Seven Sisters to pasmo klifów kredowych w South Downs w południowej Anglii. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na wybrzeżu angielskim, które zachwyca swoim spokojem, sielskością, pięknymi widokami i wszechobecną potęgą natury. Na klify można wybrać się nawet w ramach jednodniowego wypadu z Londynu.

Jedną z większych zalet mieszkania w Londynie jest bliska odległość do wybrzeża. Tak naprawdę podróżując pociągiem z centrum stolicy już w godzinę możemy znaleźć się na plaży nad brzegiem kanału la Manche. Ja często uciekam na wybrzeże angielskie, bo tam naprawdę mogę odpocząć i odetchnąć świeżym powietrzem. Wybrzeże angielskie jest także niezwykle piękne i charakteryzuje je ciąg oryginalnych kredowych klifów. Jednym z przykładów takich białych, kredowych klifów jest miejsce Seven Sisters.

Na klifach Seven Sisters można spędzić jeden dzień, a można i zostać tam na dłużej. Możesz ograniczyć aktywność fizyczną do minimum i tylko odwiedzić punkty widokowe. A możesz także aktywnie spędzić czas, wybrać się na trekking, spacer lub nawet spływ kajakowy. Ja polecam tę drugą, bardziej wymagającą opcję. Spacer wzdłuż klifów bowiem zapiera dech w piersiach. Z jednej strony podziwiać możesz widok na otwarte morze, a z drugiej na zielone i zadbane angielskie pola. Brzmi jak idealny plan na weekend, prawda?

Czym są klify Seven Sisters

Seven Sisters to pasmo kredowych klifów ciągnących się wzdłuż wybrzeża kanału La Manche. Są one częścią South Downs czyli większego terenu pasm klifów kredowych. Klify Seven Sisters rozpościerają się między miastami Seaford i Eastbourne w granicach Parku Narodowego South Downs.

Powstały one na skutek erozji rzeki. Charakterystyczny biały kolor zawdzięczają skałom kredowym, w których rzeka wytworzyła korytarze.

Seven Sisters

Nazwy wszystkich klifów

W paśmie klifów Seven Sisters znajduje się 7 charakterystycznych szczytów. Na pierwszy rzut oka przypominają one wyglądem siedem sióstr w różnym wieku, które zwrócone są w stronę morza.

Wokół nazwy miejsca krążą różne legendy. Jedna z nich mówi, że między klifami znajdowały się niegdyś domy siedmiu sióstr. Inna znów nawiązuje do żeglarzy, którzy niegdyś mówili, że klify wyglądają jak siedem sióstr zakonnych. Trzecia legenda mówi, że klify wzięły nazwę od mitologicznych siedmiu córek Atlasa.

A oto nazwy wszystkich siedmiu klifów:

 • Haven Brow
 • Short Brow
 • Rough Brow
 • Brass Point
 • Flat Hill
 • Bailey’s Hill
 • Went Hill Brow

Hill i brow z języka polskiego oznaczają wzgórze (brow to stara angielska nazwa oznaczająca wzgórze, której już dziś się nie używa).

Seven Sisters

Seven Sisters

Jak dojechać do Seven Sisters z Londynu

Klify to świetny pomysł na jednodniowy wypad z Londynu. Dystans możesz pokonać samochodem lub pociągiem:

 • Samochód. Z centrum Londynu do klifów dojedziesz w 2.5 godziny. Na miejscu znajduje się kilka płatnych miejsc parkingowych. Można też zaparkować pojazd przy ulicy bez opłat (my parkowaliśmy w Birling Gap – tam przy samych klifach jest parking płatny, a przy pubie Red Tiger można zaparkować za darmo). Pojazd możesz wynająć w dużych sieciowych wypożyczalniach lub też postawić na car-sharing z Zipcar.
 • Pociąg + autobus. Z londyńskiej stacji St. Pancras lub Victoria odjeżdżają pociągi do Brighton (podróż zajmuje godzinę). Następnie ze stacji w Brighton wsiądź w autobus miejski 12a, który dowiezie Cię do Seven Sisters Country Park.

Seven Sisters

Seven Sisters

Najlepsze punkty widokowe

Spacerując klifami spotkasz wiele pięknych miejsc widokowych, z których rozpościerają się przepiękne krajobrazy na kanał La Manche i okolicę. Oto kilka z najlepszych punktów widokowych:

 • Beachy Head (najwyższy w Anglii klif o wysokości 160 metrów)
 • Belle Tout Lighthouse
 • Birling Gap
 • Seaford Head
 • Cuckmere Haven

Jak spędzić czas na klifach Seven Sisters

Odpowiedź jest tylko jedna: na wędrówkach. A wędrówki na klifach Seven Sisters są naprawdę łatwe i przyjemne, bowiem teren jest płaski i wygodny. Wystarczy jedynie zabrać wygodne adidasy, wodę, przekąski i wyruszyć!

Do wyboru będziesz mieć kilka tras pieszych. Podróżując autobusem z Brighton zaczniesz od miejsca Seven Sisters Country Park, gdzie znajduje się duży parking samochodowy, Centrum Turysty oraz kilka pubów. Stamtąd możesz wybrać się w kierunku Cuckmere Heaven (2 km) i potem wzdłuż wybrzeża aż do Beachy Head (ok 11 km). Oczywiście możesz zawrócić w każdym momencie i skrócić spacer. Samo Cuckmere Heaven jest cudownym miejscem, w którym warto jest zatrzymać się na dłużej na piknik.

Jeżeli nie masz ochoty na tak długi spacer i podróżujesz własnym samochodem to zatrzymaj się na parkingu przy Birling Gap. Stamtąd dojdziesz do Beachy Head w godzinę. Możesz też zostać w Birling Gap i tam podziwiać klify. Znajduje się tam mała kawiarnia i sklep z pamiątkami.

A jeśli chcesz tylko podziwiać widoki i nie chce Ci się chodzić to zabierz koc, wałówkę i rozłóż się na plaży. Plaża jest co prawda kamienista, ale i tak jest naprawdę pięknie. Piknik możesz też sobie urządzić na trawie, na szczycie klifów.

Seven Sisters

Seven Sisters

Informacje praktyczne

 • Na Seven Sisters można jechać przez cały rok, ale najlepszymi porami są zdecydowanie lato i wiosna. W okresie jesienno-zimowym pogoda nad wybrzeżem jest nieprzewidywalna i zazwyczaj wieje bardzo mocny wiatr i pada.
 • Podróżując latem wystarczy zabrać porządne adidasy, natomiast wiosną czy jesienią polecam płaszcz przeciwdeszczowy i cieplejsze ubrania.
 • Na terenie klifów znajdują się toalety, puby i kawiarnie (zazwyczaj przy popularnych miejscach widokowych).
 • Spacerując na klifach należy zachować szczególną ostrożność. W ostatnich latach odnotowano kilka wypadków.
 • Rodziny z dziećmi i wózkami dadzą radę spacerując po klifach.
 • Plaże są mocno kamieniste i trzeba bardzo uważać spacerując po kamieniach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *