażnik zabierze od Ciebie także jeden z formularzy, a drugi oddasz po odebraniu bagażu. Brzmi jakoby był to długi proces, ale w rzeczywistości jest on całkiem sprawny i szybki. Po kontroli granicznej czekać będzie na Ciebie odebranie bagażu i będziesz gotowy do rozpoczęcia swojej japońskiej przygody 😉

Japonia i poziom bezpieczeństwa

Nie mogę jednoznacznie stwierdzić, czy Japonia jest bezpiecznym krajem, czy nie bo oczywiście państwo jest ogromne i kwestie bezpieczeństwa należy rozpatrywać od miasta do miasta. Ogólnie Japonia jest jednym z bezpieczniejszych państw na świecie. Tokio i Osaka zresztą rok w rok okrzykiwane są nabezpieczniejszymi miastami na świecie. Wiadomo, że my turyści zawsze narażeni jesteśmy na niebezpieczeństwa ze strony kieszonkowców lub nieuczciwych lokalsów. Warto jest zatem zawsze mieć oczy dookoła głowy nawet w mieście z najwyższym poziomem bezpieczeństwa takim jak Tokio.

Japonia: kiedy najlepiej jechać

Do Japonii jechać można cały rok. Wszystko zależy od tego, co chcesz robić w Kraju Kwitnącej Wiśni. Zima to najlepszy okres dla narciarzy, a pozostała część roku dla miłośników zwiedzania.

Okres od marca do maja – jest to szczyt okresu turystycznego w Japonii. W tym okresie bowiem zjeżdża się najwięcej turystów z całego świata, aby podziwiać kwitnące wiśnie. Sami Japończycy również podróżują więcej, więc wszelkie rezerwacje hotelowe oraz na pociągi lepiej jest dokonać wcześniej.

Od czerwca do sierpnia – w tym okresie temperatury sięgają nawet 40 C, więc ten okres sprawdzi się dla osób, które nie boją sie upałów i wysokiej wilgotności. Czerwiec również słynie z dużych opadów deszczu, które ustepują w lipcu.

Okres od września do listopada – jest to jeden z lepszych okresów na odwiedzenie Kraju Kwitnącej Wiśni bowiem właśnie wtedy temperatury spadają, ale wziąż jest ciepło i przyjemnie. Trzeba liczyć się z małymi opadami deszczu, ale są one bardziej orzeźwiające.

Okres od grudnia do lutego – to okres zimowy, gdzie temperatury spadają poniżej 0. Japonia poszczycić się może jednymi z lepszych stoków narciarskich w tej części świata, więc jeżeli narty to Twoja miłość, to wybierz Japonię i górę Fudżi w okresie zimowym.

Niezależnie od tego kiedy odwiedzisz Japonię pamiętaj, aby przed wyjazdem sprawdzić warunki meteorologoczne. Przez Japonię często przechodzą tajfuny. Trzęsienia ziemi również nie są obce Japończykom.

Waluta i płatności kartą

Walutą w Japonii jest jen japoński. 1,000 jenów to mniej więcej 36,00 zł. Aktualny kurs jena japońskiego znaleźć możesz na stronie www.oanda.com. Przed wyjazdem warto jest wymienić złotówki na jeny w polskim kantorze. W Japonii bowiem ciężko będzie Ci znaleźć kantor akceptujący polską walutę, a nawet jeżeli znajdziesz takowy to kurs będzie słaby. Możesz zabrać ze sobą dolary lub euro i wymienić na miejscu. Możesz także wypłacić gotówkę na miejscu w bankomacie lub płacić kartą. Płatność kartą jednak nie zawsze może być akceptowana szczególnie w restauracjach, więc lepiej jest mieć ze sobą gotówkę.

Ja w Japonii posługiwałam się kartą Revolut i wymieniałam złotówki na jeny w razie potrzeby. Revolut działa we wszystkich bankomatach i nie miałam problemów z płatnościami.

Japonia

Poruszanie się po Japonii i JR Pass

System kolejowy w Japonii jest najlepiej rozwiniętym systemem na świecie. Pociągi kursują bez zarzutu, są najwyższej jakości, zawsze czyste i co najważniejsze zawsze na czas. Pociągi w Japonii kursują nie co do minuty, ale co do sekundy. Niestety taka punktualność i wysoki standard niosą za sobą koszta. Pociągi w Japonii bowiem są niestety bardzo drogie. Jest to moim zdaniem najdroższa część pobytu w Japonii. Loty, czy nocleg możesz upolować w dobrej cenie, ale wpływu na cenę pociągu nie masz.

Na szczęście turyści odwiedzający Japonię mają szansę na zmniejszenie kosztów komunikacji w Japonii poprzez zakup JR Pass. Jest to imienna karta, którą kupujesz na określony okres czasu i uprawnia Cię ona do nielimitowanego przejazdu kolejami. Obecnie JR Pass można kupić na 7, 14 lub 21 dni. Koszta przedstawiają się następująco:

  • 7 dni – 38.880 JPY (1,400 zł)
  • 14 dni – 62.950 JPY (2,300 zł)
  • 21 dni – 81.870 JPY (3,000 zł)

Cena może wydawać sie trochę przerażająca, ale zwróć uwagę, że przejazd z Tokio do Kioto w jedną stronę kosztuje prawie 700 zł, więc JR Pass zwróci Ci się jeżeli na przykład w planach masz podróż Tokio-Kioto-Tokio. Oczywiście zakup JR Pass ma sens jeżeli planujesz podróże pociągami po Japonii. Jeżeli chcesz zostać jedynie w Tokio i wybrać się na jednodniowe wycieczki w okolicy to nie ma sensu kupowania JR Pass. Karta JR Pass jest o tyle wygodna, że nie musisz rezerwować pociągów i martwić się o rozkład. Możesz wsiąść w dowolny pociąg, który jest objęty JR Pass.

Pamiętaj jeszcze, że JR Pass mogą nabyć jedynie turyści i należy to zrobić jeszcze przed wyjazdem do Japonii. Możesz to zrobić w licencjonowanych biurach podróży. Podczas kupna będziesz musiał okazać swój paszport.

Shinkansen

Internet i karta SIM

Przed wyjazdem do Japonii polecam zakup karty SIM, którą będziesz mógł uruchomić w swoim smartphonie i mieć dostęp do internetu. Swoją kartę SIM zamówiłam na stronie www.simcardgeek.com i karta dotarła do mnie w ciągu kilku dni. Na stronie znajdziesz najróżniejsze pakiety. Za kartę ważną 8 dni zapłacisz 3,480 jenów, czyli mniej więcej 130 zł. Karta ta działała bez zarzutów i przez cały okres pobytu w Japonii miałam nieograniczony dostęp do internetu. Mogłam więc sprawdzać mapę, rozkład metra, a nawet oglądać filmy.

Palenie papierosów w Japonii

Ważna informacja dla palaczy. Zasady dla palaczy w Japonii różnią się od miasta do miasta. Generalnie zasady palenia papierosów w Japonii są raczej restrykcyjne. W restauracjach zazwyczaj znajdziesz dwie strefy: dla palących i niepalących i możesz poprosić o stolik w wybranej przez siebie strefie. Problem pojawia się z paleniem na ulicach, bowiem Japończycy raczej nie palą na ulicach, a na pewno nie mają w nawyku spacerowania po mieście i palenia. W miastach znajdują sie specjalne strefy dla palących, w których palenie jest całkowicie dozwolone. Poza tymi strefami lepiej jest nie ryzykować, bo może spotkać się to z mandatem. Co więcej, w Japonii często znajdziesz znaki na ulicach, szczególnie namalowane na chodnikach, mówiące o całkowitym zakazie palenia.

Zanim zatem odpalisz w Japonii papierosa, rozejrzyj się, czy na pewno miejsce w którym jesteś nie zabrania palenia. Najlepiej pal w strefach do tego specjalnie przeznaczonych.

Japonia

Japonia: inne informacje praktyczne

  • W Japonii oczywiście językiem oficjalnym jest język japoński. Niestety poziom angielskiego wśród Japończyków jest zaskakująco niski. Nie zawsze będziesz w stanie porozumieć się z lokalsami w języku angielskim. Często niektóre rzeczy będziesz musiał przekazać gestykulując lub używając łamanego angielskiego. Nie przejmuj się bowiem Japończycy to przemili ludzie, którzy staną na głowie, aby Ci pomóc, nawet jak istnieje spora bariera językowa.
  • W restauracjach nie zawsze dostępne jest menu w języku angielskim. Często w tłumaczeniu pomagał nam tłumacz internetowy!
  • W niektórych restauracjach również obowiązuje specjalny kod zachowań, który trzeba przestrzegać. Najbardziej popularnym jest zdejmowanie butów przed zajęciem miejsca przy stoliku.
  • W Japonii na ulicach nie ma koszy na śmieci. Po ataku terrorystycznym, który mial miejsce kilkanaście lat temu w Tokio, władze zdecydowały usunąć wszystkie kosze na śmieci, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ukrycia tam ładunków wybuchowych. Oczywiście ten ruch także pomógł w zmniejszeniu kosztów, bo nie trzeba opłacać dodatkowych etatów. Tak czy inaczej, w Japonii nie ma koszy na śmieci, więc wszystkie śmieci musisz nosić ze sobą i wyrzucić dopiero na koniec dnia w hotelu.
  • Gniazdka – w Japonii są inne gniazdka od tych w Polsce więc należy zabrać ze sobą przejściówkę. Potrzebna będzie taka z dwoma płaskimi wtykami typu A.
  • Napiwki – Japończycy nie mają w zwyczaju zostawiania napiwków w restauracjach lub hotelach. Co ciekawe niektórzy mogą nawet uznać to za obelgę.
  • W Japonii bardzo szybko zapada zmrok ponieważ nie obowiązuje tam zmiana czasu na letni. Nawet w okresie letnim już o godzinie 17.30 robi się szarówka a kilka minut po 18 jest już zupełnie ciemno.

Japonia

Na koniec

Podróż do Japonii to podróż do zupełnie do innego świata. Będąc tam w pełni oddaj się kulturze i zwyczajom japońskim. Spróbuj sushi w typowej japońskiej restauracji, wypij sake do kolacji, posmakuj deseru z matchy i zwyczajnie chłoń kulturę japońską. Zapomnij o swoich europejskich przywyczajeniach i ciesz się w pełni pobytem w Kraju Kwitnącej Wiśni 😉

Japonia

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *