Pafos lub Paphos to 35-tysięczne miasto położone na zachodnim wybrzeżu Cypru. Właśnie przez swoje nadmorskie położenie w czasach starożytnych na tych terenach osiedlali się ludzie zakładając swoje miasta-państwa. Dziś z tych samych powodów Pafos zdominowane jest przez ośrodki turystyczne.
W Pafos mieliśmy wynajęty hotel na jednej z tamtejszych plaż. Przyjechaliśmy tam w dzień przed Sylwestrem. Bez trudu udało nam się znaleźć hotel i tak samo szybko chcieliśmy znaleźć restaurację, bo byliśmy strasznie głodni po długiej podróży. Niestety z restauracją nie mieliśmy aż tyle szczęścia. W okresie świąteczno-noworocznym wiele miejsc zamyka swoje drzwi. Knajpki, które w sezonie pękają w szwach, pod koniec roku zawieszają działalność. Ciężko też na szybko znaleźć jakiś supermarket. Na wskazówki Google nie ma co się zdawać, bo informacje dotyczące godziny otwarcia są nieaktualne.
Trochę zniechęceni pierwszym wieczorem postanowiliśmy dać Pafos drugą szansę następnego ranka. Był to poranek Sylwestrowy. Z samego rana wyruszyliśmy na zwiedzanie miasta. Zaczęliśmy od spaceru promenadą i już wtedy moje zdanie o Pafos uległo zmianie o 180 stopni. Ostatni dzień roku, 17 C a ja spacerowałam sobie w okularach przeciwsłonecznych brzegiem morza. Każdy chyba zachwyciłby się takimi widokami.
Następnie zaczęliśmy zwiedzać miasto dokładniej i odkrywać wszystkie archeologiczne miejsca, których jest tam dużo. Ja uwielbiam antyczne miasta i pozostałości z czasów starożytnych. Fascynuje mnie to, że tak wiele miejsc i budynków przetrwało do dnia dzisiejszego. Jeżeli tylko mam okazję zobaczyć budynek lub nawet kamień mający ponad dwa tysiące lat to z miejsca jestem kupiona!
Kilka słów o Pafos
Początki bytności człowieka na Pafos sięgają aż XVI wieku przed naszą erą. Znajdowała się tam wtedy znana na cały świat świątynia poświęcona bogini Afrodycie. Pafos zyskało na znaczeniu w IV w. p.n.e. kiedy to stało się stolicą Cypru. W czasach rzymskich miasto jeszcze bardziej umocniło swoją pozycję. W wyniku trzęsienia ziemi Pafos zostało doszczętnie zniszczone. Stolica została przeniesiona do Salaminy. Miasto odbudowano, ale już nigdy nie odzyskało swojej świetności.
Dziś Pafos jest ważnym ośrodkiem archeologicznym. Co ciekawe prace archeologiczne na terenie Pafos od lat 60-tych prowadzone są przez polskie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej oraz od kilku lat przez Zakład Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Właśnie dzięki licznym perełkom archeologicznym, Pafos zostało okrzyknięte Europejską Stolicą Kultury w 2017 roku.
Pogoda w Pafos
Pafos charakteryzują upalne lata i łagodne zimy. Między styczniem a marcem temperatury spadają zaledwie poniżej 15 C. Występują też wtedy opady deszczu. W ciągu ostatnich dwóch lat ilość opadów w tym okresie zwiększyła się, co jest zaskoczeniem dla samych mieszkańców. Podczas mojego pobytu w pierwszym tygodniu stycznia pogoda była w kratkę. Jednego dnia było ciepło i słonecznie, a drugiego bardzo padało i wiał mocny wiatr. Ciężko jest przewidzieć warunki atmosferyczne w okresie zimowym. Natomiast w okresie letnim nie należy spodziewać się niespodzianek. Jest wtedy upalnie i rzadko występują opady deszczu.
Oto jak przedstawiają się roczne temperatury w Pafos.
Co zobaczyć w Pafos
Na zwiedzanie Pafos najlepiej jest przeznaczyć jeden dzień. Większość atrakcji znajduje się na zewnątrz, więc warto jest się dobrze przygotować do zwiedzania. W lato konieczny jest kapelusz i mocny olejek do opalania, a w zimę parasol na wypadek deszczu. Oto lista miejsc, które odwiedziłam w Pafos i które zrobiły na mnie ogromne wrażenie.
Park archeologiczny Kato Pafos (Kato Paphos)
Kato Pafos znajduje się w samym centrum dzisiejszego Pafos zaraz obok portu i promenady. Kato Pafos to antyczne miasto, które między II a VI wiekiem przed naszą erą było stolicą Cypru. Było to najważniejsze miasto na wyspie. Za drobną opłatą możesz wejść na teren Kato Pafos i zobaczyć, jak żyli ludzie i jak wyglądało miasto ponad dwa tysiące lat temu. Tak jak wspomniałam Pafos znacznie ucierpiało w wyniku trzęsienia ziemi, ale w wyniku długich prac archeologicznych udało się odkopać i zachować znaczną część budynków w tym imponujące mozaiki.
To właśnie owe mozaiki, które przedstawiają sceny z greckiej mitologii zrobiły na mnie największe wrażenie. Zachowały się one bowiem w doskonałym stanie, a mają przecież ponad dwa tysiące lat.
W Kato Pafos zobaczysz następujące miejsca:
Dom Dioniziosa – Jest to rzymska willa, w której znajdziesz liczne mozaiki przedstawiające sceny z mitologii. Willa nazwana została na cześć greckiego boga wina Dioniziosa, ponieważ większość malowideł przedstawia jego wizerunek.
Dom Tezeusza – obok domu Dioniziosa leży dom Tezeusza pochodzący z II wieku naszej ery. Tam także znajdziesz mozaiki przedstawiające sceny z mitologii. Najbardziej znane z nich to „Tezeusz zabijający Minoataura” oraz „Narodziny Achillesa”.
Dom Aiona – kolejna willa z mozaikami pochodząca z VI wieku naszej ery. Warto jest tam zwrócić uwagę na następujące mozaiki: „Kąpiel Dioniziosa”, „Leda i łabędź”, „Procesja Dioniziosa”.
Dom Orfeusza – ostatni z willi zawierającej mozaiki. Pochodzi ona z III wieku naszej ery i między innymi zawiera mozaikę „Orfeusz z lirą”.
Odeon – Kilkadziesiąt metrów za willami z mozaikami znajdziesz Odeon, czyli antyczny teatr. Do dziś odbywają się tam różne przedstawienia teatralne i koncerty.
Agora – naprzeciwko Odeonu znajduje się Agora, czyli centralne miejsce w greckim miasto-państwie. Agora ma kształt kwadratu o boku 95 metrów z kolumnami.
Latarnia morska – Na terenie Kato Pafos znajduje się także mała latarnia morska.
Asklepiejon – sanktuarium boga medycyny Asklepiosa, które służyło także jako szpital.
Saranta Kolones – ruiny fortyfikacji, która została wybudowana w XIII wieku w miejscu zamku bizantyjskiego. Nazwa Saranta Kolones oznacza „cztery kolumny”.
Promenada, port i zamek Pafos
Po wyjściu z Kato Pafos warto jest udać się na spacer wzdłuż promenady i portu. Jest tam dużo restauracji, kawiarenek i lodziarni, w których można się zrelaksować. Na samym końcu portu znajduje się zamek będący pierwotnie bizantyjskim fortem. We wspomnianym już trzęsieniu ziemi w 1222 roku oryginalna fortyfikacja została zniszczona i odbudowana dopiero w XVI wieku przez Wenecjan. Potem przez wieki miejsce to zmieniało swoje przeznaczenie od fortyfikacji, więzienia aż do magazynu soli.
Dziś zamek służy jako atrakcja turystyczna i odbywają się w nim także cykliczne wystawy.
Kościół Ayia Kyriaki i filar Świętego Pawła
Kilkanaście minut od promenady znajduje się kolejne ciekawe miejsce – kościół Ayia Kyriaki wraz z filarem Świętego Pawła. Kościoł został wzniesiony w 1500 roku jako kościół rzymskokatolicki. Po inwazji tureckiej w 1570 roku Ayia Kyriaki zostało Bizantyjską Katedrą.
Przez kościołem znajduje się filar zwany filarem Świętego Pawła. Do tego filaru przywiązano i biczowano Świętego Pawła. Stało się to na rozkaz ówczesnego gubernatora Sergiusza Paulusa, któremu nie podobało się, że Święty Paweł głosił chrześcijaństwo.
Grobowce Królów
Dwa kilometry na północny-zachód od portu w Pafos znajdują się antyczne Grobowce Królów. Jest to ogromne cmentarzysko, w którym chowani nie byli królowie a członkowie arystokracji żyjący między III wiekiem p.n.e i III wiekiem n.e. Łącznie znajduje się tam 100 grobowców wykutych w skale. W niektórych grobach zachowały się oryginalne freski i kolumny w stylu doryckim.
Centrum Pafos
Jeżeli chcesz odkryć bardziej współczesne oblicze Pafos to polecam wybranie się do centrum miasta w okolicach urzędu miasta. Jest to centrum rozrywkowo-komercyjne z licznymi sklepami, restauracjami i pubami. Tam toczy się życie nocne i jest to miejsce spotkań mieszkańców.
Większe zakupy można zrobić w dużym centrum handlowym King’s Avenue Mall, w którym jest duży supermarket i sieciowe restauracje.
Co zobaczyć w okolicach Pafos
Jeżeli szukasz innych pobliskich atrakcji w okolicach Pafos to polecam następujące miejsca:
- Petra tou Romiou, czyli Skała Afrodyty – kompleks skalny z główną skałą, z okolic której według mitologii wyłoniła się z piany Afrodyta.
- Kurion– antyczne miasto.
- Zatoka Coral – urocza zatoka, z plażą i restauracjami.
- Limassol – oddalone o 50 kilometrów kolejne turystyczne miasto z kilkoma atrakcjami turystycznymi.
Sylwester w Pafos
Ponieważ w Pafos spędziłam noc sylwestrową to postanowiłam dodać na koniec kilka słów o tym. Pafos w Sylwestra zamiera. Dosłownie. Po godzinie 20.00 nie ma tam żywej duszy na ulicy. My nie liczyliśmy na znalezienie imprezy sylwestrowej, ale chcieliśmy chociaż coś zjeść. W okolicach ratuszu wszystko było zamknięte. Udało nam się jedynie znaleźć jedną otwartą restaurację w porcie blisko zamku. W Pafos również nie ma żadnych oficjalnych fajerwerków. Sztuczne ognie puszczane są jedynie przez hotele organizujące imprezy dla swoich gości. Po kolacji wróciliśmy do hotelu i przed północą znów przyjechaliśmy do portu skąd mogliśmy zobaczyć bardzo krótki pokaz fajerwerków z okolicznych hoteli.