Wynajem auta szczególnie za granicą nie należy do najłatwiejszych i najtańszych procesów. Trzeba zarezerwować pojazd odpowiednio wcześniej, żeby dostać dobrą cenę, wpłacić zazwyczaj niemały depozyt, dodatkowo opłacić ubezpieczenia, paliwo. Do tego konieczne jest podpisanie umowy. Alternatywą do tradycyjnych wypożyczalni samochodów jest Zipcar. Korzystając z Zipcar potrzebować będziesz jedynie smartphona i aplikację.

Każdy dobrze zna elektryczne hulajnogi lub rowery miejskie, które wypożyczyć można w dowolnym momencie za pomocą aplikacji w telefonie. Dzięki firmie Zipcar już od kilkunastu lat w ten sam sposób możesz wypożyczyć samochód. Wystarczy aplikacja, zweryfikowane konto i możesz wypożyczyć auto z dowolnego miejsca. Nie będziesz musiał podpisywać za każdym razem nowego kontraktu, wpłacać depozytu, czy nawet płacić za paliwo. Przy użyciu kalkulatora Zipcar dokładnie wyliczysz cenę przejazdu i nie poniesiesz żadnych innych dodatkowych kosztów. Wypożyczenie auta z Zipcar jest naprawdę proste!

Zipcar

Czym jest Zipcar i car-sharing

Zipcar to firma świadcząca usługi car-sharing. System car-sharing polega na wspólnym użytkowaniu samochodów.  Możliwe jest w nim wypożyczenie pojazdu na krótki czas, z godziny na godzinę. W odróżnieniu od tradycyjnych wypożyczalni, w car-sharing wszystko załatwiane jest online (nie ma dostępu do biura stacjonarnego); odbiór i zwrot pojazdu pozostają w kwestii użytkownika; wypożyczający musi przejść proces weryfikacji; pojazdy można wypożyczać na minuty lub godziny; samochody nie są czyszczone po każdym użytkowniku; ubezpieczenie wliczone jest w cenę wynajmu; pojazdy nie są tankowane, ale paliwo jest w cenie wypożyczenia.

Największym na świecie operatorem car-sharing jest amerykańska firma Zipcar, która na rynku obecna jest już ponad dekadę. Globalnie w sieci Zipcar jest ponad 800 000 członków i ponad 11 000 samochodów. W chwili obecnej 30% floty stanowią samochody elektryczne i Zipcar planuje do roku 2025 wymienić wszystkie samochody na elektryczne. Jako firma typu car-sharing z Zipcar można wypożyczyć pojazd na minuty, godziny, dni. Samochody stoją w różnych miejscach, więc nie trzeba wcale daleko dojeżdżać. Zipcar to dobra opcja dla osób planujących jednodniowe wypady za miasto lub krótkie wyjazdy do sklepu. Firma oferuje także pakiety biznesowe dla firm.

Gdzie jest dostępny Zipcar

Samochody Zipcar dostępne są w chwili obecnej w 7 państwach: Wielka Brytania, USA, Kanada, Costa Rica, Islandia, Taiwan, Turcja. Największym ośrodkiem są Stany Zjednoczone, gdzie firma dostępna jest w ponad 40 stanach, w największych miastach i kampusach uniwersyteckich. Po Stanach największym ośrodkiem jest Kanada. W Wielkiej Brytanii samochody można znaleźć w Londynie, Oxford, Cambridge i Bristol. Będąc w Turcji znajdziesz auta w Istambule, a na Islandii w Reykjaviku.

W chwili obecnej Zipcar nie świadczy usług w Polsce. Car-sharing jednak jest dostępny dla Polaków. W kilku województwach można wypożyczyć auta firmy Traficar.

Zipcar – jak zacząć

W pierwszym kroku należy założyć konto i przejść pełną weryfikację. Można to zrobić na komputerze lub pobrać aplikację na smartphonie. Proces ten będzie łatwiejszy z aplikacją. Przed przystąpieniem do rozpoczęcia rejestracji przygotuj następujące dokumenty:

  • prawo jazdy
  • karta kredytowa/debetowa

Podczas rejestracji należy podać podstawowe informacje osobowe a także zrobić kilka zdjęć: zdjęcie prawa jazdy z obu stron, zdjęcie twarzy, a także zdjęcie na którym trzymasz prawo jazdy. Musisz także podać dane karty kredytowej, którą będziesz opłacać Zipcar.

Każdy nowy użytkownik sprawdzany jest manualnie przez pracownika firmy. Twoja aplikacja powinna być rozpatrzona w ciągu kilku dni (minimum 2 godziny). Dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu aplikacji będziesz mógł wypożyczyć samochód.

Zipcar

Dostępne plany

Podczas rejestracji będziesz mógł wybrać jeden z planów członkowskich. Zipcar nie oferuje standardowych planów a raczej pakiety, które różnią się między miastami. Tym samym Londyńczycy będą mogli skorzystać z innych planów członkowskich niż Kanadyjczycy. Wszystkie dostępne plany dla danej lokalizacji można sprawdzić na stronie www.zipcar.com w zakładce „Pricing”. Wykupienie planu członkowskiego wiąże się oczywiście z dodatkowymi opłatami miesięcznymi, ale też niesie ze sobą wiele korzyści. Niektóre z nich to niższe ceny wynajmu, pełne ubezpieczenie w cenie lub całodobowa pomoc drogowa.

Jeżeli wynajmujesz auto jednorazowo i nie chcesz ponosić dodatkowych opłat to oczywiście możesz zrezygnować z członkostwa.

Różnica między Roundtrip i Flex

W większości lokalizacji Zipcar oferuje dwie opcje wypożyczenia auta. Pierwsza z nich to Roundtrip. W tej opcji samochody mają swoje dedykowane miejsca parkingowe i pojazd wypożyczasz i odstawiasz dokładnie w to samo miejsce. Jest to opcja wygodna jeżeli, na przykład, wypożyczasz pojazd znajdujący się blisko miejsca zamieszkania lub hotelu. Wtedy nie musisz martwić się o miejsce parkingowe. W drugiej opcji, Flex, możesz odstawić auto w zupełnie innym miejscu niż to, z którego wziąłeś samochód. Nie oznacza to jednak, że pojazd możesz oddać gdziekolwiek. Zipcar ma swoje specjalne strefy zwrotu pojazdów i to tam możesz odstawić auto. Takie strefy Zipcar znaleźć możesz w aplikacji.

Cena

Na finalną cenę składa się kilka czynników:

  • rodzaj planu członkowskiego
  • opcja Roundtrip lub Flex
  • czas na jaki wypożyczasz pojazd
  • ilość przejechanych kilometrów
  • rodzaj samochodu

Na stronie Zipcar znajdziesz kalkulator, dzięki któremu dokładnie wyliczysz cenę wypożyczenia. Warunki cenowe różnią się także między miastami. Na przykład w Londynie jedynie 60 mil jest wliczonych w podstawową cenę, a za każdą kolejną milę trzeba dodatkowo zapłacić.

Wypożyczenie auta – krok po kroku

Po założeniu i aktywacji konta możesz wypożyczyć pojazd. W aplikacji wybierasz jaki typ pojazdu Cię interesuje, kiedy i na jak długo chcesz skorzystać z pojazdu. Wybierasz też lokalizację, z której weźmiesz pojazd. Dostajesz potwierdzenie i w dniu wyjazdu możesz skorzystać z auta. Pojazd otwierasz albo za pomocą aplikacji, albo karty Zipcar, którą dostaniesz kilka tygodni po aktywacji. Aplikacją lub kartą otwierasz drzwi, a kluczyk znajdziesz w schowku. Aplikacją lub kartą także zamykasz pojazd.

Karta kredytowa, którą płacisz za paliwo znajduje się między drzwiami a kierownicą. Znajduje się na niej numer PIN. Po skończonej jeździe parkujesz samochód w określonym miejscu, odkładasz kluczyk na miejsce i w aplikacji zaznaczasz, że zakończyłeś jazdę.

Zipcar – jak to wygląda w praktyce

W praktyce wypożyczenie Zipcar jest naprawdę proste. Plusem jest zdecydowanie brak wszelkich formalności związanych w wypożyczeniem. Dostępność pojazdów jest także duża, paliwo wliczone w cenę i za dodatkową opłatą można wykupić pełne ubezpieczenie. Największą wadą Zipcar jest czystość samochodów, a raczej jej brak. Niestety pojazdy myte są raz na jakiś czas, więc jeżeli poprzedni kierowca zostawił bałagan, to Ty będziesz musiał się z nim uporać.

Ogólnie Zipcar sprawdzi się doskonale na wypady za miasto. Ja skorzystałam z oferty podczas wypadu z Londynu do Brighton. Jeżeli samochód wynajmuje kilka osób i koszty są dzielone to cena może okazać się nawet niższa niż pociąg. Na krótsze wypady z pewnością mogę polecić Zipcar, a przy dłuższych, kilkudniowych wycieczkach bardziej sprawdzi się tradycyjna wypożyczalnia.

zipcar

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *