Do Limassol mieliśmy dojechać w mniej niż godzinę a w praktyce wyszło ponad dwie. Korki były przeogromne i największe z jakimi spotkaliśmy się na Cyprze. Nie powinno to nikogo dziwić, bo przecież Limassol to największa aglomeracja turystyczna na Cyprze z niezliczoną ilością hoteli i resortów.

Limassol to drugie co do wielkości miasto na Cyprze zaraz po Nikozji. Jest to najczęściej wybierane miasto przez turystów i rok w rok wygrywa w rankingach najlepszych turystycznych miast. Odwiedzając Limassol w styczniu nie czułam się tam jak w samym środku turystycznego szaleństwa, ale w sezonie z pewnością wygląda to całkiem inaczej. W Limassol urzekło mnie stare miasto z wąskimi uliczkami i małymi kafejkami. Podobała mi się promenada i oczywiście plaże. Wcale się nie dziwię, że Limassol jest centrum turystycznym Cypru. Jest morze, jest blisko do gór. Właściwie to wszędzie jest blisko. W kilkadziesiąt minut dojedziesz do Nikozji, Cape Greco, do Pafos a nawet do Troodos. Limassol jest świetną bazą wypadową przy wycieczkach objazdowych po Cyprze.

Hotel

Nawet jeżeli nie planujesz wielkich podróży po wyspie, a wakacje spędzasz w Limassol to i tak z pewnością nie będziesz się nudzić. Przygotowałam kilka propozycji na spędzenie wolnego czasu w Limassol i najbliższych okolicach.

Promenada i port

Podbój miasta najlepiej jest rozpocząć od serca miasta, czyli portu i promenady. Okolice portu są dosyć skomercjalizowane. Jest tam mini wesołe miasteczko z karuzelami, dużo lodziarni, sieciowych restauracji i kawiarenek. Jeżeli nie lubisz takich miejsc to polecam ominięcie portu i przejście do promenady. Promenada w Limassol jest bardzo długa i ciągnie się przez kilka kilometrów. W okolicach portu jest tam całkiem spory ruch, ale wystarczy, że odejdziesz kilkaset metrów i tłumy znikną. Promenada jest bardzo zadbana i idealna na spacery, jazdę na rowerze lub rolki. Ciągnie się ona wzdłuż piaszczystej plaży. Możesz zatem w trakcie spaceru wskoczyć do wody lub rozłożyć ręcznik na piasku.

Spacerując promenadą trafiłam na przepiękny zachód słońca, który podziwiałam na molo.

Zamek Limassol

Na starym mieście znajduje się średniowieczny zamek zwany po prostu zamkiem Limassol. Nie jest to oryginalna konstrukcja a zrekonstruowana wersja zamku powstała w 1590 roku w okresie rządów osmańskich.

Sama historia obecnego zamku jest bardzo ciekawa. Między IV a VII wiekiem w tym miejscu znajdowała się wczesnochrześcijańska bazylika a między X i XI wiekiem budowla bizantyjska. Najprawdopodobniej w tym samym miejscu znajdowała się też pierwsza katedra w mieście.

Obecny zamek został wzniesiony w 1193 roku przez Gwidona z Lusignan. Pod koniec XIV wieku zamek ucierpiał w wyniku trzęsienia ziemi i na przestrzeni kolejnych lat uległ kolejnym zniszczeniom w wyniku najazdów. W 1538 roku Osmanowie podbili Limassol oraz zamek. Następnie wenecki gubernator Cypru nakazał zburzenie zamku, aby uniknąć możliwych najazdów. Zamek został rozebrany. Niektóre z części zostały włączone do fortu, a budynek służył aż do XX wieku jako więzienie.

Dziś w zamku znajduje się Średniowieczne Muzeum Cypru, które można zwiedzić za drobną opłatą. Jako ciekawostka w zamku Limassol Ryszard I Lwie Serce poślubił Berengarię z Nawarry i koronował ją na królową Anglii.

Katedra Agia Napa

Również na starym mieście, kilkanaście minut od zamku znajdziesz ortodoksyjną katedrę Agia Napa. Katedra została wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku. Najprawdopodobniej w tym miejscu wcześniej znajdowała się inna katedra bizantyjska. Obecna katedra dedykowana jest Matce Boskiej i wiąże się z tym legenda. Otóż w okolicach Agia Napa znaleziono ikonę Matki Boskiej i w związku z tym podjęto decyzję o wybudowaniu katedry pod jej wezwaniem.

Katedrę można zwiedzać w określonych godzinach. Odbywają się tam też regularne nabożeństwa, w trakcie których zwiedzanie nie jest możliwe.

Park miejski i zoo

Jeżeli szukasz wytchnienia od słońca to polecam wypad do parku miejskiego, który znajduje się przy promenadzie. Park jest sporych rozmiarów i na jego terenie znajduje się małe zoo, teatr na powietrzu oraz kilka kafejek. Jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Park jest częściej odwiedzany przez lokalsów niż przez turystów, więc nie ma tam wielkich tłumów.

Zamek Kolossi

Zaraz za miastem, w wiosce Kolosi, odwiedzić możesz średniowieczny zamek, który jest oryginalną twierdzą Krzyżowców. Zamek w okresie średniowiecza miał strategiczne zadanie, bowiem znajdował się tam magazyn cukru, który był najważniejszym materiałem eksportowym w tamtym okresie. Zamek najprawdopodobniej wybudowano w 1210 roku przez Franków. Przez wieki uległ ogromnym zniszczeniom w wyniku bombardowań. O generalnej przebudowie zdecydował wielki mistrz Luis de Maganc w 1454 roku.

Dziś możemy zobaczyć oryginalne mury, wieżę mieszkalną i cukrownię. Możemy wejść na szczyt wieży skąd rozpościera się widok na wieś Kolosi. Wstęp do zamku jest płatny i bilety można zakupić w kasie na miejscu.

Antyczne miasto Kurion

15 kilometrów na zachód od Limassol znajduje się antyczne miasto Kurion. Początki Kurion sięgają XII wieku p.n.e. Znajdziesz tam oryginalne konstrukcje liczące kilkanaście wieków. Największe wrażenie zdecydowanie wywiera zrekonstruowany antyczny teatr, w którym do dziś okazjonalnie odbywają się wydarzenia kulturalne. Na zwiedzenie całego obiektu potrzebować będziesz kilku godzin. Dodatkowo możesz odwiedzić znajdujące się nieopodal Sanktuarium Apollina oraz antyczny stadion, w którym miały miejsca igrzyska olimpijskie.

Petra tou Romiou (Skała Afrodyty)

W okolicach Limassol warto jest także zobaczyć przepiękne formacje skalne Petra tou Romiou znane bardziej pod nazwą Skała Afrodyty. Według legendy w tym właśnie miejscu z piany morskiej wyłoniła się grecka bogini miłości – Afrodyta. Petra tou Romiou to przede wszystkim spektakularne widoki na morze i klify. Możesz tez odpocząć na pobliskiej plaży. Z uwagi na bardzo mocne prądy morskie kąpiel w tym miejscu jest zabroniona.

Park archeologiczny Kato Pafos

Na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru, kilkadziesiąt kilometrów od Limassol będziesz mógł zwiedzić jeszcze jedno bardzo ciekawe archeologiczne odkrycie jakim jest park archeologiczny Kato Pafos. Park ten znajduje się w jednym z większych miast na wyspie – Pafos. Kato Pafos to kolejne antyczne miasto, które zamieszkane było kilkanaście wieków wstecz. Znajdziesz tam pozostałości po teatrze, agorze, świątyni i domach mieszkalnych. Jest to idealna okazja, aby zobaczyć, jak wyglądało życie i typowe cypryjskie miasto wieki temu.

 

Co jeszcze zobaczyć na Cyprze

Hotel

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *