Petra tou Romiou lub też Skała Afrodyty to formacja skalna na południowym wybrzeżu Cypru. Jest to iście pocztówkowe miejsce, które odwiedzane jest przez dosłownie każdego turystę. Nie ma się co dziwić, bo widoki tam są naprawdę nieziemskie.

Do Petra tou Romiou zawitaliśmy w drodze z Pafos do Limassol. Skała Afrodyty leży mniej więcej w połowie drogi między tymi miastami, więc możesz zwyczajnie zjechać z trasy i podejść tam na chwilę. Przy drodze znajduje się całkiem spory parking z kawiarnią, więc jest to wprost idealny pomysł na krótki przystanek w trasie. My spędziliśmy tam mniej więcej godzinę i przez większość czasu robiliśmy zdjęcia formacjom skalnym i klifom. Jest tam też plaża, więc jeżeli masz więcej czasu to możesz zabrać jedzenie, koc i urządzić sobie piknik w cudownych okolicznościach przyrody. Niestety kąpiel przy Skale Afrodyty jest zabroniona, ponieważ jest to zwyczajnie bardzo niebezpieczne.

Czym jest Petra tou Romiou (Skała Afrodyty)

Skała Afrodyty to nie tylko przepiękny krajobraz, ale z tym miejscem związana jest także bardzo ciekawa legenda. Właściwie to kilka legend.

Pierwsza z nich mówi o tym, że w okolicach największej ze skał wyłoniła się grecka bogini miłości Afrodyta. Według mitu, Afrodyta podążała w kierunku wyspy Kythera, ale uznała ją za zbyt małą. Dopiero Cypr i okolice miasta Pafos okazały się być wystarczająco dobrymi dla bogini miłości. Jedni twierdzą, że Afrodyta przemierzała morza i oceany właśnie na tej największej ze skał. Inni znów wierzą, że Afrodyta sama wybrała skałę, jako miejsce przybrania ludzkiej formy. Co ciekawe, podobno śmiałek, który przepłynie Skałę Afrodyty dookoła trzy razy na zawsze zachowa młodość i urodę.

Hotel

Inna legenda związana z Petra tou Romiou nawiązuje do bizantyńskiego wojownika Bazylego Digenisa Akritasa, który dokładnie w tym miejscu bronił Cypr przed najazdem Arabów. Legenda głosi, że wojownik był tak silny, że z samych gór Troodos rzucał w kierunku statków kamienie i w ten sposób odpędził atak przybyszów i uratował Cypryjczyków. Największa z tych skał została nazwana Petra tou Romiou co znaczy „Skała Rzymianina”.

Co zobaczyć w okolicach Skały Afrodyty

Wypad do Skały Afrodyty warto jest połączyć z kilkoma innymi miejscami. Wszystko oczywiście zależy od czasu jakim dysponujesz. Oto kilka propozycji:

Pafos – oddalone o 25 kilometrów miasto Pafos to gratka dla miłośników archeologii. Możesz tam odwiedzić park archeologiczny Kato Pafos, nekropolię Grobowce Królów i wybrać się na spacer promenadą.

Kurion– antyczne miasto oddalone od Skały Afrodyty o kilkanaście kilometrów.

Zamek Kolossi – XV-wieczny zamek położony kilka kilometrów za Kurionem.

Limassol – jedno z najbardziej turystycznych miast na Cyprze. Zobaczysz tam zamek, stary port, katedrę Ayia Napa i przepiękną promenadę.

 

 

Na koniec wrzucam krótki filmik nagrany na Petra tou Romiou

 

Co jeszcze zobaczyć na Cyprze

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *