Zatoka Wraku (plaża Navagio, Nawajo, Zatoka Przemytników – nazw jest kilka) to słynna zatoka na Zakynthos, na której znajduje się wrak statku. To jednak nie wrak przyciąga miliony osób każdego roku a wyjątkowo błękitna woda i 200-metrowe klify. Navagio to prawdziwie pocztówkowe miejsce, które trzeba zobaczyć.

Przez długi czas myśląc o Zakynthos w głowie pojawiał mi się kadr właśnie z plaży Navagio. Zatoka Wraku jest tak znanym miejscem, że chyba na zdjęciu widział je każdy. Nie ma się co dziwić, bo jest to drugie najczęściej fotografowane miejsce w całej Grecji zaraz po Santorini. Zatokę doświadcza się na dwa sposoby. Można zobaczyć ją stojąc na szczycie klifu i można też na nią dopłynąć łodzią. Mnie o wiele bardziej urzekł widok z klifu, ale plaża sama w sobie także jest ciekawym doświdczeniem.

Zatoka Wraku Zakynthos

Zatoka Wraku (Navagio) na Zakynthos

Legend o Zatoce Wraku jest wiele. Każdy ma swoją własną wersję i do tego jeszcze ją ubarwia.

To co wiemy na pewno to że statek MV Panayiotis znajduje się na plaży Navagio od 1980 roku. A jak tam trafił? To właśnie tutaj zaczynają się niejasności. Najbardziej znana legenda mówi, że na statku przewożono nielegalne papierosy, alkohol i nawet imigrantów. Podobno władze greckie zmusiły statek do wpłynięcia na zatokę i część z nielegalnych towarów została zabranych przez władze a część została rozkradziona. Stąd też Zatoka Wraku nazywana jest często Zatoką Przemytników.

Bardziej oficjalna wersja mówi, że na statku wcale nie przewożono nielegalnych towarów. Kapitan wpłynął do zatoki ze względu na problemy techniczne i złe warunki pogodowe. W ciągu kilku dni towary przewożone na statku zostały rokradzione, a kapitan zdecydował się zostawić się tam statek, bo tak bardzo spodobało mu się miejsce.

Dziś na Navagio widzimy sam wrak. W zasadzie to część wraku, gdyż nawet żelazo zostało rozkradzione. Nawet podchodzenie do statku jest dosyć ryzykowne ze względu na słabą kondycję statku.

Zatoka Wraku Zakynthos

Zatoka Wraku Zakynthos

Zatoka Wraku Zakynthos

Zatoka Wraku Zakynthos

Zatoka Wraku Zakynthos

Gdzie jest Zatoka Wraku?

Zatoka Wraku znajduje się w północno zachodniej części Zakynthos.

Na klif najlepiej jest dojechać wynajętym samochodem. Niestety nie dojedziemy tam żadnym miejskim autobusem. Dojazd taksówką jest dosyć kosztowny, bowiem podróżując ze stolicy lub Laganas zapłacimy €100 w obie strony. Jeżeli nie masz możliwości wynajmu samochodu to lepiej jest zdecydować się na wyjazd z biurem podróży. W Laganas, Kalamaki znajduje się wiele biur podróży organizujących takie wyjazdy.

Statki do zatoki odpływają z kilku miejsc na wyspie i można wybrać to, które znajduje się najbliżej hotelu. I znów tutaj osoby niezmotoryzowane mogą postawić na biuro podróży.

Zatoka Wraku mapa

Zatoka Wraku – widok z klifu

Zatokę Wraku trzeba odkryć na dwa sposoby. Pierwszy to widok na zatokę z 200-metrowego klifu, a drugi to podróż łodzią na plażę. Nie ma znaczenia, od którego sposobu zaczniesz chociaż w wyniku pewnych ograniczeń, o których jeszcze będę pisać, na klif można wejść tylko o konkretnej porze.

Te słynne zdjęcia Zakynthos obiegające internet zostały zrobione właśnie na szczycie klifu, z którego rozciąga się widok na plażę Navagio. Jest to zdecydowanie najbardziej znane miejsce na wyspie i najczęściej odwiedzane. Nie ma się co dziwić, gdyż widok jest naprawdę nieziemski.

Wejście na klif znajduje się w północno zachodniej części wyspy i na mapie oznaczone jest jako „Navagio Beach – Shipwreck Viewing Point”. Kilka lat temu teren otaczający zatokę wraz z klifem widokowym został sprzedany szejkowi z Qataru. Nowy właściciel podobno ma zainwestować w rozwój regionu, ale póki co postanowił ogrodzić swój teren. Do godziny 17.30 wejście na klif jest zatem zabronione a porządku pilnują strażnicy. Nie pozwalają oni nikomu wjechać na teren klifu, gdzie znajduje się platforma widokowa. Wstęp możliwy jest dopiero po godzinie 18 kiedy to strażnicy kończą zmianę.

Sytuacja jest dosyć dynamiczna i w kolejnych sezonach być może wejście będzie zamknięte całą dobę. Warto jest zatem dowiedzieć się o aktualny stan na przykład w hotelu. W sezonie 2021 wstęp możliwy był jedynie po godzinie 18.

Zatoka Wraku Zakynthos

Na klifie znajduje się niewielki parking, więc jest gdzie zostawić pojazd. Czasami też Zakintyjczycy rozstawiają stragany z lokalnymi produktami.

Oficjalny punkt widokowy, mały balkonik znajduje się tuż za parkingiem. Kolejka do punktu widokowego jest zazwyczaj bardzo długa i bywają dni, w których trzeba czekać nawet godzinę. Do tego widok jest mocno ograniczony i to NIE z tego miejsca pochodzą najlepsze zdjęcia.

O wiele lepszy widok znajduje się kilkaset metrów dalej. Należy przejść 5-7 minut wzdłuż klifu aż do jego końca. Nie ma tam porządnej ścieżki, a idzie się po kamieniach. Nie jest to trudny spacer, ale wygodne buty na pewno nie zaszkodzą. Ja maszerowałam w japonkach i dałam radę, ale czułam każdy kamyk 🙂

Na samym końcu klifu można zobaczyć najpięjniejszy widok na Navagio. Zatoka Wraku wygląda stamtąd obłędnie!

Warto dodać, że w tym miejscu nie ma żadnej platformy widokowej czy barierki. Należy zatem zachować ostrożność. W przeszłości niestety doszło tam do śmiertelnych wypadków wynikających z ignorancji ludzkiej. Klif ma 200 metrów wysokości, od czasu do czasu wykruszają się z niego bloki kamienne, więc o tragedię dosyć łatwo. Żeby zobaczyć zatokę nie trzeba koniecznie podchodzić do krawędzi. Można spokojnie zachować bezpieczną odległość i cieszyć się widokiem.

Zatoka Wraku Zakynthos

Zatoka Wraku Zakynthos

Zatoka Wraku – dojazd na plażę łodzią

Zatoka Wraku otoczona jest 200-metrowym klifem i niestety nie można dostać się na nią na pieszo. Jedyną możliwością zobaczenia wraku statku z bliska jest podróż łodzią.

Statki do plaży Navagio odpływają z kilku portów na wyspie. Najczęściej wybieranym jest port w Agios Nicolaos. Można też dopłynąć z malutkiego portu Porto Vromi a nawet z portu ze stolicy Zakynthos.

Wybór łodzi i pakietów jest naprawdę bardzo duży. Można połączyć podróż do Navagio z Blue Caves lub innymi atrakcjami. Można wybrać duży statek lub kameralną łódź. Opcji jest bardzo dużo i nie trzeba rezerwować takiej wycieczki wcześniej.

Podróż do Zatoki Wraku trwa do 60 minut (w zależności od portu początkowego). W drodze powrotnej łodzie zatrzymują się w okolicznych jaskiniach a niektóre nawet cumują w miejscach dozwolonych do pływania. Woda w tych okolicach jest cudowna i idealna do nurkowania.

Na Navagio statki cumują przy brzegu. Nie ma tam żadnego portu, ani nawet mostu. Pasażerowie wychodzą ze statku wprost do wody. Oczywiście każdy może liczyć na pomoc przy wyjściu i wejściu na statek. Pobyt na plaży zajmuje ok 60 minut i jest to wystarczający czas.

Zatoka Wraku jest dziewiczym miejscem. Nie ma tam restauracji, toalety i nawet nie ma kosza na śmieci. Poza wrakiem statku nie ma tam zupełnie nic. Do tego plaża jesto dosyć mała. Część plaży jest niedostępna dla turystów ze względu na niebezpieczeństwo spadających kamieni.

Woda w zatoce jest naprawdę bardzo czysta i ma wyjątkowy błękitny kolor. Niestety fale są bardzo wysokie i często uniemożliwiają pływanie. Ba, nawet często uniemożliwiają cumowanie. Często zdarza się, że kapitan podejmuje decyzję o powrocie do portu ze względu na wysokie fale.

Koniecznie trzeba zabrać ze sobą kapelusz lub parasol, gdyż o cień na Navagio jest bardzo trudno.

Zatoka Wraku Zakynthos

Zatoka Wraku Zakynthos

Zatoka Wraku Zakynthos

Zatoka Wraku Zakynthos

Zatoka Wraku (Navagio) – informacje praktyczne

  • Na plaży i na klifie nie ma żadnej infrastruktury. Nie ma kawiarni, toalety. Napoje i jedzenie trzeba zabrać ze sobą.
  • Wstęp na klif możliwy jest jedynie po godzinie 18.
  • Na klif przydadzą się wygodne buty, najlepiej adidasy.
  • W niektórych sezonach władze wyspy całkowicie zamykają klif ze względu na zagrożenie pożarowe lub obrywające się kamienie.
  • Wysokie fale mogą uniemożliwić łodziom cumowanie na plaży. Nie zostawiaj zatem Navagio na ostatni dzień wyjazdu!
  • Zabierz ze sobą nakrycie głowy i krem z filtrem. Słońce na Zakythos a szczególnie na Navagio jest bardzo ostre.

 

Przewodnik po Zakynthos

 

Hotel

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *