Okrzyknięty najszybciej rozwijającym się miastem na świecie, Dubaj, co roku przyciąga miliony turystów. Przyciągają zjawiskowe drapacze chmur, luksusowe hotele, ciepły klimat, liczne parki rozrywki i nowoczesne rozwiązania technologiczne i architektoniczne. Jest to miasto przyszłości, o którym marzy wielu. Dziś wyjazd do Dubaju nawet na własną rękę jest prostszy niż może się to wydawać.

Nie da się ukryć, że Emiraty Arabskie i właśnie Dubaj stają się powoli ulubionym celem podróżniczym dla Polaków. Nie ma się co dziwić, w końcu w Dubaju przez cały rok świeci słońce. Nawet w styczniu można spacerować w stroju letnim i pluskać się w Zatoce Perskiej. Do tego codzienne loty z lotnisk w Polsce do Dubaju, w tym tanich linii lotniczych Wizzair, sprawiły, że Dubaj jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy zarezerwować lot, znaleźć hotel i wyruszyć na zwiedzanie Dubaju! Tak, zorganizowanie wakacji w Dubaju na własną rękę jest bardzo proste. Dubaj jest miastem nastawionym na turystykę i branża turystyczna robi wszystko, aby ułatwić podróżnikom zwiedzanie miasta i odkrywanie tamtejszych atrakcji.

A atrakcji w Dubaju nie brakuje. Każdy znajdzie coś dla siebie. Są drapacze chmur, tarasy widokowe, centra handlowe, parki rozrywki, aquaparki, plaże, jest nawet sztuczny stok narciarski! Jest też stara część miasta z tradycyjnymi arabskimi soukami. Można wybrać się na pustynię, zwiedzić inne emiraty lub zwyczajnie wypoczywać w luksusowym hotelu.

Ja Dubaj zwiedziłam od deski do deski. Postawiłam właśnie na zwiedzanie miasta zamiast na leżenie nad basenem. Poniższy przewodnik oparty jest w całości na moich doświadczeniach.

Kilka słów o Dubaju

Dubaj to jeden z 7 emiratów będących częścią państwa Zjednoczone Emiraty Arabskie. Pozostałe 6 emiratów to Abu Zabi, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Do zjednoczenia wszystkich emiratów w jedno niepodległe państwo doszło 2 grudnia 1971 roku. Pierwszym prezydentem Zjednoczonych Emiratów był Zaid ibn Sultan an-Nahajan nazywany także Ojcem Narodu. Jest to niezwykle ważna postać w historii UAE i jego zdjęcie widnieje w Dubaju i całych UAE dosłownie wszędzie. Każdy hotel, atrakcja turystyczna mają wywieszone zdjęcie pierwszego prezydenta.

Stolicą UAE jest Abu Zabi, ale to wciąż Dubaj jest emiratem najczęściej odwiedzanym przez turystów. Szacuje się, że co roku miasto odwiedza ok 17 mln turystów. Emirem Dubaju jest szejk Muhammad ibn Raszid Al Maktum. Jest on także premierem i wiceprezydentem UAE. To właśnie on przyczynił się do gwałtownego rozwoju emiratu. Z jego inicjatywy powstały wyspy Palmowe i najwyższy budynek świata Burj Khalifa.

Dubaj obecnie zamieszkany jest przez ponad 3,3 mln osób. Jedynie ok 20% tej populacji stanowią Emiratczycy. Pozostałe 75% to przybysze z innych części świata. Największe mniejszości etniczne zamieszujące Dubaj to Pakistańczycy, Hindusi, Banglijczycy, Chińczycy. Dubaj jest zatem mieszanką kulturową i ta rdzenna kultura i tradycje UAE stoponiowo zanikają. Właśnie dlatego UAE różni się od innch krajów arabskich i jest uznawane za najbardziej liberalny kraj arabski.

Z uwagi na mieszankę kulturową i duży napłwy turystów w Dubaju obowiązują dwa języku urzędowe: arabski i angielski. Każdy mieszkaniec Dubaju używa języka angielskiego w stopniu co najmniej komunikatywnym.

Dubaj

Pogoda w Dubaju

W Dubaju występują dwie pory roku:

  • zima – od grudnia do marca
  • lato – od kwietnia do listopada

Okres letni w Dubaju charakteryzują wysokie temperatury w ciągu całej doby. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, kiedy to temperatury przekraczają 40C. W pozostałe letnie miesiące termometer wskazuje ponad 32C w ciągu dnia.

Zimy dubajskie są bardzo delikatne. Temperatury spadają w porównaniu z latem, ale w ciągu dnia i tak można spodziewać się ponad 22C. Wieczory zimowe mogą być chłodniejsze z temperaturami ok 15C. W okresie zimowym mogą występować opady deszczu. Deszcz jest rzadkością w UAE, ale niewielkich opadów można się spodziewać.

Dubaj pogoda

Kiedy najlepiej jechać?

Ze względu na korzystne warunki pogodowe do Dubaju można jechać o każdej porze roku.

Jeżeli nastawiasz się na zwiedzanie to lepiej jest wybrać okres zimowy, gdyż podróże metrem w 40C upale nie należą do przyjemności.

Lato jest dobrym okresem na wypad do Dubaju dla osób, które marzą o leniwym wypoczynku w hotelu. W Dubaju klimatyzacja jest wszędzie, więc w ten sposób można uchronić się przez żarem z nieba.

Jednym z droższych okresów dla turystów w Dubaju jest koniec grudnia. Wiele osób postanawia spędzić okres świąteczno-sylwestrowy w UAE i ceny hoteli wzrastają. Wzrost cen i turystów można też zauważyć pod koniec stycznia, kiedy to w Dubaju ma miejsce festiwal zakupowy.

Warto jeszcze dodać, że podróże w czasie ramadanu mogą być trochę utrudnione. UAE jako kraj arabski co roku przez miesiąc świętuje ramadan. W tym czasie wyznawcy islamu nie mogą spożywać jedzenia ani napojów przez cały dzień. Turyści nie muszą przestrzegać tych zasad, ale w trakcie podróży po UAE nie wykluczone są pewne utrudnienia. Ramadan co roku wypada w innym miesiącu, więc wystarczy sprawdzić datę w internecie.

Dubaj

Gdzie szukać noclegu

Oto najpopularniejsze dzielnice w Dubaju, gdzie można szukać noclegu:

  • Dubai Marina – w południowej części miasta tuż nad Zatoką Perską znajduje się dzielnica Dubai Marina. Jest to dzielnica największych apartamentowców świata. Znajduje się tam także wiele hoteli i apartamentów na wynajem. Jest to dosyć spokojne miejsce ze wszystkimi udogodnieniami dla podróżników (restauracje, sklepy itd.). Obok mariny znajduje się czerwona linia metra, która łączy dzielnicę z centrum. Moim zdaniem jest to jedna z ciekawszych opcji na nocleg w Dubaju.
  • Plaża Jumeirah – dzielnica położona tuż nad samą Zatoką Perską. Jumeirah polecam osobom, które stawiają na wypoczynek w hotelu lub na plaży. Są tam wszystkie udogodnienia typu sklepy, restauracje, ale może być problem z transportem publicznym. Nie dojeżdża tam metro, więc trzeba poruszać się albo autobusami, albo taksówkami.
  • Downtown – serce Dubaju czyli downtown. Tutaj pomiędzy centrami handlowymi i biurowcami znajduje się setki hoteli. Downtown to najlepsza opcja dla zakupoholików, bo tutaj właśnie znajduje się największe centrum handlowe świata czyli Dubai Mall.
  • Deira – stara część Dubaju czyli Deira. To ta część miasta nie została jeszcze zdominowana przez drapacze chmur i biurowce. Zaletą Deiry są zdecydowanie niższe ceny hoteli, bliskość do lotniska oraz obecność metra. Metrem można dojechać do prawie wszystkich atrakcji Dubaju. Minusem jest odległość od centrum miasta. Na przykład dojazd do downtown zajmuje ok 40 minut a do mariny ponad godzinę.

Oto kilka propozycji hotelowych

Marina Byblos Hotel
Marina Byblos w Dubai Marina, blisko metra
Jannah Marina Hotel Apartments
Jannah Marina w Dubai Marina to apartamenty z aneksem kuchennym
Pearl Marina Hotel Apartments
Pearl Marina w Dubai Marina z kuchnią i basenem


Delta Hotels by Marriott
Delta Hotel obok stacji metra i w niskich cenach
Hilton Garden Inn
Hilton w starej części Dubaju, dobre ceny i blisko metra
Al Khoory Executive Hotel
Al Khoory leży blisko plaży i oferuje dobre ceny

Zarezerwuj najlepszy hotel w Dubaju

Ceny w Dubaju

Jadąc do Dubaju byłam przyszykowana na ogromne wydatki. W końcu Dubaj uchodzi za jedno z droższych miast na świecie. Na miejscu okazało się, że ceny nie są aż tak wysokie. Oczywiście są w Dubaju hotele, restauracje i atrakcje, których ceny przyprawiają o zawrót głowy. Jeżeli chcesz zwiedzać miasto helikopterem i jadać na ostatnim piętrze apartamentowców to faktycznie przyszykuj się na duże wydatki. Jeżeli natomiast wybierasz kawę w Starbuksie, śniadanie w cukierni a obiad w przyziemnej restauracji to na pewno nie zbankrutujesz.

Wszystko jest kwestią wyboru. Tych tańszych miejsc naprawdę nie trzeba specjalnie szukać. Dubaj oferuje wiele różnych opcji na każdą kieszeń, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Dubaju?

Na dokładnie zwiedzenie miasta wystarczą 4 dni. Można też zaplanować tydzień w Dubaju i wtedy połączyć zwiedzanie miasta na przykład z wyjazdem na pustynię lub do innego emiratu. Miasto jest faktycznie ogromne, ale brakuje w nim zabytków czy miejsc historycznych. 4 dni to naprawdę wystarczający czas na dokładne zwiedzenie największych atrakcji.

Jak poruszać się po Dubaju

Dubaj to ogromne miasto, więc będziesz musiał zaprzyjaźnić się z transportem publicznym lub taksówkami. Oto najbardziej popularne środki transportu:

  • metro – Dubaj ma dwie linie metra: czerwoną i zieloną. Zielona linia obejmuje starą część Dubaju a czerwona nowszą część. Obie linie łączą się na kilku przystankach, więc można się z łatwością przesiąść. Metro w Dubaju ma na samym przodzie wagon przeznaczony dla klasy Gold. Ostatni wagon przeznaczony jest wyłącznie dla kobiet i dzieci. Koniecznie trzeba zwracać uwagę na oznaczenia, żeby wsiąść do odpowiedniego wagonu. Inaczej może czekać nas kara. W metrze nie można także jeść, pić i żuć gumy.
  • tramwaje – ten środek transportu można spotkać w południowej części miasta, na przykład w marinie.
  • autobusy – kursują w całym mieście.

W Dubaju za przejazdy środkami transportu płaci się kartą NOL. Jest to karta, którą doładowuje się według potrzeb (podobnie jak Oyster w Londynie). Kartę NOL należy kupić w kasie biletowej. Taka kasa znajduje się w każdej stacji metra. Wyrobienie karty NOL kosztuje 25 AED. Kartę można doładowywać w kasie lub w biletomatach. Ja już pierwszego dnia wykupiłam tygodniową kartę i zapłaciłam 110 AED (+25 AED za wyrobienie karty). W tej cenie mogłam poruszać się po całym mieście, wszystkimi środkami transportu bez ograniczeń.

  • Uber/Careem – alternatywą do standardowych taksówek, których w Dubaju jest bardzo dużo jest Uber/Careem. Careem to dubajski odpowiednik Ubera. Ja już wcześniej miałam zainstalowaną aplikację Ubera, więc w razie potrzeby zamawiałam Ubera. Podobno Careem jest tańszy. Bardzo polecam zainstalowanie jednej z tych aplikacji tak na wszelki wypadek. Na przykład zwiedzając dzielnicę Jumeirah musiałam zamówić Ubera do hotelu, ponieważ nie było w okolicy żadnego autobusu.

Atrakcje w Dubaju. Co warto zobaczyć

Oto lista największych atrakcji w Dubaju. Wszystkie te miejsca odwiedziłam w ciągu tygodnia poruszając się metrem i czasem Uberem. Na piesze zwiedzanie Dubaju nie ma co liczyć, bo miasto jest ogromne.

Dubai Marina

W południowej części Dubaju znajduje się miasto w mieście o nazwie Dubai Marina. Jest to dzielnica z najwyższymi apartementowcami na świecie. Znajduje się ona tuż nad samą Zatoką Perską.

Marina to sztucznie powstała zatoka z setkami drapaczy chmur będących apartamentowcami i hotelami. Są to budowle o niezwykle oryginalnych kształtach, które ciągną się wzdłuż wybrzeża. Pomiędzy drapaczami chmur znajdują się restauracje, kawiarenki i sklepy. W zatoce cumują prywatne łodzie. Istnieje także możliwość wykupienia rejsu łodzią wokół zatoki.

Tamtejszy deptak ma długość ponad 1.7 km Bardzo polecam wybranie się do mariny w trakcie dnia i po zachodzie słońca. Wieczór w marinie jest bowiem wyjątkowy. Wszystkie wieżowce i zatoka sią przepięknie oświetlone i wyglądają zjawiskowo. Warto jest po zmroku wybrać się na dłuższy spacer promenadą lub na kolację w jednej z tamtejszych restauracji, które mają tarasy na zewnątrz.

Dodam jeszcze, że do mariny dojeżdża czerwona linia metra. Kursują tam także tramwaje.

Plaża JBR

Spacerując mariną dojdziemy do plaży JBR. Skrót JBR oznacza Jumeirah Beach Residence.

Jest to bardzo modna i rozrywkowa dzielnica Dubaju. Nad samą plażą nad Zatoką Perską znajdują się wysokie apartamentowce, hotele, sklepy i restauracje. Jest to bardzo turystyczna część miasta. Wiele osób przyjeżdża do Dubaju i zostaje jedynie w okolicy plaży JBR, ponieważ jest tam wszystko.

Odwiedzając plażę JBR w środku dnia zastałam tam jedną wielką imprezę. Miejsce było o wiele bardziej zatłoczone niż centrum Dubaju. Miejsce nie specjalnie przypadło mi do gustu ze względu na bardzo dużą komercjalizację. Zdecydowanie bardziej wybieram okolice mariny zamiast plaży JBR.

Plaża JBR Dubaj

Plaża JBR Dubaj

Palma Jumeirah

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Dubaju jest Palma Jumeirah. Jest to sztucznie stworzona wyspa o kształcie palmy.

Jest to jedyna wyspa na świecie, którą widać z kosmosu! Ma ona faktycznie kształt palmy i jest zamieszkana już od roku 2006.

Palma jest połączona z lądem i można na nią wjechać samochodem jednak nie można dostać się na nią na pieszo. Na wyspę nie prowadzi żadna piesza ścieżka. Jeżeli chcesz odwiedzić palmę lub zostajesz w jednym z tamtejszych hoteli to możesz wjechać na wyspę taksówką lub pociągiem zwanym monorail. Stacja monorail na lądzie nosi nazwę Palm Gateway i pociągi odjeżdżają co kilka minut. Warto pamiętać, że na monrail trzeba kupić osobny bilet. Za przejazd monorailem nie można zapłacić kartą NOL. Bilet można kupić w kasie na stacji lub online.

Na palmie warto jest zatrzymać się na dwóch stacjach:

  • Nakheel Palm – na tej stacji znajduje sie ogromne centrum handlowe z restauracjami. Jest to zatem dobra okazja do przerwy na obiad lub kawę. Na tej stacji znajduje się także taras widokowy o nazwie 'The View at the Palm’. Wjazd na taras widokowy jest płatny i bilet znów można kupić w kasie lub online. Z tarasu rozpościera się widok na wyspę i można dokładnie zobaczyć kształt palmy. Niestety w dniu, w którym ja odwiedzałam wyspę pogoda była fatalna i widoczność była mocno ograniczona. Kształt palmy zobaczyłam ale widok nie był spektakularny. Brzydka pogoda w Dubaju to jednak rzadkość, więc po prostu miałam pecha.
  • Atlantis – jest to ostatnia stacja na palmie. Tutaj znajduje się ogromny, luksusowy hotel Atlantis a także akwarium The Lost Chambers wraz z aquaparkiem. Tylko w tej części palmy można spędzić cały dzień na plaży i w aquaparku.

Mall of the Emirates i sztuczny stok narciarski

W Dubaju prawie wszystkie atrakcje znajdują się w centrum handlowym. I tak w Mall of the Emirates znajduje się największy na Bliskim Wschodzie sztuczny stok narciarski.

Centrum handlowe samo w sobie jest zwykłym centrum handlowym. Jest dużo sklepów i kilka restauracji. Wrażenie robi natomiast ten wewnętrzny stok narciarski. Kiedy na zewnątrz panują 40C upały, w Dubaju można wybrać się do Mall of the Emirates i zjechać na nartach! Wiadomo, że taki stok nijak się ma do prawdziwych gór, ale sam pomysł w sobie jest naprawdę fajny!

Na dubajskim stoku można też uczyć się jeździć na nartach pod okiem instruktora. Można też wypożyczyć sprzęt.

Stok narciarski Dubaj

Plaża do kitesurfingu (Kite Beach)

Zatoka Perska w Dubaju to także świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Dubaj ma nawet plażę dedykowaną do kitesurfingu.

Na plaży o nazwie Kite Beach można wypożyczyć sprzęt i nawet uczyć się kitesurfingu pod okiem instruktora.

Spacerując Kite Beach w oddali zobaczyć można słynny budynek o kształcie masztu – Burj Al Arab.

Kite Beach Dubaj

Kite Beach Dubaj

Plaża Jumeirah

Z Kite Beach można przejść spacerem brzegiem Zatoki Perskiej do kolejnej plaży o nazwie Jumeirah. Jest to taka typowa plaża dobra na całodniowy, wakacyjny wypoczynek. Plaża jest faktycznie ładna, zadbana, czysta. Można wypożyczyć leżak a dookoła znajdują się restauracje i budki z jedzeniem.

Warto tutaj dodać, że woda w Zatoce Perskiej jest naprawdę czysta i oczywiście ciepła. Tamtejsze wody są wprost idealne do nurkowania i poszukiwania życia morskiego.

Plaża Jumeirah Dubaj

Plaża Jumeirah Dubaj

Dubai Mall i fontanna

Emiraty słyną z tego, że lubią mieć wszystko największe, najlepsze, najdroższe. Wszystko w UAE jest NAJ! Nie ma się co dziwić zatem, że w Dubaju znajduje się najwięsze centrum handlowe na świecie.

Nie jest to zwykłe centrum handlowe, a ogromne centrum rozrywkowe. Można tam spokojnie spędzić cały dzień na różnego rodzaju atrakcjach.

W Dubai Mall znajduje się ponad 1200 sklepów i prawie 150 restauracji! Do tego jest tam ogromne akwarium morskie, lodowisko i nawet sztuczny wodospad. Na dziedzińcu znajdują się tarasy różnych restauracji i kawiarni, więc można zjeść obiad lub wypić kawę z fajnym widokiem na drapacze chmur.

Na dziedzińcu poza restauracjami znajduje się ogromna fontanna. W południe a także wieczorem po zmroku odbywają się pokazy fontann. Taki pokaz trwa kilka minut i naprawdę robi wrażenie, więc polecam spacer w Dubai Mall wieczorem ok godziny 18.

Fontanna Dubaj

Burj Khalifa

A jak już mowa o miejscach NAJ w Dubaju to nie można zapomnieć o najwyższym budynku świata czylu Burj Khalifa. Wieżowiec znajduje się tuż obok Dubai Mall i stojąc na dziedzińcu nad samą fontanną można podziwiać Burj Khalifa w całej okazałości.

Budynek, który oddano do użytku w 2010 roku ma wysokość 828 metrów. Znajduje się w nim hotel a także prywatne apartamenty Nie brakuje w nim także tarasu widokowego. Taras widokowy znajduje się na 124 piętrze a wejście znajduje się w Dubai Mall. W Dubai Mall można też kupić bilety (chociaż polecam kupno online, żeby uniknąć kolejek).

Oczywiście nie mogłam sobie odmówić przyjemności zobaczenia Dubaju ze 124 piętra Burj Khalifa. Niestety byłam bardzo zawiedziona całym doświadczeniem. Mimo iż bilety kupuje się na konkretną godzinę to kolejek i tak się nie uniknie. Wejście na taras zajęło nam ponad 90 minut. Co chwilę spotykały nas inne kolejki. Najpierw sprawdzanie biletów, potem kontrola bezpieczeństwa i w końcu ogromna kolejka do windy. Taras sam w sobie również nie robi wrażenia. Jest dosyć wąski i większość miejsca zajmuje sklep pamiątkowy. Do tego trudno było zrobić dobre zdjęcie ze względu na brudne szyby.

Moje doświadczenie z tarasem widokowym Burj Khalifa nie należało do najlepszych, ale budynek sam w sobie robi wrażenie. Szczególnie w czasie pokazu fontann i wieczorem, kiedy to wieżowiec jest pięknie oświetlony.

Burj Khalifa Dubaj

Burj Khalifa Dubaj

Burj Khalifa Dubaj

Plaża La Mer

Plaża La Mer to jedno z moich ulubionych miejsc w Dubaju. W ciągu dnia plaża była dosyć pusta i można było się tam fajnie zrelaksować.

Na La Mer znajduje się wiele restauracji z tarasami na zewnątrz. Można zatem wybrać się tam na obiad lub wieczornego drinka. W starciu plaża JBR i La Mer zdecydowanie wygrywa u mnie La Mer.

UAE

Plaża Jumeriah Dubaj

Meczet Jumeirah

Z plaży La Mer można podejść spacerem do meczetu Jumeirah. Jest to niezwykle ciekawe miejsce, które łamie wszelkie stereotypy. Meczet ma bowiem zasadę 'Open Minds. Open Doors’ co oznacza 'Otwarty Umysł. Otwarte Drzwi’. Meczet Jumeirah jest miejscem dla wyznawców wszystkich religii, nie tylko muzułmanów.

Co więcej, meczet Jumeirah zaprasza wyznawców innych religii do odwiedzin, przełamania barier i poznania islamu. Dwa razy dziennie w meczecie odbywają się wycieczki dla turystów. Takie wycieczki są płatne (ja zapłaciłam 35 AED). Najpierw odwiedzający zapraszani są na mały poczęstunek i następnie do samego meczetu, gdzie wyznawcy islamu w ciekawy sposób opowiadają o ich religii. Poznać można dokładnie główne zasady islamu, sposób modlitwy. Można także zadać pytania.

Turyści wchodząc do meczetu przestrzegać muszą pewnych reguł. I tak na przykład wszyscy muszą zdjąć buty. Kobiety muszą zakryć nogi, ramiona i nałożyć nakrycie głowy. Mężczyźni także muszą mieć długie spodnie i zakryte ramiona. Meczet zapewnia okrycie dla osób, które nie mają odpowiedniego stroju.

Meczet Jumeirah Dubaj

Meczet Jumeirah Dubaj

Muzeum Etihad

Z meczetu można przejść spacerem do muzeum Etihad.

Muzeum skupia się na historii UAE i władcach poszczególnych emiratów. W muzeum zobaczyć można artefakty, dokumenty i pamiątki wszystkich władców emiratów.

Miejsce to jest niezwykle ważne w historii UAE bowiem właśnie w tym miejscu podpisano konstutucję UAE i zaprezentowano flagę 2 grudnia 1971 roku.

Muzeum Etihad Dubaj

Al Fahidi 

Al Fahidi to historyczna część Dubaju. Jest to najstarsza część miasta, w której można zobaczyć budynki z XVIII wieku. To tutaj można poczuć prawdziwy klimat arabskiego miasta i zobaczyć jak żyją Emiratczycy. Nie ma tutaj wielkich drapaczy chmur, biurowców czy modnych restauracji. Zamiast tego są souki czyli bazary miejskie, jest gwar na ulicach i mix zapachów.

Oto miejsca, do których warto zajrzeć w Al Fahidi:

  • Muzeum Dubai – skupiające się na historii Dubaju
  • Muzeum Kawy
  • Souk Grand Bur
  • Dom szeika Sheikh Saeed Al Maktoum
  • Heritage Village

Souk z przyprawami i złotem

Al Fahidi znajduje się nad Zatoką Dubajską. Na zatoce w dzielnicy Al Fahidi kursują łodzie zwane abra. Są tro tradycyjne, drewniane łodzi, których w Dubaju pozostało ok 150. Tradycyjną abrą można w kilka minut przedostać się na drugi brzeg Zatoku Dubajskiej. Abry kursują bez rozkładu jazdy. Odpływają w momencie uzbierania pasażerów. Przejazd abrą kosztuje jedynie 1 AED i płatności trzeba dokonać gotówką. Trzeba mieć zatem przyszykowaną gotówkę.

Abry odpływają z okolic bazaru Grand Bur i przewożą do souków z przyprawami i złotem. Souki czyli bazary miejskie to cecha charakterystyczna wszystkich krajów arabskich. Są to ogromne bazary na których można kupić wszystko. Na soukach oczywiście trzeba się targować i to mocno, bo ceny wyjściowe są mocno zawyżone.

W Dubaju najbardziej znane są souki z przyprawami i złotem. Wrażenie robi szczególnie souk z przyprawami, bowiem tamtejsze kolory i zapachy naprawdę robią wrażenie.

Souk Dubaj

Souk Dubaj

Dubai Frame

Dubai Frame to kolejny znak rozpoznawczy Dubaju. Jest to taras widokowy o wysokości 150 metrów w kształcie ramki do zdjęcia.

Na taras widokowy wjechać można windą i podziwiać widok na całe miasto. Dubai Frame jest o tyle wyjątkowym miejscem, że ma symboliczne znaczenie. Dubai Frame znajduje się bowiem pomiędzy starą i nową częścią Dubaju. Z tarasu widokowego można z jednej strony podziwiać dzielnicę Al Fahidi i stary Dubaj a z drugiej strony drapacze chmur i nowe oblicze miasta. Ta ogromna rama ma zatem symbolizować nową erę i zmianę starego Dubaju w nowoczesne miasto.

Dubai Frame

Dubai Creek Harbour

Zatokę Dubajską można zobaczyć zwiedzając dzielnicę Al Fahidi. Warto jest także wybrać się do innego miejsca na zatoce o nazwie Dubai Creek Harbour.

Jest to jedna z tych nowoczesnych dzielnic Dubaju, która pewnie wkrótce zastąpi centrum. Obecnie powstają tam nowe drapacze chmur i nawet nowy największy budynek na świecie, który ma mieć ponad 1 km wysokości! Obecnie dzielnica jest bardzo spokojna, gdyż niewiele z tych drapaczy chmur jest jeszcze otwartych. Warto jest jednak wybrać się do Dubai Creek Harbour na krótki spacer ponieważ rozpościera się stamtąd cudny widok na całe centrum Dubaju. Jest to jeden z piękniejszych widoków w mieście. Ja byłam tam w ciągu dnia, ale podobno zachody słońca w tym miejscu nie mają sobie równych.

Dubai Creek

Dubai Creek

Dubai Creek

Co jeszcze można robić w Dubaju

Wypad na pustynię

Godzina jazdy samochodem z centrum Dubaju i można znaleźć się w samym środku czerwonej pustyni! W Dubaju można znaleźć wiele biur podróży oferujących wypady na pustynię. Pracownicy biur podróży oferujących safari tours można znaleźć w hotelach, centrach handlowych lub zwyczajnie można poszukać online. Na dubajskiej pustyni można skorzystać z:

  • jeep safari
  • quad safari
  • jazda na wielbłądzie
  • sanboarding

Aktywności można łączyć lub wybrać tylko jedną. Jest to fajny sposób na spędzenie kilku godzin z dala od dużego miasta.

Zwiedzanie Abu Dhabi

Będąc w Dubaju można także wybrać się na jeden dzień do Abu Dhabi. Podróż samochodem z Dubaju do Abu Dhabi zajmuje ok 90 minut. Wiele osób wybiera się do Abu Dhabi po to aby zobaczyć na własne oczy największy meczet na świecie, czyli Sheikh Zayed Grand Mosque.

Więcej o Abu Dhabi

Abu Dhabi

Co jeść w Dubaju. Restauracje godne polecenia

Jak już wspomniałam Dubaj to mieszanka kulturowa. Kuchnia dubajska także jest mieszanką różnych kuchni świata. Można tam zjeść dosłownie wszystko. Dominują jednak smaki arabskie i wschodnio-azjatyckie.

Najczęściej można znaleźć przysmaki kuchni arabskiej czyli kebab i szwarma z dodatkami. Taki przysmak można znaleźć na ulicy lub w restauracji. Moją ulubioną kuchnią okazała się być kuchnia libańska. Restauracji libańskich w Dubaju jest naprawdę dużo. W szczególności mogę polecić miejsce o nazwie Zou Zou, które można znaleźć w Dubai Mall i na plaży La Mer. Każde danie z karty smakuje wyśmienicie i ceny są przystępne. Za porządny obiad dla 2 osób z napojami nigdy nie zapłaciliśmy więcej niż 140 AED.

Jeżeli szukasz bardziej europejskich smaków to polecam Cafe Bateel. Jest to sieciówka, która oferuje słodkości, kanapki, przekąski, zupy. Fajne miejsce i też w przystępnych cenach.

W Dubaju nie brakuje też znanych sieciówek typu KFC, McDonalds, Five Guys. Jest też oczywiście Starbucks, Costa, Nero. Za pośrednictwem Deliveroo można zamówić jedzenie z dowozem.

Zwiedzając Dubaj w styczniu (w okresie pandemii COVID) restauracje nie były przepełnione i nigdy nie musieliśmy rezerwować stolika. Nie wiem jednak jak sytuacja wygląda w szczycie sezonu.

Jak się ubierać w Dubaju

Wiele osób przed wyjazdem do Dubaju obawia się o strój. UAE jest przecież krajem muzułmańskim. A w krajach muzułmańskich obowiązują ścisłe zasady co do ubioru, których przestrzegać muszą również turyści.

Dubaj jest jednak nowoczesnym miastem, bardzo tolerancyjnym. Turyści mogą sobie pozwolić na złamanie reguł i bardziej luźny ubiór. Na ulicach, w restauracjach można spokojnie nosić szorty, letnią bluzkę. Na plażę można wyjść w stroju kąpielowym. Nikt na to nie zwraca uwagi bo przecież miasto żyje z turystyki.

Odwiedzając meczety lub załatwiając sprawy administracyjne należy jednaj zadbać o skromny strój. Na przykład w meczetach zarówno kobiety jak i mężczyźni muszą zakryć nogi i ramiona. Dodatkowo kobiety muszą zakryć włosy chustką. Zazwyczaj w meczetach można wypożyczyć lub kupić odpowiedni strój jeżeli takiego nie mamy.

Czy warto jechać do Dubaju?

Dubaj jest dla osób, które kochają zakupy, modne restauracje i duże, nowoczesne miasta. Miasto świetnie sprawdzi się dla rodzin z dziećmi, bo nie brakuje tam rozrywek dla najmłodszych.

Mnie w Dubaju zabrakło duszy. Drapacze chmur faktycznie robią wrażenie, ale zabrakło mi tożsamości i unikalnej kultury. Dubaj został zdominowany przez wpływy europejskie i azjatyckie. Na ulicach częściej spotka się Hindusa czy Pakistańczyka a nie Emiratczyka. Kultura i tradycje UAE zostały już dawno wyparte i pewnie już nigdy nie powrócą. Obecnie rząd utrudnia nabycie obywatelstwa UAE przez obcokrajowców i zachęca Emiratczyków do zawierania małżeństw oferując im duże pakiety socjalne. Władze chcą chociaż w najmniejszym stopniu odpudować kulturę UAE. Niestety na to może być już za późno.

Warto jest zobaczyć jak wygląda ten słynny, nowoczesny Dubaj – miasto przyszłości. Jeżeli jednak szukasz typowego arabskiego miasta to się zawiedziesz.

Dubaj

 

Ciekawe fakty

🌍 PołożenieZjednoczone Emiraty Arabskie
🧑‍🤝‍🧑 Ludność2.964000
💬 Język urzędowyarabski, angielski
🌤 Klimatzwrotnikowy kontynentalny suchy
💰 Walutadirham (AED)
⛪ Religiaislam
⏰ Strefa czasowaUTC +4
🍜 Lokalna kuchniamanoushe, khanfaroosh, kebap, margoogat, tabbouleh, mutabal, fatteh, hummus, falafel
🗽 AtrakcjeDubai Marina, Plaża JBR, Palma Jumeirah, Mall of the Emirates, Plaża Jumeirah, Dubai Mall, Burj Khalifa, Plaża La Mer, Meczet Jumeirah, Muzeum Etihad, Al Fahidi, Dubai Frame, Dubai Creek

11 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *