Kilometry piaszczystych plaż, czysta woda, małe wysepki, bary plażowe, restauracje, hotele… To w kilku słowach jeden z większych kurortów wakacyjnych w Anglii – Bournemouth. Co roku w wakacje plaże Bournemouth oblegane są przez tysiące podróżników z całego kraju.

Trudno pewnie niektórym uwierzyć, że deszczowa Anglia ma kurorty wakacyjne. A jednak ma i to całkiem sporo. Lato w Anglii może być naprawdę upalne i pogoda na wybrzeżu dopisuje znacznie bardziej niż nad naszym Bałtykiem. Od czerwca do sierpnia temperatury sięgać mogą nawet 30 stopni. Wtedy też Bournemouth zamienia się w angielską stolicę wakacyjną. Każdego dnia a w szczególności weekendy plaże Bournemouth są oblegane przez ogromne tłumy turystów. Wczasowicze wybierają Bournemouth nie tylko ze względu na piękne, długie plaże, ale przede wszystkim ze względu na możliwość uprawiania sportów wodnych. Na plażach Bournemouth znajduje się wiele wypożyczalni sprzętu wodnego i szkoły surfingowe. Z całą pewnością można tam spędzić udany wypoczynek. Do tego całe hrabstwo Dorset jest piękne i bogate w wiele małych, ukrytych zatoczek. Z samochodem lub nawet autobusem miejskim można zwiedzić całą okolicę.

Takie wycieczki objazdowe sprawdzą się świetnie także w okresie powakacyjnym. Zima i jesień na wybrzeżu mogą być dosyć wietrzne i chłodne (i deszczowe), ale za to zarówno Bournemouth jak i okolice są naprawdę puste. Taki spacer na plaży poza sezonem może być naprawdę bardzo przyjemny.

Bournemouth

Bournemouth: podstawowe informacje

Bournemouth to kurort wakacyjny w hrabstwie Dorset położony 190 km na południowy – zachód od Londynu. Miasto zamieszkne jest przez niespełna 200 tysięcy osób i razem z miastami Christchurch i Poole tworzy aglomerację. Aglomeracja łącznie liczy ponad pół miliona mieszkańców.

Bournemouth słynie na Wyspach z plaż, sportów wodnych, a także bogatego życia nocnego. W centrum miasta znajduje się wiele klubów i restauracji. Również na samej plaży i deptaku wieczorami można spotkać tłumy imrezujących mieszkańców. Ekonomia miasta napędzana jest głównie z turystyki. Znajduje się też tam uczelnia wyższa University of Bournemouth.

Bournemouth

Bournemouth: gdzie leży i jak dojechać

Dojazd do Bournemouth z każdego miasta w Anglii jest dosyć dobry. Znajdująca się w centrum stacja kolejowa obsługuje pociągi kursujące z wielu miejsc w kraju.Z Londynu Waterloo do Bournemouth można dojechać w 2.5 godziny. Pociągi ze stolicy kursują co kilkanaście minut. Stacja kolejowa znajduje się jedynue 10 minut spacerem od centrum miasta.

Podróż samochodem z Londynu zajmuje 2 – 2.5 godziny.

Hotel

Bournemouth: jak spędzić czas, atrakcje

Bournemouth to taki typowy kurort wakacyjny. Nie bałabym się porównać miasta z naszym polskim Władysławowem. Nie ma tam muzeów, zabytków itd. Poza plażą i atrakcjami rodzinnymi w samym mieście nic się nie znajdzie.

Oczywiście główną atrakcją są plaże. A plaże są naprawdę ładne. Ciągną się one przez ponad 11 km i w całości są czyste, białe a piasek jest przyjemny w dotyku. Wzdłuż plaży ciągnie się także deptak, po którym można spacerować i jeździć rowerem. Cechą charakterystyczną plaż są znajdujące się na deptaku małe budki, w których właściciele przechowują akcesoria plażowe. Kolorowe budki są nieodłączną cechą krajobrazu Bournemouth. Na plaży i deptaku znaleźć można bary, restauracje, sklepy. W sezonie rozstawiane są także place zabaw i mini wesołe miasteczka dla najmłodszych. Plaże Bournemouth są o tyle ładne, że leżą tuż u podnóży niewielkiego klifu. Klify są dosyć niskie, ale razem z plażą i wodą tworzą naprawdę piękny krajobraz.

Bournemouth

Bournemouth

Bournemouth

Bournemouth

Całe wybrzeże w sezonie wakacyjnym tętni życiem, ale takim głównym centrum jest okolica molo. Na głównym placu przed molo znajduje się kilka barów i restauracji. Nie brakuje tam także 'amusement park’, czyli salonu gier, które są bardzo popularne na wybrzeżu angielskim (każde miasto ma swoje salony gier). Na placyku znajduje się także diabelski młyn i oceanarium. Wstęp do oceanarium jest płatny. Nie jest to wielki obiekt i przyznam, że bilet jest dosyć drogi jak na to co można zobaczyć w środku.

Bournemouth

Bournemouth

Wejście na molo znajduje się obok salonu gier. Wstęp na molo jest płatny, ale jest to opłata symboliczna. Na molo znajduje się spora restauracja, które serwuje specjały kuchni angielskiej takie jak fish&chips czy śniadanie angielskie. Za restauracją znajduje się małe wesołe miasteczko z karuzelami.

Kolejnym centrum spotkań poza plażą i molo jest park. Są to w zasadzie dwa parki: Lower i Upper Gardens. Tam też można odpocząć od upałów letnich. Znajduje się tam kilka restauracji, kawiarenek, pole do mini golfa i stół do ping ponga. Za parkiem zaczyna się dzielnica centrum komercyjno-rozrywkowego. Znaleźć można tam puby, restauracje i sklepy.

Bournemouth

Bournemouth

Co zobaczyć w okolicy

Tak naprawdę okolice Bournemouth są znacznie ciekawsze od samego miasta. Ja nie specjalnie lubię zatłoczone plaże, więc większą przyjemność sprawiło mi odkrywanie okolicy. Bardzo fajne jest to, że okolice miasta zwiedzać można właśnym samochodem lub autobusem typu hop on hop off. Ten autobus zatrzymuje się przy wszystkich największych atrakcjach i kosztuje tylko kilka funtów. Przystanek tego autobusu znajduje się przy placyku na molo.

W okolicach Bournemouth polecam odwiedzenie następujących miejsc:

  • Poole – to jedno z miast, które wchodzi w skład aglomeracji miejskiej. W Poole znajduje się duża zatoka, w której cumują prywatne żaglówki i łodzie turystyczne. Z portu w Poole odpływają łodzie wycieczkowe. Dwa kierunki, które królują wśród odwiedzających to rejs dookoła Brownsea Island (naturalny rezerwat) oraz rejs Jurassic Coast. Oba rejsy są niezwykle ciekawe. Na pierwszy raz polecam bardziej rejs Jurassic Coast, gdyż łódź podpływa pod klify Old Harry Rocks, które są przepiękne. Bilety na rejsy można kupić w kasach na miejscu. Rejsy są bardzo regularne, więc nie trzeba wcześniej rezerwować. W porcie w Poole znajduje się także kilka pubów i smażalni ryb, więc warto jest wybrać się tam na posiłek.

Poole

  • Swanage – kolejne miasto portowe znajdujące się już poza wspomnianą aglomeracją. Swanage posiada przepiękną zatokę z turkusową wodą. Jest też tam molo i deptak. Bardzo fajny pomysł na kilkugodzinny wypad. Z Bournemouth można tam dojechać autobusem.

Swanage

  • Old Harry Rocks – w okolicach Swanage znajduje się ścieżka trekkingowa do pięknych klifów pod nazwą Old Harry Rocks. Trasa zaczyna się w okolicach parkingu samochodowego o nazwie South Beach Park. Tutaj dojazd z Bournemouth może być utrudniony i najlepiej jest udać się własnym samochodem lub autobusem ze Swanage.

Old Harry Rocks

  • Durdle Door – największą atrakcją hrabstwa Dorset znajduje się jedynie 35 km na zachód od Bournemouth. Durdle Door to naturalny łuk wapienny położony w przepięknej zatoce. Jest to najczęściej fotografowane miejsce na wybrzeżu angielskim. Z Bournemouth organizowane są tam wycieczki kilkugodzinne (dojazd i powrót prywatnym busem).

Durdle Door

Jak widać w Bournemouth naprawdę można spędzić fajny czas. Od leniuchowania na plaży, przez sporty wodne aż do zwiedzania okolicy i trekkingu. Bardzo polecam Bournemouth i Dorset szczególnie w wakacyjne dni 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *