Zagraniczne wypady weekendowe, tak zwane city-breaks, stały się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Dwudniowe wypady do miast europejskich są ekscytyjące i stanowią świetną odskocznię od codzienności. Jednym z miejsc idealnych na city-break jest portugalskie miasto Porto. Przekonaj się, jak spędzić idealny weekend w Porto.

Wąskie uliczki, stare i klimatyczne kamieniczki, pranie wywieszone z okien, czerwone dachy, małe kawiarenki, wino na wynos… takie właśnie jest Porto. To takie duże uproszczenie, bo w jednym zdaniu nie da się opisać magii tego portugalskiego miasteczka. Prawda jest taka, że jedni w Porto zakochują się od razu i wracają tam regularnie (to ja!), a drudzy od pierwszej chwili nastawiają się negatywnie. Porto jest bowiem miastem kontrastów i dlatego rodzą się różne opinie. W mieście występuje bardzo duży kontrast między bogatymi i zadbanymi uliczkami, a takimi w które lepiej nie wchodzić. Spacerując uliczkami dzielnicy Ribeira i podziwiając cudowną architekturę możesz w kilka sekund znaleźć się w ciemnej i ulicy z obskurnymi kamienicami…

Ja mimo tego kontrastu pokochałam Porto. Myślę nawet, że Porto przypadło mi bardziej do gustu niż Lizbona. W ostatnich latach odwiedziłam Porto kilkakrotnie i z pewnością jeszcze tam wrócę. Weekend w Porto bowiem nie ma sobie równych!

Porto weekendowo: co zobaczyć

Zaczynamy zwiedzanie Porto. Jest to lista atrakcji w mieście, które ja zawsze odwiedzam i nie wyobrażam sobie podróży bez zaliczenia poniższych miejscówek.

Ribeira

Bez dwóch zdań najpiękniejsza dzielnica, która jest częścią Starego Miasta. Ribeira została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku i stanowi główną atrakcję w mieście. Dzielnica Ribeira położona jest zaraz nad brzegiem rzeki Douro. Stojąc nad brzegiem rzeki można podziwiać znajdujące się po drugiej stronie winiarnie zajmujące się dystrybucją słodkiego wina Port.

Ribeira to serce i dusza Porto. Dzielnica ta słynie ze swych pięknych, starodawnych kamienic z czerwonymi dachówkami. Wąskimi uliczkami Ribeiry można spacerować bez końca. Warto jest wybrać się do Ribeira nad brzeg rzeki Douro wcześnie rano. Wschód słońca nad rzeką zapiera dech w piersiach i jest to jedyny moment, kiedy można delektować się ciszą i spokojem. Ribeira jest głośną dzielnicą, w której życie toczy się prawie 24 godziny na dobę. W godzinach wieczornych Portugalczycy i turyści wychodzą nad brzeg rzeki i zaczynają świętować. Knajpki i bary pękają w szwach. Wiele osób bawi się na zewnątrz w gronie znajomych przy lampce wina. Po zmroku w dzielnicy Ribeira można poczuć portugalski styl życia.

Ribeira Porto

Ribeira Porto

Katedra Porto

Spacerując uliczkami Ribeiry warto jest zatrzymać się na chwilę w kilku miejscach. Jednym z takich miejsc jest rzymskokatolicka Katedra Porto. Prace nad budową Katedry rozpoczęły się w drugiej połowie XII wieku i trwały aż do XVI. Pierwotnie została ona wybudowana w stylu romańskim, a w XVII wieku przebudowano ją w stylu barokowym. Wtedy też całkowicie przebudowano wnętrze budynku. Główny ołtarz i kaplliczki całkowicie zmieniły swoje oblicze i do dziś uznawane są za jedne z najznakomitszych przykładów portugalskiej sztuki barokowej.

Katedrę można zwiedzić w ciągu dnia. Codziennie również odbywają się tam Msze Święte.

Katedra Porto

Stacja São Bento

Kolejnym budynkiem w historycznej części miasta, którego nie można przegapić jest stacja kolejowa São Bento. Budynek stacji jest wizytówką miasta. Został on wzniesiony w 1916 roku i już od tego roku służył jako stacja kolejowa. Nazwa pochodzi od zakonu benedyktyńskiego, który niegdyś znajdował się w tym miejscu i został doszczętnie zniszczony w pożarze. Sam budynek stacji jest przepiękny, ale głównym powodem, dla którego warto zajrzeć do São Bento jest wnętrze. Stacja jest bowiem dobrze znana ze swoich niebieskich płytek ceramicznych przedstawiających ważne wydarzenia z historii Portugalii. Możemy tam podziwiać malowidła przedstawiające bitwę pod Valdevez lub podbój Ceuty.

Most Dom Luis I

Jednym z najczęściej fotografowanych mostów w Europie jest jeden z mostów w Porto. Mówię tutaj o moście Dom Luis I, który łączy dzielnicę Ribeira z miastem Vila Nova de Gaia, które jest częścią aglomeracji Porto. Architektem mostu był nikt inny jak Gustaw Eiffel, który zaprojektował słynną paryską Wieżę Eiffla. Prace nad dwupoziomowym mostem rozpoczęto w 1886 roku. W kolejnym roku most został oddany do użytku.

Dziś dolny poziom przeznaczony jest dla ruchu samochodowego. Górny poziom przeznaczony jest dla tramwajów oraz pieszych. Poniżej znajdziesz zdjęcia zrobione właśnie z górnego poziomu. Z mostu rozpościera się piękny widok na Ribeirę.

Most Ponte Dom Luis

Teleferico de Gaia

Spacerując mostem Dom Luis I dojdziesz to jednego z większych miast w aglomeracji Porto – Vila Nova de Gaia w skrócie Gaia. Miasteczko to słynie z winnic specjalizujących się w produkcji słodkiego wina Port. Z mostu Dom Luis I możesz zjechać do winnic kolejką linową – Teleferico de Gaia. Taka podróż trwa kilka minut i w trakcie będziesz mieć okazję podziwiać piękne widoki na Gaia oraz Porto.

Bilety na kolejkę można kupić w kasie przy wejściu do kolejki. Dostępne są bilety w jedną stronę lub w obie strony.

Ribeira Porto

Winiarnie: testowanie wina Port

Podróż do Porto nie może odbyć się bez wizyty w jednej z lokalnych winiarni. A jest z czego wybierać, bo winiarni w mieście jest całkiem sporo. Oferują one wycieczki po piwniczkach połączone z degustacją wina. Takie wycieczki zazwyczaj organizowane są w językach: portugalskim, hiszpańskim i angielskim. Większość winiarni oferuje wycieczki odpłatne i bilet należy zakupuć na konkretną godzinę. Niektóre z winiarni organizują darmowe wycieczki. Polecam zatem sprawdzenie kilku miejsc i porównanie ofert zamiast kupna biletu do pierwszej lepszej winiarni.

Praça da Liberdade

W poszukiwaniu kolejnych atrakcji turystycznych miasta udajemy sie tym razem na Praça da Liberdade, czyli Plac Wolności. Jest to niezwykle ważna część miasta, bowiem stanowi ona przedłużenie głównej alei – Avenida dos Aliados. Plac powstał w XVIII wieku i wtedy otoczony był średniowiecznymi murami miasta. Mury i oryginalne budynki nie przetrwały do dnia dzisiejszego, a na ich miejscu powstały nowoczesne bulwary i budynki. Dziś plac zdominowały restauracje, kawiarenki i hotele. Na środku placu znajduje się pomnik dedykowany Piotrowi IV – królowi Portugalii. Twojej uwadze nie umknie zapewnie ogromny budynek, w którym znajduje się Ratusz Miasta (Câmara Municipal).

Câmara Municipal do Porto

Câmara Municipal do Porto

Câmara Municipal do Porto

Ogród Palacio de Cristal

Ogród Palacio de Cristal to doskonały pomysł na ucieczkę od zgiełku i szumu miasta. Ogrody położone są na zachód od Ribeiry w bardzo spokojnej okolicy. Z niewielkiego wzgórza możesz podziwiać widoki na rzekę Douro. Ogrody botaniczne zawierają kolekcję rzadkich roślin. Do tego można spotkać piękne i kolorowe pawie. W ogrodach znajduje się także małe centrum sportowe, które chętnie odwiedzane jest przez mieszkańców. Wstęp do całego kompleksu jest darmowy.

Jardim do Palacio de Cristal

Foz do Douro i zabytkowy tramwaj

Foz de Douro to dzielnica położona nad samym brzegiem rzeki Douro. Znajduje się tam piaszczysta plaża oraz wiele restauracji i klubów. W ciągu dnia można tam spotkać rybaków i całe rodziny relaksujące się nad wodą. Do Foz do Douro można dojechać zabytkowym, żółtym tramwajem. Tramwaj numer 1 odjeżdża z centrum z przystanku Infante i bilet można zakupić u motorniczego.

Porto nocą

Każde miasto zmienia swoje oblicze po zachodzie słońca, ale Porto nocą jest naprawdę wyjątkowe. Szczególnie polecam wieczorny spacer brzegiem rzeki Douro w dzielnicy Ribeira. Most Dom Luis I i inne mosty są przepięknie oświetlone. W późnych godzinach nocnych Potugalczycy wychodzą na ulice miasta i zaczynają się bawić. Tworzy się wtedy naprawdę wyjątkowa atmosfera, którą doświadczyć można tylko w Portugalii 😉

Porto panorama

Porto nocą

Porto nocą

Porto – informacje praktyczne

  • Językiem urzędowym jest portugalski, ale można się dobrze porozumieć w języku angielskim.
  • Walutą jest Euro.
  • Międzynarodowe lotnisko Francisco Sá Carneiro położone jest 11 km od miasta. Do centrum można dojechać zwykłym miejskim tramwajem. Bilety zakupić można w biletomatach na lotnisku.
  • Bilety na komunikację miejską można kupić w biletomatach lub u kierowcy. Można placić za pojedynczy przejazd lub też można kupić kartę Andante. Taką kartę podładowujesz na dowolną kwotę i zużywasz wedle potrzeby. Andante to wygodniejsza opcja, bo wystarczy, że podładujesz ją na początku wyjazdu i potem już nie musisz się martwić o kupowanie biletów.
  • Miasto podzielone jest na strefy i im więcej stref pokonujesz, tym droższy jest przejazd. Na każdym przystanku znajdziesz mapkę z rozkładem stref.
  • Porto jest małym miastem, które spokojnie można zwiedzić na pieszo. Przy dobrej pogodzie wszystkie atrakcje zwiedzisz bez korzystania z transportu publicznego.

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *