Albufeira to miasto i gmina w portugalskim regionie zwanym Algarve. Jest to idealne miejsce na wakacje praktycznie przez cały rok. Latem można kąpać się w oceanie i smażyć na plaży, a zimą zwiedzać i uprawiać długie spacery. A plaże w Albufeira są najlepsze w Portugalii, a może i nawet całej Europie.

W całym Algarve to właśnie Albufeira jest jednym z naczęściej wybieranych miejsc przez podróżników. Jest to bowiem świetna baza wypadowa do zwiedzania całego regionu. Centralne położenie miasta na wybrzeżu sprawia, że łatwo i szybko można przemieścić się w inne części Algarve. Dodatkowo Albufeira może poszczycić się przepięknymi i długmi plażami, które zachwycają od pierwszego wejrzenia. Jest to całkiem spory ośrodek turystyczny z wieloma hotelami i udogodnieniami dla turystów. Nie oznacza to wcale, że jest tam komercyjnie. Wręcz przeciwnie! Albufeira i Algarve stronią od komercji. Można tam zaznać spokoju wśród wszechobecnej przyrody i poznać bliżej kulturę portugalską.

Dla mnie Albufeira była właśnie bazą noclegową na południu Portugalii. Przyznam jednak, że tamtejsze plaże okazały się być tak piękne (plaże i zachody słońca), że nawet wcale nie miałam ochoty wyruszać na zwiedzanie! Nie jestem typem plażowicza, ale tamtejsza przyroda wprawiła mnie w totalne osłupienie. Być może wynikało to z faktu, że miasto odwiedziłam pod koniec października, kiedy to sezon turystyczny dawno się skończył.

Kilka słów o Albufeira

Położona 45 na zachód od Faro i 230 km na południowy wschód od Lizbony, Albufeira, to główny ośrodek turystyczny Algarve.

Początki miasta sięgają czasów prehistorycznych, a pierwszą większą osadę na tych terenach założyli Rzymianie. Osada nosiła nazwę Baltum. Rzymianie przyczynili się do znacznego wzrostu miasta budując pierwsze drogi i akwedukty. Maurowie również włożyli dużo pracy w rozwój miasta. Po przejęciu tronu portugalskiego przez króla Alfonso III większość Algarve w krótkim czasie powróciła w ręce Portugalczyków. Albufeira musiała poczekać kilka lat, ale też w końcu teren ten został odebrany przez Portugalczyków.

Niestety trzęsienie ziemi z 1755 roku w znaczym stopniu dotknęło miasto. Cały region Algarve ucierpiał, ale Albuferia chyba najbardziej. Jedynie 27 budynków przetrwało trzęsienie ziemi, ale w dosyć złym stanie. Dopiero rok później rozpoczęto proces odbudowy miasta.

Prze wieki mieszkańcy trudnili się przede wszystkim rybołóstwem. Było to główne źródło utrzymania całego miasta. Dziś, rybołóstwo przeniosło się w inne rejony wybrzeża, a mieszkańcy Albufeiry czerpią dochód przede wszystkim z turystyki. Do Albufeiry co roku przyjeżdża bowiem ponad 5 milionów turystów. I to właśnie tam znajdują się największe hotele i kurorty.

Albufeira Algarve

Informacje praktyczne

  • Do Albufeiry można jechać przez cały rok. Warto jest jednak zauważyć, że w okresie od czerwca do września temperatury w tym rejonie są bardzo wysokie. Od stycznia do marca dosyć często wystepują opady deszczu i wiatr.
  • Samo miasteczko jest niewielkich rozmiarów i można je zwiedzić na pieszo. Wiele hoteli zlokalizowanych jest jednak poza miastem, nad samymi plażami a dojazd do centrum Albufeiry nie jest łatwy. Warto jest wziąć to pod uwagę rezerwując nocleg.
  • W całym Algarve można skorzystać z usług Ubera. Polecam więc instalację aplikacji Uber.

Albufeira

Albufeira atrakcje: co zobaczyć

W mieście wyróżnić można dwa główne skupiska turystyczne: Areias de São João (zwany także The Strip) oraz Stare Miasto. The Strip to zamknięta dla ruchu samochodowego ulica, na której znajdują się kluby, dyskoteki i restauracje. Dzielnica słynie z życia nocnego. Ja już okres imprez do białego rana mam za sobą, więc w zwiedzaniu Albufeiry skupiłam się na Starym Mieście i plażach. Oto miejsca, które najbardziej zapadły mi w pamięci.

Stare Miasto

Od głośnej dzielnicy z dyskotekami The Strip znacznie bardziej wolę spokojne i urokliwe Stare Miasto.

Stare Miasto to magiczny labirynt wąskich uliczek z zabytkowymi kamienicami. Tymi uliczkami można spacerować bez końca. A najlepiej jest to uczynić z samego rana, kiedy miasto dopiero budzi się do życia. Nie trzeba nawet mieć konkretnego planu, wystarczy jedynie spacerować, obserwować i chłonąć klimat. Białe kamieniczki z kolorowymi okiennicami i kolorowymi drzwiami naprawdę wyglądają cudnie. Do tego każdy parapet przyozdobiony jest świeżymi kwiatami a nawet czasem typowymi portugalskimi mozaikami.

Na Starym Mieście znajduje się też wiele kawiarni i restauracji. I są to klimatyczne miejsca podające specjały kuchni portugalskiej. Można zjeść smacznie i do tego cieszyć się pięknymi widokami.

Igreja Matriz de Albufeira

W centrum Starego Miasta znajduje się główny kościół w mieście – Igreja Matriz.

Wybudowany został w XVIII wieku w stylu neoklasycystycznym. Z zewnątrz przykuwają uwagę 3 ogromne okna z kamiennymi ramami i łukami. W środku zobaczymy główną nawę z 4 ołtarzami. Na głównym ołtarzu podziwiać możemy rzeźbę patrona Albufeiry, Nossa Senhora da Conceição. Ta XVII-wieczna rzeźba ma wysokość 2 metrów i 40 centymetrów.

Stare Miasto Albufeira

Muzeum Archeologiczne

Na Starym Mieście znajduje się także budynek muzeum archeologicznego (Museu Municipal de Arqueologia). Muzeum poświęcone jest historii Algarve, a w szczególności historii Albufeiry.

Muzeum podzielone jest na 4 okresy: prehistoria, okres rzymski, okres arabski i współczesność. Można tam znaleźć artefakty odnalezione w okolicach miasta przez lokalnych arecheologów. Jest to małe muzeum, ale miłośnicy historii z pewnością je docenią.

Muzeum Archeologiczne Albufeira

Praia dos Pescadores

Praia dos Pescadores to Plaża Rybaków, a to dlatego że wiele lat temu właśnie na tej plaży cumowali swoje łodzie rybacy. Mieszkańcy Albufeiry w końcu kiedyś trudnili się głównie rybołóstwem. Dziś łodzi rybackich tam nie ma, a plaża stała się ulubionym miejscem turystów.

Nie ma się co dziwić, w końcu Praia dos Pescadores leży u stóp Starego Miasta. Odpoczywając zatem na plaży można z jednej strony podziwiać widok na Ocean Atlantycki a z drugiej na Stare Miasto. Plaża jest naprawdę ładna, szeroka. Można wynająć parasol i leżaki. Dookoła znajduje się wiele restauracji i kawiarenek.

Praia dos Pescadores Albufeira

Praia dos Pescadores Albufeira

Punkt widokowy Miradouro do Pau da Bandeira

Z Praia dos Pescadores można udać się do punktu widokowego o nazwie Miradouro do Pau da Bandeira.

Punkt znajduje się tuż nad samą plażą i na górę można dostać się schodami ruchomymi. Z punktu rozprzestrzenia się piękny widok na plażę i Stare Miasto. Można sobie tam usiąść na ławce podziwiając widok. Podobno zachody słońca stamtąd zwalają z nóg. Niestety nie miałam okazji ich tam zobaczyć.

Miradouro do Pau da Bandeira Albufeira

Miradouro do Pau da Bandeira Albufeira

Marina

Poza centrum miasta znajduje się sporych rozmiarów port. Jest to głównie port dla łodzi prywatnych i wycieczkowych.

W porcie można wykupić wycieczkę łodzią na pobliskie wyspy, do jaskiń czy do delfinów. Opcji jest naprawdę sporo a o szczegóły warto jest spytać pracowników biur wycieczek.

Marina Albufeira

Marina Albufeira

Marina Albufeira

Praia da Falésia

A na koniec najlepsze – Praia da Falesia. To właśnie dzięki tej plaży zakochałam się bezgranicznie w Algarve! I to w pobliżu tej plaży spędziłam kilka dni.

Praia de Falesia ma długość 6 km. Charakteryzuje się czystym, miękkim piaskiem, czystą wodą i majestatycznymi, czerwonymi klifami. W wielu rankingach plaża ta pojawia się w czołówce najpiękniejszych plaży na świecie. I naprawdę nie ma w tym ani grama przesady. Zachody słońca są tam wprost bajeczne. Najlepiej jest je obserwować nie z samej plaży a stojąc na szczycie klifu. Wtedy w kadrze pojawia się zachodzące słońce, piasek, ocean i klify.

W okolicach plaży znajduje się też wiele hoteli. Jeżeli jesteś zwolennikiem wakacji na plaży to bardzo polecam to miejsce.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *