W poszukiwaniu turkusowej i czystej wody, oryginalnych formacji skalnych, klifów i czystych plaż wcale nie trzeba kierować się na południe Europy do Grecji czy Portugalii. W Wielkiej Brytanii takich miejsc też nie brakuje. A jednym z nich, które zachwyca od pierwszej chwili jest Durdle Door.

Południowe wybrzeże Wielkiej Brytanii zwłaszcza w okresie wakacyjnym zachwyca. Szczególnie Wybrzeże Jurajskie, które ciągnie się na długość 153 km w hrabstwach Dorset i Devon, wprawia w osłupienie. Tamtejsze zatoki, plaże, klify są tak piękne, że wprost nie do opisania. Trzeba zobaczyć je na własne oczy. W zachwyt wprawia w szczególności zatoka i formacja skalna Durdle Door. Jest to naturalny łuk wapienny znajdujący się właśnie na Wybrzeżu Jurajskim. Durdle Door to bez wątpienia najsłynniejsza tego typu formacja na świecie. Jeszcze kilka lat temu mogliśmy podziwiać podobny łuk na wyspie Gozo, ale niestety uległ on zniszczeniu.

W Durdle Door zachwyca oczywiście formacja sama w sobie, ale także jej malownicze położenie. Łuk znajduje się bowiem w pięknej zatoce, z naturalną plażą i niezwykle czystą i turkusową wodą. Na plażę prowadzi kilkaset schodków. Nie znajdziesz tam sklepów, barów czy nawet toalety. Jest to całkowicie chronione miejsce pozbawione turystycznych udogodnień.

Durdle Door

Durdle Door – historia

Naturalny łuk wapienny Durdle Door jest częścią Wybrzeża Jurajskiego. Wybrzeże Jurajskie to fragment wybrzeża Kanału La Manche, które w całości zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Całe Wybrzeże Jurajskie charakteryzuje się wyjątkowymi tworami geologicznymi liczącymi ponad 180 milionów lat. Tych tworów na Wybrzeżu Jurajskim jest kilkaset. Durdle Door jest jednak najbardziej rozpoznawalną i najczęściej odwiedzaną formacją.

Durdle Door jest częścią tzw. Lulworth Estate. Jest to obszar prawie 50 km², który jest prywatną własnością rodziny Weldów. Do Weldów zatem należy także Durdle Door z zatoką. Mimo iże jest to własność prywatna to cały obszar Lulworth Estate jest otwarty dla odwiedzających.

Durdle Door

Durdle Door – dojazd i parking

Osoby zmotoryzowane mogą zaparkować swój pojazd na parkingu, który czynny jest od 9 rano do 21 wieczorem. Parking jest ogromny i może pomieścić nawet kilkaset samochodów. Płatności za parking można dokonać przez specjalną aplikację lub w biletomacie.

Miejsce jest także dosyć dobrze skomunikowane z pobliskimi miastami:

Weymouth – z Weymouth do Durdle Door własnym samochodem można dojechać w 30 minut (ok 20 km). Można też zdecydować się na dojazd autobusem X54. Podróż autobusem trwa ok 60 minut i bilet można kupić u kierowcy.

Bournemouth – odległość 30 km pokonać można samochodem w 50 minut. Z Bournemouth do Durdle Door nie dojedziemy autobusem miejskim, ale można zdecydować się na prywatnego przewoźnika.

Swanage – do Durdle Door ze Swanage dojedziemy w 40 minut.

Londyn – ze stolicy najlepiej jest wybrać się samochodem. 220 km można pokonać w mniej niż 3 godziny. Dojazd pociągiem z przesiadkami może zająć nawet 5 godzin.

Durdle Door

Durdle Door – Informacje praktyczne

Kilka informacji, które z pewnością przydadzą się przed wypadem do Durdle Door:

  • Obok parkingu znajduje się małe pole piknikowe ze stołami. Jest tam także mały kiosk, gdzie można kupić napoje, lody, słodycze. Nie ma tam większej restauracji. Jeżeli planujesz dłuższy pobyt to zabierz jedzenie ze sobą. Najbliższe restauracje znajdują się w Lulworth Cove (20 minut spacerem).
  • Na parkingu znajdują się toalety oraz prysznice. Na samej plaży nie ma toalet.
  • Z parkingu na plażę należy dojść na pieszo. Spacer do punktu widokowego zajmuje ok 10 – 15 minut. Następnie na samą plażę prowadzi kilkaset nierównych schodków. Trasa nie jest bardzo wymagająca, ale niewskazana dla osób niepełnosprawnych lub mających problemy w mobilnością.
  • Wybierając się na Durdle Door w upalny dzień, zabierz ze sobą parasol lub nakrycie głowy. Na plaży trudno jest znaleźć cień.
  • W zatoce można się kąpać, ale fale w szczególności w okolicy łuku mogą być niebezpieczne.
  • Psy na plaży są dozwolone.
  • Plaża w okresie wakacyjnym jest dosyć zatłoczona, więc najlepiej jest wybrać się tam z samego rana.
  • Obok Durdle Door znajduje się wioska wakacyjna, gdzie można wynając domek letniskowy. Szczegóły można znaleźć na stronie durdledoor.co.uk

Hotel

Durdle Door

Durdle Door

Lulworth Cove

Odwiedzając Durdle Door warto jest także zobaczyć pobliską atrakcję Lulworth Cove. Jest to zatoka położona w otoczeniu różnych formacji skalnych. Jest to znacznie bardziej turystyczne miejsce, bowiem obok zatoki znajdują się hotele i restauracje. Cały czas jednak panuje tam spokój i sielska atmosfera.

Z Durdle Door to Lulworth Cove można wybrać się na piszo. Specjalna ścieżka łącząca oba miejsca liczy 2 km i można ją pokonać w 20 minut. W Lulworth Cove znajduje się także duży parking.

Z zatoki w Lulworth Cove odpływają łodzie turystyczne, które podpływają pod łuk Durdle Door. Łuk można zobaczyć zatem z każdej strony, co stanowi fajną atrakcję.

Lulworth Cove

Lulworth Cove

Lulworth Cove

Lulworth Cove

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *