Cameo to malutka, prywatna i niezamieszkana wysepka na Zakynthos, którą upodobały sobie żółwie Caretta Caretta. W ciągu dnia można zrelaksować się w tamtejszej kawiarni lub wybrać na podwodną wycieczkę w poszukiwaniu żółwi. Weekendy na Cameo to czas ślubów. Nie ma bowiem w Grecji lepszego miejsca na ślub niż Cameo.

I nie ma w tym ani grama przesady. Któż nie chciałby wypowiedzieć magicznego TAK na prywatnej, greckiej wyspie, z pięknym widokiem na Morze Jońskie. Wyspę Cameo, która także nazywana jest Wyspą Ślubów, można wynająć w całości na ceremonię zaślubin. W tamtejszej zatoce, nad którą powiewają białe welony rozstawiany jest ołtarz, krzesła a romantyczna atmosfera rodzi się naturalnie.

Kiedy Cameo nie pełni funkcji miejsca zaślubin to jest zwyczajnie fajną atrakcją turystyczną. Można tam wypocząć na małej plaży (w zasadzie to bardzo małej), można odpocząć w kawiarence. Co najważniejsze można też wskoczyć do wody w poszukiwaniu żółwi Caretta Caretta. Woda otaczająca wyspę Cameo jest bowiem przejrzysta, czysta, ciepła i wprost idealna do nurkowania.

Cameo Zakynthos

Cameo – Wyspa Ślubów na Zakynthos

Wyspa Cameo zwana także Wyspą Ślubów położona jest w pobliżu portu Agios Sostis. Do 1622 cały teren Agios Sostis był przylądkiem. W tym roku w wyniku trzęsienia ziemi przylądek został zniszczony i stopniowo zaczął oddzielać się od lądu. Po 10 latach wyspa Cameo jaką dziś znamy został utworzona. Przez dłuższy okres czasu nikt nie przejmował się skałą odłączoną od brzegu. Dopiero po jakimś czasie Zakintyjczycy wybudowali most łączący port z wyspą.

Jest to drewniany most, który szybko stał się symbolem wyspy. Widnieje on na wielu pocztówkach, zdjęciach i przewodnikach po wyspie. A sama wyspa Cameo jest główną atrakcją turystyczną Zakynthos.

Cameo Wyspa Ślubów

Gdzie jest Cameo

Wyspa Cameo położona jest w zachodniej części zatoki Laganas w porcie Agios Sostis. Z portu Agios Sostis odpływają łodzie między innymi na wyspę Marathinisi lub do jaskiń Keri.

Cameo Wyspa Ślubów

Spacer z Laganas na Cameo

Na wyspę Cameo mogą dojść na pieszo podróżnicy rezydujący w hotelach na plaży Laganas lub Kalamaki. Spacer z Kalamaki zajmie ok 60 minut i całą drogę można przejść plażą lub brzegiem morza. W pewnym momencie już kilkadziesiąt metrów przed wyspą plaża zamienia się w klif i ok 100 metrów trzeba przejść wodą. Woda sięga mniej więcej do kolan.

Jest to bardzo przyjemny spacer, który gorąco polecam.

Laganas Cameo

Laganas Cameo

Co robić na Cameo?

Wizyta na wyspie rozpoczyna się już na słynnym drewnianym mostku łączącym ląd z wyspą. Jest to już pierwsza okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć. Mostek zazwyczaj jest zatłoczony, ale wystarczy chwilę poczekać na możliwość uchwycenia idealnego kadru.

Po przejściu mostu trzeba wspiąć się po kilku schodkach, aby znaleźć się tuż przy bramie wejściowej.

Cameo jest prywatną wyspą, co oznacza, że wstęp na nią jest płatny. Za ową bramą wejściową znajduje się kasa biletowa, gdzie trzeba uiścić opłatę za wejście. Bilet kosztuje €5 (ok 20 zł). Wiele źródeł podaje, że w cenie biletu zawarty jest jeden napój w kawiarni. W okresie kiedy ja odwiedzałam Cameo w cenie biletu zawarty był pamiątkowy bryloczek do kluczy ze zdjęciem.

Warto dodać, że wejście na mostek jest bezpłatne, płacimy dopiero za wejście na teren wyspy. Jeżeli zatem nie chcesz płacić to zwyczajnie pozostań na mostku.

Na samej wyspie znajduje się kawiarenka ze stolikami z widokiem na zatokę Laganas i Morze Jońskie. Widok z kawiarni jest niesamowity. Zaraz obok zobaczymy widok na plażę na wyspie i powiewające nad nią białe welony. Jest to piękny widok i chyba jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na Zakynthos.

Schodkami na dół można zejść na plażę. Plaża jest dosyć mała. Znajduje się na niej kilka leżaków z parasolami. Żeby zająć leżaki trzeba przyjść naprawdę bardzo wcześnie. Jak już wspomniałam woda na tamtejszej plaży jest idealnie przejrzysta i czysta. Jest to jedno z lepszych miejsc do pływania i snurkowania. Zatoczkę upodobały sobie ryby i żółwie Caretta Caretta, które można spotkać pływając i nurkując. Ze względu na niewielki rozmiar plaży pewnie nie spędzisz tam dużo czasu, ale naprawdę warto zabrać kostium kąpielowy i okulary do pływania.

Cameo to malutka wysepka, ale z pewnością jest warta odwiedzenia 🙂

Cameo Wyspa Ślubów

 

Przewodnik po Zakynthos

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *