Brugia to jedno z najpiękniejszych miast w Belgii, które charakteryzuje gotycka zabudowa. Całe historyczne centrum Brugii wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a to ze względu na fakt, że miasto zachowało swoją historyczną strukturę. Spacer po centrum Brugii to wpaniałe doświadczenie, które urzeknie każdego.

W Brugii byłam dwukrotnie. Po raz pierwszy miasto odwiedziłam w słoneczny, letni dzień kilka lat temu. Kolejnym razem Brugię odwiedziłam w pochmurny, marcowy dzień. Brugia jest tak uroczym miastem, że nawet zła pogoda, deszcz i chmury nie wpłyną negatywnie na odbiór miasta. Wręcz przeciwanie, ta jesienna, pochmurna aura dodaje Brugii jeszcze więcej uroku, tajemnicy i magii. Spacer po centrum historycznym Brugii jest naprawdę świetnym przeżyciem. Ta gotycka zabudowa, wąskie uliczki, zabytkowe kamienice, kościoły, muzea, kafejki i oczywiście belgijskie gofry nadają miejscu niepowtarzalnego uroku. Naprawdę chce się tam zostać na dłużej i wracać częściej.

A co mnie przywiodło do Brugii po raz pierwszy? Ano przywiódł mnie film 'Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj’ (eng. In Bruges) z Collinem Farellem w roli głównej. Akcja filmu toczy się bowiem w Brugii i po jego obejrzeniu prawie że od razu zaplanowałam wypad do Belgii. Miasto na ekranie zaciekawiło mnie tak bardzo, że wiedziałam, że muszę je zobaczyć na własne oczy. I udało się. Byłam tam dwukrotnie i za każdym razem podróż do Brugii zaczynałam od Brukseli. Bruksela bowiem bardzo dobrze skomunikowana jest z Brugią. Miasta dzieli jedynie godzinna podróż pociągiem. Brugię można zatem odwiedzić przy okazji city-break w Brukseli. Tak naprawdę w jeden weekend w Belgii można zobaczyć jeszcze więcej, bo kraj jest dosyć mały 🙂

Kilka słów o Brugii

Położona w północno-zachodniej Belgii, Brugia zamieszkana jest przez prawie 120 tysięcy mieszkańców. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Belgii a to ze względu na swoją zabytkową starówkę.

Brugia jest bardzo dobrze skomunikowana z innymi miastami w Belgii i za granicą. Od Brukseli Brugię dzieli 98 km, od Antwerpii 90 km a od Gandawy 50 km. Paryż położony jest 300 km na południe a Amsterdam 250 km na północny-zachód. Do 'flamandzkiej Wenecji’ można zatem dojechać szybko z każdego miejsca w Belgii i Europie.

Brugia nazywana jest często właśnie 'flamandzką Wenecją” a to ze względu na liczne kanały występujące w historycznym centrum miasta. Spacer po Brugii bardzo przypomina spacer po Wenecji czy Amsterdamie.

Dojazd z Brukseli do Brugii

Brugia położona jest 98 km na północny-zachód od Burkseli. Dystans między miastami pokonać można pociągiem w niespełna godzinę. Pociągi odjeżdżają ze wszystkich głównych stacji w Brukseli co mniej więcej 30 minut. Bilety można kupić na stacji w biletomatach. Cena biletu uzależniona jest od dnia. W soboty i niedziele obowiązują taryfy weekendowe i bilety są znacznie tańsze. Ja podróżując w niedzielę za podróż w obie strony zapłaciłam €14.95. Nie ma potrzebu kupowania biletów z wyprzedzeniem gdyż ceny są stałe.

Brugia atrakcje. 10 pomysłów na spędzenie wolnego czasu

Brugię można zwiedzić w ciągu jednego dnia a można też zostać tam na dłużej. Stacja kolejowa znajduje się w samym centrum i do wszystkich miejsc można dojść na pieszo. W centrum historycznym zresztą jedynym środkiem transportu są bryczki. Poniżej znajdziesz listę 10 pomysłów na spędzenie wolnego czasu. Spokojnie wszystkie rzeczy z tej listy zrealizujesz w ciągu jednodniowego wypadu do Brugii. A możesz też rozłożyć je na kilka dni.

1. Zrelaksuj się w parku Minnewater

Podróżując do Brugii pociągiem pewnie pierwszym miejscem, w którym się zatrzymsz będzie park Minnewater. Jest to całkiem spory park, który znajduje się tuż obok głównej stacji kolejowej. Zwiedzając Brugię warto jest zatem zacząć od spaceru w parku a następnie przejść do starej części miasta.

Nazwa parku pochodzi od niewielkiego jeziora położonego w centrum. Jezioro nazywane jest także Jeziorem Miłości. Legenda głosi, że zakochani, którzy przejdą tamtejszym mostem doświadczą wiecznej miłości.

Park jest naprawdę uroczy. Pięknie prezentuje się zarówno w wakacyjny, słoneczny dzień jak i w jesienny, pochmurny poranek.

Minnewaterpark Brugia

Minnewaterpark Brugia

2. Skosztuj gofra i prawdziwą belgijską czekoladę

Jak każde miasto w Belgii także i w Brugii nie brakuje pijalni czekolady i kawiarenek z goframi. Sklepy z wyrobami czekoladowymi są w Brugii na każdym kroku a ich wystawy sklepowe to istne dzieła sztuki. Już od samego patrzenia cieknie ślinka. Kawiarenek z goframi też jest bardzo dużo. Fajnie jest zatem zacząć dzień i intensywne zwiedzanie od dużej dawki cukru! 🙂

W Belgii można znaleźć dwa rodzaje gofrów. Pierszy rodzaj to gofry brukselskie a drugi to gofry z Liège. Gofry belgijskie są niezwykle lekkie przygotowywane na bazie ciasta drożdżowego bez cukru. Gofry z Liège są natomiast dużo cięższe przygotowywane są także z ciasta drożdżowego ale z dodatkiem cukru perlistego. Charakteryzuje je także nieregularny kształt w odróżnieniu od gofrów brukselkich, które są prostokątne.

Brugia jest miastem, w którym na brak gofrów narzekać nie można. Ja postawiłam na gofry w miejscu o nazwie Otto Waffle Atelier. Tamtejsze gofry były pyszne, miękkie i rozpływały się w ustach.

Gofry Belgia

3. Podziwiaj sztukę flamanadzką w muzeum Groeninge

Poza goframi i czekoladą Brugia słynie także z muzeów. A jednym z muzeów, które jest naprawdę warte odwiedzenia jest Groeninge.

Muzeum znajduje się w zabytkowym budynku, które niegdyś było siedzibą opactwa Eekhout. W placówce można znaleźć dzieła sztuki flamandzkiej z przestrzeni 6 wieków. Najwiekszą gratką (przynajmniej dla mnie) były dzieła malarza Jan van Eyck a także dzieła ekspresjonizmu flamandzkiego.

Wstęp do muzeum jest płatny. Bilety można kupić w kasie na miejscu, nie ma potrzebu wcześniejszej rezerwacji.

Groeninge Brugia

Groeninge Brugia

4. Wybierz się na przejażdżkę łódką

Kolejną z atrakcji w Brugii jest przejażdżka łódką kanałami. Jest to fajna opcja na dokładne zwiedzenie miasta i dotarcie to miejsc, których nie można zwiedzić na pieszo. Dodatkowo w trakcie takiej przejażdżki przewodnik dokładnie opisuje wszystkie budynki i opowiada historię miasta.

Taką wycieczkę można zarezerwować w samym centrum Brugii na przykład w dzielnicy Rozenhoedkaai.

Łódki Brugia

5. Wybierz się na spacer w dzielnicy Rozenhoedkaai

W dzielnicy Rozenhoedkaai warto jest się zatrzymać na dłużej a nie tylko na przejażdzkę łódką. Rozenhoedkaai jest to jedno z najbardziej popularnych i najczęściej odwiedzanych miejsc w Brugii. A dlaczego? Ano dlatego że w Rozenhoedkaai spotykają się dwa kanały: Dijver i Groenerei. Po obu stronach kanałów znajdują się zabytkowe, gotyckie kamienice a pomiędzy nimi liczne kawiarenki i restauracje. Klimat miejsca jest niesamowity. To właśnie w Rozenhoedkaai można zrobić najlepsze zdjęcia w Brugii.

Brugia

6. Posmakuj słynnych belgijskich małży z frytkami

Na śniadanie były gofry a na obiad małże! I to małże z fytkami. Jest to narodowe danie w Belgii i w Brugii można znaleźć wiele restauracji serwujących małże z frytkami. Ja małże uwielbiam, więc oczywiście nie mogłam sobie odmówić skosztowania tego przysmaku. W Belgii do małż zawsze podawane są fytki. Dla mnie połączenie ciągle dziwne a w Belgii jakże powszechne.

Ogólnie frytki w Belgii są popularną przekąską. Tak jak u nas na polskich stołach goszczą gotowane ziemniaki tak u Belgów spotkać można frytki. Frytki można też kupić w budkach na ulicy. Zawsze podawane są z sosami. Dostępny jest oczywiście keczup i majonez, ale Beldzy znacznie częściej wybierają sosy typu czosnkowy, peri-peri czy barbecue.

Brugia małże

7. Odwiedź Bazylikę Świętej Krwi

W samym centrum Brugii przy placu Burg Znajduje się Bazylia Świętej Krwii. Jest to znane miejsce pielgrzymkowe a to ze względu na  przechowywane w niej relikwia będące Krwią Chrystusa. Owa relikwia została najprawdopodobniej przywieziona do Brugii w czasie II wyprawy krzyżowej. Relikwia znajduje się w ołtarzu bocznym w tabernakulum, więc na co dzień nie można jej zobaczyć. W czasie pielgrzymek wynoszona jest ona jednak do wiernych.

Bazylika Świętej Krwi Brugia

Bazylika Świętej Krwi Brugia

8. Podziwiaj Brugię z wieży widokowej Beffroi

Bez wątpienia symbolem miasta i najbardziej rozpoznawalnym budynkiem Brugii jest wieża dzwonnicza Beffroi.

Wieża znajduje się na placu Grote Markt i liczy 102 metry wysokości. Na jej szczyt prowadzi 366 schodków na bardzo wąskiej klatce schodowej. Ja nie zdecydowałam się na wejście z uwagi na lekką klaustrofobię (takie wąskie klatki schodowe unikam jak ognia). Mogę sobie więc jedynie wyobrazić jak pięknie widoki rozpościerają się z góry.

Wieża pojawia się także we spomnianym przeze mnie filmie „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj”.

Beffroi Brugia

Beffroi Brugia

9. Zwiedź wnętrza Kościóła Najświętszej Marii Panny

Brugia to przede wszystkim piękne, masywne gotyckie budowle. Kolejną z nich, która jest w zasadzie mieszanką gotyku z innymi stylami jest Kościół Najświętszej Marii Panny. Budowę kościoła rozpoczęto po koniec XIII wieku a ukończono dopiero 300 lat później. Elementem charakterystycznym kościoła jest druga co do wysokości na świecie ceglana wieża. Mierzy ona dokładnie 122,30 cm i widać ją prawie z każdego miejsca w Brugii.

Do kościoła można wejść o każdej porze. Codziennie odbywają się tam regularne nabożeństwa. Wejście do prezbiterium za głównym ołtarzem jest dodatkowo płatne. W prezbiterium można zobaczyć grobowce, obrazy a także rzeźbę Michała Anioła 'Madonna z Brugii’.

Kościół Najświętszej Marii Panny

Kościół Najświętszej Marii Panny

10. Odkryj techniki warzenia piwa w browarze De Halve Maan

Intensywny dzień zwiedzania Brugii można zakończyć w zabytkowym browarze o nazwie De Halve Maan. Browar w tym miejscu znajduje się od przeszło 500 lat! A browar po szyldem De Halve Maan funkcjonuje od 1856 roku.

Browar można zwiedzić z przewodnikiem (bilet można kupić online lub w kasie na miejscu). Przewodnik oprowadza po browarze i dokładnie wyjaśnia proces powstawania piwa. Na koniec można liczyć na degustację lokalnych wyrobów. Wizyta dozwolona jest jedynie dla osób, które ukończyły 25 lat.

De Halve Maan Brugia

 

Ciekawe fakty

🌍 PołożenieBelgia
🧑‍🤝‍🧑 Ludność118.284
💬 Język urzędowyniderlandzki, francuski, niemiecki
🌤 Klimatmorski
💰 Walutaeuro (EUR)
⛪ Religiakatolicyzm
⏰ Strefa czasowaUTC +1 – zima; UTC +2 – lato
🍜 Lokalna kuchniabelgijskie frytki, małże, speculaas, gofry, czekolada belgijska
🗽 AtrakcjeMinnewaterpark, Muzeum Groeninge, Rozenhoedkaai, Bazylika Świętej Krwi, Beffroi, Kościóła Najświętszej Marii Panny, De Halve Maan

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *