Przed wyjazdem do Japonii przeczytałam wiele książek i blogów podróżniczych o Kioto. Dosłownie wszyscy blogerzy i podróżnicy rozpływali się nad Kioto. Najczęstsze zwroty, jakie padały w kierunku miasta to „najpiękniejsze”, „najlepsze”, „nie ma sobie równych, „wygrywa z Tokio”, „zachwyca”. Nie będę tu oryginalna i w 100% dołączę się do wszytkich zachwytów nad Kioto. Potwierdzam, że wszystkie owe zwroty są trafne i zgodne z rzeczywistością. Kioto faktycznie jest zjawiskowym miejscem 😉

Oczywiście są gusta i guściki i wiele osób z pewnością nie zgodzi się z moją opinią, ale Kioto naprawdę ma w sobie coś magicznego. Uważam, że nawet zwolennicy dużych, głośnych i nowoczesnych miast zachwycą się Kioto. W ciągu dnia będziesz mieć okazję do odwiedzenia wielu historycznych miejsc, które w większości położone są w otoczeniu malowniczych gór, a wieczorami możesz wybrać się na pyszną kolację w dobrej restauracji lub do klubu w modnej imprezowej dzielnicy.

Kioto

Jak dojechać do Kioto

Dojazd do/z Kioto jest naprawdę bardzo łatwy. Wszystko zależy od tego z jakiego miejsca dojeżdżasz. Kioto jest bardzo dobrze skomunikowanym miejscem z innymi miastami w Japonii, więc nie powinieneś mieć problemu z dotarciem.

Dojazd do Kioto z Tokio

Z Tokio można dojechać słynnym super szybkim pociągiem Shinkansen. Pociąg ten odjeżdża z dwóch stacji w Tokio: Shinagawa oraz Tokyo. Shinkanseny kursują co kilka minut i podróż najszybszym z nich trwa jedynie 2 godziny i 15 minut. Ta trasa obsługiwana jest przez 3 różne rodzaje Shinkansenów:

  • NOZOMI – najszybszy z Shinkansenów, który pokonuje tę trasę w 2 godziny i 15 minut.
  • HIKARI – podróż trwa 2 godziny i 40 minut.
  • KODAMA – trasa Tokio – Kioto trwa 3 godziny i 50 minut.

Bilet na Nozomi jest tylko nieznacznie droższy od dwóch pozostałych, więc zdecydowanie lepiej jest zakupić bilet na ten pociąg. Pociągami Hikari i Kodama możesz również jeździć bez dodatkowych opłat z JR Pass. O tym czym jest JR Pass pisałam już przy okazji wpisie o Japonii. Pamiętaj, że JR Pass nie jest ważny w pociągach Nozomi.

Bilety na Shinkanseny można kupić na stacjach w Tokio i Kioto. Możesz to zrobić albo w kasie albo w biletomacie. Będziesz musiał podać datę i godzinę wyjazdu. Możesz też zarezerwować miejsce. Jeżeli podróżujesz z Tokio to zarezerwuj miejsce po prawej stronie jeżeli chcesz podziwiać górę Fuji. Siedząc po lewej stronie będziesz mieć widok na wybrzeże. Bilety możesz kupić nawet w dniu wyjazdu, ale ja polecam zrobienie tego 2-3 dni wcześniej, aby zarezerwować dobre miejsce.

Jeżeli podróżujesz z JR Pass pociągami typu Hikari lub Kodama to nie musisz rezerowować miejsc. Pamiętaj, żeby zająć miejsce w wagonie bez rezerwacji.

Dojazd do Kioto z Osaki

Jeżeli do/z Kioto dojeżdżasz z lotniska Kansai w Osace to skorzystaj z oferty szybkiego i bezpośredniego pociągu zwanego Haruka. Pociąg ten łączy stację Kyoto z lotniskiem Kansai. Bilet możesz zakupić w biletomacie na stacji Kyoto. Polecam zrobienie tego co najmniej dzień przed podróżą bo pociąg jest krótki i ma dosyć mało miejsc siedzących. Jeżeli nie uda Ci się zarezerowwać miejsca na pociąg Haruka, to możesz dojechać innym pociągiem do centrum Osaki i stamtąd przesiąść się w pociąg na lotnisko.

Shinkansen

Jak poruszać się po Kioto

O Kioto często mówi się, że jest to zupełne przeciwieństwo Tokio, że jest tam sielsko, spokojnie i łatwiej jest wszędzie dotrzeć. To prawda, ale pamiętaj, że mimo, iż Kioto jest mniejsze od Tokio to nadal jest to całkiem spore miasto. Zwiedzanie na pieszo raczej nie wchodzi w grę chyba, że lubisz naprawdę DUŻO spacerować i masz sporo wolnego czasu. Jeżeli tak nie jest to skazany będziesz na transport publiczny. Po Kioto możesz poruszać sie metrem, ale przyznam, że system metra nie jest tam rewelacyjny. Ja o wiele częściej korzystałam ze zwykłych autobusów miejskich, które są częste i przyjeżdżają na czas.

Za przejazdy metrem i autobusami płacisz tą samą kartą. Karta miejska ICOCA zakupiona może być w biletomacie na każdej stacji metra. Kupujesz kartę jednorazowo i potem juz doładowujesz ją wedle potrzeby. Jeżeli do Kioto przyjeżdżasz z Tokio i tam zakupiłeś kartę PASMO lub SUICA to spokojnie możesz używać je w Kioto.

Trasy piesze i te z wykorzystaniem transportu publicznego możesz sprawdzić na Google Maps lub Maps.me – obie aplikacje działają w Kioto bez zarzutu.

Gdzie jeść w Kioto

Jeżeli jedzenie w Kioto to przede wszystkim Nishiki market! Zlokalizowany w centrum miasta market Nishiki jest domem najlepszych restauracji z kuchnią japońską. Znajdziesz tam cały wachlarz restauracji: od tańszych barów serwujących ramen do ekskluzywnych restauracji wymagających wcześniejszą restaurację. Tak naprawdę na Nishiki możesz się wybrać wieczorem i na miejscu wybrać knajpkę, która wpadnie Ci w oko.

Z dań polecam tempurę (krewetki, warzywa, mięso i ryby), udon, oraz ramen. Spróbuj też tradycyjnych deserów z matchy, ryżu i fasoli.

Co warto zobaczyć w Kioto

Na zwiedzanie Kioto możesz przeznaczyć nawet tydzień a i tak nie będziesz znudzony. Są też tacy, którzy wsiadają w pociąg z Tokio rano i wracają wieczorem tego samego dnia spędzając w Kioto tylko kilka godzin. Tak oczywiście też można, ale ja i tak polecam minimum 2-3 dniowy wypad i odwiedzenie podstawowych miejsc. Dla tych, co zwiedzają w pośpiechu przygotowałam listę topowych atrakcji w Kioto, które trzeba zobaczyć na własne oczy.

Arashiyama

Arashiyama to cała dzielnica położona w zachodniej części Kioto. Na zwiedzanie możesz przeznaczyć od kilku godzin do nawet całego dnia. Arashiyama to bardzo zielona i górzysta okolica, w której znajdziesz kilka buddystycznych świątyń, słynny bambusowy las i park z małpami. Owy park z małpami położony jest za wzgórzu na szczyt którego prowadzi 30-minutowa wspinaczka. Z samego szczytu rozlega sie zjawiskowy widok na miasto a dookoła biegają małpy, które zresztą możesz dokarmiać.

Arashiyama słynie przede wszystkim z lasu a raczej ze ścieżki po obu stronach której znajdują się wysokie drzewa bambusowe. Ścieżka ma długość mniej więcej 500 metrów. Jeżeli chcesz uniknąć tłumów i zrobić ładne zdjęcia to wybierz się tam wcześnie rano lub przed zachodem słońca.

Arashiyama

Arashiyama

Kinkaku-ji, czyli Złoty Pawilon (Golden Pavillon)

Kinkaku-ji to buddystyczna świątynia, która jest zarazem symbolem Kioto. To właśnie budynek Kinkaku-ji widnieje na większości pocztówek i innych pamiątek z Kioto. Świątynia nosi również nazwę Złotego Pawilonu a to dlatego, że kolor budynku jest złoty, a jego część pokryta jest nawet szczerym złotem. Kinkaku-ji otoczona jest pięknymi ogrodami po których możesz spacerować. Wstęp na teren jest płatny i bilet kosztuje 400 jenów. Ostrzegam, że miejsce jest na tyle rozsławione, że o każdej porze dnia znajdują się tam tłumy turystów i do zrobienia ładnego zdjęcia należy ustawić się w kolejce.

Kinkaku-ji
Kinkaku-ji

Fushimi Inari-taisha

Kolejne miejsce, które przyciąga tłumy odwiedzających o każdej porze to świątynia Fushimi Inari-taisha. Jest to ta słynna świątynia shinto z tysiącami bram torii, które prowadzą na szczyt góry. Świątynia Fushimi Inari-taisha bowiem położona jest u stóp góry Inari mierzącej 233 m.n.p.m. Sama świątynia nie jest aż tak wielką atrakcją, jak znajdująca się tuż na jej tyłach ścieżka prowadząca na szczyt góry Inari. Owa ścieżka wiedzie bowiem przez tysiące bram torii. Trasa ma długość 4 kilometrów i zajmuje mniej więcej dwie godziny. Nie musisz przemierzać całej trasy – w każdej chwili możesz zawrócić. Świątynia otwarta jest całą dobę więc możesz wybrać się tam po wschodzie słońca lub nawet wieczorem po zmroku. Wstęp jest darmowy.

Fushimi Inari

Dzielnica Gion

Gion to jedna z najstarszych dzielnic miasta, w której możesz poczuć klimat starodawnej Japonii. Drewniane budynki, wąskie uliczki i gejsze spacerujące uliczkami to typowy krajobraz dzielnicy Gion. Możesz tam wybrać się na spacer uliczkami, usiąść w jednej z bardzo klimatycznych knajpek lub odwiedzić słynną świątynię Yasaka.

A jeżeli chcesz w 100% wczuć się w japoński klimat to wypożycz kimono w jednej z lokalnych wypożyczalni. W kimono, drewanianych butach i tradycyjnej fryzurze możesz wybrać się na spacer zakamarkami dzielnicy Gion. Wspomnienia i zdjęcia z pewnością będą niesamowite!

Gion

Ginkakuji

Kolejną wartą odwiedzenia świątynią buddystyczną w Kioto jest Ginkakuji. Świątynia ta położona jest w urokliwej dzielnicy na lekkim wzniesieniu z której rozpościera się przepiękny widok na znajdującą się nieopodal górę Hiei. Do samej świątyni prowadzi ulica, która zamknięta jest dla ruchu samochodowego. Znajdziesz tam kilka restauracji oraz budek serwujących lokalne przysmaki takie jak krewetki z grilla, ryż zawijany w algi, czy japońskie słodkości z matchy. Już sama ulica jest bardzo urokliwa i jedyna w swoim rodzaju a na jej końcu czeka wisienka na torcie, czyli świątynia Ginkakuji. Świątynia ta została wzniesiona w 1480 roku przez szoguna Ashikaga Yoshimasa. W tym okresie budynek ten jeszcze nie był świątynią buddystyczną a zwyczajnie willą szoguna i centrum kulturowym. Dopiero po jego śmierci miejsce to zostało przekształcone w świątynię. Dziś odwiedzający mają okazję zwiedzić bydynek a także ogrody. Z samego szczytu ogrodów rozpościera się przepiękny widok na całe miasto.

Wstęp na teren Ginkakuji kosztuje 500 jenów od osoby.

Ginkakuji

Ginkakuji

Ginkakuji

Philosopher’s Walk (Ścieżka Filozofa)

Ze świątyni Ginkakiji wiedzie mniej więcej 30-minutowa ścieżka do kolejnej słynnej świątyni Nanzen-ji. Trasa ta zyskała swoje imię ponieważ wiedzie przez bardzo urokliwą i spokojną okolicą wzdłuż kanału. W okresie kwietniowo-majowym cała droga zmienia swoje oblicze kiedy to setki drzew wiśniowych zaczynają kwitnąć. W okresie letnim trasa jest zielona i również bardzo urokliwa. Droga ta nazywana jest Ścieżką Filozofa na cześć bardzo znanego japońskiego filozofa Nishida Kitaro. Filozof codziennie pokonywał tę trasę do pracy na znajdującym się nieopodal uniwersytecie i tam też medytował.

W czasie spaceru do kolejnej świątyni Nanzen-ji miniesz jeszcze kilka innych buddystycznych świątyń (w Kioto jest ich naprawdę dużo!): Honen-in, Otoyo Shrine oraz Eikan-do Zenrin-ji.

Gorąco polecam zatem spacer w pięknych okolicznościach przyrody zamiast jazdę autobusem miejskim 😉

Nanzen-ji

Kolejna świątynia buddystyczna w Kioto, która wybudowana została w 1291 roku to Nanzen-ji. Świątynia ta należy do grona 5 najważniejszych świątyń Zen w Kioto. Budynek położony jest w spokojnym i bardzo cichym miejscu w otoczeniu zieleni i wzniesień. Główną atrakcją jednak nie jest sama świątynia a brama do niej prowadząca. Brama ta nosząca nazwę Sanmon to imponujący budynek z tarasem widokowym. Za wstęp należy uiścić opłatę w wysokości 500 jenów. Do tarasu widokowego prowadzą wysokie schody i co ciekawe wstęp możliwy jest jedynie na boso. Uważam, że naprawdę warto jest zakupić bilet i zdjąć buty, bo widok jest przecudowny.

Po przejściu przez bramę dotrzesz do świątyni i ogrodów zwanych Hojo, które powstały już w XVII wieku.

Nanzen-ji

Nanzen-ji

Nanzen-ji

Nanzen-ji

Dzielnica Higashiyama i świątynia Kiyomizu-dera

Z Nanzen-ji możesz wybrać się na spacer w dzielnicy Higashiyama. Jest to urocza okolica przypominająca trochę malutkie, górskie miasteczka. Znajdziesz tam stare drewniane (i bardzo zadbane) domy mieszkalne oraz liczne sklepy z pamiątkami i stragany z lokalnym jedzeniem. Kierować możesz się w stronę kolejnej świątyni buddystycznej – Kiyomizu-dera – którą zresztą zobaczysz już z daleka. Świątynia pochodzi z 790 roku i podobnie jak w przypadku Nanzen-ji jej główną atrakcją jest taras widokowy, z którego podziwiać możesz widok na miasto. Wstęp kosztuje 400 jenów.

Inne atrakcje

Zamek Nijo – zamek ten został wybudowany w 1603 roku, jako rezydencja pierwszego szoguna z okresu Edo. Pod koniec XIX wieku zamek został przekazany miastu i dziś otwarty jest dla zwiedzających. Nijo jest doskonałym przykładem architektury japońskiej za czasów Edo. Wstęp kosztuje 600 jenów.

Pałac Cesarski – pałac ten zamieszkiwany był przez rodzinę królewską do 1869 roku kiedy to stolica została przeniesiona z Kioto do Tokio. Posiadłość dziś otwarta jest dla zwiedzających i wstęp jest bezpłatny.

Wieża Kioto – wieża widokowa, która znajduje się zaraz obok głównej stacji kolejowej Kyoto. Wznosząca się 131 metrów nad poziom morza, wieża jest najwyższym budynkiem w mieście i oferuje przepiękny widok na Kioto i Osakę. Wjazd na szczyt kosztuje 750 jenów.

Park Maryuama – położony w dzielnicy Gion, park Maryuama przyciąga rzeszę turystów szczególnie w okresie kwietnia/maja, kiedy to zakwitają drzewa wiśniowe. Poza tym okresem park również jest niczego sobie i idealny na spacer.

Więcej kadrów z Kioto znajdziesz w filmiku poniżej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *