Irlandia zagościła w moim sercu już dawno. Najpierw jedynie w sferze marzeń, a po kilku latach marzenia już stały się rzeczywistością. W Irlandii urzekły mnie zielone krajobrazy, rozległe zielone pola, spokój, sielskość i bardzo pokorni mieszkańcy. Najbardziej polubiłam małe wioski i zachodnie wybrzeże, ale z chęcią wracam też do dużego Dublina. W Irlandii każdy znajdzie coś dla siebie.

Nie da się ukryć, że Irlandia nie jest oczywistym kierunkiem na wyjazd wakacyjny. Niewielu podróżników uwzględnia Irlandię w swoich planach wyjazdowych. Wynika to może z niskich temperatur, wysokich cen lub może z faktu, że Irlandia nie promuje swojej turystyki tak mocno jak chociażby Islandia czy kraje nordyckie. Ma to oczywiście swoje zalety, bo Irlandia nie jest przepełniona turystami i można tam spędzić fajny, spokojny czas. Polecam zatem podróż do Irlandii i eksplorację tamtejszych miejsc, wsi i miast. W planowaniu wyjazdu pomocna z pewnością okaże się lista 9 moich ukochanych miejsc na zielonej wyspie. Lista zawiera duże miasta, wioski, małe wysepki, półwyspy i dużo więcej!

Hotel

Dublin

Dla wielu podróżników stolica Irlandii jest pierwszym i często jedynym miejscem jakie odwiedzają na zielonej wyspie. Prawdę mówiąc nie ma się co dziwić, bo w Dublinie można pozwiedzać historyczne miejsca, skosztować lokalne piwo w typowym irlandzkim pubie i wyskoczyć na wybrzeże i spacer po klifach. Dublin jest dobrym pomysłem na weekendowy city-break a także dobrą bazą wypadową na zwiedzanie wschodniego wybrzeża. W stolicy warto jest wybrać się na spacer w centrum wzdłuż rzeki Liffery, przejść przez słynny most Penny i oczywiście odwiedzić jeden z pubów w dzielnicy Temple Bar! Dublin mimo, że jest stolicą to jest zarazem spokojnym miastem, w którym naprawdę można odpocząć i przyjemnie spędzić czas.

 

Co zobaczyć w Dublinie

 

Centrum Dublina

Howth

Irlandia w dużej mierze to piękne półwyspy, zjawiskowe klify i ogromne zielone pola. Jeżeli odwiedzasz Dublin i chociaż na chwilę chcesz zmienić otoczenie i pobyć sam na sam z Matką Naturą to koniecznie wybierz się do Howth. Półwysep Howth znajduje się na wschodnim wybrzeżu kilkanaście kilometrów od Dublina. Ze stolicy Irlandii można dojechać tam autobusem miejskim w mniej niż 30 minut! Na Howth można zwiedzić port, wybrać się na spacer na molo, zwiedzić okoliczne zamki i przede wszystkim odetchnąć świeżym powietrzem. Na półwyspie znajduje się spory port rybacki, więc tamtejsze restauracje zaopatrywane są w świeżutkie ryby i owoce morza. Polecam spróbowanie irlandzkiego specjału, czyli ostryg i małż. Możesz też skusić się na fish&chips, które serwowane są na wynos przez lokalne knajpki.

Howth

Półwysep Kerry

Na zachodnim wybrzeżu kraju ciągnie się 2,500 km trasa zwana Wild Atlantic Way. Cała trasa ciągnie się wzdłuż Oceanu Atlantyckiego i znajduje się na niej setki o ile nie tysiące zjawiskowych miejsc. Już sama jazda samochodem Trasą Atlantycką jest przeżyciem samym w sobie, bowiem przez cały czas można podziwiać fantastyczne widoki na ocean. Jednym z miejsc na trasie, na które warto zwrócić uwagę jest Ring of Kerry lub Pierścień Kerry. Jest to półwysep w kształcie okręgu stąd nazwa Pierścień Kerry. Cały półwysep można objechać w kilka godzin zatrzymując się w wioskach, miastach, plażach lub tarasach widokowych. Największą atrakcją na półwyspie jest Park Narodowy Kerry, w którym znajdują się fajne trasy trekkingowe, wodospady, zamki i dużo innych atrakcji. Kerry można zwiedzić w szybkim tempie w ciągu jednego dnia lub zostać tam na dłużej i cieszyć się urokami przyrody.

 

Jak zwiedzać Ring of Kerry

 

Widok na Półwysep Dingle z Kerry

Półwysep Dingle

Zaraz obok Pierścienia Kerry znajduje się kolejny, mniejszy półwysep Dingle. Oba półwyspy często rywalizują ze sobą o miano najpiękniejszego półwyspu irlandzkiego. Kerry jest zdecydowanie bardziej rozleklamowanym i częściej odwiedzanym miejscem, ale Dingle zasługuje wcale na niemniejszą uwagę. Główną atrakcją na Dingle jest trasa zwana Slea Head Drive. Trasa ta ciągnie się wzdłuż stromego klifu. Z jednej strony widać ścianę klifu a z drugiej widok na otwarty ocean. Irlandia jest krajem bogatym w piękne widoki, ale te na Dingle przebijają wszystkie. Poza podziwianiem krajobrazów na półwyspie Dingle można także odwiedzić wiele klimatycznych miasteczek i miejsc historycznych. Ciekawostką jest, że właśnie na Dingle kręcono sceny do ostatniej części Gwiezdnych Wojen. Wszystkie filmowe miejsca są oznaczone.

 

Co zobaczyć na półwyspie Dingle

 

Półwysep Dingle Irlandia

Klify Moheru

Cały czas na Trasie Atlantyckiej (Wild Atlantic Way) odwiedzić można najsłynniejsze widokowe miejsce w Irlandii – klify Moheru. Jest to zjawiskowe pasmo klifów ciągnące się przez ponad 14 km wzdłuż Oceanu Atlantyckiego. Najwyższy punkt klifów mierzy 214 metrów i jest najczęściej odwiedzanym miejscem na klifach Moheru przed podróżników. Klify można zobaczyć przy okazji wycieczki objazdowej po zachodnim wybrzeżu lub można wybrać się tam na jeden dzień z Dublina. Opcji jest sporo i z pewnością warto jest zajrzeć na klify Moheru, żeby zobaczyć ten cud natury.

 

Więcej o Klifach Moheru

 

Klify Moheru

Wyspy Aran

Na zachodnim wybrzeżu znajduje się także wiele małych wysepek. Niektóre z nich są rezerwatami przyrody a inne są w całości zamieszkane. Jednym z ciekawszych archipelagów wysp w tej części kraju są wyspy Aran. Są to dokładnie trzy wyspy: Inishmore (Inis Mór), Inishmaan (Inis Meáin) oraz Inisheer (Inis Oírr). Największa z nich, Inishmore, liczy zaledwie 820 mieszkańców! Co ciekawe, mieszkańcy wysp Aran cały czas porozumiewają się w języku irlandzkim i jest to jedyne miejsce w Irlandii, gdzie językiem oficjalnym jest właśnie irlandzki. Na każdą z trzech wysp dopłynąć można promem lub dotrzeć samolotem. Możesz wybrać się na jednodniową wycieczkę na jedną z wysp lub spędzić tam kilka dni. Odwiedziny na wyspach Aran są niesamowitym przeżyciem!

 

Zwiedzanie wysp Aran

 

Dun Aonghasa

Galway

Można powiedzieć, że Galway to najbardziej irlandzkie miasto w Irlandii. Miasto słynie bowiem ze swoich celtyckich tradycji, czyli tańca i śpiewu. W każdym pubie wieczorem można posłuchać występów na żywo z irlandzką muzyką i tańcami. Mocno zakorzeniona kultura celtycka przyczyniła się do faktu, że Galway zostało też okrzyknięte Europejską Stolicą Kultury w 2020. Mimo, że językiem urzędowym w Galway jest angielski to mieszkańcy mówią także w języku irlandzkim. Nazwy ulic podawane są nawet w dwóch językach: angielskim i irlandzkim. Najważniejszymi zabytkami są zamek Lynch’s Castle z kolegiatą św. Mikołaja i XVI-wieczny Hiszpański Łuk. Odwiedzając Galway warto jest jednak najbardziej skupić się na odkrywaniu kultury celtyckiej i chłonięciu niepowtarzalnego klimatu miasta.

Galway

Shannon

Shannon to kolejne miasto na zachodnim wybrzeżu, które może stanowić doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Trasy Atlantyckiej. Samo miasteczko jest bardzo małe, ale w okolicach można odwiedzić wiele interesujących miejsc. Irlandia zdecydowanie słynie ze swoich klimatycznych celtyckich i średniowiecznych zamków i jeden z nich znajduje się właśnie kilka kilometrów od Shannon. Mowa tutaj o zamku Bunratty, który został wybudowany w początkach XV wieku. Sam zamek i ogromną posiadłość na której znajduje się budowla można oczywiście odwiedzić. W okolicach Shannon warto jest także odwiedzić Craggaunwen, czyli muzeum na powietrzu, które przedstawia różne aspekty życia Irlandczyków z czasów prehistorycznych.

 

Co zobaczyć w Shannon

 

Na zamku Knappouge

Limerick

Jeżeli mowa o zamkach to warto jest odwiedzić zamek św. Jana znajdujący się w mieście Limerick znów na zachodnim wybrzeżu Irlandii. Jest to XIII-wieczny zamek położony nad brzegiem rzeki Shannon. Limerick jest trzecim co do wielkości po Dublinie i Cork miastem w Irlandii. Poza zamkiem warto jest zobaczyć w mieście katedrę św. Marii, Bishop’s Palace, muzeum historyczne Hunt Museum lub muzeum sztuki Limerick Art Museum. Warto jest także wybrać się na spacer brzegiem rzeki Shannon i na pieszo zwiedzić całe historyczne centrum miasta.

Rzeka Shannon i zamek St. John's

 

Przewodnik po Irlandii Północnej i Belfaście

Hotel

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *