Giant’s Causeway, lub z języka polskiego Grobla Olbrzyma, to unikalna formacja skalna na wybrzeżu Irlandii Północnej. Za jej powstanie odpowiada erupcja wulkanu, ale jak to w Irlandii teorii naukowej towarzyszy też legenda. Jest to jeden z największych naturalnych cudów w Zjednoczonym Królestwie, który koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy.

Jeżeli lubisz przyrodę, widok na otwarte morze, spacery po klifach, ciszę i kontakt z naturą to Giant’s Causeway z pewnością skradnie Twoje serce. Ja odwiedziłam miejsce przy okazji wypadu do miasta Belfast i spędziłam tam kilka godzin. Już od pierwszych chwil zachwyciła mnie magia tego miejsca, potęga natury i oczywiście unikatowe kolumny bazaltowe. Niestety trafiliśmy na okropną pogodę, które uniemożliwiła nam dokładne zwiedzenie całego terenu. W bardzo deszczowe i wietrzne dni spacery po kolumnach i klifach są zwyczajnie niebezpieczne. Nie daliśmy jednak za wygraną i przemoczeni do suchej nitki (parasole i płaszcze przeciwdeszczowe nie dawały rady) zdecydowaliśmy się zobaczyć jak najwięcej. Spacerowaliśmy po klifach i podziwialiśmy widok na kolumny i otwarte morze. Tak naprawdę w sprzyjających warunkach pogodowych na Giant’s Causeway spędzić można cały dzień lub nawet dłużej. W okolicy znajdziesz kilka hoteli i pensjonatów, w których można przenocować. Nie brakuje też restauracji i sklepów.

Czym jest Giant’s Causeway

Giant’s Causeway to największa atrakcja Irlandii Północnej, która w 1986 roku wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO a w 1987 roku zyskała miano narodowego parku krajobrazowego. Na terenie Grobli Olbrzyma znajdziemy ponad 40 tysięcy ciasto ustawionych kolumn bazaltowych, które są wynikiem intensywnej działalności wulkanicznej i geologicznej, która nastąpiła 60 mln lat temu. Większość kolumn ma kształt sześciokątny, ale występują też kolumny pięciokątne i czterokątne. Średnia wysokość kolumn to 1-2 metry, a szerokość 45 cm. Największa kolumna sięga zaś 12 metrów.

Legenda i wierzenia

Erupcja wulkanu, stygnące i kurczące się kolejne wycieki lawy są naukowym wytłumaczeniem dla powstania kolumn. Istnieje również legenda związana z tym miejscem. Otóż według legendy, za stworzenie grobli odpowiada mityczny olbrzym Finn MacCool. Został on zaproszony do walki ze szkockim olbrzymem o imieniu Benandonner. Finn podjął wyzwanie i zbudował groblę na Kanale Północnym po której mógł przejść do Szkocji bez zamoczenia stóp. Irlandzki olbrzym kiedy zobaczył swojego rywala przestraszył się ponieważ był on znacznie większy od niego. Wrócił do Irlandii, gdzie żona przebrała go za dziecko i ułożyła w kołysce. Szkocki olbrzym zobaczył przebranego za niemowlę Fionna i pomyślał sobie, że skoro dziecko jest tak duże to ojciec musi być potężnym olbrzymem. W strachu uciekł do Szkocji niszcząc za sobą groblę i rzucając ją w stronę irlandzkiego wybrzeża. Podobne kolumny bazaltowe odnaleźć można w morzu, co czyni legendę jeszcze bardziej fascynującą.

Fiann jest jedną z głównych postaci mitologii irlandzkiej, w której można znaleźć w niej wiele ciekawych legend. Inna ciekawa legenda mówi o tym, że Finn wyrwał kawałek ziemi irlandzkiej i rzucił nią w przeciwnika. Nie trafił jednak i ziemia wylądowała w Morzu Irlandzkim tworząc wyspę Isle of Man.

Miejscowi wierzą, że w Grobli Olbrzyma kryje się magia. Nie każdy odczuje ją już na samym początku, ale wystarczy stanąć na szczycie klifu, zamknąć oczy, zagłębić się w legendy i puścić wodzę wyobraźni. W Giant’s Causeway można też zostawić swoje życzenia. W Są tam 3 miejsca, w których odwiedzający zostawiają swoje życzenia, które podobno zawsze się spełniają. Pierwszym z nich jest studnia do której należy wrzucić monetę. Drugim Fotel Życzeń przy którym po wypowiedzeniu życzenia trzeba trzykrotnie zakręcić pupą. I ostatnim miejscem jest włożenie monety między kolumny.

Giant's Causeway

Giant's Causeway

Gdzie jest Giant’s Causeway i jak dojechać

Grobla Olbrzyma znajduje się w hrabstwie Antrim w północnej części kraju. Najbliższym miastem jest położony 5 km na południe Bushmills. Natomiast Belfast leży 95 km na południe, a Dublin 260 km. Istnieje kilka sposobów na dojazd:

 • Samochód – wypożyczając samochód z Belfastu dojedziesz na miejsce w 90 minut, z Londonderry w 70 minut, a z Dublina w ponad 3 godziny. Trasa prowadząca na wybrzeże jest bardzo dobra i szybka. Jadąc z Belfastu nie mieliśmy żadnych problemów i nie staliśmy w korkach. Przy Centrum Obsługi Turysty znajduje się bezpłatny parking. Jeżeli chcesz bardziej urozmaicić swoją podróż samochodem to możesz zdecydować się na jazdę trasą biegnącą wzdłuż wybrzeża (costal route). My wracaliśmy wybrzeżem do Belfastu. Podróż była dłuższa ponieważ na costal route są bardzo wąskie drogi z licznymi zakrętami, więc jechaliśmy wolno. Widoki za to były przecudowne, więc warto.
 • Autobus „Park and Ride” – z miejscowości Bushmills odjeżdża darmowy autobus do Centrum Obsługi Turysty. Autobus kursuje co 20 minut od marca do października.
 • Pociąg – pociąg kursuje z Belfastu do Coleraine. Następnie należy przesiąść się w autobus Ulsterbus Service – linia 172.

Giant's Causeway

Cena, bilety wstępu, godziny otwarcia

Większość terenu Giant’s Causeway zarządzana jest przez organizację National Trust. Jest to organizacja, która dba o zachowanie dziedzictwa naturalnego i kulturowego miejsc, którymi się opiekuje. We wszystkich miejscach objętych opieką National Trust obowiązuje płatny wstęp. Dzięki zyskowi z biletów organizacji udaje się lepiej dbać o utrzymanie obiektów.

Wstęp do Grobli Olbrzyma jest także płatny. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje £13.00, a dla dziecka £6.50. Bilety należy zakupić online na stronie National Trust. W okresie pandemii nie ma możliwości kupna biletów na miejscu. Rezerwacje online są konieczne. Przy zakupie biletu należy także wybrać godzinę wejścia.

Centrum Obsługi Turysty przy Giant’s Causeway otwarte jest cały rok z wyjątkiem okresu świątecznego, czyli 24, 25 i 26 grudnia. W pozostałe dni miejsce działa w następujących godzinach:

 • styczeń – luty od 09.00 do 17.00
 • marzec od 09.00 do 18.00
 • kwiecień – wrzesień – od 09.00 do 19.00
 • październik od 09.00 do 18.00
 • listopad i grudzień od 09.00 do 17.00

Giant's Causeway

Giant's Causeway

Jak wygląda wizyta na Giant’s Causeway

Oto jak wygląda wizyta w Grobli Olbrzyma krok po kroku.

Parking

Wszyscy zmotoryzowani mogą zaparkować pojazd na bezpłatnym parkingu tuż przed wejściem na teren obiektu.

Centrum Obsługi Turysty (Visitor’s Centre)

Wizyta zaczyna się w Centrum Obsługi Turysty, w którym sprawdzane są bilety. Tam też znajduje się mała kawiarnia, sklep oraz malutkie muzeum. W muzeum zobaczysz wystawę obrazującą historię geologiczną miejsca. Można też obejrzeć animację opowiadającą legendę Finna McCoola, który miał stworzyć Groblę Olbrzyma.

Przewodnik

W Centrum Turysty odwiedzający podejmują decyzję jak zwiedzać Giant’s Causeway. Do wyboru są 3 opcje:

 • na własną rękę, z mapą – przy wejściu dostaniesz mapkę z zaznaczonymi szlakami. Dokładniejsze opisy szlaków zamieszczam poniżej.
 • z audioprzewodnikiem – dostajesz audioprzewodnik ze słuchawkami i w trakcie spaceru słuchasz opowieści o miejscu.
 • z przewodnikiem – pracownicy Centrum Turysty co 30 minut zbierają grupę i zaprowadzają odwiedzających do kolumn bazaltowych (niebieski szlak). W czasie spaceru przewodnik opowiada historię miejsca. Całość trwa mniej niż 40 minut. Taka wycieczka z przewodnikiem jest już wliczona w cenę. Przewodnik mówi jedynie w języku angielskim.

My skorzystaliśmy ze spaceru z przewodnikiem i następnie zostaliśmy przy kolumnach sami i zwiedzaliśmy obiekt już na własną rękę.

Szlaki Turystyczne

Do wyboru są 4 główne szlaki turystyczne o różnym poziomie trudności. Każdy szlak ma inny kolor, który znajdziesz na mapce poniżej (taką mapkę dostaniesz też w Centrum Obsługi Turysty).

Giant's Casueway mapa

 • Zielony szlak – poziom łatwy. Jedynie 700 metrów z Centrum Turysty do polany piknikowej, z której z oddali widać kolumny bazaltowe.
 • Niebieski szlak – poziom średni. Od Centrum Turysty szlak liczy ponad 1.2 km i przejście zajmuje 25 minut. Tam znajduje się serce Grobli Olbrzyma, czyli najbardziej spektakularne kolumny i formacje skalne takie jak But Olbrzyma, Fotel Życzeń, Wielbłąd, Babcia Olbrzyma i Organy.
 • Czerwony szlak – poziom trudny. Spacer wzdłuż klifów, który w połączeniu ze szlakiem niebieskim zajmie ponad 90 minut (3 km).
 • Żółty szlak – poziom najtrudniejszy. Szlak wzdłuż wybrzeża, który ciągnie się poza obszar National Trust. Na przejście całej trasy potrzeba kilku godzin.

 

Belfast i Irlandia Północna na weekend

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *