W hrabstwie Kent na wschód od Londynu, nad rzeką Stour leży malownicze miasteczko Canterbury. Miejsce słynie z masywnej, gotyckiej katedry, która jest oficjalną siedzibą duchowej głowy Kościoła Anglii i Wspólnoty anglikańskiej. Katedra jest wizytówką miasta, ale nie jedyną atrakcją. Można tam spędzić naprawdę fajny dzień!

Canterbury to miasto, które zapisało się na kartkach historii i literatury już wieki temu. Jedno z najsłynniejszych dzieł literatury brytyjskiej jest związanych właśnie z miastem, a dokładniej z  jego katedrą. W XIV wieku Geoffrey Chaucer wydał zbiór opowiadań opisujących historie pielgrzymów zmierzających z Southwark do grobu Thomasa Becketa właśnie w Canterbury. Opowiadania napisane były w języku średnioangielskim i nosiły tytuł „Opowieści kanterberyjskie” (ang. „Canterbury Tales”). Nie są to zwykłe opowiadania a źródło informacji dla historyków, którzy z opowiadań wnioskowali jak wyglądało życie i postawy społeczne. Jeszcze do niedawna podczas wizyty w mieście można było odwiedzić bardzo ciekawe muzeum interaktywne, w którym zobrazowane były niektóre z opowieści. Niestety po ponad 30 latach muzeum zamknęło swoje drzwi w wyniku pandemii COVID.

Opowiadania bardzo polecam przeczytać. Oczywiście zostały one przetłumaczone na język polski i są dostępne w bibliotekach i księgarniach. Wspomnianego muzeum nie zwiedzimy, ale odwiedzić możemy Katedrę z grobem Becketa oraz wiele innych ciekawych i pięknych miejsc. Z Londynu na stację główną dojedziesz w mniej niż godzinę, więc wycieczka do Canterbury to świetny pomysł na jednodniowy wypad!

Co warto wiedzieć o Canterbury

Miasto zamieszkane było już w okresie epoki brązu i neolitu. Pierwszą osadę założyli celtyccy Kantowie, a w I w. n.e. tereny przejęli Rzymianie, którzy nazwali osadę Durovernum Cantiacorum, czyli „warownią Kantów przy olchowym gaju”. Rzymianie rozbudowali miasto, wznieśli teatr, łaźnie, rynek i bramy miasta, które miały bronić przed najazdami. W V wieku w mieście zamieszkały plemiona anglosaskie, a VI rozpoczęła się chrystianizacja. Papież Grzegorz I wysłał Augustyna, aby przeprowadził proces chrystianizacji. Wtedy też zaczęto prace nad budową katedry i opactwa, a Augustyn został pierwszym arcybiskupem Canterbury.

Miasto zaczęło rosnąć w siłę ale prawdziwą sławę przyniosło mu dopiero zabójstwo Tomasza Becketa w 1170 roku. Becket był arcybiskupem Canterbury i bliskim przyjacielem ówczesnego króla Henryka II. Królowi zależało na mianowaniu Becketa na arcybiskupa, aby mieć większą kontrolę nad kościołem. Niestety ich drogi szybko się rozeszły właśnie z tego powodu. Becket nie chciał, żeby państwo ingerowało w sprawy kościoła. Henryk II wygnał go z kraju, ale Becket powrócił po kilku latach w wyniku mediacji. Cały czas jednak działał wbrew interesom króla. Czterech podwładnych króla licząc na nagrodę zamordowało arcybiskupa przed ołtarzem katedry. Król został ekskomunikowany a Becket kanonizowany przez papieża. Od tego wydarzenia Canterbury stało się miejscem pielgrzymek z całego świata. I to właśnie wydarzenie zainspirowało wspomnianego wcześniej Chaucera do napisania „Opowieści kanerberyjskich”.

Dziś Canterbury jest głównym arcybiskupstwem kościoła protestanckiego, a prymasem Anglii jest biskup Canterbury. Główną gałęzią gospodarki jest turystyka. Tylko w 2019 roku miasto odwiedziło prawie 8 milionów turystów!

Canterbury

Dojazd z Londynu

Canterbury leży 140 km na południowy-wschód od Londynu. Na miejsce dojechać można na kilka sposobów:

  • samochód – własnym samochodem dojedziesz w mniej niż 2 godziny. Najprawdopodobniej przejedziesz przez przejście Dartford, które jest płatne (£2.5 w jedną stronę). W mieście jest dużo płatnych, miejskich parkingów. Jeżeli planujesz wynajem samochodu to polecam sprawdzić ofertę Zipcar.
  • pociąg – szybsza opcja, bo dystans pokonasz nawet w 50 minut. Najszybsze pociągi odjeżdżają ze stacji St Pancras. Ze stacji Victoria również odjeżdżają bezpośrednie pociągi, ale są wolniejsze. Polecam kupić bilet jak najwcześniej, bo im bliżej do dnia wyjazdu tym bilety drożeją.

Co zobaczyć w Canterbury (największe atrakcje)

Poniżej znajdziesz listę miejsc, które warto zobaczyć. Wszystkie te miejsca zaliczysz w ciągu jednego dnia i na pieszo.

Katedra

Główna atrakcja miasta, wspomniana już wcześniej oficjalna siedziba duchowej głowy Kościoła Anglii to katedra. Jej formalny tytuł brzmi Katedralny i Metropolitalny Kościół Chrystusa. Katedra powstała w 602 roku a jej pierwszym arcybiskupem był św. Augustyn. W XII wieku uległa całkowitemu zniszczeniu w wyniku pożaru, a w czasie odbudowy uległa zmianie w gotycką.

Dziś w Katedrze odbywają się regularne msze dla wiernych. Obiekt mogą także odwiedzić odpłatnie turyści. Bilet można kupić na miejscu w kasie lub na stronie internetowej. Cena obejmuje wejście do Katedry, a także dziedziniec. W środku można robić zdjęcia z wyjątkiem podziemi.

Katedra Canterbury

Katedra Canterbury

Katedra Canterbury

Katedra Canterbury

Opactwo św. Augustyna

Św. Augustyn zanim zainicjował budowę Katedry, wybudował opactwo. Jak już wspomniałam Augustyn przybył do Kent z polecenia papieża Grzegorza w celu nawrócenia pogańskich Anglosasów. Ówczesny król anglosaski był mężem chrześcijanki. Za jej sprawą oddał Augustynowi ziemię, na której mógł wybudować opactwo, które miało być schronieniem dla niego i innych mnichów. Prace rozpoczęto w 598 roku. Najpierw wzniesiono kamienne budynki mieszkalne, a pod dwóch dekadach kościół. W przeciągu kolejnych wieków opactwo rosło w siłę. Na terenie wybudowano winiarnię, piekarnię, wzniesiono bibliotekę.

W XVI wieku a dokładnie w 1534 roku w wyniku tzw. Kasaty klasztorów, król Henryk VIII rozwiązał wszystkie klasztory w Anglii, Walii i Szkocji i przywłaszczył ich majątki. Opactwo w Canterbury zostało doszczętnie zniszczone i dziś możemy podziwiać jedynie niewielkie pozostałości po oryginalnej budowli.

Wstęp na teren opactwa jest płatny. Bilet można kupić w kasie biletowej lub online.

Opactwo Canterbury

Opactwo Canterbury

Opactwo Canterbury

Stare Miasto

Najstarsza część miasta stanowi dziś centrum komercyjne. Kilka ulic i uliczek zlokalizowanych w okolicy Katedry dziś wypełniają restauracje, kawiarenki i sklepy. Pomiędzy nowoczesnymi sklepami znajdują się też muzea i pozostałości po starożytnych budynkach. O nich piszę dokładniej poniżej.

Rzeka Stour

Canterbury leży nad malowniczą rzeką Stour, które przecina miasto na dwie część. Rzeka biegnie wzdłuż Starego Miasta, więc spacerując uliczkami i ogrodami w centrum będziemy mogli podziwiać rzekę. W centrum miasta znajduje się też kilka stacji puntingowych, w których oferowane są przejażdżki z przewodnikiem łódką typu punt. Takie same łódki są bardzo popularne w innych angielskich miastach Cambridge i Oxford. W czasie przejażdżki przewodnik opowie historię miasta, wskaże główne budynki, a Ty będziesz mieć okazję do relaksu. Naprawdę polecam – takie wycieczki są niedrogie a stanowią fajną rozrywkę. Spacerując High Street (główna ulica ze sklepami) spotkasz wielu pracowników firm świadczących przejazdy łódkami. U nich właśnie zarezerwujesz taki mały rejs.

Canterbury

Muzeum Rzymskie

W jednej z uliczek na Starym Mieście znajduje się muzeum poświęcone okresowi, w którym Rzymianie zamieszkiwali teren dzisiejszego Kent. Muzeum zawiera wiele artefaktów z tego okresu. Co ciekawe muzeum wybudowano w miejscu odkrycia oryginalnego rzymskiego chodnika. Nawierzchnia została odkryta przypadkiem po bombardowaniu w czasie II Wojny Światowej. Muzeum powstało dopiero w 1994 roku i do dziś wita turystów. Wstęp jest płatny a bilet można kupić w kasie na miejscu.

Przytułek im św. Tomasza Becketa (Eastbridge Hospital of St Thomas the Martyr)

Również w centrum nad samą rzeką Stour znajduje się XII-wieczny budynek przytułku. Miejsce powstało zaraz po męczeńskiej śmierci Becketa, kiedy to Canterbury stało się popularnym miejscem pielgrzymek. W przytułku schronienie mogli znaleźć ubodzy pielgrzymi, którzy chcieli odwiedzić katedrę.

W ciągu ostatnich kilku dekad budynek został odnowiony i do dziś przyjmuje osoby w potrzebie.

Szpital Canterbury

Teatr Marlowa

Spacerując uliczkami Starego Miasta z pewnością nie umknie Twojej uwadze współczesny budynek teatru im. Marlowe. Wspominam o teatrze, aby przybliżyć ciekawą sylwetkę Christophera Marlowe. Był on znakomitym dramaturgiem okresu elżbietańskiego i rywalem Szekspira. Marlowe urodził się i studiował w Canterbury, ale kilka lat spędził w Londynie. Poznał tam szefa oddziału międzynarodowych szpiegów i sam został szpiegiem. Doprowadziło to do jego przedwczesnej śmierci w wieku 29 lat z rąk podejrzanego towarzystwa. Marlowe napisał wiele istotnych sztuk teatralnych, był także tłumaczem i wybitnym pisarzem. Dlatego właśnie w Canterbury znaleźć możemy teatr jego imienia.

Teatr Marlowe

Bramy Miasta

A do współczesnego centrum miasta prowadzą bramy wzniesione przez Rzymian w 270 roku n.e. Bramy miały charakter obronny i miały chronić miasto przed najazdami wrogów.

Ogrody Westgate 

Wzdłuż rzeki Stour w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się zachodnia brama do miasta znajdują się piękne ogrody. Jeżeli zdecydujesz się na przejażdżkę łódką to pewnie będziesz obok nich przepływać. Bardzo polecam spacer w ogrodach, bo są one piękne i rozpościerają się z nich cudowne widoki na rzekę.

Canterbury

Westgate gardens

Zamek

Niedalego stacji kolejowej znajdują się ruiny zamku typu motte. Zamek powstał za czasów panowania Normanów tuż po wygranej bitwie pod Hastings w 1066 przez Wilhelma Zdobywcę. Zamki typu motte są rodzajem obiektu mieszkalnego o charakterze obronnym. Przykładem takiego zamku jest Windsor, który wybudował także Wilhelm Zdobywca.

Zamek w Canterbury niestety jest zamknięty dla turystów z powodu obsuwających się kamieni. Dziś obiekt możemy zobaczyć jedynie od zewnątrz.

Zamek Canterbury

Zamek w Canterbury

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *