Oxford, lub spolszczona nazwa Oksford, to malutkie miasto w południowej Anglii, w którym znajduje się najstarszy anglojęzyczny uniwersytet na świecie. Liczne budynki uniwersyteckie, biblioteki, kościoły i tereny zielone nadają miastu niepowtarzalny, trochę zaczarowany klimat. Być może właśnie dlatego Oxford pojawia się we wszystkich filmowych ekranizacjach „Harrego Pottera”.

Angielskie miasta uniwersyteckie i kampusy po prostu uwielbiam. Spacerując między ogromnymi, historycznymi gmachami uniwersytetu, bibliotekami, akademikami czuję się jak bohater filmu lub powieści historycznej. Anglicy bardzo dbają o to, aby zachować starodawnego ducha miast uniwersyteckich; konserwują budynki, dbają o tereny zielone, inwestują w utrzymanie porządku. Tradycja jest dla nich niezwykle ważna. Podróżując do Oxfordu z Londynu, w ciągu godziny zmieniasz nie tylko miasto, ale przenosisz się do zupełnie innego świata, w którym rządzą właśnie tradycja, nauka, szacunek i ściśle określone zasady.

Do odwiedzenia Oxfordu zainspirował mnie wcześniejszy wypad do innego miasta uniwersyteckiego Cambridge. W Cambridge zakochałam się bezgranicznie tak samo jak w Oxfordzie. W obu miastach miałam okazję być jesienią, kiedy dominują kolory żółci i czerwieni. Drzewa w parkach, bluszcz na historycznych budynkach przybierają kolory jesienne i są absolutnie zjawiskowe. Bardzo polecam wypad do Oxfordu z Londynu. Oxford leży jedynie 80 km od stolicy, więc wyjazd jednodniowy jak najbardziej się sprawdzi.

Jak dojechać

Oxford leży 80 km na północny-zachód od Londynu. Inne bliższe miasta to Reading (39 km), Cheltenham (58 km), Gloucester (69 km) czy Swindon (42 km).

Podróż pociągiem z Londynu zajmuje jedynie 45 minut. Bezpośrednie pociągi kursują ze stacji Londyn Paddington oraz Merylebone. Szybsze pociągi odjeżdżają z Paddington. Podróż samochodem zajmie mniej więcej 90 minut. Warto zauważyć, że w samym centrum Oxfordu parkingi są bardzo ograniczone i dosyć drogie. Jeżeli zatem podróżujesz samochodem warto jest zostawić pojazd poza centrum.

Zwiedzanie Oxfordu: co zobaczyć

Poniżej zamieszczam listę miejsc, które warto odwiedzić. Wszystkie miejsca uda Ci się zobaczyć w ciągu jednego dnia. Atrakcje znajdują się w bliskiej odległości od siebie, więc całość spokojnie zwiedzisz na pieszo.

Ogród Botaniczny

Teren ogrodu botanicznego w całości należy do Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jest to najstarszy naukowy ogród botaniczny na świecie, który powstał na początku XVII wieku. Wtedy uprawiano w nim rośliny do celów medycznych. Dziś w ogrodzie znajduje się ponad 5,000 różnych gatunków roślin z całego świata. Część jest na zewnątrz, a część w szklarniach. Wstęp do ogrodu jest płatny, a bilet można kupić na miejscu w kasie lub online.

Przez ogród przepływa rzeka Charwell, na której można spotkać kajaki i łódki do puntingu. Punting to bardzo popularny sposób spędzania czasu w miastach uniwersyteckich. Łódki puntingowe są podłużnego, prostokątnego kształtu. Przepływa się nimi rzekę przy pomocy długiego kija. W ogrodzie botanicznym znajdziesz stację takich łódek, które możesz wypożyczyć sam lub dołączyć do grupy z przewodnikiem. Taka przejażdżka po rzece jest też świetną formą na zwiedzenie miasta.

Most i Kolegium Magdalen

Zaraz obok ogrodu znajduje się ogromny gmach jednego z najbardziej prestiżowych kolegiów w Anglii – Magdalen. Jego historia sięga aż 1458 roku, kiedy to kolegium otworzyło swoje drzwi dla pierwszych studentów. Charakterystyczna wieża zegarowa o tej samej nazwie króluje nad miastem. Co roku 1 maja o godzinie 6 rano chór uniwersytecki odśpiewuje dwa hymny ze szczytu wieży. Tradycja ta sięga czasów króla Henryka II a hymny zwiastują rozpoczęcie obchodów majowych w Oxfordzie.

Kolegium mogą zwiedzić osoby niezwiązane z uniwersytetem. Wstęp na teren jest płatny. Istnieje także możliwość przyłączenia się do wycieczki z przewodnikiem. Będąc w okolicach kolegium warto jest także zwrócić uwagę na historyczny most Magdalen na rzece Charwell. Pierwszy most drewniany powstał już w XI wieku, a kamienny dopiero kilka wieków później.

Uniwersytecki Kościół Marii Dziewicy

Kilka kroków dalej przy głównej ulicy w Oxfordzie znajduje się XI-wieczny kościół uniwersytecki pod wezwaniem Marii Dziewicy. Jest to jeden z pierwszych budynków, nad którym pieczę zaczął sprawować uniwersytet. Wstęp do środka jest bezpłatny i każdy może wejść, aby się pomodlić lub zwiedzić wnętrza.

Przy kościele znajdziesz także wieżę, na którą wstęp jest płatny. Z wieży rozpościera się widok na całe miasto Oxford a w szczególności budynki uniwersyteckie.

Kościół Uniwersytecki

Radcliffe Camera

Z kościołem Marii Dziewicy sąsiaduje kolejny uniwersytecki budynek – Radcliffe Camera. Ta XVIII-wieczna biblioteka wzięła nazwę od swojego fundatora – Johna Radcliffa. Radcliff był znanym lekarzem, absolwentem uniwersytetu, który zapisał uczelni w majątku znaczącą sumę. Za spuściznę wybudowano bibliotekę. Nazwa camera z łacińskiego oznacza izbę, pomieszczenie.

W Radcliffe Camera znajduje się ponad 60 000 egzemplarzy książek głównie z zakresu języka angielskiego, teologii i historii.

Radcliffe Camera

Biblioteka Bodlejańska (Bodleian)

Główną biblioteką Uniwersytetu Oksfordzkiego jest położona zaraz obok Radcliffe Camera – Biblioteka Bodlejańska. Jest to jedna z najstarszych bibliotek w Europie i druga pod względem księgozbioru największa biblioteka w Wielkiej Brytanii. Znajduje sią tam ponad 11 milionów egzemplarzy rozłożonych na półkach o długości 180 km. Większy księgozbiór w kraju posiada jedynie londyńska Biblioteka Brytyjska.

Nazwa biblioteki pochodzi od nazwiska fundatora Thomasa Bodleya, który przyczynił się on do remontu i rozbudowy starej biblioteki.

Bodleian

Most Westchnień (Bridge of Sights)

Kilka kroków od bibliotek zauważysz piękny most łączący dwa budynki kolegium Hertford. Do złudzenia przypomina on Most Westchnień w Wenecji dlatego też ten oksfordzki otrzymał taką samą nazwę. Z mostem wiąże się zabawna legenda. Otóż kilka dekad temu uniwersytet przeprowadził ankietę zdrowia wśród studentów. Okazało się, że studenci kolegium Hertford ważą najwięcej. W ramach procesu odchudzania zamknięto most i studenci musieli używać schodów.

Budynek Clarendon

Obok bibliotek i mostu zobaczysz kolejny kolosalny i zabytkowy budynek uniwersytecki pod nazwą Claredon. Jest to charakterystyczna budowla z wysokimi kolumnami i figurami 9 muz greckich. Początkowo budynek nosił nazwę The Printing Press i znajdowało się tam wydawnictwo uniwersyteckie. Następnie urządzono w nim archiwum i nazwę zmieniono na Claredon od nazwiska sponsora, który ufundował remont budynku.

Dziś Claredon jest częścią Biblioteki Bodlejańskiej. Odbywają się tam także spotkania pracowników uniwersytetu.

Clarendon Oxford

Muzea Pitt Rivers i Historii Naturalnej

Na północ od historycznego centrum Oxfordu, ale wciąż na tyle blisko, żeby dojść na pieszo znajdziesz dwa ciekawe muzea uniwersyteckie. Pierwsze to Muzeum Historii Naturalnej, a drugie to Pitts Rivers. Wstęp do obu muzeów jest darmowy, ale dotacje są miło widziane. Do Pitts Rivers wejść można jedynie przez Muzeum Historii Naturalnej, więc najlepiej jest zwiedzić oba obiekty za jednym razem.

W Pitts Rivers znajdziesz ciekawe wystawy poświęcone tematyce etnograficznej i antropologicznej. Muzeum Historii Naturalnej jak sama nazwa wskazuje poświęcone jest prehistorii i szeroko pojętej nauce.

Muzeum Pitt

Wieża Carfax

W nowoczesnym centrum miasta Oxford, które zdominowane jest przez sklepy oraz restauracje, zobaczysz XIII-wieczną wieżę zegarową o nazwie Carfax. Jest to jedyna pozostałość po kościele św Marcina z 1122 roku, który niegdyś był najważniejszym kościołem w mieście. W 1896 roku kościół zburzono, aby zrobić więcej miejsca dla ruchu i rozbudować centrum komercyjne. Z kościoła pozostała jedynie wieża Carfax. Po pokonaniu 99 stopni znajdziesz się na szczycie wieży skąd rozpościera się panoramiczny widok na centrum Oxfordu.

Christ Church

Kolejnym niezwykle ważnym budynkiem uniwersyteckim jest Christ Church czyli Kościół Chrystusa. Jest to jednocześnie kolegium uniwersyteckie i połączona z nim katedra kościoła anglikańskiego. Spod skrzydeł tego kolegium wychodzą znani politycy, filozofowie, pisarze. Wielu premierów Wielkiej Brytanii jest absolwentami właśnie Christ Church. Cały teren kolegium można odwiedzić w ramach grupowego zwiedzania z przewodnikiem. Jeżeli nie zdecydujesz się na zwiedzanie to warto jest wybrać się na spacer po terenie przylegającym do kolegium zwanym Christ Church Meadows. Jest to ogromny park, który graniczy z rzeką Tamizą i Charwell.

Zamek & więzienie

Oxford to miasto zdominowane przez budynki uniwersyteckie i właśnie na tym polega urok miasta. Można jednak znaleźć tam zabytkowe budowle niezwiązane ze światem akademickim. Jednym z nich jest zamek i więzienie oksfordzkie. Budowla powstała w XI wieku, jako zamek, a status więzienia zyskała po wojnie cywilnej pod koniec XVII wieku. Funkcję więzienia ta zabytkowa budowla pełniła aż do 1996 roku. Wtedy też rozpoczęto prace nad przebudową. Obecnie spora część zajęta jest przez hotel, a pozostała część jest otwarta dla zwiedzających. Zamek zwiedzać można jedynie z przewodnikiem. W czasie godzinnej wycieczki wejdziesz na sam szczyt wieży św Jerzego. Na taras widokowy prowadzi wąska i kręta klata schodowa. Przewodnik zabierze Cię także do lochów, w których niegdyś znajdowały się cele więzienne. Dowiesz się, jaka była dokładna historia miejsca i poznasz ciekawe historie więzniów.

Więzienie Oxford

Więzienie Oxford

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *