Marrakesz to głośne miasto, nawet bardzo głośne. Zatłoczone ulice, przekrzykujący się mieszkańcy, głośne motocykle, kurz. Taki klimat wydawać się może ciekawy i fascynujący na początku, ale po jakimś czasie przychodzi frustracja i zmęczenie. W takich chwilach wybrać się możesz do magicznego ogrodu Majorelle, który jest oazą spokoju i piękna.

Ogród Majorelle odwiedziłam kilka razy w trakcie mojego pobytu w Marrakeszu. Miejsce to zafascynowało mnie od pierwszego wejrzenia. Oryginalne rośliny, intensywne kolory żółci, zieleni i kobaltu, piękne zapachy, powiew świeżości… W ciągu kilku minut możesz przenieść się z zatłoczonej Mediny w sam środek oazy spokoju. Możesz też odetchnąć tam od marokańskich upałów, odpocząć w cieniu, wypić regionalną miętową herbatę i delektować się chwilą. A w celebracji chwili pomogą Ci też niesamowite widoki i unikatowa architektura ogrodu. Nie jest to bowiem zwykły ogród a iście artystyczna wizja założyciela Jacquese Majorelle i jego awangardowych architektów. Swoje trzy grosze dołożył także nikt inny, jak francuski projektant mody, Yves Saint-Laurent, który zafascynowany Marrakeszem kupił ogród w latach 80-tych. To właśnie Saint-Laurent odrestaurował Majorelle i nadał mu ostateczny szlif.

Dla mnie Majorelle jest jak żywy obraz. Tak jakby namalowany krajobraz na płótnie przeniesiony został do rzeczywistości. Mocny i konkretny kolor kobaltu, który dominuje w ogrodzie pozostał mi na długo w pamięci. Podróż do Marrakeszu bez odwiedzenia ogrodu Majorelle byłaby zdecydowanie niekompletna.

Krótka historia ogrodu Majorelle

Za powstaniem ogrodu stoi francuski artysta Jacques Majorelle. Po raz pierwszy przybył do Maroka w 1917 najpierw do nadmorskiej Casablanki, a następnie przeniósł się na stałe do Marrakeszu. Tam też malował swoje obrazy i w jego sztuce dominują motywy i kolory marokańskie. W 1923 roku artysta kupił 4 ha ziemi, która graniczyła z lasem palmowym. W ciągu kilku lat Majorelle dokupił kolejnych 6 ha i nazwał całość Bou Saf Saf. Wybudował tam dom w stylu marokańskim oraz postawił kilka pracowni artystycznych. Malował tam obrazy, tworzył wyroby skórzane, drewniane, meble. W 1931 architekt Paul Sinoir zaprojektował dla Majorelle willę w stylu kubistycznym, w której znajdowało się studio artystyczne. Majorelle dbał także o roślinność i sprowadzał rośliny ze wszystkich kontynentów na świecie.

Niestety okazało się, że utrzymanie posiadłości jest zbyt drogie i artysta zdecydował się na otworzenie ogrodu dla zwiedzających za opłatą. Kolejne wydarzenia w życiu artysty takie jak rozwód oraz poważny wypadek samochodowy spowodowały, że Majorelle nie był w stanie finansowo utrzymać posiadłości. Odsprzedał część ogrodu i sam udał się do Francji na leczenie. Tam też zmarł w 1962 roku. Po jego śmierci przez wiele lat nikt nie zajmował się ogrodem i miejsce uległo znacznej degradacji.

Majorelle Marrakesz

Majorelle Marrakesz

Projektant Yves Saint Laurent i ogród Majorelle

Ogród uratował słynny francuski projektant mody Yves Saint Laurent. Wraz ze swoim partnerem Pierre Berge odkrył on ogród w 1966 roku podczas pierwszej wizyty w Czerwonym Mieście. Na początku lat 80-tych miasto zdecydowało o wybudowaniu ekskluzywnego hotelu w miejscu ogrodu. Saint Laurent na wieść o zrównaniu ogrodu z ziemią wykupił posiadłość i rozpoczął prace nad odbudową ogrodu. Sprowadził on nowe rośliny, w willi otworzył muzeum dedykowane kulturze Berberów. Ogród był dla Saint Laurent miejscem wyjątkowym i ogromnym źródłem inspiracji. Tam właśnie projektował i w wielu jego kolekcjach można odnaleźć elementy kultury marokańskiej a w szczególności mocne kolory. Projektant zmarł w 2008 roku we Francji a jego prochy zostały rozsypane w ogrodzie. Znajduje się tam także jego pomnik.

Dziś ogród zarządzany jest przez paryską fundację Foundation Pierre Bergé – Yves Saint Laurent.

Jak zwiedzać Majorelle

Do ogrodu Majorelle prowadzi tylko jedno wejście od strony ulicy Yves Saint Laurent. Tam też znajduje się kasa biletowa. Po zakupie biletu dostaniesz mapkę ogrodu z zaznaczonymi miejscami.

Zaraz za wejściem znajduje się pierwsza fontanna następnie mały pawilon a po jego obu stronach kolekcja kaktusów. Twojej uwadze z pewnością nie umknie ogromna niebieska fontanna zwana Majorelle Blue za którą znajduje się muzeum poświęcone kulturze Berberów. W ogrodzie zobaczysz także staw liliowy, ogród palmowy, las bambusowy i słynną willę Oasis, w której niegdyś mieszkał i tworzył Majorelle.

Muzeum Yves Saint Laurent

Zaraz obok ogrodu Majorelle znajduje się osobne muzeum poświęcone twórczości Yves Saint Laurent. Muzeum działa od 2017 roku i powstało ono z inicjatywy fundacji, która sprawuje pieczę nad ogrodem. Budynek muzeum projektanta nie znajduje się na terenie ogrodu a obok niego. Są to zatem dwa osobne wejścia.

W muzeum można zobaczyć kolekcję ubrań i dodatków artysty, zdjęcia z pokazów mody, jego prywatne zapiski i szkice. Znajduje się też tam mała sala kinowa, w której można obejrzeć krótki film o Saint Laurent i jego fascynacji Marrakeszem. Wizyta w muzeum to prawdziwa gratka dla fanów mody i twórczości projektanta.

Dojazd i cena

Ogród Majorelle znajduje się poza ścisłym centrum Marrakeszu, dokładnie 3 kilometry od placu Jemaa el-Fna. Nie jest to bardzo duży dystans, więc można go pokonać na pieszo. Biorąc jednak pod uwagę wysokie temperatury może to stanowić spore wyzwanie. Ja do Majorelle dojechałam taksówką, za którą zapłaciłam 50 Dhs. Ważne jest, żeby już z góry ustalić cenę przejazdu, bo taksówkarze w Marrakeszu lubią oszukiwać turystów.

Wstęp do ogrodu jest płatny i bilet można zakupić jedynie na miejscu w kasie. Bilet do samego ogrodu kosztuje 70 Dhs. a do muzeów dodatkowo 30 Dhs. Ogród otwarty jest przez cały rok codziennie w określonych godzinach. W okresie Ramadanu miejsce zamykane jest wcześniej niż zwykle. Dokładnie informacje o godzinach otwarcia znaleźć można na stronie Majorelle.

Majorelle Marrakesz

Inne informacje praktyczne

  • Do Majorelle najlepiej jest wybrać się z samego rana, kiedy jest najmniej turystów. W godzinach południowych ogród może być zatłoczony. Stanie w kolejce może nawet zająć godzinę.
  • Na terenie ogrodu znajduje się kawiarnia.
  • Zabierz ze sobą dużo wody.
  • Sprawdź godziny otwarcia w okresie Ramadanu i ubierz się stosownie (zakryte ramiona i kolana).

 

Przewodnik po Marrakeszu

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *