Belgia to niewielkie europejskie państwo położone nad Morzem Północnym. Belgia ma powierzchnię jedynie 30 000 km², więc całe państwo, a przynajmniej kilka głównych miast, można zwiedzić w ciągu weekendowego pobytu. Wybierając się do Belgii nie miałam zbyt wielu oczekiwań, a wróciłam bardzo zadowolona i zaskoczona tym, jak bardzo spodobała mi się Belgia.

W Belgii spędziłam 4 dni. Początkowo miałam zwiedzić jedynie Brukselę, ale w trakcie pobytu narodził się pomysł na odwiedzenie innych miast. Belgia to niewielkich rozmiarów państwo z bardzo dobrze rozwiniętą komunikacją międzymiastową. Z Brukseli można w niespełna godzinę dojechać do innych większych miast a także nad wybrzeże. Pociągi są szybkie, częste, niezawodne i rozsądne cenowo. Tak naprawdę w ciągu kilkudniowego pobytu zwiedzisz cały kraj.

Ja zachwyciłam się Belgią. Urzekła mnie piękna architektura kraju, doskonała kuchnia, a w szczególności gofry belgijskie, i wszechobecny spokój. W Belgii jest dużo terenów zielonych, zbiorników wodnych i widać, że natura gra tam ważną rolę. Podobnie, jak w pobliskim Amsterdamie, Belgowie dbają o swoje państwo, utrzymują porządek i witają podróżników z otwartymi ramionami.

Najpiękniejsze belgijskie miasta, które warto zobaczyć

Największym miastem w Belgii jest stolica państwa – Bruksela – która liczy ponad milion mieszkańców. Kolejnymi miastami liczącymi ponad 100 000 mieszkańców są: Antwerpia, Gandawa, Charleroi, Liege, Brugia i Namur. Ja podczas długiego weekendu odwiedziłam 3 belgijskie miasta.

Antwerpia

Antwerpia to drugie co do wielkości miasto w Belgii. Wyprzedza je jedynie stolica państwa – Bruksela. Antwerpia położona jest w północnej części kraju nad rzeką Skaldą. Od Brukseli dzieli ją jedynie 40 km a podróż pociągiem trwa trochę ponad 30 minut. Antwerpia to piękne, malownicze miasto z uroczą starówką i Głównym Rynkiem. Podczas kilkugodzinnego spaceru po Antwerpii zobaczysz najważniejsze atrakcje miasta.

 • Grote Markt – w samym centrum Antwerpii znajduje się przepiękny, zabytkowy Rynek Starego Miasta zwany Grote Markt. Rynek zdominowany jest przez XVI-wieczne kamienice. Znajdziesz tam wiele restauracji i kawiarenek specjalizujących się w belgijskich gofrach.
 • Ratusz – będąc na Starówce warto jest zwrócić uwagę na ogromny budynek Ratuszu Miejskiego, w którym urzęduje burmistrz miasta. Jest to jeden z najznakomitszych przykładów architektury renesansowej. Ratusz otworzono w 1565 roku i w budowie można znaleźć cechy renesansu flamandzkiego i włoskiego.
 • Katedra Najświętszej Marii Panny – stojąc na Rynku Starego Miasta z pewnością zauważysz ogromną wieżę górującą nad centrum miasta. Wieża ta jest częścią Katedry Najświętszej Marii Panny. Prace nad budową katedry rozpoczęto już w XIV wieku i trwały one ponad 200 lat. W wyniku licznych przebudowań w katedrze można znaleźć wiele różnych styli architektonicznych: gotyk, renesans, rokoko i innych. Katedra jest najwyższym budynkiem w Antwerpii.
 • Port – ze Starówki warto jest wybrać się na spacer do portu, który jest jednym z najbardziej kluczowych portów w Europie. Spacer po porcie w Antwerpii to sama przyjemność, widoki są przepiękne i do tego znajduje się tam wiele restauracji serwujących świeże małże.
 • Zamek Het Steen – charakterystyczna średniowieczna budowla pochodząca z początków XIII wieku.
 • Dom Rubensa – fani malarstwa powinni skusić się na wizytę w budynku, w którym niegdyś mieszkał i tworzył światowej sławy malarz Rubens.
 • Kościół św. Pawła – kolejnym przykładem XVI-wiecznej architektury w Antwerpii jest kościół św. Pawła. Kościół jest przykładem architektury w stylu gotyckim i renesansowym.
 • Muzeum aan de Stroom – nad rzeką Skladą w bardzo oryginalnym budynku znajduje się muzeum aan de Stroom, które w wolnym tłumaczeniu oznacza muzeum nad rzeką. W muzeum znajdziesz wystawy poświęcone historii Antwerpii.
 • Zoo – w Antwerpii jest też niewielkie zoo, które z pewnością okaże się doskonałą atrakcją podczas rodzinnych podróży.

Antwerpia Belgia 2

Bruksela

Swoją przygodę z Belgią pewnie rozpoczniesz od stolicy kraju, czyli Brukseli. Bruksela jest przepięknym miastem z fantastyczna starówką. Udało mi się zresztą wynająć Airbnb zaraz obok brukselskiej starówki, więc spędziłam w tej okolicy większość swojego pobytu. Bruksela to ważne miasto nie tylko w samej Belgii, ale też na arenie międzynarodowej. Bruksela jest siedzibą instytucji Unii Europejskiej i NATO. Mieszka tam także król Belgii i swoją siedzibę ma parlament belgijski. Wydawać by się mogło zatem, że Bruksela to głośne i zatłoczone miasto, jak na stolicę przystało. Ja prawdę mówiąc odniosłam zupełnie inne wrażenie. Dla mnie Bruksela była oazą spokoju i bardzo dobrze odpoczęłam i wyciszyłam się podczas mojego pobytu.

W ciągu weekendowego pobytu w Brukseli uda Ci się zwiedzić wiele fajnych miejsc. Oto kilka z atrakcji, na które polecam zwrócić uwagę.

 • Katedra św. Michała i św. Guduli – gotycki kościół położony na wzgórzu Treurenberg.
 • Wielki Plac – jest to główny rynek w Brukseli, którego początki sięgają aż XI wieku. Wielki Plac charakteryzują zabytkowe gotyckie kamieniczki. Podziwiać tam można budynek Ratuszu w stylu późnogotyckim i gotyckie kamienice. Na uliczkach odchodzących od placu znaleźć można wiele restauracji i kawiarenek.
 • Pałac Królewski – XVIII-wieczny budynek jest oficjalną rezydencją królewską, ale rodzina królewska nie mieszka tam na stałe. Pałac jest otwarty dla zwiedzających.
 • Manneken Pis – pomnik będący symbolem Brukseli. Przedstawia on małego, sikającego chłopca. Według legendy chłopiec był synem króla.
 • Parlament Europejski – miejsce obrad europosłów. Parlament można zwiedzić wykupując bilet na konkretny dzień i godzinę. Bilet można zakupić na stronie Parlamentu.
 • Parc du Cinquantenaire – niedaleko Parlamentu Europejskiego znajdziesz ogromny park wprost idealny na spacer lub piknik.
 • Atomium – ogromny model kryształu żelaza znajdujący się na przedmieściach Brukseli.

Brugia

Przepiękne miasto z gotycką zabudową położone w północnej części Belgii. Ze względu na liczne kanały często nazywane jest flamandzką Wenecją. Brugię znałam głównie z filmu „Najpierw zwiedzaj, potem strzelaj” z Collinem Farrellem i miasto bardzo podobało mi się na ekranie. W rzeczywistości Brugia jest o wiele piękniejsza. Zabytkowe centrum Brugii jest jednym z piękniejszych miejsc, jakie Belgia ma do zaoferowania.

Do Brugii wybrałam się pociągiem z Brukseli. Oto atrakcje, które można zobaczyć podczas kilkugodzinnego spaceru.

 • Markt (Główny Rynek) – główny plac w Brugii z historycznymi budynkami sięgającymi aż XII wieku.
 • Belfry – symbol miasta – wieża zegarowa, która zdobi Brugię już od 1240 roku.
 • Kościół Najświętszej Marii Panny – kościół rzymskokatolicki, który prezentuje mieszankę różnych styli architektonicznych: barok, renesans, rokoko. Charakterystycznym elementem jest wysoka ceglana wieża.
 • Jezioro Miłości z Mostem Miłości – jezioro oraz most znajdujące się w parku Minnewater. Legenda głosi, że kochankowie, którzy pocałują się na tym moście zostaną już na zawsze ze sobą.

Brugia Belgia

Brugia Belgia

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *