Ronda to jedno z najstarszych miast w Hiszpanii, które zamieszkane było już w okresie neolitu. Jest to niezwykle malownicze miasto położone po obu stronach wąwozu rzeki Guadalevin. To właśnie wąwóz El Tajo z zabytkowymi mostami tworzy niepowtarzalny klimat tego miejsca. Ronda to miasto, które trzeba odwiedzić będąc w Andaluzji. Tak cudownych widoków, jak w Rondzie nie ma nigdzie indziej.

Rondę odwiedziłam podczas wycieczki objazdowej po Andaluzji. Było to zdecydowanie największe zaskoczenie tego wypadu. Większe miasta w Andaluzji, takie jak, Sewilla czy Malaga są piękne, ale Ronda przebija je swoim poczuciem sielskości i spokoju. W Rondzie spędziłam tylko jeden dzień, ale kolejnym razem chciałabym zostać tam chociaż na jedną noc, żeby nacieszyć się pięknem tego miejsca. Myślę też, że nawet kilkudniowy pobyt w Rodzie zdecydowanie by się sprawdził. Spacery po okolicznych lasach i parkach czy trekking w wąwozie El Tajo z pewnością są świetną formą wypoczynku. Ronda to także bardzo klimatyczne miasto. Wieczorne spacery uliczkami Starego Miasta, lampka andaluzyjskiego wina w kawiarence, tapas i inne smakołyki kuchni hiszpańskiej uczynią pobyt w Rondzie niezapomnianym. I oczywiście te nieziemskie widoki, których już nigdy nie wymaże się z pamięci…

Kilka słów o Rondzie

Przez wieki Ronda, podobnie jak prawie cała Hiszpania, znajdowała się pod władaniem Arabów. Andaluzja była ostatnim regionem hiszpańskim pod władaniem arabskim. Panowanie muzułumańskie zakończyło się po pięciu wiekach w 1485 roku. W tym roku zaczęły się też prześladowania muzułumańskie i nowa władza chrześcijańska wymagała, aby każdy wyznawca innej wiary przeszedł na katolicyzm. Meczety zamieniono na kościoły, a po pewnym czasie nawet zabroniono posługiwania się językiem arabskim. Już w tym okresie Ronda podzielona została na dwie części: arabską i chrześcijańską. Wtedy też wybudowano most Puente Nuevo, który łączył obie części. Ten podział istnieje do dziś. Ciudad to część arabska a Mercadillo to nowa część, chrześcijańska. Owy most, Puente Nuevo, jest dziś wizytówką miasta i najbardziej znaną atrakcją.

Ronda Hiszpania

Ronda Hiszpania

Ronda Hiszpania

Dojazd do Rondy

Do Rondy dojechaliśmy wynajętym samochodem. Jechaliśmy z Sewilli drogą A-375 oraz A-374. Podróż trwała 90 minut i była naprawdę w porządku. Jechaliśmy obok parku narodowego, więc widoki były naprawdę piękne. W drodze powrotnej kierowaliśmy się do Marbelli i podróż trwała godzinę. Uważam, że wynajęty samochód jest najlepszym sposobem na dotarcie do Rondy. Z większych miast w Andaluzji można dojechać autobusami ale podróż trwać będzie 3-4 godziny w jedną stronę i składać się będzie z kilku przesiadek.

Co zobaczyć w Rondzie

Poniżej znajdziesz listę miejsc, która udało mi się zobaczyć w ciągu jednego dnia. Ronda to małe miasto a wszystkie główne atrakcje znajdują się w ścisłym centrum.

Casco Viejo (Stare Miasto)

Wizytę w Rondzie warto jest rozpocząć od spaceru uliczkami Starego Miasta. Casco Viejo położone jest po obu stronach wąwozu El Tajo. Po jednej stronie znajduje się część arabska czyli Ciudad, a po drugiej chrześcijańska, czyli Mercadillo. Cechą charakterystyczną starej części są historyczne, białe kamienice, które leżą na zboczach wąwozu. Tworzą one zapierający dech w piersiach widok. Pośród tych kamieniczek znajdują się kawiarenki i restauracje, więc przy filiżance kawy można podziwiać widok na wąwóz i rozpościerające się w oddali wioski. Casco Viejo to także urocze wąskie uliczki z budynkami mającymi kilka tysięcy lat.

Stare Miasto Ronda

Stare Miasto Ronda

Puente Nuevo

Wspomniane już dwie części miasta łączy monumentalny most Puente Nuevo, czyli Nowy Most. Konstrukcja powstała pod koniec XVIII wieku i prace nad budową trwały 34 lata. Na środku mostu, nad centralnym łukiem znajduje się pomieszczenie, które kiedyś służyło jako więzienie. Dziś znajduje się tam muzeum poświęcone historii Puente Nuevo.

Puente Nuevo Ronda

Mirador de Aldehuela and Balcón del Coño

Bardzo polecam wybrać się do punktu widokowego Mirador de Aldehuela, który jest najciekawszym punktem w mieście. Rozpościerają się z niego widoki na wąwóz El Tajo, most Puente Nuevo i okoliczne wioski. Punkt widokowy został nazwany na cześć znakomitego architekta hiszpańskiego, José Martin de Aldehuela. Do jego projektów należy między innymi Punete Nuevo oraz arena korridy w Rondzie.

Mirador de Aldehuela and Balcón del Coño

Baños Arabes (Łaźnie Arabskie)

W arabskiej części miasta w pobliżu mostu Puente Viejo zobaczysz budynek, w którym niegdyś znajdowały się łaźnie arabskie. Łaźnie zostały wzniesione na przełomie XI i XII wieku, czyli w okresie panowania Arabów w Hiszpanii. Składają się one z trzech głównych pomieszczeń: z wodą zimną, ciepłą i gorącą. Budynek można zwiedzić, a bilet należy zakupić na miejscu.

Plaza de Toros (Arena Korridy)

Wspomniany wcześniej architekt, José Martin de Aldehuela, jest odpowiedzialny także za projekt jednej z najstarszych aren korridy w Hiszpanii. Arena Real Maestranza de Caballería znajduje się w centrum historycznym i cały teren wraz z muzeum otwarty jest dla zwiedzających. Obiekt powstał w 1795 roku i już od początku odbywały się w nim walki byków. Dynastiami, które zapoczątkowały walki byków w Rondzie i stworzyły tradycję korridy w tym rejonie były rodziny Romero oraz Ordóñez. Statuetki przedstawicieli obu rodzin można znaleźć przy wejściu na arenę.

Bullring Ronda

Bullring Ronda

Alameda del Tajo

Jest to piękny park, ulubione miejsce spotkań rodzin i podróżników. W Alameda del Tajo znajdują się piękne, długie aleje po bokach których rosną drzewa cedrowe i sosnowe. Znajduje się tam także ogromny taras widokowy, z którego można podziwiać widok na okolicę.

Alameda del Tajo Ronda

Alameda del Tajo Ronda

Alameda del Tajo Ronda

Wąwóz El Tajo

Jeżeli zostajesz w mieście na dłużej to warto jest wybrać się na spacer wąwozem El Tajo. Wąwóz wydrążyła rzeka Guadalevin dzieląc tym samym miasto na dwie części. El Tajo ma 500 metrów długości, jest szeroki na 50 metrów i wysoki na ponad 100 metrów. Wąwóz można podziwiać z góry, na przykład stojąc na moście Puente Nuevo. Istnieje także możliwość zejścia w dół. Zejście znajduje się w części zachodniej miasta w okolicach placu Plaza de María Auxiliadora.

Wąwóz el Tajo Ronda

 

Więcej informacji o Andaluzji i o tym jak zaplanować wyjazd znajdziesz w osobnym wpisie o podróży samochodowej po Andaluzji 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *