Laganas na wyspie Zakynthos to bardzo często wybierany ośrodek turystyczny przez polskich podróżników. Jest to można powiedzieć dość kontrowersyjne miejsce, bo jedni uwielbiają zgiełk i szum ulic Laganas, a inni znów omijają to miejsce szerokim łukiem. Jedno jest pewne, miasto nie każdemu przypadnie do gustu.

Imprezy do białego rana, głośne tawerny, zabawa na ulicach i beach bary to Twój sposób na spędzanie urlopu? Postaw zatem na Laganas, bo to miejsce ma to wszystko. Jeżeli natomiast wolisz spokój i wybierasz miejsca nieskomercjalizowane to od Laganas uciekaj. Ten znany ośrodek turystyczny na Zakynthos ma wiele zalet ale tak samo dużo wad. Nie każdy będzie w stanie tam wypocząć i się do końca zrelaksować.

Jakie zatem naprawdę jest miasto Laganas i przede wszystkim dla kogo?

Laganas Zakynthos – ogólne informacje

Laganas to gmina zajmująca południowe wybrzeże Zakynthos. W skład gminy wchodzi kilka miast, z których największe to Mouzaki, Lithakia, Pantokratoras, Kalamaki, Laganas i Keri. Największe z tych miast to Pantokratoras liczące niespełna 2 tysiące mieszkańców.

Większość gminy jest częścią Morskiego Parku Narodowego a to ze względu na składające na tamtejszych plażach jaja przez żółwie Caretta Caretta.

Ze wszystkich miast nad zatoką najbardziej popularną miejscowością jest Laganas i to tam znajduje się najwięcej hoteli, restauracji i to tam toczy się bujne życie nocne. Inne miejscowości są także popularne, ale są znacznie bardziej spokojne.

Laganas Zakynthos

Laganas – pozytywne strony

Zacznijmy od tych pozytywnych aspektów Lagans jako bazy noclegowej w czasie pobytu na Zakynthos.

Po pierwsze tamtejsza plaża ma długość kilku kilometrów, jest piaszczysta i czysta. Woda przy brzegu jest bardzo płytka, więc wręcz idealna dla dzieci i osób mających trudności z pływaniem. Rano temperatura wody jest niska, ale wzrasta bardzo szybko i w godzinach popołudniowych bardzo się nagrzewa. Osoby mające wprawę w pływaniu powinny zabrać maskę do nurkowania. Zatokę bowiem upodobały sobie różne gatunki ryb i żółwie Caretta Caretta (szczególnie okolice Cameo).

Cała plaża jest w pełni skomercjalizowana. Można tam wynająć leżaki, parasole. Na całej długości znaleźć można restauracje, tawerny, beach bary. W wielu miejscach napoje/jedzenie donoszone są do leżaków. Można liczyć na naprawdę dobry serwis.

Wieczorami plaża zamienia się w imprezę na wolnym powietrzu. Restauracje pękają w szwach, bary i kluby również stają się przepełnione. Tę część Zakynthos upodobali sobie młodzi ludzie, którzy spędzają urlopy właśnie imprezując.

Laganas Zakynthos

Laganas Zakynthos

Samo miasteczko Laganas podobnie jak plaża także jest bardzo skomercjalizowane. Jest to kilka ulic wypełnionych po brzegi knajpkami, biurami podróży i sklepami z pamiątkami. Tawern jest naprawdę dużo i można tam znaleźć miejsca serwujące naprawdę bardzo dobre smakołyki kuchni greckiej. Ceny także są przystępne.

Obecność wielu biur podróży również jest dużym pozytywem szczególnie dla osób niezmotoryzowanych. Można tam bowiem wykupić wycieczkę i zwiedzić wyspę. Alternatywą do biur wycieczkowych jest wynajęcie samochodu/skutera/quada. Wypożyczalni tam nie brakuje i łatwo można wynegocjować dobrą cenę.

Podobnie jest z wypożyczeniem łodzi motorowej lub wykupieniem rejsu dookoła wyspy. Opcji jest bardzo dużo.

Ogólnie muszę przyznać, że w Laganas jest wszystko! Dosłownie WSZYSTKO! Nie trzeba daleko szukać, można się tam zaopatrzeć w każdy produkt i usługę. Jest to duże udogodnienie dla osób, które chcą wypocząć na miejscu.

Laganas – negatywne aspekty

Jak już mówiłam Laganas odradzam osobom ceniącym sobie spokój i odludnione miejsca. Miasto jest głośne praktycznie całą dobę.

Plaża jest faktycznie duża, ale głośna i zatłoczona od rana do nocy. Można tam dostać wszystko, ale za cenę hałasu i tłoku. Woda w zatoce jest czysta, nawet bardzo czysta jeżeli porównamy ją z polskim Bałtykiem. Natomiast na Zakynthos są znacznie lepsze plaże z krystalicznie czystą i turkusową wodą. Są tam lepsze miejsca do uprawiania sportów wodnych i nurkowania. Inne plaże mają też znacznie lepsze widoki. Plaża w Laganas można powiedzieć jest łatwym wyjściem dla osób nocujących w tamtejszych hotelach.

Bardzo dużym negatywem jest wspomniany już kilkakrotnie tłok i hałas na ulicach. W tej okolicy znajduje się bardzo dużo hoteli all-inclusive goszczących po kilkaset turystów. Ulice miasteczka pękają w szwach już od wczesnych godzin i bywa, że trudno znaleźć miejsce w restauracji.

Warto wspomnieć raz jeszcze o żółwiach Caretta Caretta, które upodobały sobie tamtejszą zatokę. Oczywiście jest to wielka atrakcja dla osób nurkujących, bo mogą zobaczyć te fantastyczne stworzenia pod wodą.Należy wiedzieć jednak, że duża część zatoki znajduje się pod ochroną Narodowego Parku Morskiego. Oznacza to, że część plaż jest niedostępna dla turystów po zmroku. Na przykład plaża Kalamaki jest zamykana po zmroku a w ciągu dnia jedynie jej mała część przeznaczona jest dla plażowiczów.

Jeszcze jednym negatywnym aspektem jest położenie kurortu. Otóż większość atrakcji na Zakynthos znajduje się na północy lub na wschodnim wybrzeżu. Dojazd na północ zajmuje ok godzinę. Osoby bez wynajętego samochodu stracą bardzo dużo czasu i pieniędzy na prywatny transport jak na przykład taksówki. Wybierając się do Laganas warto zatem zaplanować zwiedzanie i poruszanie się po wyspie (na transport publiczny nie ma co liczyć).

Laganas Zakynthos

Laganas Zakynthos

Laganas Zakynthos

Gdzie szukać noclegu na Zakynthos?

Zasada tutaj jest prosta. Jeżeli lubisz wakacje typy all-inclusive, imprezy na plaży i w klubach i zależy Ci na leniwym wypoczynku to zdecydowanie postaw na tę część wyspy. Pamiętaj, że Laganas to bardzo turystyczne miejsce. Jeżeli znów zależy Ci na spokoju i odkrywaniu tej prawdziwej, greckiej strony Zakynthos z dala od ogromnych hoteli to szukaj noclegu na wschodzie lub południowym wschodzie wyspy.

Wybór miejsca zależy od tego czego oczekujesz od wyjazdu 🙂

Laganas Zakynthos

 

Przewodnik po Zakynthos

 

Hotel

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *