Zakynthos lub spolszczona nazwa Zakintos to trzecia co do wielkości z Wysp Jońskich położona na Morzu Jońskim. Jest to jedna z piękniejszych i jeszcze nie do końca skomercjalizowanych wysp greckich, na której można wypocząć na piaszczystych plażach, nurkować w turkusowych wodach z żółwiami Caretta Caretta i smakować lokalnego wina…

Nie da się ukryć, że wyspę Zakynthos upodobali sobie polscy podróżnicy. Samolotów z Polski lądujących na Zakynthos jest dziennie kilka. W sezonie na ulicach i plażach częściej można słyszeć język polski niż grecki. A Zakintyjczycy witają turystów a w szczególności Polaków z otwartymi ramionami. Polskie menu w restauracjach, „dzień dobry” na ulicach to tylko niektóre z miłych akcentów z jakimi polscy turyści spotkają się na Zakynthos.

Na całej wyspie panuje przyjazna, gościnna atmosfera. Prawdziwe greckie wakacje na Zakintos to nie mit, to rzeczywistość. Jeżeli zatem marzą Ci się spokojne, leniwe wakacje to Zakynthos jest strzałem w dziesiątkę. Nie ma tam wielkich miast, zabytków, centrów handlowych. Są za to długie plaże, wysokie klify, jaskinie, piękna, przejrzysta woda i żółwie Caretta Caretta 🙂 Nie brakuje też dobrej greckiej kuchni, lokalnego wina i oczywiście lokalnej oliwy z oliwek.

Zakynthos: kilka słów o wyspie

Zakynthos to trzecia po Kefalonii i Korfu największa z Wysp Jońskich. Powierzchnia wynosi 410 km², długość 40 km, szerokość 20 km a długość lini brzegowej liczy 123 km.

Pierwsza wzmianka o Zakynthos pochodzi już z „Odysei” Homera. Homer wspomniał tam, że pierwsi mieszkańcy wyspy są potomkami syna mitologicznego Dardanosa, króla Arkadii. A ów syn nosił imię Zakynthos.

Na przestrzeni wieków wyspa zdobywana była przed różne nacje. Władzę sprawowali tam Bizantyjczycy, Turcy, Wenecjanie, Francuzi, Brytyjczycy. Grecy odzyskali panowanie nad wyspą dopiero w 1864 roku i znów utracili je w czasie II Wojny Światowej na rzecz Włochów i potem Niemców. Dopiero po 3 latach w 1944 Grecy już na dobre odzyskali panowanie nad wyspą.

Dziś ekonomia wyspy oparta jest w dużej mierze na turystyce a potem na rybołóstwie i uprawie oliwek. Po skończonym sezonie turystycznym Zakintyjczycy rozpoczynają pracę na polach oliwkowych. I tak do kolejnego sezonu turystycznego. Dużym zagrożeniem dla wyspy są trzęsienia ziemi. Zdarzają się one często ale głównie takie o małej częstotliwości. Największe trzęsienie ziemi o częstwotliwości 7.3 miało miejsce 12 sierpnia 1953 roku. Wtedy też ponad 90% budynków uległo zniszczeniu. Równie potężne trzęsienie ziemi o częstotliwości 6.4 z października 2018 nie wyrządziło już tylu szkód. A to dlatego, że po trzęsieniu z 1953 Zakintyjczycy zmienili technikę budowy mając na uwadze częste i niebezpieczne ruchy tektoniczne.

Kiedy najlepiej jechać na Zakythos

Zakynthos jest wyspą, która zamiera na okres zimowy. Od końca października do kwietnia ulice i plaże wyspy są puste i gdzieniegdzie spotkać można jedynie spacerujących lokalsów. Wtedy też resturacje, sklepy zamykają drzwi i czekają na rozpoczęcie sezonu letniego. Oczywiście można wtedy lecieć na urlop, ale pogoda w zimę może być nieprzewidywalna.

Znacznie lepiej jest odwiedzić Zakynthos od maja do września. Wtedy też temperatury rosną i cała wyspa wraca do życia. Upały zazwyczaj przypadają na lipiec, sierpień i początek września. Temperatury sięgać mogą nawet 40C. Jest naprawdę gorąco! Zaletą podróży w takie upały jest możliwość zobaczenia na wyspie żółwi Caretta Caretta. Przypływają one bowiem na Zakynthos właśnie w okolicach czerwca/lipca, aby złożyć jaja.

Zakynthos

Pogoda na Zakynthos

Lipiec i sierpień to najbardziej upalne miesiące na Zakintos. Termometr wskazuje wtedy nawet 40C w cieniu. Na niebie nie pojawia się żadna chmurka i o deszczu można zapomnieć. Temperatury spadają w drugiej połowie września.

Zimy wciąż są ciepłe, ale mogą występować opady deszczu.

Zakynthos pogoda

Gdzie szukać hotelu?

Na wyspie znajduje się kilka ośrodków turystycznych, w których warto szukać noclegu. Niektóre z nich to ogromne kurorty, a inne mniejsze miasteczka. Każdy znajdzie coś dla siebie.

  • Laganas – bardzo popularne miasteczko turystyczne i jedno z większych na wyspie. Laganas położone jest nad kilkukilometrową plażą. Plaża jest ładna, można wynająć leżaki, jest wiele knajp, beach clubów itd. W samym mieście jest bardzo dużo restauracji, wypożyczalni, biur podróży.
  • Kalamaki – kolejnym południowym ośrodkiem turystycznym jest miasteczko Kalamaki. Tam także jest bardzo dużo hoteli, restauracji, ale ruch jest mniejszy niż na Laganas. Kalamaki leży tuż nad plażą o tej samej nazwie. Warto dodać, że jest to plaża, na której jaja składają żółwie Caretta Caretta i część z niej jest zamknięta dla plażowiczów.
  • Argassi – kolejny popularny ośrodek turystyczny znajduje się na południowym wschodzie wyspy. Jest tam dużo bardziej spokojnie od poprzednich dwóch miejsc. Wadą Argassi jest jednak brak plaży.
  • Tsilivi – Jest to piękny region w południowej części wyspy. Jest to duży ośrodek turystyczny, ale jest tam dużo spokojniej niż w Laganas. Można znaleźć tam piękne hotele na wzgórzach z widokiem na morze, hotele położone nad samą plażą. Jest tam dużo sklepików, restauracji, tawern. Zdecydowanie dobry wybór dla podróżników ceniących sobie spokój i ciszę.

Hotel

Zakynthos atrakcje: co warto zobaczyć

Na dokładne zwiedzenie Zakynthos w wolnym tempie i z odpoczynkiem na plaży tu i ówdzie wystarczą 3 dni. Zakładając, że wyspę zwiedza się wypożyczonym samochodem lub na skuterze. Na autobusy nie ma co liczyć, więc alternatywą do wypożyczonego samochodu pozostają taksówki lub zorganizowane wycieczki.

Oto co Zakynthos ma do zaoferowania.

Skinari

Skinari to najbardziej na północ wysunięty punkt Zakynthos. Jest to także jedno z najpiękniejszych miejsc z cudownym widokiem na krystaliczne wody Morza Jońskiego i Blue Caves.

Na Skinari znajdują się dwa wiatraki, latarnia morska oraz tawerna. Dwa zabytkowe wiatraki zostały przerobione na pokoje mieszkalne, które można wynająć.

Jest tam także taras widokowy, z którego można podziwiać widok na jaskinie, morze i wypływające do Blue Caves łodzie i jachty. Widok jest po prostu nieziemski. Z tarasu widokowego można zejść schodkami na sam brzeg. Nie ma tam plaży, ale zejście do wody jest dosyć dobre, więc można skusić się na kąpiel.

Zwiedzając Zakintos koniecznie trzeba odwiedzić Skinarki chociaż na kilka chwil.

Zakynthos

Skinari Zakynthos

Blue Caves

Niebieskie Jaskinie czyli Blue Caves to bez wątpienia jedna z większych i najbardziej znanych atrakcji na Zakynthos. Są to nic innego jak jaskinie i formacje skalne na południowym wybrzeżu wyspy. Największa z jaskiń nosi nazwę Megali Spilia a najmniejsza Mikri Spilia.

Jaskinię zyskały miano „niebieskich” za sprawą koloru wody. Woda w jaskiniach charakteryzuje się wyjątkowym odcieniem niebieskiego. Podobny fenomen spotkać można jedynie w jaskiniach na włoskiej wyspie Capri.

Do Blue Caves dotrzeć można łodziami. Z pobliskiego portu w miejscowości Agios Nicolaos odpływają prywatne i zorganizowane łodzie. Wybór jest bardzo duży. Najlepiej jest zdecydować się na małą, kilkuosobową łódź (do 10 osób). Jest to dosyć droga opcja, ale takie małe łodzie mają możliwość wpłynięcia do jaskiń. Takiej możliwości nie mają duże łodzie, mieszczące kilkadziesiąt pasażerów. Fakt, są one tanie, ale pasażerów omija frajda z wpłynięcia do jaskiń.

Xigia

Xigia to wyjątkowa plaża położona w północno wschodniej części wyspy. Jest ona o tyle wyjątkowa, że jest plażą siarkową. W tej części wyspy wydobywa się bowiem siarkę i na plaży Xigia można znaleźć jej duże ilości.

Kąpiel w takich wodach siarkowych bardzo dobrze wpływa na skórę i urodę. Regularna kąpiel powoduje, że skóra staje się bardzo gładka i rozświetlona. Można powiedzieć zatem, że Xigia to darmowe SPA.

Xigia to w zasadzie dwie plaże. Jedna potocznie nazywana jest Małą Xigią, a druga Dużą Xigią. Duża Xigia znajduje się tuż przy samej drodze. Na szczycie klifu znajduje się tawerna z pięknym widokiem na zatokę. Na plażę prowadzą kamienne schodki. Plaża jest dosyć mała i kamienista. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą buty do kąpieli. Woda jest czysta i przejrzysta, ale dosyć zimna i głęboka. Tylko kilka metrów od brzegu głębokość sięga kilku metrów.

Mała Xigia znajduje się kilka minut od głównej drogi i jest znacznie bardziej spokojna.

Xigia Zakynthos

Plażę Navagio już kilkakrotnie ogłaszano najpiękniejszą plażą na świecie. Jest ona też najczęściej fotografowanym miejscem w całej Grecji! Zwiedzając Zakynthos plażę Navagio trzeba zatem zobaczyć.

Plaża Navagio nazywana jest także Zatoką Wraku, a to dlatego, że znajduje się na niej wrak statku Panajotis. Ze statkiem wiążą się różne legendy. Najprawdopodobniej na statku niegdyś transportowano nielegalne papierosy i alkohol (Navagio nazywana jest także potocznie Zatoką Przemytników).

Navagio zobaczyć można na dwa sposoby.

Pierwszy to wyprawa łódką. Ponieważ plaża otoczona jest ogromnym klifem to nie sposób na nią się dostać pieszo. Jedynym możliwym sposobem zobaczenia plaży jest podróż łodzią. Z portu w Agios Nicolaos oraz Porto Vromi Anafonitria regularnie odpływają łodzie wycieczkowe (duże i małe). Podróż trwa ok 45 minut. Na samej plaży nie ma żadnej infrastruktury. Nie ma toalety, tawern czy nawet kosza na śmieci. Należy zatem zabrać ze sobą prowiant, wodę, ręcznik i parasol (słońce jest bardzo ostre). Woda w zatoce ma wyjątkowy, błękitny kolor, ale fale potrafią być bardzo wysokie więc trzeba uważać.

Navagio można także zobaczyć stojąc na klifie otaczającym zatokę. Punkt widokowy można znaleźć na mapie pod nazwą „Navagio Beach – Shipwreck Viewing Point”. Warto dodać, że obecnie wstęp na teren punktu widokowego możliwy jest jedynie po godzinie 18:00.

Więcej o Zatoce Wraku

Navagio Zatoka Wraku Zakynthos

Navagio Zatoka Wraku Zakynthos

Navagio Zatoka Wraku Zakynthos

Monastyr Anafonitria

Na Zakintos znajdziemy kilka monastyrów, do których wejść mogą turyści. Jednym z ważniejszych dla Zakintyjczyków jest Monastyr Anafonitria.

Jest to ważny monastyr bowiem żył w nim i mieszkał Święty Dionizios – patron wyspy Zakynthos.

Monastyr jest w chwili obecnej zabytkiem. Zachowała się z niego wieża dzwonnicza. W kościele zobaczyć można ikonę Matki Boskiej z XV wieku przywiezioną na wyspę z Konstantynopolu.

Monastyr Anafonitria Zakynthos

Porto Limnionas

Zakintos to wyspa na której nie brakuje pięknych, zajwiskowych zatoczek z idealnie czystą i turkusową wodą. Jedną z takich zatoczek jest Porto Limnionas.

Jeszcze kilka lat temu Porto Limnionas było miejscem, które znali jedynie Zakintyjczycy. Turyści zatem nieświadomie omijali zatokę szerokim łukiem. Dopiero od niedawna Porto Limnionas zaczęło się pojawiać w przewodnikach i powstała tam infrastruktura.

Do Porto Limnionas przyjeżdża się przede wszystkim po to, aby pływać, nurkować i skakać do wody. Kolor wody podobny jest do tej na przylądku Skinari. Woda jest tak przejrzysta, że można się w niej przeglądać jak w lustrze. Warto zabrać ze sobą maskę do nurkowania. Można też cały sprzęt wypożyczyć na miejscu.

W Porto Limnionas znajduje się cakiem spora tawerna. Kuchnia serwuje specjały kuchni greckiej. Można też tam wypożyczyć leżaki z parasolami i skorzystać z toalety.

Weekendy w Porto Limnionas potrafią być tłoczne, więc lepiej jest wybrać się tam w ciągu tygodnia, a najlepiej o zachodzie słońca.

Porto Limonias Zakynthos

Porto Limonias Zakynthos

Kambi

Zachodnie wybrzeże Zakynthos słynie z majestatycznych klifów i nieziemskich widoków. Najwyższy szczyt klifowy na wyspie znajduje się w miejscowości Kambi. Stamtąd też podobno można zaobserwować najpiękniejszy zachód słońca na całych Wyspach Jońskich.

W punkcie widokowym Kambi, z którego rozpościera się widok na klify i zatokę znajduje się tawerna. Można tam wypić kawę, zjeść posiłek podziwiając przy tym widok na klify.

Obok klifów zobaczyć też można krzyż Shiza. Krzyż upamiętnia ofiary wojny domowej z 1946 roku.

Kampi Zakynthos

Kampi Zakynthos

Exo Chora

Odwiedzając Kambi warto jest zatrzymać się na kilka chwil we wsi Exo Chora.

We wsi Exo Chora znajduje się bowiem najstarsze oliwne drzewo na świecie liczące kilka tysięcy lat. O dziwo drzewo wciąć wypuszcza owoce!

Obok drzewa znajduje się tawerna oraz sklep z wyrobami lokalnymi takimi jak oliwa, sery, słodycze. Można tam posmakować lokalnych wyrobów i zrobić zakupy.

Exo Chora Zakynthos

Jaskinie Keri

Na południu wyspy znajduje się przylądek Keri. Charakteryzuje się on wysokimi klifami, formacjami skalnymi oraz jaskiniami.

Przylądek Keri i te unikalne formacje skalne można podziwiać z punktu widokowego zlokalizowanego w pobliżu latarni morskiej. Można także zwiedzić jaskinie Keri od środka. A stać się może tak za sprawą wycieczki łódką.

Łodzie do Keri odpływają z kilku miejsc na wyspie. W zatoce Laganas można znaleźć kilka firm organizujących zorganizowane lub prywatne przejazdy do Keri. Taka wyprawa łódką obejmuje oczywiście wpłynięcie do jaskiń a także możliwość kąpieli w czystych wodach Keri.

Wyspa Cameo (Wyspa Ślubów)

Wyspa Cameo leżąca obok portu Agios Sostis nazywana jest Wyspą Ślubów. Tę niewielką wyspkę można bowiem wynająć na ceremonię zaślubin! Powiewające, ogromne, białe welony są cechą charakterystyczną wyspy.

Cameo jest prywatną wyspą. Nigdyś była częścią lądu, ale w wyniku trzęsienia ziemi odseparowała się od lądu. Od portu Agios Sostis dzieli ją drewniany mostek. Po przejściu mostu musimy wspiąć się po schodach i przejść przez bramę. Tam czekać na nas będzie pracownik, który zbiera opłatę za wejście. Cameo jest prywatną wyspą, więc wstęp na nią jest płatny. Bilet kosztuje €5. Cena zawiera albo napój w tamtejszej kawiarni albo pamiątkowe zdjęcie.

Na wyspie znajduje się kawiarenka z cudownym widokiem na zatokę Laganas i Morze Jońskie. Jest też mała plaża z kilkoma leżakami. Plaża jest naprawdę malutka, ale warto jest się na nią wybrać, gdyż w tamtejszych wodach spotkać można żółwie Caretta Caretta.

Więcej o Cameo

Cameo Zakynthos

Cameo Zakynthos

Laganas

Laganas to zatoka i miasteczko w południowej części Zakynthos. Jest to największy ośrodek turystyczny na wyspie szczególnie uwielbiany przez młodzież i rodziny z dziećmi.

Jest to kilkukilometrowa piaszczysta plaża ze wszystkimi udogodnieniami. Woda jest czysta i płytka, więc idealna dla dzieci. Można tam wynająć leżaki z parasolami, zjeść obiad w tawernie, wypić kawę lub drinka. Wieczorami zatoka Laganas zamienia się w imprezę pod chmurką.

Miasto jest bardzo turystyczne i ożywa wraz z przyjazdem turystów. Znaleźć tam można hotele, domy gościnne, wille, biura podróży, tawerny, sklepy. W sezonie jest tam głośno i tłoczno. Największą zaletą Laganas jest to, że łatwo i szybko można tam wypożyczyć samochód, motorówkę czy skuter. W Laganas wszystko jest na wyciągnięcie ręki.

Laganas Zakynthos

Laganas Zakynthos

Laganas Zakynthos

Kalamaki

Kalamaki to kolejny ośrodek turystyczny znajdujący się zaraz za Laganas. Tam również znajdują się hotele, tawerny i biura podróży chociaż jest ich znacznie mniej niż w Laganas.

Wynika to z faktu, że plażę Kalamaki upodobały sobie żółwie Caretta Caretta. W okresie lęgowym żółwice składają na plaży Kalamaki jaja. Żółwie Caretta Caretta są pod ochroną i Zakintyjczycy bardzo dbają o bezpieczeństwo żółwi. Dlatego właśnie plaża Kalamaki jest częściowo zamknięta. W ciągu dnia plażowicze mogą korzystać tylko z części plaży (reszta wydzielona jest dla żółwi). Jest tam niewiele leżaków i parasoli, a hotele i tawerny zlokalizowane są głównie na początu i końcu plaży.

Wieczorami po zachodzie słońca aż do rana wstęp na plażę jest całkowicie zabroniony. To właśnie wtedy bowiem żółwice wychodzą na ląd składać jaja. Porządku na plaży strzegą wolonatriusze, którzy wieczorami grzecznie proszą turystów o powrót do hoteli.

Kalamaki Zakynthos

Kalamaki Zakynthos

Kalamaki Zakynthos

Kalamaki Zakynthos

Plaża Gerakas

Kolejną żółwiową plażą jest Gerakas. Jest to najbardziej wysunięta na południe plaża na wyspie będąca częścią półwyspu Vasilikos.

Gerakas jest częścią Narodowego Parku Wodnego ze względu właśnie na żółwie Caretta Caretta, które składają tam swoje jaja. Zasady na Gerakas są podobne do tych na Kalamaki. Plażowicze mogą korzystać jedynie z wydzielonej części plaży. Wstęp jest niemożliwy po zachodzie słońca aż do rana.

Przy plaży Gerakas znajduje się także centrum ochrony żółwi. Obecnie centrum jest cały czas w fazie budowy i niestety żółwie Caretta Caretta nie są tam jeszcze leczone.

Gerakas Zakynthos

Gerakas Zakynthos

Gerakas Zakynthos

Plaża St Nicholas

Plaża Św Mikołaja (Agios Nicolaos) znana jest jako plaża z kościołem. Obok plaży znajduje się bowiem mały kościółek z dzwonnicą.

Na półwyspie Vasilikos znajduje się kilka plaż, ale Agios Nicolaos jest najbardziej znana plażą. Polecana jest ona w szczególności dla fanów sportów wodnych. Znajduje się na niej bowiem wiele wypożyczalni sprzętu wodnego.

Woda jest czysta, ciepła i idealna do pływania i snurkowania. Można wynająć leżaki, parasole. Jest tawerna, kawiarnia, prysznice i toalety. Można tam spokojnie spędzić cały dzień.

Plaża St. Nicholas Zakynthos

Plaża St. Nicholas Zakynthos

Miasto Zakynthos

Głównym miastem wyspy jest Zakynthos. Tam właśnie urzęduje burmistrz i to tam znajdują się najważniejsze instytucje finansowo-gospodarcze.

Zakynthos leży u stóp wzgórza Bochali. Zwiedzanie miasta warto jest rozpocząć od punktu widokowego na wzgórzu Bochali, z którego ropościera się widok na całe miasto oraz port (punkt można znaleźć na mapie jako „Panoramic view of Bochali”).

W samym mieście warto jest zobaczyć kilka miejsc:

  • Plac Solomosa
  • Plac Św Marka
  • Muzeum Solomosa
  • Kościół św. Dioniziosa
  • Muzeum Zakynthos
  • Port (największy port na wyspie)

W ciągu dnia miasto jest bardzo spokojne, niewiele się tam dzieje. Dopiero wieczorami centrum miasta budzi się do życia. Tawerny, kawiarnie i kluby pękają w szwach. Jest głośno i dobrą zabawę i atmosferę czuje się wszędzie.

Miasto Zakynthos

Miasto Zakynthos

Miasto Zakynthos

Wyspa Marathonisi

Gerakas czy Kalamaki to jedne z żółwiowych plaż na Zakynthos, a Marathonisi to cała wyspa żółwiowa.

Marathonisi nazywana jest wyspą żółwiową z dwóch powodów. Po pierwsze na wyspie jaja składają żółwice. Po drugie wyspa kształtem przypomina żółwia!

Na wyspę można dopłynąć łodzią. W zatoce Laganas można znaleźć bardzo dużo biur podróży oferujących wycieczki na Marathonisi. Można również wynająć łódź motorową i samodzielnie wybrać się na Marathonisi. Warto zauważyć, że tylko mała część wyspy udostępniona jest dla turystów. Jest to mały skrawek plaży, na którym można rozłożyć ręcznik. Pozostała część znajduje się pod opieką Narodowego Parku Morskiego i jest przeznaczona dla żółwi.

Na wyspie nie ma toalety, ale jest za to mini bar na łodzi, gdzie można kupić przekąski i napoje.

Wszystko o Marathonisi

Marathonisi

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *