Seul to miasto, którego się tak łatwo nie zapomina. Kto zresztą mógłby wymazać z pamięci miasto, które nigdy nie śpi i które ma tak wiele do zaoferowania. Seul to połączenie nowoczesnej i surowej architektury z historycznymi i oryginalnymi pałacami powstałymi za dynastii Jonsen. Seul to z jednej strony targi uliczne z tradycyjnym koreańskim jedzeniem, a z drugiej ekskluzywne kluby i prestiżowe restauracje z nowoczesną kuchnią. Bez wątpienia Seul to miejsce, które bardzo Cię zaskoczy i z pewnością będziesz chciał wracać po więcej.

Seul jest 10 milionowym miastem, które rok w rok okrzykiwane jest najprężniej rozwijającym się miastem na świecie. O tym jak dotrzeć do Seulu i jak się po nim poruszać pisałam już szczegółowo we wpisie o tym jak zaplanować podróż do Seulu. Wspomniałam wtedy, że Seul jest ogromnym miastem, które ma wiele do zaoferowania od strony turystycznej. Jeżeli jesteś w stolicy Korei Południowej tylko na kilka dni to warto jest odwiedzić najciekawsze i najważniejsze miejsca w mieście. Poniżej znajdziesz listę topowych atrakcji w Seulu, które trzeba zobaczyć na własne oczy. Gwarantuję, że się nie zawiedziesz 😉

Pałac Gyeongbokgung

Pałac Gyeongbokgung to wizytówka Seulu. Jest to najbardziej rozpoznawalne miejsce w mieście, które możesz pamiętać z pocztówek i artykułów podróżniczych. W samej rzeczy jest to główna atrakcja Seulu, która przyciąga każdego dnia rzeszę turystów. Pałac ten został wybudowany w 1395 roku i jest największym z 5 pałaców wzniesionych przez panującą przez 5 wieków dynastię Joseon. To właśnie Gyeongbokgung stanowił główną siedzibę władców dynastii Joseon aż do roku 1592 kiedy to budynek został całkowicie zniszczony w wyniku wojny. Po ponad 200 latach pałac został odrestaurowany i znów stał się główną siedzibą władców rządzących Koreą Południową.

Dziś pałac otwarty jest dla zwiedzających. Wstęp kosztuje 3,000 KRW (10,00 zł.) i bilet możesz zakupić na miejscu w kasie lub w biletomacie. Poza pałacem i sąsiadującym budynkami będziesz mieć także okazję zwiedzić zjawiskowe ogrody. Na terenie pałacu znajdują się także dwa muzea: Muzeum Pałacu Narodowego i Muzeum Folklorystyczne. Wstęp do obu placówek jest bezpłatny.

Jeżeli chcesz poczuć ducha społeczeństwa za czasów panowania dynastii Joseon, to możesz wypożyczyć tradycyjny koreański strój – hanbok. W takim stroju i fryzurze możesz udać się na zwiedzanie pałacu Gyeongbokung. Jest to dosyć częsta praktyka wśród turystów odwiedzających Seul i na terenie pałacu spotkasz wiele osób ubranych w tradycyjne hanboki. Strój taki możesz wypożyczyć w lokalnej wypożyczalni.

Pałac Gyeongbokgung

Pałac Gyeongbokgung

Wioska Bukchon

Po wizycie w pałacu Gyeongbokung warto jest wybrać się do znajdującej się nieopodal wioski Bukchon. Jest to mała dzielnica Seulu, w której znajdują się tradycyjne koreańskie domy zwane hanok. Hanoki pochodzą jeszcze z czasów panowania dynastii Joseon i zachowały swój pierwotny wygląd do dnia dzisiejszego. Dzielnica ta jest nadal zamieszkana przez Koreańczyków, a także znajdują się tam ośrodki kulturowe, restauracje i domy gościnne. W samym środku wioski Bukchon znajduje się punkt obserwacyjny. Jest to tak naprawdę zwykły budynek mieszkalny z punktem widokowym na 4 piętrze. Jest to budynek prywatny więc za wstęp trzeba zapłacić. Bilet kosztuje 4,000 KRW (13,00 zł.).

Widok na Seul

Pałac Changdeokgung

Rzut beretem od wioski Bukchon znajduje się kolejny z pałaców wzniesionych przez dynastię Joseon – Changdeokgung. Pałac ten jest drugim co do wielkości pałacem zaraz po Gyeongbokung i znajduje się na terenie ogromnego parku Jongno-gu. Wstęp do pałacu jest płatny i bilet kosztuje 3,000 KRW (10,00 zł.). Dodatkowo możesz zakupić bilet do Tajemniczego Ogrodu, który znajduje się na terenie pałacu. Wstęp do Tajemniczego Ogrodu możliwy jest jedynie z przewodnikiem w określonych godzinach.

Seul

Pałac Changgyeonggung

Zaraz obok pałacu Changdeokgung znajdziesz trzeci z pałaców wzniesionych przez dynastię Joseon – Changgyeonggung. Pałac ten był siedzibą kobiet z dynastii Joseon i jest znacznie mniejszy od dwóch pozostałych pałaców. Wstęp kosztuje 1,000 KRW (3,00 zł.) i bilety można zakupić na miejscu. Pałace są położone naprawdę obok siebie więc grzechem jest aż nie odwiedzić Changgyeonggung. Jeżeli jednak nie masz wystarczająco czasu, to możesz ominąć ten punkt i skupić się na innych atrakcjach Seulu.

Pałac Changgyeonggung

Świątynia Jongmyo

I znów w okolicy dwóch poprzednich pałaców znajdziesz kolejną atrakcję turystyczną – Świątynię Jongmyo. Przyznam, że był to mój ulubiony punkt na mapie zwiedzania Seulu. W świątyni tej za czasów panowania dynastii Joseon odbywały się obrzędy rytualne w których uczestniczył cały dwór królewski. To tam niegdyś miały miejsce rytuały poświęcone zmarłym królom z dynastii Joseon. Wstęp do świątyni kosztuje 1,000 KRW (3,00 zł.) i miejsce można zwiedzać jedynie z przewodnikiem. Takie zwiedzanie trwa 50 minut i odbywa się w języku angielskim. Przewodnik dokładnie opowie Ci jak wyglądał proces rytualny i oprowadzi po całym obszarze świątyni Jongmyo.

Jongmyo

Jongmyo

Dzielnica Myeongdong

Myeongdong to dzielnica znajdująca się w samym centrum Seulu, która ożywa po zachodzie słońca. To tam znajdziesz wielkie centra handlowe oferujące ekskluzywne produkty i drogocenną biżuterię. Pomiędzy tymi centrami handlowymi odnajdziesz także targ uliczny z niezliczoną ilością restauracji i sklepów z pamiątkami. Tam też wieczorami rozstawiają swoje stragany lokalsi oferujący dania kuchni koreańskiej, czyli taki street food. Przyznam, że wszystkie dania smakują wyśmienicie. Możesz spróbować tam grillowanych owoców morza, sushi, gyozę, różnego rodzaju makarony, gofry, świeże soki i wiele więcej. Dodam jeszcze, że wszystko jest w bardzo przystępnych cenach.

N Wieża Seulu (N Seoul Tower)

Głównym punktem orientacyjnym w Seulu jest wznosząca się 236 m. n.p.m. N Seoul Tower. Wieża ta jest najwyższym budynkiem w mieście na szczycie którego znajduje się punkt widokowy oraz kilka restauracji. Co ciekawe wieża położona jest na wzniesieniu w parku Namsan. Istnieje kilka sposobów aby dostać się na szczyt wzniesienia, gdzie znajduje się wieża. Ja polecam wybranie kolejki linowej. Podróż kolejką linową na szczyt parku Namsan trwa mniej więcej 5 minut i bilet w obie strony kosztuje 9,000 KRW (30,000 PLN). Zaraz po wyjściu z kolejki znajdziesz się na samym szczycie wzgórza, z którego będziesz mógł podziwiać zjawiskową panoramę miasta. Możesz również wybrać się na spacer po parku, który robi świetne wrażenie.

Wjazd na szczyt N Seoul Tower kosztuje 11,000 KRW (36,00 zł). Bilet możesz zakupić na miejscu w kasie i nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja. Ze szczytu wieży rozpościera się przepiękny widok na cały Seul. Przyznam, że całe doświadczenie wjazdu kolejka linową i potem wjazdu na szczyt wieży jest naprawdę spektakularne i warte każdej złotówki!

Wieża N Seul

Wieża N Seul

Park Yeouido Hangang

Park Yeouido znajduje się na brzegu rzeki Han i rozpościera się z niego przepiękny widok na miasto. Jest to jedno z ulubionych miejsc Koreańczyków, którzy chętnie wybierają się tam na wieczorne i weekendowe spacery. Jest to doskonałe miejsce do wyciszenia się i pełnego relaksu. Jeżeli zatem czujesz się trochę zmęczony zgiełkiem wielkiego miasta, to polecam wypad do parku Yeouido. W parku znajduje się także port dla statków wycieczkowych, więc możesz skorzystać z oferty wycieczki statkiem po rzece Han. Ja skorzystałam z oferty firmy Eland, która oferuje wiele różnych rejsów. Zdecydowałam się na 40-minutowy krajoznawczy rejs po rzece Han, który kosztował 13,000 KRW (40,00 zł.). Bilety możesz zakupić na miejscu w kasie biletowej. Przy kupnie będziesz musiał okazać dowód tożsamości lub paszport.

Rzeka Han Seul

Biblioteka w centrum handlowym COEX

Jeżeli jesteś w południowej części miasta, to polecam wypad do centrum handlowego COEX, w którym znajduje się bardzo oryginalna biblioteka. W samym środku sklepów z ubraniami i restauracjami znajdziesz zjawiskową bibliotekę. Każdy może wybrać sobie książkę i usiąść w kawiarence lub czytelni. Nie jest wymagane założenie karty bibliotecznej! Biblioteka robi wrażenie i prawdę mówiąc mam wrażenie, że jest ona w dużej mierze atrakcją turystyczną aniżeli miejscem, w którym mieszkańcy czytają książki. Spotkałam tam wiele osób jedynie robiących zdjęcia i nie okazujących zbyt wielkiego zainteresowania literaturą 😉

Coex biblioteka

Akwarium morskie COEX

W centrum COEX znajduje się także ogromne akwarium morskie, w którym znajdziesz wiele gatunków ryb typowych dla Korei Południowej. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 28,000 KRW (90,00 zł.). Na zwiedzanie przeznaczyć musisz mniej więcej 2 godziny. W akwarium znajdziesz kilka gatunków rekinów, pingwiny, ośmiornice i wiele innych gatunków wodnych stworzeń.

COEX akwarium morskie

Poniżej jeszcz wrzucam video relację z Seulu, na której znajdziesz wszystkie atrakcje.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *