Warwick to średniowieczny zamek położony w angielskim hrabstwie Warwickshire. Jego malownicze położenie nad rzeką Avon uczyniło zamek jedną z najczęściej wybieranych atrakcji w Anglii. Nie ma się co dziwić, bo w obiekcie organizowane są liczne festiwale i wydarzenia, które przyciągają tłumy turystów.

Zamek Warwick leży dosłownie rzut beretem od szekspirowskiego miasta Stratford-upon-Avon. Jadąc w stronę Stratford zobaczyłam kilka drogowskazów na zamek, szybko wyszukałam obiekt w internecie i zarezerwowałam bilety na kolejny weekend. Oczywiście można połączyć wizytę w zamku i zwiedzanie Stratford w ciągu jednego dnia, ale byłoby to dosyć męczące. Zarówno zamek jest sporym obiektem, jak i w Stratford nie brakuje miejsc do zobaczenia. Najlepiej zatem jest rozłożyć odwiedziny w obu miejscach na dwa dni.

Warwick wybudowano w XI wieku z inicjatywy Wilhelma Zdobywcy. Jest to zamek typu motte, czyli miał służyć jako forteca. Wilhelm Zdobywca po objęciu panowania na Wyspach kazał wznieść takich zamków kilkanaście. Obok Warwick drugim popularnym zamkiem motte jest Windsor. W odróżnieniu od Windsor, Warwick nie jest użytkowany przez rodzinę królewską i jest w całości udostępniony dla zwiedzających. Jest to dobre miejsce na rodzinne wypady, szczególnie dla dzieci, które mogą skorzystać z wielu dodatkowych atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich.

Historia zamku Warwick

Wilhelm Zdobywca wzniósł zamek w 1068 roku, aby móc kontrolować obszar Anglii Środkowej (Midlands). Jako sztandarowy przykład obiektu motte, w oryginalnej konstrukcji znajdowało się niewielkie wzniesienie z wysoką wieżą warowną oraz dziedziniec otoczony murem. Pierwszym właścicielem zamku był członek wpływowej normandzkiej rodziny, Henry de Beaumont. Został on także ogłoszony pierwszym księciem Warwick.

Na przestrzeni wieków zamek zmieniał właścicieli i zmieniało się także jego przeznaczenie. Na przestrzeni XV i XVI wieku posiadłość została porzucona. W tym okresie zamki w Anglii zaczęły tracić na znaczeniu i ich właściciele przestali o nie dbać i coraz częściej je porzucali. Warwick odżył dopiero w XVII wieku, kiedy to zamek przekształcono na rezydencję mieszkalną. Od końca XVII wieku obiekt zaczęli odwiedzać przyjezdni, co tchnęło nowe życie w Warwick.

W 1978 roku firma z branży rozrywkowej, The Tussauds Group, wykupiła zamek od właścicieli. Od tego momentu zamek stał się atrakcją turystyczną. Nowi właściciele przystosowali pomieszczenia do ruchu turystycznego, otworzyli muzeum, wyremontowali sale zamkowe. Od ponad już 50 lat zamek Warwick generuje milionowe zyski z turystki. Te środki w dużej mierze inwestowane są w restaurację budynku i utrzymanie obiektu.

Warwick

Dojazd do Warwick i parking

Dokładny adres zamku to Warwick, Warwickshire, CV34 6AH. Na miejsce dojechać można na kilka sposobów:

  • samochód. Dojazd własnym pojazdem z Londynu zajmie ok 2.5 godziny. Na terenie zamku znajduje się duży parking w cenie £6. Jeżeli planujesz wynajem samochodu to polecam skorzystanie z oferty Zipcar.
  • pociąg. Ze stacji London Marylebone odjeżdża bezpośredni pociąg do stacji w Warwick. Taka podróż zajmie 1 godzinę i 40 minut. Odległość ze stacji do zamku wynosi 1.5 km.
  • autobus. Wybierając się do zamku z Londynu możesz skorzystać z oferty biur turystycznych, które oferują takie zorganizowane wypady. Sprawdź ofertę biur Evan Evans lub Golden Tours.

Bilety wstępu i godziny otwarcia

Cena biletu uzależniona jest od pory roku. Ja odwiedzając zamek w listopadzie zapłaciłam za bilet £24. Bilet obejmował wstęp na dziedziniec i do wszystkich pomieszczeń zamkowych z wyjątkiem lochów. Za wstęp do lochów należy zapłacić dodatkowe £6. Nie ma możliwości kupna biletu tylko do lochów. Jeżeli chcemy zwiedzić lochy to musimy kupić dwa osobne bilety.

W zależności od pory roku w zamku mają miejsce różne wydarzenia i dodatkowe atrakcje. Na przykład w grudniu możemy skorzystać z lodowiska.

Zamek przyjmuje podróżnych od godziny 10:00 rano do 16:00/17:00.

Dokładne godziny otwarcia można sprawdzić na stronie zamku. Tam też można kupić bilety na konkretny dzień.

Zwiedzanie zamku

Zwiedzanie zamku w większości odbywa się na zewnątrz. Cały obiekt zajmuje 640 m², więc można tam spędzić nawet cały dzień. Po przejściu przez kasę biletową znajdziesz się przed główną bramą prowadzącą do zamku. Po jej przejściu znajdziesz się na dziedzińcu. Na tym dziedzińcu ma miejsce wiele wydarzeń i atrakcji. Znajduje się tam mała scena oraz kilkadziesiąt stołów z ławkami. Stoły udostępnione są dla odwiedzających, którzy mogą urządzić sobie mały piknik. Na dziedzińcu można spotkać też wielu animatorów dla dzieci, którzy starają się umilić czas najmłodszym. Dzieci na Warwick z pewnością nie będą się nudzić! Co więcej, dzieciaki mogą wypożyczyć/kupić stroje rycerskie a nawet umalować twarz.

Na dziedzińcu znajduje się także wejście na małe wzniesienie z wieżą. Bardzo polecam się tam wybrać, bowiem ze szczytu rozpościera się przepiękny widok na okolicę. Osobno możesz wejść na sam szczyt murów zamku. Z dziedzińca wejdziesz także do sal zamkowych. Te sale odnowiono i tworzą swego rodzaju muzeum. Przedstawiają historię zamku, zobaczymy jak w średniowieczu wyglądały sale królewskie, jadalnie, sypialnie. Poznamy też bliżej poprzednich administratorów i mieszkańców zamku.

Na samym dziedzińcu znajdziesz też wejście do lochów. Przypominam, że lochy zwiedzić można jedynie po wykupieniu dodatkowego biletu.

Po zobaczeniu wszystkich atrakcji na dziedzińcu możesz przejść przez bramę. Stamtąd dojdziesz do rzeki Avon i do parku. W samym parku można spędzić sporo czasu spacerując wzdłuż rzeki.

Przed wybraniem się do zamku sprawdź koniecznie na stronie aktualne wydarzenia. W każdy weekend dzieje się tam coś ciekawego, co z pewnością urozmaici Twój pobyt na zamku 🙂

Warwick

Warwick

Warwick

Informacje praktyczne

  • Odwiedzając zamek w weekend spodziewaj się tłumów. Warwick odwiedza dużo rodzin z dziećmi a nawet wycieczki szkolne.
  • Na terenie znajdują się toalety i sklep z pamiątkami.
  • W budkach z jedzeniem można kupić fast-foody i słodycze, ale na terenie zamku nie ma porządnej restauracji.
  • Zamek leży w samym centrum miasta Warwick. Możesz tam wybrać się na krótki spacer lub posiłek.
  • Zamek oferuje miejsca noclegowe. Można wynająć pokój w wieży lub w wiosce rycerskiej. Wszystkie informacje i ceny znajdziesz na stronie.

Warwick

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *