Belgia to niewielkie europejskie państwo położone nad Morzem Północnym. Belgia ma powierzchnię jedynie 30 000 km², więc całe państwo, a przynajmniej kilka głównych miast, można zwiedzić w ciągu weekendowego pobytu. Wybierając się do Belgii nie miałam zbyt wielu oczekiwań, a wróciłam bardzo zadowolona i zaskoczona tym, jak bardzo spodobała mi się Belgia.

W Belgii spędziłam 4 dni. Początkowo miałam zwiedzić jedynie Brukselę, ale w trakcie pobytu narodził się pomysł na odwiedzenie innych miast. Belgia to niewielkich rozmiarów państwo z bardzo dobrze rozwiniętą komunikacją międzymiastową. Z Brukseli można w niespełna godzinę dojechać do innych większych miast a także nad wybrzeże. Pociągi są szybkie, częste, niezawodne i rozsądne cenowo. Tak naprawdę w ciągu kilkudniowego pobytu zwiedzisz cały kraj.

Ja zachwyciłam się Belgią. Urzekła mnie piękna architektura kraju, doskonała kuchnia, a w szczególności gofry belgijskie, i wszechobecny spokój. W Belgii jest dużo terenów zielonych, zbiorników wodnych i widać, że natura gra tam ważną rolę. Podobnie, jak w pobliskim Amsterdamie, Belgowie dbają o swoje państwo, utrzymują porządek i witają podróżników z otwartymi ramionami.

Najpiękniejsze belgijskie miasta, które warto zobaczyć

Największym miastem w Belgii jest stolica państwa – Bruksela – która liczy ponad milion mieszkańców. Kolejnymi miastami liczącymi ponad 100 000 mieszkańców są: Antwerpia, Gandawa, Charleroi, Liege, Brugia i Namur. Ja podczas długiego weekendu odwiedziłam 3 belgijskie miasta.

Antwerpia

Antwerpia to drugie co do wielkości miasto w Belgii. Wyprzedza je jedynie stolica państwa – Bruksela. Antwerpia położona jest w północnej części kraju nad rzeką Skaldą. Od Brukseli dzieli ją jedynie 40 km a podróż pociągiem trwa trochę ponad 30 minut. Antwerpia to piękne, malownicze miasto z uroczą starówką i Głównym Rynkiem. Podczas kilkugodzinnego spaceru po Antwerpii zobaczysz najważniejsze atrakcje miasta.

 • Grote Markt – w samym centrum Antwerpii znajduje się przepiękny, zabytkowy Rynek Starego Miasta zwany Grote Markt. Rynek zdominowany jest przez XVI-wieczne kamienice. Znajdziesz tam wiele restauracji i kawiarenek specjalizujących się w belgijskich gofrach.
 • Ratusz – będąc na Starówce warto jest zwrócić uwagę na ogromny budynek Ratuszu Miejskiego, w którym urzęduje burmistrz miasta. Jest to jeden z najznakomitszych przykładów architektury renesansowej. Ratusz otworzono w 1565 roku i w budowie można znaleźć cechy renesansu flamandzkiego i włoskiego.
 • Katedra Najświętszej Marii Panny – stojąc na Rynku Starego Miasta z pewnością zauważysz ogromną wieżę górującą nad centrum miasta. Wieża ta jest częścią Katedry Najświętszej Marii Panny. Prace nad budową katedry rozpoczęto już w XIV wieku i trwały one ponad 200 lat. W wyniku licznych przebudowań w katedrze można znaleźć wiele różnych styli architektonicznych: gotyk, renesans, rokoko i innych. Katedra jest najwyższym budynkiem w Antwerpii.
 • Port – ze Starówki warto jest wybrać się na spacer do portu, który jest jednym z najbardziej kluczowych portów w Europie. Spacer po porcie w Antwerpii to sama przyjemność, widoki są przepiękne i do tego znajduje się tam wiele restauracji serwujących świeże małże.
 • Zamek Het Steen – charakterystyczna średniowieczna budowla pochodząca z początków XIII wieku.
 • Dom Rubensa – fani malarstwa powinni skusić się na wizytę w budynku, w którym niegdyś mieszkał i tworzył światowej sławy malarz Rubens.
 • Kościół św. Pawła – kolejnym przykładem XVI-wiecznej architektury w Antwerpii jest kościół św. Pawła. Kościół jest przykładem architektury w stylu gotyckim i renesansowym.
 • Muzeum aan de Stroom – nad rzeką Skladą w bardzo oryginalnym budynku znajduje się muzeum aan de Stroom, które w wolnym tłumaczeniu oznacza muzeum nad rzeką. W muzeum znajdziesz wystawy poświęcone historii Antwerpii.
 • Zoo – w Antwerpii jest też niewielkie zoo, które z pewnością okaże się doskonałą atrakcją podczas rodzinnych podróży.

Antwerpia Belgia 2

Bruksela

Swoją przygodę z Belgią pewnie rozpoczniesz od stolicy kraju, czyli Brukseli. Bruksela jest przepięknym miastem z fantastyczna starówką. Udało mi się zresztą wynająć Airbnb zaraz obok brukselskiej starówki, więc spędziłam w tej okolicy większość swojego pobytu. Bruksela to ważne miasto nie tylko w samej Belgii, ale też na arenie międzynarodowej. Bruksela jest siedzibą instytucji Unii Europejskiej i NATO. Mieszka tam także król Belgii i swoją siedzibę ma parlament belgijski. Wydawać by się mogło zatem, że Bruksela to głośne i zatłoczone miasto, jak na stolicę przystało. Ja prawdę mówiąc odniosłam zupełnie inne wrażenie. Dla mnie Bruksela była oazą spokoju i bardzo dobrze odpoczęłam i wyciszyłam się podczas mojego pobytu.

W ciągu weekendowego pobytu w Brukseli uda Ci się zwiedzić wiele fajnych miejsc. Oto kilka z atrakcji, na które polecam zwrócić uwagę.

 • Katedra św. Michała i św. Guduli – gotycki kościół położony na wzgórzu Treurenberg.
 • Wielki Plac – jest to główny rynek w Brukseli, którego początki sięgają aż XI wieku. Wielki Plac charakteryzują zabytkowe gotyckie kamieniczki. Podziwiać tam można budynek Ratuszu w stylu późnogotyckim i gotyckie kamienice. Na uliczkach odchodzących od placu znaleźć można wiele restauracji i kawiarenek.
 • Pałac Królewski – XVIII-wieczny budynek jest oficjalną rezydencją królewską, ale rodzina królewska nie mieszka tam na stałe. Pałac jest otwarty dla zwiedzających.
 • Manneken Pis – pomnik będący symbolem Brukseli. Przedstawia on małego, sikającego chłopca. Według legendy chłopiec był synem króla.
 • Parlament Europejski – miejsce obrad europosłów. Parlament można zwiedzić wykupując bilet na konkretny dzień i godzinę. Bilet można zakupić na stronie Parlamentu.
 • Parc du Cinquantenaire – niedaleko Parlamentu Europejskiego znajdziesz ogromny park wprost idealny na spacer lub piknik.
 • Atomium – ogromny model kryształu żelaza znajdujący się na przedmieściach Brukseli.

Weekend w Brukseli

Brugia

Przepiękne miasto z gotycką zabudową położone w północnej części Belgii. Ze względu na liczne kanały często nazywane jest flamandzką Wenecją. Brugię znałam głównie z filmu „Najpierw zwiedzaj, potem strzelaj” z Collinem Farrellem i miasto bardzo podobało mi się na ekranie. W rzeczywistości Brugia jest o wiele piękniejsza. Zabytkowe centrum Brugii jest jednym z piękniejszych miejsc, jakie Belgia ma do zaoferowania.

Do Brugii wybrałam się pociągiem z Brukseli. Oto atrakcje, które można zobaczyć podczas kilkugodzinnego spaceru.

 • Markt (Główny Rynek) – główny plac w Brugii z historycznymi budynkami sięgającymi aż XII wieku.
 • Belfry – symbol miasta – wieża zegarowa, która zdobi Brugię już od 1240 roku.
 • Kościół Najświętszej Marii Panny – kościół rzymskokatolicki, który prezentuje mieszankę różnych styli architektonicznych: barok, renesans, rokoko. Charakterystycznym elementem jest wysoka ceglana wieża.
 • Jezioro Miłości z Mostem Miłości – jezioro oraz most znajdujące się w parku Minnewater. Legenda głosi, że kochankowie, którzy pocałują się na tym moście zostaną już na zawsze ze sobą.

Przewodnik po Brugii

Brugia Belgia

Brugia Belgia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *