Spacerując brzegiem Tamizy w Londynie z pewnością dotrzesz do wizytówki miasta jaką jest most Tower Bridge. Zaraz obok niego znajduje się średniowieczny obiekt, który przez wieki służył jako pałac, forteca i więzienie. A mowa tutaj o budowli Tower of London, której pierwotnymi mieszkańcami są kruki…

Kruki to mieszkańcy Tower, a także symbol miejsca. Legenda mówi nawet, że dopóki na Tower będą żyć kruki, tak długo będzie trwać Królestwo Brytyjskie. Ale do Tower of London wybrać się jest warto nie tylko ze względu na ptaki, które z pewnością są ciekawą atrakcją szczególnie, że można zobaczyć pokazy z ich udziałem. Dla mnie najważniejszym powodem było zobaczenie klejnotów koronnych, które pilnie strzeżone są w jednym z budynków. A strzeżone są one przez strażników królewskich na zewnątrz (co godzinę można zobaczyć zmianę warty), a także przez pracowników Tower wewnątrz. Zobaczyć można korony królewskie, stroje koronacyjne i inne atrybuty i drogocenne pamiątki królewskie. Ale i to nie wszystko! W Tower jest jeszcze o wiele więcej do zobaczenia i spokojnie można zaplanować sobie nawet kilkugodzinny pobyt! A wisienką na torcie jest przepiękny widok na Tamizę i Tower Bridge 🙂

Historia Tower of London

Za budową Tower stoi sam Wilhelm Zdobywca. Ten sam dowódca wybudował w XI wieku w sumie 36 innych zamków w Anglii w tym zamek Windsor i Warwick. Wilhelm postanowił wznieść Tower, aby zyskać kontrolę nad największym wtedy miastem w Anglii, czyli Londynem. Najstarszy budynek w obiekcie powstał w 1078 roku i była to White Tower (Biała Wieża) od której całe miejsce zaczerpnęło swoją nazwę. Pierwotnie była to wieża obronna, a obecnie znajduje się w niej muzeum. Od początku obiekt zamieszkany był przez monarchów, którzy przez wieki przyczynili się do ekspansji miejsca. Obok Białej Wieży wzniesiono inne wieże, budynki mieszkalne i mury obronne wraz z fosą.

Tower of London od zawsze było obiektem królewskim chociaż jego przeznaczenie zmieniało się wielokrotnie. Obok pałacu królewskiego Tower służyło jako forteca, pałac, arsenał, skarbiec, menażeria, archiwum, przechowalnia klejnotów królewskich, a także więzienie. Pojedynczych więźniów przetrzymywano już tam od XI wieku, ale to za sprawą Tudorów funkcja więzienna obiektu znacznie się zwiększyła. Przestali oni korzystać z Tower jako pałacu królewskiego i do obiektu zaczęto zsyłać coraz to więcej więźniów. Miało to miejsce na przełomie XVI i XVII wieku, a więźniami Tower byli m.in. Elżbieta I, Anna Boleyn, Thomas More, Thomas Cromwell czy Jane Grey. Z więzienia na Tower of London podobno nie było ucieczki, bowiem wejście znajdowało zaraz nad wodą a więźniów wprowadzano łódkami.

Hotel

Miejsce potem służyło jako więzienie w czasie I Wojny Światowej, a po II Wojnie Światowej obiekt przeszedł gruntowną odbudowę i otworzył swoje drzwi dla turystów. Co ciekawe, twierdza Tower zamieszkana jest nie tylko przez słynne kruki, ale i przez strażników Yeomen Warders wraz z rodzinami. Yeomeni sprawowali opiekę nad Tower już od XVI wieku i tak zostało do dziś. Obecnie jest ich 35 i poza sprawowaniem opieki nad Tower opiekują się oni także krukami.

Tower of London

Tower of London

Bilety, adres i inne informacje praktyczne

Tower of London otwarte jest codziennie od godziny 10:00 do 17:00. Osoby dorosłe za bilet zapłacą £25.00, a dzieci £12.50. Bilety można kupić w kasie na miejscu lub online.

Najbliższą stacją metra jest Tower Hill (linie Central i District), a obok zatrzymują się autobusy 15, 42, 78, 100. Na miejsce dotrzeć można także publicznym transportem wodnym. Łódki zatrzymują się na stacji Tower Pier.

Zwiedzanie

Na zwiedzanie obiektu najlepiej jest przeznaczyć 2 godziny. W sezonie być może potrzebować będziesz więcej czasu ze względu na większe obłożenie i dłuższe kolejki. Większość zwiedzania odbywa się na zewnątrz, ale wszelkie ekspozycje, muzea znajdują się oczywiście w osobnych budynkach. Na miejscu jest także kawiarenka i sklep. Poniżej znajdziesz listę najciekawszych atrakcji w Tower of London.

Tower of London

Torture at the Tower (Wieża Tortur)

W wieży tortur znajduje się ekspozycja z narzędziami tortur, których używano w XVI i XVI wieku. Te okrutne narzędzia tortur miały na celu uzyskanie informacji o konspiratorach.

Crown Jewels (Klejnoty Królewskie)

W ogromnym budynku strzeżonym przez gwardię królewską znajdują się najbardziej drogocenne klejnoty królewskie. Zobaczysz tam korony, insygnia, stroje koronacyjne i wiele innych, drogocennych królewskich pamiątek.

Tower of London

White Tower (Biała Wieża)

Najstarsza wieża w Tower of London, Biała Wieża, została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W środku znajduje się zbrojownia z historycznymi artefaktami. Perełką wieży jest zabytkowa, XI-wieczna kaplica św. Jana Ewangelisty.

Tower of London

Medival Palace (Średniowieczny Pałac)

W XIII wieku król Henryk III i jego syn Edward I wznieśli ogromny pałac, który przez wieki służył monarchom brytyjskim. Pałac wyznaczają 3 wieże: St. Thomas, Wakefield oraz Lanthorn. W pałacu znajdowały się sypialnie, jadalnie, sale bankietowe, a także kaplica. Dziś możemy zobaczyć wszystkie pomieszczenia i wyobrazić sobie jak kiedyś mieszkali królowie brytyjscy.

Tower Green

W tej wieży, która znajduje się wschód od Białej Wieży miały miejsce wszystkie egzekucje.

Bloody Tower

W tej wieży znajdowało się więzienie. Nazwa Bloody, czyli zakrwawiony nie jest wcale przypadkowa. Otóż w tej wieży najprawdopodobniej przetrzymywani i potem zamordowani zostali 12-letni Edward V i jego młodszy brat Ryszard. Podobno rozkaz o przetrzymaniu chłopców w tej wieży wydał przyszły król Ryszard III.

The Fusilier Museum

To muzeum skupia się na pułku piechoty The Royal Regiment of Fusiliers, który został uformowany w 1685 roku.

Tower of London

Kruki

Spacerując dziedzińcem Tower of London z pewnością zauważysz latające kruki. Obecnie twierdzę zamieszkuje 7 kruków: Jubilee, Harris, Gripp, Rocky, Erin, Poppy i Merlina. Legenda mówi, że jak 6 kruków opuści twierdzę to będzie to koniec imperium brytyjskiego. Twierdzę zamieszkuje 7 kruków, czyli 6, które zawsze tam były i jeden zapasowy!

Co zobaczyć w okolicy

Twierdza znajduje się w najbardziej turystycznej części Londynu. W bliskiej odległości znajdziesz wiele atrakcji. Oto kilka z nich:

  • Tower Bridge (można podziwiać od zewnątrz i nawet zwiedzić w środku – główną atrakcją jest szklana podłoga)
  • Katedra św. Pawła (druga największa kopuła zaraz po kopule w bazylice św. Piotra w Watykanie)
  • Teatr The Globe (replika XVI-wiecznego teatru Szekspira)
  • Tate Modern (muzeum sztuki współczesnej)

Tower of London

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *