Amsterdam to miasto kontrastów. Z jednej strony stolica Holandii to kolebka sztuki, gdzie swoje dzieła tworzyli wybitni artyści tacy jak Rembrandt czy Van Gogh. To miasto, gdzie znajdują się jedne z największych muzeów w Europie i na świecie i gdzie można na własne oczy zobaczyć najwybitniejsze dzieła malarstwa europejskiego. Z drugiej strony Amsterdam to miasto, które dziś znane jest bardziej ze swoich coffee shopów, gdzie można legalnie palić marihuanę oraz z dzielnicy prostytucji Red Lights District. Jaka jest prawdziwa twarz Amsterdamu? Zapraszam Cię na wirtualny spacer po Amsterdamie, gdzie pokażę Ci prawdziwe, piękne i jedyne w swoim rodzaju oblicze miasta.

Amsterdam położony jest nad rzeką Amstel, skąd też pochodzi nazwa miasta. Pierwszy człon – Amster – pochodzi od nazwy rzeki nad którą położone jest miasto, a drugi człon – dam – oznacza w języku polskim „zaporę”. Amsterdam często nazywany jest „Wenecją Północy” a to dlatego, że centrum miasta przecinają kanały podobnie jak we włoskiej Wenecji. To owe kanały, wysokie i wąskie kamieniczki z kolorowymi okiennicami, kolorowe kwiaty i wszechobecne rowery tworzą klimat miasta. W Amsterdamie nie sposób jest się nie zakochać. Nieważne czy jesteś typem imprezowicza, czy też miłujesz się w muzeach i sztuce. Pewne jest, że w Amsterdamie zostawisz swoje serce.

Jeżeli chcesz się o tym przekonać na własnej skórze, to zacznij już teraz szukać tanich biletów z Ryanair i zacznij planować swój pobyt w stolicy Holandii 😉

Jordaan Amsterdam 2

Gdzie spać w Amsterdamie

Niestety muszę stwierdzić, że Amsterdam to jedno z droższych miast europejskich. W Amsterdamie byłam kilka razy i zawsze ceny noclegów powalały mnie na kolana. Jeżeli chcesz wynająć hotel, to musisz liczyć się ze sporym wydatkiem. Polecam tutaj sprawdzenie Airbnb, które może okazać się tańszym rozwiązaniem. Jeżeli podróżujesz budżetowo, to sprawdź ceny w hostelach w dzielonym pokoju lub poszukaj noclegu poza miastem – dojazd do Amsterdamu jest naprawdę dosyć dobry, więc nie stracisz aż tak wiele czasu na dojazdach.

Jeżeli już zdecydujesz się na hotel/hostel lub Airbnb w mieście to polecam sprawdzenie siatki komunikacyjnej. Najlepiej jak Twój nocleg będzie blisko przystanku tramwajowego lub metro, z którego odjeżdżają pojazdy do Amsterdam Centraal, czyli centrum miasta. Osobiście nie polecam hoteli w centrum ponieważ są drogie i dosyć obskurne. Do tego wieczorem i w nocy jest naprawdę głośno. Ja zazwyczaj szukam noclegów w okolicy Amstelpark/RAI lub w okolicy Rembradpark/Mercatorplein. Z tych dwóch miejsc dotrzesz do centrum tramwajem w ciągu 20 minut. Oczywiście jeżeli planujesz poruszać się rowerem, to dostęp do środków transportu publicznego może nie być aż tak istotny. Pamiętaj jednak, że pogoda w Amsterdamie nie zawsze sprzyja rowerzystom, szczególnie w zimę.

Alternatywną opcją jest nocleg w tak zwanych boat houses, czyli małych domkach na kanałach. W całym Amsterdamie jest ich aż 2500 i mają dostęp do elektryczności i kanalizacji. Musisz jednak wiedzieć, że cena za jedną noc w takich domkach sięga nawet kilku tysięcy złotych!

Boat House Amsterdam

Jak dojechać z loniska do centrum

Schiphol to główne lotnisko, które położone jest na obrzeżach Amsterdamu. Z Schiphol możesz w bardzo łatwy sposób dostać się do centrum miasta, czyli na stację Amsterdam Centraal. Po wyjściu z lotniska musisz zjechać na niższy poziom, gdzie znajduje się stacja kolejowa. Ze stacji kolejowej możesz wziąć pociąg, który dojedzie do Amsterdam Centraal w mniej niż 15 minut. Bilet na pociąg kosztuje 4,40 euro i możesz go zakupić albo w kasie albo w biletomacie. Szybkie pociągi dojeżdżają na różne stacje w mieście, więc stacja końcowa uzależniona będzie od miejsca, gdzie znajduje się Twój nocleg.

Z lotniska możesz też wziąć taksówkę. Postój taksówek znajdziesz zaraz po wyjściu z hali przylotów. Muszę tu zaznaczyć, że taksówki w Amsterdamie, szczególnie te lotniskowe, są naprawdę drogie. Za dojazd do centrum zapłacisz minimum 50 euro! Dlatego właśnie polecam zdecydowanie bardziej pociągi niż taksówki.

Jak zwiedzać Amsterdam

Sposobów na poruszanie się po Amsterdamie jest kilka:

  • Na pieszo. Amsterdam jest płaskim miastem, więc zwiedzanie na pieszo wchodzi jak najbardziej w grę. Atrakcje turystyczne/muzea nie są aż tak bardzo oddalone od siebie, więc jeżeli tylko lubisz długie spacery i pogoda dopisuje, to jak najbardziej polecam piesze zwiedzanie.
  • Tramwaje. Jest to zdecydowanie mój ulubiony środek lokomocji. Tramwajem w Amsterdamie dojedziesz wszędzie i przy okazji zza okien pojazdu będziesz mógł podziwiać miasto. Bilet na tramwaj kupisz albo w biletomacie na przystanku, albo w tramwaju. W każdym tramwaju mniej więcej po środku znajdziesz stanowisko, gdzie pracuje osoba sprzedająca bilety. Takie stanowisko, które spełnia również funkcję informacji turystycznej znajduje się w każdym pojeździe. Bilet na jeden przejazd kosztuje 3,20 euro, na 24 godziny – 8,00 euro, a na 48 godzin – 13,50 euro.
  • Transport wodny. Amsterdam to miasto kanałów, więc transport wodny być musi. Po kanałach kursują łodzie wycieczkowe, które zatrzymują się na przystankach w centrum miasta. Bilet 24-godzinny jest dosyć drogi, bo zapłacisz za niego ponad 20 euro (cena uzależniona jest od przewoźnika). Jest to droga opcja, ale z pewnością samo doświadczenie zwiedzania miasta łódką jest bezcenne.
  • Rowery. Jak Amsterdam, to tylko rowery! Zdziwisz się, jak wiele rowerzystów jest w mieście. Na chodnikach zaparkowanych jest tysiące rowerów. Amsterdam jest płaskim miastem, więc poruszanie się rowerami jest proste. Możesz wynająć rower w hotelu lub w wypożyczalni rowerów. Ceny będą różnić się od miejsca do miejsca, ale przyszykuj się na wydatek ok 6-10 euro za dzień.
  • Taksówki. Już wspomniałam, że taksówki w Amsterdamie są bardzo drogie. Jeżeli chcesz poruszać się taksówkami, to polecam ubera, który jest zdecydowanie tańszy. Pobierz aplikację ubera na swój telefon, podepnij kartę i w razie potrzeby zamów taksówkę.

Amsterdam

Co warto zobaczyć w Amsterdamie – plan zwiedzania

Już wiesz, gdzie spać i jak poruszać się po mieście. Teraz przyszedł czas na główne atrakcje miasta. Poniższe miejsca uda Ci się odwiedzić w weekend, ale jeżeli masz możliwość, to lepiej jest zostać w Amsterdamie dłużej, bo jest tam naprawdę wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia!

Dam Square

Plac Dam, lub z angielskiego Dam Square, to główny plac w Amsterdamie i miejsce spotkań lokalsów i turystów. To tam znajdują się ekskluzywne hotele, restauracje i to właśnie na Dam Square mają miejsce najważniejsze wydarzenia dla Holendrów. Warto jest zatrzymać się na placu na chwilę, usiąść na kilka minut i poobserwować, jak wygląda prawdziwe życie zabieganych Holendrów. Jeżeli masz chrapkę na odrobinę sztuki i historii to będąc na placu Dam polecam zobaczenie 3 miejsc.

Pomnik Narodowy (National Monument)

Pomnik ten znajduje się w we wschodniej części placu i nie sposób go nie zauważyć. Pod pomnikiem zawsze znajduje się tłum ludzi, a w szczególności turystów robiących zdjęcia. Pomnik został odsłonięty w 1956 roku. Upamiętnia on wydarzenia podczas Drugiej Wojny Światowej i oddaje hołd wszystkim poległym. Co roku 4 maja Holendrzy spotykają się pod pomnikiem i wspólnie oddają cześć wszystkim zmarłym podczas Wojny.

Dam Square pomnik

Nieuwe Kerk (Nowy Kościół)

W zachodniej części placu znajduje się ogromny kościół, który z holenderskiego zwany jest Nieuwe Kirk, czyli Nowy Kościół. Owy kościół jest otwarty dla zwiedzających, ale dziś jedynie w środku znajduje się muzeum i regularnie organizowane są koncerty organowe. Obecnie nie odprawia się tam mszy świętych. Nieuwe Kerk jest oficjalnym kościołem Rodziny Królewskiej i to właśnie tam mają miejsce najważniejsze wydarzenia takie jak koronacje, czy śluby królewskie. Wstęp na teren kościoła jest płatny i bilet kosztuje 9 euro.

Pałac Królewski (Royal Palace)

Zaraz obok Niuewe Kerk znajduje się ogromny Pałac Królewski, który jest jednym z trzech pałaców należących do Króla Holandii. Obecny Król nie korzysta z Pałacu na co dzień, ale to właśnie tam organizowane są najważniejsze imprezy w roku, takie jak przyjęcie noworoczne, gale, wesela. Tam również przyjmowani są zagraniczni goście tacy jak chociażby Elżbieta II. Pałac jest otwarty dla zwiedzających prawie cały rok, z wyjątkiem dni, kiedy Pałac zamknięty jest na użytek królewski. Bilet do Pałacu kosztuje 9 euro i można go zakupić na miejscu lub online. W Pałacu będziesz mieć okazję do zwiedzenia komnat królewskich, gabinetów oraz głównej hali, gdzie mają miejsce przyjęcia królewskie.

Dzielnica Jordaan

Będąc w okolicy Dam Square warto jest wybrać się na dłuższy spacer do dzielnicy Jordaan, która oddalona jest jedynie 15 minut na pieszo od placu. Jordaan to najbardziej znana dzielnica nie tylko w Amsterdamie, ale i w całej Holandii. To tam spotykają sie artyści, hipsterzy i to tam znajdziesz najmodniejsze restauracje i kawiarnie. Jordaan to naprawdę piękna dzielnica. Kanały, wąskie uliczki, wysokie i zadbane kamienice, ukryte knajpki tworzą niepowtarzalny krajobraz dzielnicy Jordaan. Polecam dłuższy spacer uliczkami Jordaanu bez konkretnego celu. Zwyczajnie idź przed siebie, zwiedzaj wąskie uliczki, odpocznij na chwilę w jednej z kawiarenek nad kanałami. W ten sposób poczujesz czym jest Jordaan.

Dom Anne Frank (Anne Frank House)

Będąc w dzielnicy Joordan polecam wizytę w domu Anny Frank. Podczas Drugiej Wojny Światowej Anna Frank wraz z rodziną ukrywała się się tam przez ponad dwa lata przed Niemcami. Frankowie byli Żydami czystej krwi a w tym czasie Niemcy bezwarunkowo zabierali wszytkich Żydów do obozów koncentracyjnych. Frankowie zdołali schować się przed Niemcami przed ponad dwa lata w aneksie domu, o którym nikt nic nie wiedział. Przed ten okres nie wychodzili na zewnątrz i nie kontaktowali się ze światem zewnętrznym. W tym czasie 13-letnia Anna pisała dziennik, który po latach został wydany i przetłumaczony na 70 języków.

Dom Franków – dziś muzeum – jest otwarty dla zwiedzających. Bilet wstępu kosztuje 10,50 euro i rezerwacji dokonać można jedynie online. Nie ma możliwości zakupu biletu na miejscu. Pamiętaj także, że bilety dosyć ciężko jest dostać. Niestety bilety wyprzedane są już na miesiąc do przodu. Codziennie o godzinie 9 rano muzeum wystawia na sprzedaż kilkadziesiąt biletów. Aby je dostać musisz ustawić się w kolejce online i co chwilę odświeżać stronę. Wszystkie bilety dostępne są tylko na konkretną godzinę.

Dom Anny Frank Amsterdam

Dzielnica Żydowska (Jewish Quarter)

Amsterdam to miasto, które przeszło wiele podczas Drugiej Wojny Światowej. W szczególności Żydzi byli bardzo mocno gnębieni i dyskryminowani przez Niemców. Znaczna większość ludności żydowskiej nie dożyła końca wojny. Jeżeli interesuje Cię ten temat, to bardzo polecam spacer po Dzielnicy Żydowskiej w Amsterdamie. W owej dzielnicy znajdziesz wiele pomników i miejsc upamiętniających Żydów, którzy zginęli w czasie Wojny. W Dzielnicy Żydowskiej znajdują się 4 główne obiekty, które polecam odwiedzić:

  • Pomnik Holocaustu
  • Muzeum Żydowskie
  • Synagoga Portugalska
  • Muzeum Holocaustu

Pomniki można zobaczyć za darmo, natomiast wstęp do muzeów jest płatny. Jeden bilet, który upoważnia do wstępu do wszystkich obiektów w tej okolicy kosztuje 17 euro i można go zakupić w każdym z obiektów w Dzielnicy Żydowskiej.

Więcej o Dzielnicy Żydowskiej

Museumplein

Amsterdam to przede wszystkim muzea. Przyznam, że byłam zaskoczona ilością muzeów w tak małym mieście. Jako fanatyk muzeów nie mogłam sobie odmówić przyjemności odwiedzenia małej wyspy muzeów, która nazywa się Museumplein. Jeżeli muzea, obrazy, rzeźby itd. To nie Twoja para kaloszy, to i tak polecam do Museumplein. Jest to przepiękny teren położony oczywiście nad kanałami, gdzie rozpościera się całkiem spory zielony teren. To właśnie tam zbierają się tłumy lokalsów, którzy zabierają koce, kosze z piknikami i przesiadują tam godzinami. Do tego same budynki muzeów są spektakularne, więc warto wybrać się tam na spacer.

Na Museumplein znajdują się trzy główne muzea: Rijksmuseum, Van Gogh Museum, Stedelijk Museum oraz hala koncertowa – Concertgebouw. Niestety bilety wstępu do tych muzeów są drogie, ale naprawdę warto skusić się chociaż na jedno miejsce. Osobiście polecam dwa muzea.

Rijksmuseum

Jest to największe muzeum w Amsterdamie, które zawiera kolekcje holenderskich artystów. Rijskmuseum często nazywane jest też Narodowym Muzeum Holandii. Co ciekawe muzeum powstało w Hadze i po 10 latach zostało przeniesione do Amsterdamu do Pałacu Narodowego. W obecnej lokalizacji muzeum znajduje się dopiero od 1885 roku. To właśnie w Rijskmuseum znajduje się słynny obraz Rembrandta „Straż Nocna” (Night Watch). W chwili obecnej obraz przechodzi kilkuletnią restorację i możesz oglądać go jedynie zza szklanej szyby.

Wstęp do muzeum jest płatny i bilet dla osoby dorosłej kosztuje 19 euro. Bilety można zakupić online lub w kasie muzeum.

Rijskmuseum

Muzeum Van Gogha

Do tego muzeum zjeżdżają się podróżnicy z całego świata. Jest to zresztą jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów nie tylko w Europie, ale na całym świecie. To tam znajdziesz największą kolekcję obrazów Vincenta Van Gogha z perełkami takimi jak „Słoneczniki” lub „Jedzący Kartofle” („Potatoe Eaters”). W muzeum byłam dwukrotnie i dla mnie jest to miejsce, które trzeba odwiedzić będąc w Amsterdamie. Poza obrazmi możesz bardzo dużo dowiedzieć się o samym artyście, którego życiorys jest niezwykle fascynujący. Wstęp do muzeum kosztuje 19 euro i bilety możesz zakupić przez internet lub w kasie. Pamiętaj jednak, że bilety trzeba zarezerwować na konkretną godzinę, więc lepiej jest to zrobić kilka dni przed wizytą, kiedy będziesz mieć więcej opcji godzin wejścia.

Van Gogh muzeum

Dom Rembrandta

Jak już mówimy o muzeach i sztuce, to kolejną pozycją na planie zwiedzania Amsterdamu jest dom Rembrandta. Owy dom, w którymś niegdyś tworzył i mieszkał Rembrand zlokalizowany jest w centrum miasta nad kanałami. Rembrandt kupił dom, w którym zamieszkał i urządził tam swoje studio oraz szkołę malarską. Niestety wpadł w długi, których nie był w stanie spłacić i stracił dom. Dziś w tym budynku znajduje sie muzeum, które jest odwzorowaniem domu w którym niegdyś mieszkał malarz. Na podstawie obrazów i zdjęć udało się współczesnym odtworzyć każde z pomieszczeń w domu. Będziesz mógł zobaczyć kuchnię, sypialnię, pokój dzienny, pokój malarski i pomieszczenie dla uczniów.

Wstęp do domu Rembrandta kosztuje 14 euro i bilety można zakupić online lub na miejscu. W cenę biletu wchodzi także audio-przewodnik.

Rembrandt muzeum

Wycieczka po kanałach łodzią

Najprzyjemniejszy punkt podczas zwiedzania Amsterdamu – wycieczka po kanałach łodzią. Już pisałam wcześniej o tym, że Amsterdam można zwiedzać tak zwanymi łodziami hop on/off, które zatrzymują się na różnych przystankach. Jeżeli nie zdecydujesz sie na taki środek transportu, to polecam wykupienie wycieczki łodzią po kanałach. Szczególnie polecam łodzie typu „open”, czyli zwykłe łódki bez dachu. Takie łódki pomieszczą ok 10 osób. Wycieczkę taką możesz wykupić w porcie zaraz przy stacji kolejowej Amsterdam Centraal. Koszt 1.5 godzinnej wycieczki wynosi 21 euro. Skiper będzie również twoim przewodnikiem i w interesujący sposób przedstawi Ci historię Amsterdamu. Ogromnym plusem takich małych łódek jest fakt, że mogą one wjechać do wąskich kanałów, do których większe łódki (np. Hop on/off) nie wjadą. Dodam jeszcze, że zachód słońca na takiej łódce wygląda zjawiskowo.

Coffee shops oraz Red Lights District

Na koniec jeszcze wspomnę o drugim obliczu Amsterdamu. Pisałam juz na początku, że Amsterdam to w dużej mierze miasto sztuki i kultury. Jednak istnieje też „ciemna strona” miasta z której słynie Amsterdam. Mówię tutaj o tzw. coffee shopach i dzielnicy prostytucji zwanej Red Lights District. Coffe shops, czyli miejsca, gdzie legalnie można palić marihuanę zlokalizowane są głównie w centrum Amsterdamu. Każda osoba, która ukończyła 18 lat może wjeść do środka i zakupić marihuanę w czystej postaci lub nawet ciastko z dodatkiem. Amsterdam jest bardzo wyluzowanym miastem pod tym względem i tak naprawdę skręty można palić wszędzie. Jest to chyba jedyne miasto na świecie z tak liberalnym podejściem do palenia marihuany.

Również w samym centrum znajduje się dzielnica prostytucji Red Lights District. Praktycznie cały dzień panie stoją w oknach oczekując na klientów. Owe okna posiadają czerwone długie zasłony oraz charakterystyczne czerwone światła. W okolicy znajdziesz także muzeum seksu i muzeum prostytucji.

Nie odwiedziłam żadnych z owych miejsc, więc niestety nie mogę nic konkretnego polecić 😉

Musisz też wiedzieć, że coffee shops czy Red Lights District tak naprawdę nie czynią miasta bardziej niebezpiecznym chociaż z pewnością przyciagają niewłaściwych ludzi.

Czy warto jechać do Amsterdamu?

Tak, zdecydowanie polecam wypad do Amsterdamu. Długi weekend wystarczy, aby zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca, odpocząć i nacieszyć się miejscem. Jeżeli nie jesteś fanem muzeów i sztuki, to i tak Amsterdam zachwyci Cię. Niepowtarzalna architektura miasta oraz uczynni i sympatyczni mieszkańcy na długo zostaną w Twoim sercu.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *