Tokio to 14-milionowa metropolia, która zachwyca swoją nowoczesnością i wysokim poziomem rozwoju. Na każdym kroku miasto zaskoczy Cię ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi ułatwiającymi codzienne życie zabieganym Tokijczykom. Tokio to także miasto, które nie zapomina o swoich korzeniach kulturowych i pomiędzy sięgającymi nieba drapaczami chmur znajdziesz zabytkowe budowle, pałace i świątynie powstałe kilka wieków wstecz.
Nie da się ukryć, że Tokio to ogromne miasto. Przyznam, że miałam przedwyjazdowe obawy związane właśnie z wielkością miasta i z faktem, że dużo czasu stracę na przemieszczanie się z miejsca do miejsca. Okazało się, że system metra jest dosyć dobrze zorganizowany i tak naprawdę nie spędzasz aż tak dużej ilości w metrze. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się też, że pociągi nie są bardzo przepełnione. Myślałam, że podobnie jak w Pekinie na stacjach będą „upychacze”, którzy na siłę wpychają do wagonów jak największą ilość osób. A tu okazało się, że nawet w godzinach szczytu można liczyć na komfortową jazdę. Wysokie budynki i ulice również nie wydają się przytłaczające. Pamiętam, że w Nowym Jorku czułam się nawet klaustrofobicznie spacerując wąskimi ulicami w otoczeniu drapaczy chmur. Spodziewałam się doznać tego samego odczucia w Tokio, ale tak nie było. Ulice w stolicy Japonii są szerokie i spacer wśród nowoczesnych i surowych budynków jest nawet całkiem przyjemny.
Ogólnie byłam bardzo miło zaskoczona Tokio i uważam, że jest to jedno z tych miejsc, które warto zobaczyć chociaż raz w życiu 😉
Czy w Tokio jest bezpiecznie
W 2019 Tokio już po raz 3 raz z rzędu zostało okrzykniętym najbezpieczniejszym miastem na świecie. Można zatem stwierdzić, że tak w Tokio jest bezpiecznie. Oczywiście zawsze powtarzam, że gdziekolwiek nie podróżujesz to zawsze trzeba mieć oczy dookoła głowy. My turyści zawsze jesteśmy bardziej narażeni na działalność kieszonkowców czy zaczepki lokalsów.
Jak dolecieć do Tokio
Od kilku lat mamy to szczęście, że nasze Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły bezpośrednie połączenia lotnicze z Warszawy to Tokio. W ciągu 11 godzin możesz zatem w dogodny sposób dolecieć to stolicy Japonii. Jeżeli bilety na wybrany przez Ciebie termin są za drogie, to możesz sprawdzić połączenie lotnicze z przesiadką. Z Frankfurtu, Paryża i Amsterdamu również odlatują bezpośrednie samoloty do Tokio, a Twój czas podróży wydłuży się nieznaczne. Myślę, że nie będzie to taka zła opcja, jeżeli zaoszczędzisz kilkaset złotych. Możesz również zastanowić się nad zmianą samolotu w Azji, na przykład w Seulu.
Kiedy najlepiej jechać do Tokio
O pogodzie pisałam już szczegółowo we wpisie o tym jak zaplanować podróż do Japonii. Wypad do Tokio najbardziej polecam w okresie od końca marca do maja kiedy to jest ciepło, ale nie za gorąco. Łagodne temperatury panują także w okresie od października do listopada. Jeżeli 35-stopniowe upały to Twoja bajka to polecam wypad pod koniec lipca lub w sierpniu.
Poniżej znajdziesz roczne zestawienie temperatur w Tokio.
Ile czasu przeznaczyć na Tokio
Oczywiście im więcej tym lepiej, ale myślę, że optymalnie możesz zarezerwować sobie 4-5 dni. Jeżeli w najgorszym wypadku miasto wyda Ci się mało interesujące lub zobaczysz wszystko w krótszym czasie to zawsze możesz wybrać się na jednodniową wycieczkę poza Tokio. Tokijczycy uwielbiają organizować jednodniowe wycieczki na przykład do Hakone, które znajduje się tylko 90 minut jazdy pociągiem od Tokio.
Gdzie szukać hotelu
Lokalizacja hotelu jest bardzo ważna. Niezależnie od tego na jaką z dzielnic się zdecydujesz pamiętaj, aby sprawdzić dostęp do metra. Najlepiej, jak Twój hotel znajdować się będzie w bliskiej odległości od stacji metra. Oto kilka moich propozycji dzielnic, w których najlepiej szukać noclegu.
Shinjuku – w Shinjuku znajdziesz wszystko: dużą stację kolejową – Shinjuku, restauracje z japońską kuchnią, fast-foody, kluby, sklepy i wszystko czego dusza zapragnie. Shinjuku żyje prawie całą dobę i odpoczywa jedynie nad ranem. Znajdziesz tam zarówno budżetowe hotele, jak i te z wyższej półki. Jest to bardzo dogodna dzielnica dla turystów, ponieważ masz wszystko pod ręką.
Roppongi – jest to taka dzielnica aspirująca do miana najbardziej ekskluzywnej dzielnicy w Tokio. To tam mieszkają celebryci i osoby z pierwszych stron gazet. Dzielnica nie jest tak szalona jak Shinjuku, ale tam też znajdziesz wiele restauracji i sklepów. Znajduje się tam też centrum handlowe Roppongi Hills, w którym można szybko zrobić zakupy.
Akihabara & Iidabashi – ta część miasta jest bardziej spokojna i zdecydowanie tańsza od pozostałych. Znajdziesz tam więcej budżetowych hoteli i domów gościnnych w przystępnych cenach. Nie będziesz mieć też problemów ze znalezieniem restauracji z lokalnymi przysmakami.
Ginza & stacja Tokyo – jeżeli planujesz częste wycieczki poza miasto to szukaj noclegu w okolicy głównej stacji w mieście, czyli Tokyo. To z tej stacji odjeżdżają pociągi krajowe w tym szybkie Shinkanseny. Ginza to piękna i nowoczesna dzielnica ze sklepami, restauracjami i klubami. Jest dużo spokojniejsza od Shinjuku szczególnie w godzinach nocnych.
Tokyo Bay – nocleg z widokiem na Tokyo Bay to opcja dla osób, które dysponują większym budżetem. W Tokyo Bay znajdują się biurowce, hotele i budynki mieszkalne. Nie znajdziesz tam wielu knajpek i sklepów na każdym rogu, ale za to możesz liczyć na piękny widok na zatokę Tokio.
Dojazd z lotniska do Tokio
W Tokio znajdują się dwa międzynarodowe lotniska: Narita i Haneda. Haneda położona jest trochę bliżej centrum, ale z obu lotnisk w miarę szybko i wygodnie możesz dostać się do centrum miasta. Nasze Polskie Linie Lotnicze LOT lądują na lotnisku Narita. Z Narity możesz dostać się do centrum Tokio w ciągu 40 minut. Wystarczy, że wsiądziesz w super szybki pociąg Keisei Skyliner, który dojeżdża na stację Nippori w Tokio. Z Nippori możesz wsiąść w metro i dojechać do swojego hotelu. Bilet na Keisei Skyliner kupić można na lotnisku i jego cena wynosi 2,470 jenów.
Dojazd z lotniska Haneda jest także bardzo prosty, a do tego szybszy i tańszy. Z Hanedy odjeżdża również super szybki pociąg Tokyo-Monorail, który dojeżdża do centrum w mniej niż 20 minut. Bilet również możesz zakupić na lotnisku. Cena uzależniona będzie od stacji końcowej i może wynieść mniej więcej 500 jenów.
Jak poruszać się po Tokio
W Tokio skazany będziesz na metro. Miasto jest za duże, aby zwiedzić całość na pieszo. Oczywiście poszczególne dzielnice możesz odkryć na pieszo, ale poruszanie się między dzielnicami wymagać będzie metra. Polecam zakup karty miejskiej PASMO. Karta jest bezimienna i możesz zakupić ją na lotnisku lub na każdej stacji metra w biletomacie. Karta kosztuje 500 jenów i doładowujesz ją wedle potrzeb. W Tokio nie ma odgórnej ceny za przejazdy metrem. Cena uzależniona jest przede wszystkim od przejechanego dystansu. Polecam sprawdzanie tras w Google Maps, gdzie obok trasy i rozkładu metra znajdziesz też cenę. Jest to niezwykle przydatna funkcja.
Zwiedzanie Tokio: jakie miejsca warto odwiedzić
Po garści informacji praktycznych nadszedł czas na zwiedzanie miasta! Poniżej zamieszczam miejsca, które odwiedziłam i które mogę polecić każdemu.
Pałac Cesarski (Imperial Palace)
Zwiedzanie zaczynamy od Pałacu Cesarskiego, a raczej ogrodów otaczających owy pałac. Pałac Cesarski zamieszkany jest bowiem przez rodzinę cesarską i nie ma możliwości wejścia do środka z wyjątkiem dwóch dni w roku: 2 stycznia i 23 grudnia. Budynek pałacu jest pilnie strzeżony przez strażników i nawet nie ma możliwości zobaczenia budynku pałacu z daleka. Możesz jednak wybrać się na spacer po ogrodach otaczających pałac. Ogrody są ogromne i sam spacer potrwać może 2-3 godziny. Warto wspomnieć, że obecny pałac został wzniesiony na terenie, na którym niegdyś znajdował się pałac z epoki Edo i dziś można zobaczyć kilka pozostałych budowli. Są to najczęściej fotografowane pozostałości pałacu i możesz je zobaczyć dopiero po opuszczeniu terenu parku.
Ginza
Z Pałacu Cesarskiego możesz wybrać się na spacer do jednej z modniejszych dzielnic w Tokio – Ginza. Spacerując w kierunku Ginzy miniesz nowoczesne budynki charakteryzujące się dosyć surową, współczesną architekturą. Po dotarciu do Ginzy zobaczysz tysiące sklepów, restauracji i budek z szybkim jedzeniem. Jest też pomnik Godzili, bowiem potwór narodził się właśnie w zatoce Tokio! W dzielnicy Ginza znajdują się jedne z modniejszych restauracji tokijskich. Jeżeli jednak szukasz bardziej budżetowych opcji to nie będziesz musiał długo szukać, bo w Ginza jest ich również całkiem sporo.
Market rybny Tsukiji
Jeżeli mowa o jedzeniu to dołącz do swojego planu zwiedzania market rybny Tsukiji. Market zresztą znajduje się zaraz obok Ginzy. Jest to ten słynny market, w którym codziennie w godzinach wczesnorannych odbywa się licytacja tuńczyka. Jeżeli nie jesteś rannym ptaszkiem to wybierz się na market w godzinach obiadowych. Pomiędzy licznymi stoiskami z rybami znajdziesz kilka restauracji sushi oraz budek sprzedających jedzenie na wynos. Wszystko w markecie jest świeże i sushi przyrządzanie jest z najświeższych ryb. Przy wybieraniu knajpki kieruj się prostą zasadą: idź tam, gdzie widzisz długą kolejkę lokalsów 😉
Świątynia Zojoji
Pierwsza ze świątyń buddystycznych w planie zwiedzania Tokio to świątynia Zojoji. Pierwsza, bo tych świątyń będzie kilka. Zozoji jest o tyle wyjątkowa, że jest główną świątynią buddystyczną odłamu buddyzmu zwanego Jodo. Poza świątynią będziesz mógł także zwiedzić mauzoleum rodziny Tokugawa i małe muzeum. Świątynia w tym miejscu powstała w 1598 roku i przeszła kilka trzęsień ziemi. Wstęp jest darmowy, ale świątynia otwarta jest jedynie do godziny 17:00.
Wieża Tokio
Zaraz za świątynią Zojoji znajduje się słynna wieża Tokio, którą zresztą nie sposób nie zauważyć. Jest to wieża widokowa ze szczytu której rozpościera się przepiękny widok na całe Tokio. Wstęp na szczyt jest płatny i możesz wybrać jeden z dwóch pakietów. Pierwszy jest zdecydowanie tańszy i zawiera wjazd mniej więcej do połowy wieży a dokładniej na wysokość 150 metrów. Tam znajduje się zaszkolny taras widokowy, z którego podziwiać możesz panoramę Tokio. Drugi z pakietów jest droższy, bo dodatkowo zawiera bilet wejścia na najwyższy poziom – 333 metrów. Dodatkowo poznasz historię powstania wieży w krótkiej prezentacji 3D. Jeżeli zdecydujesz się na drugi z pakietów, to zarezerwuj sobie 2 godziny.
Wspomnę jeszcze, że wieża Tokio to najbardziej rozpoznawalna wieża widokowa w Tokio, ale wcale nie jedyna. Kilkanaście lat po wzniesieniu Tokyo Tower powstała druga wieża Skytree, z której również rozpościera się piękny widok na miasto. W Roppongi Hills i Shinjuku również znajdziesz tarasy widokowe, więc wybór zależy od Ciebie. Osobiście polecam zdecydowanie się chociaż na jedną z tych opcji.
Park Ueno
W odkrywaniu wspomnianych wcześniej świątyń przenosimy się do parku Ueno. Co ciekawe poza szeregiem świątyń zwiedzisz tam też kilka z muzeów, a nawet zoo miejskie. Park Ueno to ogromny zielony park, który zmienia swoje kolory w okresie wiosennym, kiedy to zakwitają drzewa wiśniowe. Pośród wąskich uliczek i roślinności znajdują się świątynie oraz liczne muzea. Wszystkie ze świątyń dostępne są za darmo, natomiast za muzea należy uiścić stosowną opłatę. Oto lista muzeów znajdująca się w Ueno:
- Narodowe Muzeum Tokio (Tokyo National Museum)
- Narodowe Muzeum Sztuk Wschodnich (National Museum for Western Art)
- Muzeum Sztuki (Tokyo Metropolitan Art Museum)
- Muzeum Nauki (National Science Museum)
A oto lista świątyń w parku Ueno:
- Kaneiji
- Kiyomizu Kannon
- Toshogu
- Bentendo
Asakusa i świątynia Sensoji
Asakusa to dzielnica Tokio, która zachowała ducha i wygląd dawnej Japonii. Spacerując po Asakusa przeniesiesz się kilka wieków wstecz a to za sprawą zachowanej architektury i gejsz spacerujących ulicami. Asakusa to również dosyć turystyczna dzielnica. A to pewnie za sprawą chyba najsłynniejszej w Tokio świątyni buddystycznej – Sensoji. Świątynia przyciąga tłumy turystów o każdej porze dnia. Faktycznie robi ona wrażenie, ale prawdę mówiąc owe tłumy nie pozwalają, aby w pełni nacieszyć się miejscem. Do tego obszar obok świątyni jest bardzo skomercjalizowany, a to za sprawą ogromnej ilości budek z pamiątkami. Mimo wszystko Asakusa to podstawowe miejsce, które trzeba zobaczyć w Tokio.
W Asakusa znajduje się również urocza kafejka z kotami i jeżami… to tak dla fanów zwierzaków 😊
Akihabara i Ikebukuro
Zupełnym przeciwieństwem dzielnicy Askausa są kolejne dwie dzielnice: Akihabara i Ikebukuro. Pierwsza z nich to zagłębie mangi i animy. To właśnie tam spotkasz Japończyków przebranych za słynne postaci z mangi. Nie brakuje tam także kolorowych sklepów oferujących stroje, gry, zabawki i wszystko związane z mangą. Jeżeli lubisz automaty do gier lub słynną grę pachinko to również się nie zawiedziesz. Dzielnica Ikebukuro jest dosyć podobna do Akihabara, ale zamiast sklepów z akcesoriami z mangi znajdziesz setki sklepów z elektroniką. A jak dobrze wiemy Japończycy królują na polu elektroniki 😉
Odaiba
Jeżeli chcesz odetchnąć trochę od świątyń i pałaców to koniecznie wybierz się na sztucznie zbudowaną wyspę w zatoce Tokio – Odaiba. Wyspa ta połączona jest z miastem mostem, który nosi nazwę Mostu Tęczowego (Rainbow Bridge), a to za sprawą tęczowych kolorów, które most przybiera po zmroku. Na wyspę dostaniesz się pociągiem Yurikamome, który zatrzymuje się na kilku stacjach w mieście i już potem na wyspie. Bardzo polecam wybranie się na spacer na mini plażę w Odaiba, z której rozpościera się piękny widok na miasto i na most. Jeżeli masz możliwość to wybierz się tam w ciągu dnia i już po zachodzie słońca.
Poza plażą na Odaiba znajduje się też kilka muzeów, w tym muzeum nauki, diabelski młyn, z którego podobno zobaczyć można górę Fudżi. Jest też miniatura Statuy Wolności, która znalazła się tam z nieznanych mi powodów 😊
Shinjuku
Jest to jedna z większych i bardziej popualarnych dzielnic w Tokio. W Shinjuku naprawdę dużo się dzieje i to widać i słychać. Stacja Shinjuku jest zresztą jedną z największych i najbardziej zatłoczonych stacji w Tokio. Ogromne neony i billboardy z japońskimi napisami rzucają się w oczy od pierwszej sekundy. Sklepy z elektroniką ubraniami, centra handlowe, restauracje, kluby, hotele… w Shinjuku znajdziesz wszystko. Jest to dzielnica skupiająca głównie młodych ludzi, którzy szukają zabawy i dobrych klubów.
To tam pomiędzy kolorowymi budynkami znajdziesz słynną restaurację Robot, w której zaproszony zostaniesz do obejrzenia futurystycznego show z udziałem robotów…
Shinkjuku jednak to nie jedynie głośne i zatłoczone ulicy i imprezujący lokalsi. Zaraz za tą zwariowaną częścią Shinkuju znajduje się znacznie spokojniejsza okolica. Shinjuku charakteryzuje się budynkami powstałymi w oparciu o najnowsze trendy architektoniczne. Znany budynek Instytutu Mody wyglądem przypomina kokon. Związana jest z tym historia, bowiem mówi się, że studenci uczęszczający do instytutu to takie larwy w kokonie, a po zakończeniu nauki i opuszczeniu budynku są na tyle dojrzali, że przemieniają się w motyle.
Jeżeli mowa o nowoczesnych budynkach to będąc w Shinjuku wybierz się do budynku rządowego (Government Building). Na ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy, z którego możesz podziwiać panoramę miasta. Co ważniejsze wstęp jest zupełnie darmowy!
Jeżeli masz jeszcze chwilę w Shinjuku to polecam odwiedzenie ogrodów Gyoen. Jest to całkiem spory ogród w sercu Shinjuku, który jest wprost idealny na spacery.
Shibuya
Stwierdzenie, że Shinjuku jest zwariowaną dzielnicą chyba było falstartem… Shibuya dopiero jest szaloną dzielnicą Tokio. To tam zobaczysz tysiące Tokijczyków spieszących się do pracy i tłumy turystów robiących im zdjęcia. W Shibuya znajduje się też słynne przejście dla pieszych, przez które przechodzi jednorazowo setki osób. Najlepszym punktem widokowym, z którego zobaczysz przejście jest Starbucks. Nie musisz nawet nic kupować, wystarczy, że wejdziesz na pierwsze piętro i z góry będziesz mógł zobaczyć słynne przejście.
Park Yoyogi i świątynia Meiji
W dzielnicy Shibuya znajduje się jeszcze inne świetne miejsce, które wywarło na mnie ogromne wrażenie. Jest to park Yoyogi i znajdująca się w nim świątynia Meiji. Wybierając się do Yoyogi oczekiwałam zwykłego parku z ławkami, stawem i małą świątynią. Okazało się, że park Yoyogi to bardziej las w samym środku Tokio. Park Yoyogi to bujne i wysokie drzewa, które tworzą jedyny w swoim rodzaju klimat. Do tego w samym środku praku znajduje się piękna świątynia Meiji. Świątynia ta powstała na cześć cesarza Meiji i jego żony. Została ona wybudowana w 1920, czyli dokładnie 8 lat po śmierci cesarza. Jest to najczęściej odwiedzana świątynia przez turystów.
Roppongi Hills
Na sam koniec wycieczki w Tokio zapraszam Cię do dzielnicy Roppongi. Najlepiej wybierz się tam już na koniec dnia, kiedy masz więcej czasu na relaks. Roppongi bowiem jest spokojną dzielnicą, w której możesz odpocząć po całym dniu zwiedzania. Dzielnica słynie z drogich mieszkań i rezydencji, które zamieszkane są przez słynnych Tokijczyków. W Roppongi również znajduje się centrum handlowe i wieża widokowa na szczycie której jest taras widokowy. Jeżeli nie miałeś okazji wspiąć się na szczyt wieży Tokio lub Skytree, to taras widokowy Roppongi Hills będzie doskonałą okazją do zobaczenia Tokio z góry.
Tokio nocą
Tokio nocą zupełnie zmienia swoje oblicze. Tłumy nastolatków wychodzą na ulice miasta i bawią się do rana. Resturacje są przepełnione nawet w środku tygodnia i na stolik trzeba czekać kilkanaście minut. Wszystkie budynki zmieniają swoje kolory. Japończycy mają tendencję do przesady i kiczu i lubią oświetlać budynki we wszystkich kolorach tęczy. Dzielnice takie jak Shinjuku czy Shibuya, które są zatłoczone w ciągu dnia, wieczorem wydają się nawet jeszcze bardziej przepełnione. Jest to zupełnie inne oblicze miasta, które z całą pewnością warto jest zobaczyć.
Nie zapominajmy, że w Tokio dosyć szybko zachodzi słońce. Już o godzinie 18:00 jest zupełnie ciemno, więc zwiedzanie miasta bardziej polecam rozpocząć wcześnie rano i skończyć przed zachodem słońca. W godzinach wieczornych możesz odkryć szalone i nocne oblicze Tokio.
Więcej ujęć z Tokio znajdziesz w tym filmiku: