Kreta to największa pod względem powierzchni grecka wyspa. Przebija ona swoją wielkością popularne greckie destynacje takie jak Mykonos, Korfu, czy Kefalonię. Kreta to wyspa wprost idealna dla miłośników plażowania i pływania. Z pewnością nie będą się tam nudzić też pasjonaci miejsc archeologicznych, bowiem na Krecie odkryto jedne z najstarszych śladów człowieczeństwa mające prawie 6 milionów lat.

Kreta była pierwszą grecką wyspą jaką odwiedziłam. W zasadzie był to mój pierwszy raz w Grecji. Do dziś wspominam ten czas jako jedne z lepszych wakacji w ostatnich latach. Zachwycił mnie grecki styl życia, brak pośpiechu, luz i bezproblemowi ludzie. Nie wiem, jak taki styl życia sprawdza się na co dzień (pewnie niezbyt dobrze biorąc pod uwagę kryzys ekonomiczny w Grecji), ale dla podróżnika Grecja to raj.

Ponieważ Kreta jest największą wyspą należącą do Grecji to na jej zwiedzanie trzeba przeznaczyć kilkanaście dni. Nie jest to jakaś mała wysepka jak Malta czy Cypr. Ja spędziłam na Krecie ponad tydzień i to było zdecydowanie za mało. Myślę, że i dwa tygodnie nie wystarczą. Nie ma jednak tego złego, bo zawsze można zaplanować kolejną podróż 😉

10 NAJWIĘKSZYCH atrakcji na wyspie Kreta

W ciągu tygodnia udało mi się zwiedzić bardzo dużo i przy tym solidnie odpocząć. My zdecydowaliśmy się na nocleg dokładnie w środku wyspy co stanowiło dobrą bazę wypadową na zwiedzanie części wschodniej i zachodniej. Jeżeli planujesz dokładne zwiedzanie całej wyspy to zdecydowanie lepiej jest zmieniać noclegi. Możesz spędzić kilka dni na zachodzie i potem przenieść się na wschód. Oto miejsca na Krecie, które najbardziej mi się spodobały i które polecam zobaczyć w pierwszej kolejności.

Hotel

Chania

Chania to drugie co do wielkości miasto na Krecie, które położone jest w północno-zachodniej części wyspy. Miasto ma ciekawą historię, bowiem zostało założone przez Wenecjan na miejscu minojskiego osiedla Kydonia. Dziś możemy podziwiać tam pozostałości po weneckich budowlach. Największą atrakcją i wizytówką Chanii jest Port Wenecki wzniesiony w XVI wieku. W porcie cumują jachty i łodzie. Znajduje się tam też wiele kawiarenek i restauracji serwujących specjały kuchni greckiej. Tak naprawdę w samym porcie na spacerze można spędzić kilka godzin. Ja spacerując uliczkami Chanii odwiedziłam jeszcze następujące miejsca:

 • Latarnia morska – z latarni morskiej znajdującej się w porcie rozpościera się przepiękny widok na całe wybrzeże.
 • Stare Miasto – z budowlami pochodzącymi z okresu panowania weneckiego i tureckiego.
 • Muzeum Morskie (Maritime Museum) – tam poznasz historię Krety.
 • Muzeum Archeologiczne – jak sama nazwa wskazuje muzeum poświęcone historii starożytnej.
 • Kościół Agios Nicolaos – grekokatolicki kościół w centrum miasta.

Chania Kreta

Chania Kreta

Plaża Seitan Limania

Po intensywnym zwiedzaniu Chani warto jest wybrać się na zasłużony wypoczynek. Polecam malutką i zupełnie nieskomercjalizowaną plażę Seitan Limania. Plaża ta znajduje się 22 kilometry na północny wschód od Chanii i 2 kilometry na wschód od małej wioski Chordaki. Najlepiej jest wybrać się tam własnym samochodem (na szczycie płaskowyżu znajduje się miejsce parkingowe). Alternatywnie możesz spróbować transport publiczny z Chanii do wioski Chordaki, a potem spacer.

Plaża Seitan Limania znajduje się w otoczeniu niewielkiego klifu. Zatoczka nad plażą charakteryzuje się krystalicznie czystą wodą, a otoczenie klifów gwarantuje dobrą pogodę. Dodatkowym atutem miejsca są kozy, które skaczą po skałkach. Schodzą one też na samą plażę do ludzi i zaglądają do toreb. Warto jest zatem schować drobiazgi i jedzenie, bo kozy mogą je zabrać!

Wybierając się na Seitan Limania warto jest zabrać ze sobą jedzenie i napoje, bowiem w okolicy nie ma żadnych sklepików.

Rethimno

Na zachód od Chanii znajduje się trzecie co do wielkości miasto na Krecie – Rethimno. Jest to jedno z większych miast na wyspie, ale wcale nie ma tam tłumów i szumu na ulicach. Rethimno jest spokojnym i cichym miastem, które często wybierane jest przez podróżników na cel wakacyjny. W mieście znajduje się długa piaszczysta plaża, nad którą postawione są ogromne hotele. Jest to dosyć turystyczna część miasta z ogromną ilością restauracji i innych atrakcji dla turystów. Stare Miasto, które znajduje się nieopodal oferuje natomiast zupełnie inny rodzaj doznań. Wąskie uliczki z pracowniami artystycznymi i małymi kafejkami są doskonałą opcją na spacer. Do Rethimno warto jest wybrać się na kilka godzin, aby właśnie odkryć uroki Starego Miasta. W ciągu jednego popołudnia uda Ci się zobaczyć następujące miejsca:

 • Fortyfikacja obronna – wzniesiona przez Wenecjan w 1573 roku miała za zadanie chronić miasto przed najazdami. Z tego okresu pozostały oryginalne mury i kościół. Z fortecy rozpościera się też przepiękny widok na cały port.
 • Muzeum Archeologiczne – znajdujące się przy samej fortecy.
 • Fontanna Rimondi – znajdująca się na Starym Mieście fontanna pochodzi z XV wieku.
 • Meczet Neratze – meczet znajdujący się poza Starym Miastem. Wybudowany w 1600 roku, dziś już nie odbywają się tam obrzędy religijne a koncerty i spotkania kulturowe.

Rethymno Kreta

Heraklion

Największym miastem na Krecie liczącym prawie 200 tysięcy mieszkańców jest Heraklion. Wiele podróżników rozpoczyna swoją przygodę z Kretą właśnie w tym mieście, bowiem znajduje się tam największe lotnisko na wyspie. Podróżnicy często omijają Heraklion i udają się prosto z lotniska w inne rejony wyspy. Warto jest jednak zatrzymać się w Heraklionie na kilka godzin i zwiedzić tamtejszy port i Stare Miasto. Tak jak w przypadku Chanii i Rethymno, tak i Heraklion może poszczycić się pięknym portem będącym pozostałością po czasach weneckich. W przypadku Heraklionu ten port jest znacznie większy i gotowy na przyjęcie ogromnych statków wycieczkowych.

Oto miejsca, do których warto zajrzeć będąc w Heraklionie:

 • Port i promenada – jak już wspomniałam Heraklion to przede wszystkim pochodzący z XVI wieku wenecki port. W starej części portu dziś cumują kolorowe łódki rybackie. Warto jest wybrać się na spacer w porcie podziwiając zjawiskowe wybrzeże.
 • Fortyfikacja Koules – W porcie znajduje się wenecka fortyfikacja, której mury miały bronić miasto przed atakami. Ze szczytu fortyfikacji rozpościera się piękny widok na całe wybrzeże.
 • Muzeum Archeologiczne – położone we wschodniej części miasta muzeum zawiera oryginalne freski z pałacu Knossos.
 • Stare Miasto – starówka w Heraklionie to labirynt urokliwych i klimatycznych uliczek. Znajdują się tam sklepy, restauracje, kościoły i zabytkowe fontanny. Warto jest spędzić tam kilka godzin na poszukiwaniu perełek architektonicznych.

Pałac w Knossos

Jedynie 6 kilometrów od Heraklionu znajduje się najciekawsze miejsce na Krecie (moim subiektywnym zdaniem) – pałac w Knossos. Pałac ten pochodzi z okresu kultury minojskiej, czyli z lat 2000 – 1400 p.n.e. i został odkryty dopiero pod koniec XIX w. n.e.

Pałac dziś można zwiedzać za drobną opłatą, a pochodzące z niego freski można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie. Archeologom udało się ustalić, że pałac był wielokrotnie przebudowywany, a także ucierpiał dosyć mocno w wyniku trzęsień ziemi. Obecność klatek schodowych świadczyła o tym, że pałac był wielopoziomowy. Jedno z pięter poświęcone było na magazyny i pomieszczenia gospodarcze. Znajdowały się tam warsztaty oraz pomieszczenia z magazynami na żywność. W centrum pałacu znajdował się dziedziniec z tronem, gdzie odbywały się oficjalne spotkania. W pałacu były także łazienki i kanalizacja. Dookoła pałacu znajdowały się wille oraz grobowce.

Bilet do pałacu w Knossos można kupić na miejscu. Polecam zabranie ze sobą wody oraz nakrycia głowy, bowiem całość znajduje się na zewnątrz. Odpłatnie można także skorzystać z opcji prywatnego przewodnika, który oprowadza po terenie Knossos.

CRETAAquarium

15 kilometrów na wschód od Heraklionu znajduje się jedyne na wyspie akwarium morskie. Znajduje się tam ponad 2500 gatunków ryb. Wizyta w akwarium sprawdzi się dla dzieci i wyjazdów rodzinnych. Daleko CRETAAquarium to ogromnych i imponujących akwariów morskich w Toronto czy Walencji, ale i tak warto jest się tam wybrać będąc w okolicach Heraklionu.

Ajos Nikolaos

Jednym z moich ulubionych miasteczek na wyspie Kreta zostało Ajos Nikolaos na północno-wschodnim wybrzeżu. Jest to urocze małe miasteczko zamieszkanie przez niespełna 12 tysięcy mieszkańców. Miasto leży na zachodnim brzegu zatoki Mirabello. W samym centrum natomiast znajduje się słodkowodne jezioro Wulismenim które połączone jest z morzem. Nad jeziorem znajduje się mała plaża oraz szereg tawern i kawiarenek. Wokół rozpościera się Stare Miasto z wąskimi i klimatycznymi uliczkami. Ajos Nikolaos to dobry pomysł na spędzenie całego pobytu na Krecie. Jeżeli hotel znajduje się w innej części wyspy to i tak warto jest wybrać się tam chociaż na kilka godzin.

Agios Nicolaos Kreta

Agios Nicolaos Kreta

Spinalonga

Spinalonga to malutka wysepka o powierzchni 8,5 ha położona na wschód od wybrzeża wyspy Kreta. W 1579 roku Wenecjanie wybudowali tam fortecę, która stanowiła główne miejsce oporu w walce przeciw Turkom. Wenecjanie jednak stracili wyspę w 1715 roku. Na początku XX wieku na wyspie znajdowało się leprozorium, czyli kolonia osób chorych na trąd. Dziś wyspa jest niezamieszkana, ale można ją zwiedzić. Obecnie podróżnicy mogą podziwiać tam:

 • Fort Wenecki
 • Leprozorium
 • Kaplicę

Na Spinalongę można dojechać łódką z Ajos Nikolaos lub małej wioski rybackiej Plaka. Ja podróżowałam z Plaka i podróż łodzią trwała zaledwie kilka minut. Na wysepce w ciągu dnia otwarta jest mała kawiarenka serwująca napoje i przekąski.

Spinalonga Kreta

Spinalonga Kreta

Matala

Północne wybrzeże Krety jest zdecydowanie bardziej turystyczne, skomercjalizowane i bogate w najróżniejsze atrakcje. Południowa część wyspy jest również warta odwiedzenia. Jednym z miejsc, do których można wpaść jest mała wioska Matala. Znajduje się tam piękna piaszczysta plaża z czystą wodą. Malata dziś jest typowo turystyczną miejscowością z wszystkimi dogodnieniami takimi jak hotele, restauracje, sklepy. Jeszcze kilka dekad temu miejsce to wyglądało zupełnie inaczej. W latach 60 wioska Matala zamieszkana była przez hippisów. Otóż właśnie tam na wybrzeżu znajdują się jaskinie, które w latach 60 służyły jako mieszkania dla kilkudziesięciu hippisów. O Matala i ich mieszkańcach powstało wiele piosenek, które były hitami w tamtych czasach. Dziś oczywiście do owych jaskiń można wejść, przyjrzeć się im z bliska i wyobrazić sobie, jak kiedyś mogli żyć hippisi.

Malata Kreta

Preveli

Jeszcze jednym miejscem na południowym wybrzeżu Krety wartym odwiedzenia jest plaża Preveli. Przez wielu Preveli uznawana jest za najpiękniejszą plażę na Krecie. Nie bez powodu – widoki tam są nieziemskie. Do Preveli jechaliśmy z północy wyspy i przez całą drogę podziwialiśmy malowniczy krajobraz. Plaża położona jest u stóp niewielkiego wzniesienia, więc na sam dół prowadzi kamienista ścieżka. Na plaży znajduje się bar, gdzie można kupić napoje i jedzenie. Polecam plażę Preveli nawet na całodniowy wypoczynek.

Preveli

Preveli

Preveli

Preveli

Kreta to naprawdę piękna i magiczna wyspa, na której nie sposób jest się nudzić. Jeżeli natomiast Kreta okaże się być dla Ciebie niewystarczająca, to co powiesz na wypad na inną z greckich wysp Santorini? 😉

Hotel

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *