Zamek Windsor to jeden z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych zamków w Anglii. To na Windsorze odbył się królewski ślub księcia Harrego z Megan i to tutaj królowa Elżbieta II spędza weekendy. Do zamku zapraszane są też głowy państw i inne osobistości oficjalnie wizytujące Wielką Brytanię. Zamek jest także otwarty dla turystów.

Może nie cały zamek jest udostępniony dla ruchu turystycznego, ale jego spora część. Obiekt zamieszkany jest przez ponad 500 osób na stałe zatrudnionych w posiadłości i opiekujących się terenem. Dodatkowo znaczna część wyodrębniona jest dla rodziny królewskiej, która zwykła spędzać na zamku weekendy. Odwiedzający mogą spacerować po dziedzińcu, zwiedzić wewnątrz sale królewskie oraz tamtejszą kaplicę. Jest to jedna z niewielu możliwości przekonania się jak dziś mieszkają monarchowie. Sama budowla jest także niezwykle ciekawa, bowiem zamek wzniósł nam Wilhelm Zdobywca w XI wieku. Zamek Windsor liczy zatem prawie 1000 lat!

A obiekt można łatwo odwiedzić w ramach jednodniowej wycieczki z Londynu. Po 40 minutach jazdy pociągiem znajdziesz się w centrum miasta Windsor i kilka kroków od zamku królewskiego.

Hotel

Zamek Windsor

Historia Zamku Windsor

Zamek wybudowano z inicjatywy przywódcy normandzkiego Wilhelma Zdobywcy w latach 1070 – 1086. Windsor miał być rezydencją typu motte (ang. motte-and-bailey), czyli obiektem mieszkalnym o cechach obronnych. Wilhelm Zdobywca chciał wznieść posiadłość na obrzeżach Londynu, która miałaby charakter obronny i w której mógłby schronić się przed najazdami wrogów.

Charakter zamku zmienił się w 1100 roku za sprawą króla Henryka I, który kazał przygotować na Windsorze apartamenty królewskie. Zamek wydał mu się idealnym miejscem na posiadłość królewską. Znajdował się bowiem blisko Londynu i blisko terenów łowieckich. Kolejni monarchowie przyczynili się do rozbudowy obiektu. I tak Henryk II przebudował drewnianą fortyfikację na kamienną i wzniósł wieżę obronną (The Round Tower). Henryk III z kolei wzniósł kaplicę i rozbudował apartamenty królewskie.

Prawdziwa rewolucja zaszła w XIV wieku, a dokładnie w latach 1357-1377 kiedy to król Edward III przebudował cały zamek w stylu gotyckim. Ustanowił też na Widndsorze siedzibę Orderu Podwiązki, czyli najwyższego orderu brytyjskiego. W 1475 roku król Edward IV rozpoczął prace nad budową kaplicy św. Jerzego, w której przez kolejne stulecia chowani byli królowie brytyjscy.

Na przestrzeni kolejnych wieków monarchowie inwestowali spore środki w rozbudowę i utrzymanie obiektu. Król Karol I, jako pasjonat sztuki, stworzył galerię, której znaczna część dostępna jest do dnia dzisiejszego. Następnie w czasie Angielskiej wojny domowej (1642-1651) Windsor służył jako więzienie. Dopiero Jerzy III na początku XIX wieku rozpoczął prace rekonstrukcyjne, a kontynuował je jego następca Jerzy IV. Za czasów królowej Wiktorii zamek zyskał miano najważniejszej posiadłości królewskiej w kraju.

W 1992 roku na zamku wybuchł ogromny pożar, w którym znacznym zniszczeniom uległy przede wszystkim apartamenty królewskie. Odbudowa zajęła 5 lat i dopiero w 1997 roku obiekt ponownie został otwarty dla zwiedzających.

Dziś Windsor jest jednym z 3 najważniejszych posiadłości królewskich razem z Pałacem Buckingham i pałacem w Edynburgu. Jest też największym zamkiem w Europie zamieszkanym przez monarchów.

Gdzie znajduje się Zamek Windsor, jak dojechać, parking

Zamek Windsor znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie. Jego dokładny kod pocztowy to SL4 1NJ. Na miejsce dojechać można na kilka sposobów:

 • Samochód. Jeżeli planujesz wynajęcie samochodu to polecam firmę Zipcar specjalizującą się w car-sharing, czyli wypożyczaniu pojazdów na godziny. Własnym samochodem z centrum Londynu do zamku dostaniesz się w mniej niż godzinę. Zamek położony jest tuż za granicą Londynu, ale oczywiście trzeba wziąć pod uwagę ruch na drodze. Na terenie zamku nie ma żadnego parkingu, ale wokół obiektu znajdziesz kilka miejskich, płatnych parkingów. Cena uzależniona jest od czasu, na jaki planujesz zostawić pojazd. Cennik zawsze widoczny jest przy parkomatach.
 • Pociąg. Najbliższymi stacjami są Windsor & Eton Central lub Windsor & Eton Riverside. Z Londynu bezpośrednie pociągi odjeżdżają ze stacji Paddington. W niektóre dni tygodnia nie ma bezpośrednich pociągów i trzeba przesiąść się na stacji w Slough.
 • Autobus. Podróżując z Londynu możesz także wziąć autobus Green Line 702 odjeżdżający ze stacji Greenline Coach Station (niedaleko stacji Victoria).

Zamek Windsor

Godziny otwarcia, bilety

Zamek otwarty jest dla turystów codziennie oprócz większości wtorków i śród. Obowiązuje rozkład zimowy i letni:

 • Od 1 marca do 31 października: od 10:00 do 17:15 (ostatnie wejście o 16:00)
 • Od 1 listopada do 28 lutego: od 10:00 do 16:15 (ostatnie wejście o 15:00)

Godziny mogą ulec zmianie w wyniku uroczystości królewskich. Obiekt może też zostać całkowicie zamknięty dla turystów. Przed wyjazdem najlepiej jest sprawdzić godziny otwarcia na oficjalnej stronie.

Na tej samej stronie możesz też zarezerwować bilety. Osoba dorosła zapłaci £23.50, seniorzy i studenci £21.20, a osoby poniżej 17 roku życia £13.50. Dzieci do lat 5 wchodzą za darmo.

Zamek Windsor

Zwiedzanie Windsor

Zwiedzanie rozpoczniesz od przejścia przez kasę biletową i stanowisko ochrony, gdzie dokładnie zostanie sprawdzona Twoja torba. Następnie będziesz mógł odebrać audioguide ze słuchawkami, dzięki któremu bliżej poznasz historię zamku. Przewodnik wliczony jest w cenę biletu, ale niestety język polski nie jest dostępny.

Na początku warto jest spędzić trochę czasu na dziedzińcu, z którego dobrze zobaczysz wieżę warowną The Round Tower oraz ogrody. Na dziedzińcu spotaksz też wielu pracowników zamku, którzy z chęcią wskażą Ci punkty na trasie zwiedzania. Po spacerze po dziedzińcu zacznij zwiedzać wnętrza. Jak już wspomniałam nie wszystkie pomieszczenia dostępne są dla zwiedzających. W pomieszczeniach dostępnych dla turystów nie można także robić zdjęć. Oto one:

 • Apartamenty Królewskie – tutaj zobaczysz apartamenty, które do dziś używane są przez Rodzinę Królewską. W tych pomieszczeniach królowa Elżbieta II przyjmuje swoich gości. Największe wrażenie zdecydowanie robi Grand Reception Room z ogromnymi żyrandolami (tutaj niegdyś znajdowała się sala balowa). Poza oficjalnymi apartamentami zobaczysz też prywatne komnaty, jadalnię i salony królewskie.
 • Kaplica Św. Jerzego – wybudowana w stylu gotyckim w 1475 roku kaplica Św. Jerzego była świadkiem wielu ślubów królewskich w tym ślubu księcia Harrego. Znajdują się w niej także groby monarchów brytyjskich.
 • Queen Mary’s Dolls’ House – pomieszczenie z domem dla lalek, który wzniesiono w 1920 roku dla królowej Marii Teck, żony króla Jerzego V. W budowie domku brali udział najznakomitsi artyści tamtych czasów. Cała konstrukcja wykonana została w skali 1:2.

W każdy wtorek, czwartek oraz sobotę o godzinie 11 można obejrzeć zjawiskową zmianę gwardii na zamku.

W obiekcie można zostać dowolna ilość czasu. Można także skorzystać z oferty tamtejszej restauracji i kawiarenki.

Zamek Windsor

Zamek Windsor

Zamek Windsor

Informacje praktyczne

 • Na wizytę należy przeznaczyć średnio 1.5 – 2 godziny.
 • W Apartamentach Królewskich i w kaplicy nie wolno robić zdjęć (jest to dosyć surowo pilnowane). Zdjęcia można robić jedynie na zewnątrz.
 • Audioguide dostępny jest w następujących językach: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, woski, japoński, portugalski, rosyjski i chiński.
 • Toalety są dostępne.
 • W sklepie z pamiątkami można kupić także napoje i przekąski.
 • Na terenie zamku znajduje się restauracja. Poza obiektem, w centrum miasta znajdziesz znacznie więcej restauracji i kawiarenek.

Hotel

 

Zamek Windsor

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *