Po Anglii można podróżować bez końca i cały czas odkrywać nowe, piękne miejsca. Niedawno miałam okazję trochę przypadkiem odkryć i zwiedzić kolejne urocze miejsce – Salisbury. Przypadkiem, bo cel podróży był zupełnie inny, a Salisbury miało być tylko krótkim przystankiem. Zostaliśmy jednak na dłużej, żeby dokładniej poznać miasto.

Gotyckie budowle sakralne i świeckie w otoczeniu nowoczesnej architektury, wąskie, zabytkowe uliczki, ogromne zielone parki, rzeka Avon i liczne muzea. To w dużym skrócie miasto Salisbury w hrabstwie Wiltshire. Miejsce rzadko jest wymieniane w przewodnikach turystycznych, więc turyści zagraniczni tam zazwyczaj nie docierają. A szkoda, bo miasto zdecydowanie zasługuje na większą uwagę. My dotarliśmy tam po wizycie w Stonehenge, które znajduje się jedynie 15 km od Salisbury. Rano wyruszyliśmy z Londynu i w ciągu jednego dnia udało nam się zaliczyć te dwa miejsca. Salisbury jest niewielkim miastem, gdzie wszystkie atrakcje położone są w centrum, więc zwiedzać można na pieszo. Jeżeli zatem jesteś kilka dni w Londynie i masz ochotę wybrać się na jednodniową wycieczkę za miasto to Salisbury jest doskonałą opcją.

Dojazd z Londynu do Salisbury

Salisbury leży 140 km od Londynu i ze stolicy można dostać się tam na dwa sposoby.

  • Pociąg. Regularne pociągi z Londynu odjeżdżają ze stacji Waterloo. Podróż trwa niespełna 1.5 godziny.
  • Samochód. Jeżeli podróżujesz wynajętym samochodem to podróż potrwa mniej więcej 2 godziny. W mieście jest dużo parkingów i wszystkie są płatne. Najlepiej jest zaparkować w centrum handlowym w samym centrum miasta.

Salisbury

Co zobaczyć w Salisbury: 10 największych atrakcji

Jak już wspomniałam wszystkie z poniższych miejsc udało nam się zobaczyć w ciągu jednego dnia. I to bez pośpiechu i biegania od miejsca do miejsca.

Katedra salisburska

Wspomniane wcześniej budowle gotyckie zarówno świeckie jak i sakralne można zwiedzać bez końca. Najlepszym przykładem takiej budowli jest położona na obrzeżach Starego Miasta – Katedra salisburska. Katedra wzniesiona została na przełomie XIII i XIV wieku w formie trójnawowej hali. Wnętrze nakryte jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym, które wsparte jest filarami. Największą część wnętrza zajmuje prezbiterium z kaplicą Świętej Trójcy. Katedra posiada wieżę o wysokości 123 metrów, co czyni ją najwyższą wieżą kościelną na terenie Zjednoczonego Królestwa. Do terenu Katedry przylega ogromny zielony teren zwany Cathedral Close, który dziś stanowi miejsce spotkań i odpoczynku.

Wstęp do Katedry salisburskiej jest płatny i bilet najlepiej jest zakupić online na oficjalnej stronie katedry. Wierni mogą także wziąć udział w mszach.

Katedra Salisbury

Magna Carta

W jednej z sal Katedry salisburskiej znajduje się najważniejszy dokument w historii Wielkiej Brytanii jaki kiedykolwiek został podpisany. Mówię tutaj o Magna Carta, który zawierał zbiór praw dla społeczeństwa. Inicjatorem Magna Carta był król Jan bez Ziemi. Sporządził on dokument w 1215 roku, aby uniknąć wojny domowej ze swymi baronami i utrzymać tron. W rezultacie stworzył dokument, który do dnia dzisiejszego jest symbolem sprawiedliwości, uczciwości oraz praw człowieka. Magna Carta posiada ponad 60 punktów dotyczących różnych sfer życia, w tym prawa do obiektywnego sądu.

Całość została spisana odręcznie w łacinie. W Katedrze salisburskiej zobaczyć możemy jedną z czterech kart, które przetrwały do dziś. Wokół małego namiotu z dokumentem (nie można robić zdjęć) znajduje się mała wystawa przedstawiająca historię dokumentu.

Bilet do Katedry salisburskiej obejmuje także wstęp do sali z Magna Carta.

Magna Carta

Arundells

Po przeciwnej stronie Katedry znajdziesz kilka ciekawych muzeów i domostw. Jednym z miejsc wartych odwiedzenia jest Arundells, czyli dom, w którym mieszkał i pracował zasłużony brytyjski premier Edward Heath. Ten jegomość był premierem Wielkiej Brytanii przez 20 lat od 1985 roku i był uwielbiany i bardzo szanowany przez Brytyjczyków. Był prawdziwym erudytą oraz kolekcjonerem sztuki.

Cały dom, w którym mieszkał został udostępniony turystom w 2008 roku. Wizyta jest naprawdę bardzo ciekawa, bowiem w każdym z pomieszczeń spotkamy pracownika/wolontariusza, który opowiada ciekawe historie z życia Heatha. I tak najpierw znajdziemy się w salonie, potem w bibliotece, gabinecie. Zobaczymy też kuchnię i jadalnię. W ogrodzie można odpocząć podziwiając przy tym rzekę Avon.

Wstęp do środka jest płatny. Możemy kupić jeden bilet do domu i ogrodu lub też samego domu.

Arundells

Arundells

Mompesson

Kilka budynków za Arundells znajdziesz kolejny zabytkowy budynek wzniesiony przez Tomasza Mompessona. Budowa rozpoczęła się na początku XVIII wieku. Przez lata budynek zmieniał właścicieli, ale dziś znany jest pod nazwiskiem Mompessona. Dom zaprojektowano w stylu królowej Anny (popularny styl w architekturze za czasów panowania Anny Stuart).

W środku podziwiać możemy kolekcje ceramiki, meble, zastawę, które ufundowali prywatni kolekcjonerzy. Mompesson posłużył też, jako plan filmowy do produkcji „Rozważna i Romantyczna” z 1995 roku. Budynek należy do organizacji National Trust, więc wstęp jest płatny.

Mompesson

Muzeum Salisbury

Zostajemy jeszcze chwilkę w okolicach Katedry salisburskiej. Kolejną z atrakcji w tej okolicy jest Muzeum Salisbury. Miejsce jest ciekawe z dwóch powodów. Pierwszy to sam budynek. Otóż pierwotnie był to tzw. „King’s House”, gdzie król Anglii Jakub I Stuart spędzał czas w latach 1610 – 1613. Drugim powodem są kolekcje. Muzeum skupia się bowiem na lokalnej archeologii oraz położonej w pobliżu budowli megalitycznej Stonehenge.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Muzeum Salisbury

Rzeka Avon i Most Crane

Przez Stare Miasto przepływa rzeka Avon. Jest to wąska i płytka rzeczka, ale nadaje miastu niepowtarzalnego uroku. Wzdłuż brzegu ciągną się parki i ogrody, w których można spacerować. Warto jest też zwrócić uwagę na zabytkowy most Crane. Pochodzi on z XV wieku i w całości wykonany został z kamienia. Pod koniec XIX wieku oryginalna konstrukcja została poszerzona dla ruchu samochodowego.

Salisbury

Ogrody Królowej Elżbiety

Na obrzeżach Starego Miasta znajdziesz piękne ogrody Królowej Elżbiety. Jest to teren rekreacyjno-wypoczynkowy dla mieszkańców i przyjezdnych. Jeżeli podróżujesz do Salisbury w okresie letnim to warto jest zatrzymać się w ogrodach na piknik. Przez ogrody przepływa także rzeka Avon.

Ogrody Królowej Elżbiety

Kościół św Tomasza 

W poszukiwani historycznych budowli warto jest udać się do kościoła pod wezwaniem św Tomasza. Kościół ten ma niezwykle ciekawą historię. Otóż jego początki sięgają 1219 roku, kiedy to kościół był jedynie małą, drewnianą kapliczką. Kapliczka powstała dla robotników, którzy wtedy rozpoczęli prace nad budową Katedry salisburskiej. 8 lat później na miejscu drewnianej kaplicy wybudowano mały, kamienny kościół pod wezwaniem św Tomasza z Canterbury. Na przestrzeni wieków kościół rozbudowywano. Wieżę dzwonniczą postawiono w XIV wieku.

Dziś jest to jeden z ważniejszych budynków sakralnych nie tylko w Salisbury, ale i w Anglii. Odbywają się tam regularne msze. Turyści mogą zwiedzić wnętrze w dni i godziny wolne od mszy.

Old Sarum

5 km na północ od współczesnego centrum miasta znajduje się stare Salisbury zwane Old Sarum. To właśnie w Old Sarum, a nie w centrum jakie znamy dziś powstała pierwsza osada mieszkalna. Miało to miejsce najprawdopodobnie 3000 lat p.n.e. Miejsce zaczęło rosnąć w siłę za czasów rzymskich potem anglo-saskich. Król Henryk I nawet wybudował tam swój pałac. Małe miasto było bardzo prężne, a mieszkańcom żyło się dobrze. Sytuacja zmieniła się dopiero w XIII wieku, kiedy biskup tego okręgu podjął decyzję o wybudowaniu nowej katedry, którą dziś znamy jako Katedrę salisburską. Całe życie przeniosło się z Old Sarum do nowego miasta. W Old Sarum od razu zamknięto katedrę, a inne budynki stopniowo wyburzano.

Dziś w Old Sarum zobaczyć możemy jedynie pozostałości po ścianach. Ze wzgórza rozpościera się ładny widok na współczesne miasto i okolicę.

Old Sarum

Old Sarum

Old Sarum

Stonehenge

Na sam koniec dnia (lub od tego miejsca rozpocznij dzień) wybierz się do Stonehenge. Jest to najważniejsza budowla megalityczna w całej Wielkiej Brytanii, a nawet na świecie. Stonehenge najprawdopodobniej związany był z Kultem Słońca i Księżyca. Księżyc miał symbolizować kobietę, a Słońce – mężczyznę.

Stonehenge znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i opiekuje się nim organizacja National Trust. Wstęp jest zatem płatny. Z Salisbury dojechać tam można zwykłym autobusem miejskim, a jeżeli masz więcej wolnego czasu to i nawet rowerem.

 

Przewodnik po Stonehenge

 

Stonehenge

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *