Nawet jeżeli z przejazdów taksówkami korzystasz rzadko to i tak warto zainstalować w swoim telefonie aplikację Uber. Przydaje się ona nie tylko na co dzień, ale jest także pomocna w czasie podróży. Dojazdy z lotniska, dworca czy odległego miejsca są bardzo wygodne z Uberem.

Moim zdaniem Uber to zaraz po Google Maps najbardziej użyteczna aplikacja podróżnicza. Oczywiście będąc za granicą nie korzystam z dojazdów taksówkami non-stop, ale czasami zwyczajnie jestem do tego zmuszona. Potrzebuję zamówić taksówkę, na przykład, w wypadku późnego przylotu na lotnisko, bardzo wczesnego odlotu, ciężkiego bagażu lub awarii metra/autobusu. W takich wypadkach nie zamawiam tradycjnej taksówki dzwoniąc do korporacji taksówkarskiej, ale korzystam z aplikacji Uber. Zamawiam przejażdżkę i kierowca Ubera odbiera mnie w ciągu kilku minut. Jedyne czego potrzebuję to smartfon oraz internet. Odkąd odkryłam Ubera nie korzystam już z tradycyjnych korporacji taksówkarskich.

Co to jest Uber?

Uber jest to aplikacja na smarfony, która łączy kierowców z podróżnymi. Podróżujący zamawia jazdę Uberem poprzez specjalną aplikację podając dokładne miejsce odbioru i miejsce docelowe. Zgłoszenie zostaje odebrane przed jednego z kierowców Ubera, który znajduje się w pobliżu. Samochód odbiera podróżnego w ciągu kilku minut.

Po odebraniu zgłoszenia przez kierowcę Ubera dostajemy informacje na temat pojazdu i kierowcy. Podróżujący może sprawdzić imię kierowcy oraz numer rejestracyjny samochodu. Każdy kierowca ma także swoją ocenę i komentarze wystawione przez poprzednich pasażerów.

Przez cały okres jazdy w aplikacji możemy śledzić trasę. Płatność pobierana jest po skończonej jeździe metodą płatności podaną podczas rejestracji konta.

Jak korzystać z Ubera?

Korzystanie z Ubera jest bardzo proste. Oto kroki, które należy wykonać:

Krok #1: Pobierz aplikację Uber ze sklepu Google Play lub AppStore.

Krok #2: Załóż konto i dodaj metodę płatności.

Krok #3: Zamów jazdę Uberem poprzez podanie swojej lokalizacji i miejsca docelowego.

Krok #4: Oceń kierowcę po skończonej jeździe.

Pobierz aplikację

Pierwszym korkiem jest pobranie aplikacji Uber. W wyszukiwarkę sklepu Google Play (telefony z systemem Android) lub AppStore (telefony z systemem iOS) wpisz nazwę 'Uber’. Następnie zainstaluj aplikację.

Załóż konto

Po instalacji załóż konto. Podaj swoje dane osobowe i udostępnij swoją lokalizację. Dodaj też metodę płatności, którą chcesz używać do opłacania jazd Uberem. Możesz dodać kilka metod płatności (na przykład osobistą i firmową). Podczas zamawiania jazdy decydujesz, którą z metod użyć.

Aplikacja dostępna jest w języku polskim. Moje screeny są w języku angielskim, bo konto rejestrowałam w UK i nie mam możliwości zmiany języka.

Zamów jazdę z Uberem

Jeżeli konto jest gotowe to możesz zamówić swoją pierwszą jazdę. W tym celu wpisz dokładne miejsce, z którego chcesz zostać odebrany oraz miejsce docelowe. Możesz też podać kilka adresów docelowych jeżeli na przykład podróżujesz z drugą osobą. Następnie wybierz typ Ubera (zwykły samochód, większy, van). W tym momencie zobaczysz mapę z wyznaczoną trasą i ilość dostępnych kierowców w okolicy. Tutaj też zobaczysz ile taka podróż może kosztować. Jeżeli cena Ci odpowiada to potwierdź zamówienie. Aplikacja połączy się z kierowcami w okolicy.

Po odebraniu zgłoszenia dostaniesz informacje o kierowcy. Najważniejszy jest numer rejestracyjny samochodu, po którym poznasz kierowcę. W aplikacji będziesz mógł śledzić, gdzie jest pojazd i ile musisz czekać. Nie musisz niegdzie iść, bo Twój kierowca dokładnie wie gdzie jesteś.

Opłata pobierana jest po skończonej jeździe. Rachunek wysyłany jest mailowo.

Oceń kierowcę

Na sam koniec warto jest ocenić kierowcę. Istnieje także możliwość dodnia napiwku.

Rodzaje taksówek

Podczas składania zamówienia w aplikacji Uber będziesz mógł wybrać typ samochodu, którym chcesz jechać. Standardowo Uber przewozi 2-3 osoby. Jeżeli natomiast Twoja grupa liczy 4 osoby lub więcej wtedy będziesz musiał zamówić większy samochód. Warto zauważyć, że cena za przejazd również uzależniona jest od rodzaju pojazdu. Oto niektóre z nich:

 • UberX (3 osoby)
 • UberXL (5 osób)
 • Comfort (3 osoby, lepszy samochód i dobrze oceniany kierowca)
 • Exec (3 osoby, lepszy samochód niż Comfort)
 • Lux (3 osoby, luksusowy samochód)

Dodatkowo można wybrać samochód dostosowany do osób niepełnosprawnych.

Co to jest UberPool?

UberPool to usługa, która łączy pasażerów. W tej usłudze pasażerowie, którzy się nie znają mogą jeździć razem pod warunkiem, że podróżują w tym samym kierunku. Aplikacja zbiera informacje o zgłoszeniach od pasażerów i dobiera tych, którzy znajdują się blisko siebie i jadą w tym samym kierunku. W ten sposób można łatwo zaoszczędzić pieniądze, ponieważ usługa UberPool jest znacznie tańsza od standardowej oferty.

Wadą usłygi UberPool jest długi czas przejazdu.

Cena przejazdu i płatność

Uber nie ma odgórnie ustalonych cen za przejazd czy za kilometr. Cena uzależniona jest od miasta, samochodu i pory dnia. Zdarza się, że w godzinach szczytu, kiedy liczba pasażerów przekracza liczbę dostępnych aut, Uber zwiększa cenę. W aplikacji pojawia się wtedy wiadomość, że z powodu dużego obłożenia cena wzrasta 2x. W takiej sytuacji możesz albo zapłacić zwiększoną kwotę lub poczekać kilka minut aż sytuacja na drogach się uspokoi.

Szacowaną cenę za przejazd zawsze zobaczysz podczas składania zamówienia. Zamówienie potwierdzasz dopiero po zobaczeniu ceny.

Przybliżoną opłatę za Ubera wyliczyć możesz ze specjalnym kalkulatorem Uber. Pamiętaj jednak, że ten kalulator nie uwzględnia godzin szczytu i potencjalnie zwiększonej ceny.

Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że przejazd Uberem jest zawsze sporo tańszy od zwykłej taksówki. Z Ubera korzystałam w wielu krajach europejskich i zawsze ceny były bardzo przystępne.

Za przejazd płaci się po skończonej jeździe metodą płatności podaną podczas zakładania konta.

Gdzie jest dostępny Uber?

Niestety Uber nie jest dostępny w każdym miejscu. Zazwyczaj jedynie duże miasta decydują się na wprowadzenie jazd Uberem. Oto niektóre z nich:

 • Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Łódź oraz Aglomeracja Śląska
 • Wielka Brytania (Londyn, Edynburg, Belfast i inne)
 • Australia (Sydney, Melbourne)
 • Austria (Wiedeń)
 • Brazylia (+100 miast)
 • Kanada (+30 miast)
 • Finlandia (Helsinki)
 • Francja (+15 miast)
 • Niemcy (Berlin, Kolonia, Hamburg i więcej)
 • Hiszpania (+50 miast, ale nie ma wśród nich Barcelony)
 • USA (+200 miast)

Pełną listę znaleźć można na stronie www.uber.com

Zalety korzystania z aplikacji Uber

 • Przejazd Uberem można zamówić z każdego miejsca. Nie trzeba szukać postoju taksówek czy dzwonić do korporacji. Wystarczy, że zaznaczysz na mapie w aplikacji gdzie jesteś i kierowca sam Cię znajdzie.
 • Uber dostępny jest 24 godziny na dobę. Przejazd możesz zamówić nawet w środku nocy!
 • Uber jest tańszy od normalnych taksówek.
 • Za przejazd płacisz kartą, więc nie musisz mieć przy sobie gotówki.
 • W aplikacji dokładnie możesz śledzić trasę.
 • Aplikacja jest przydatna w czasie podróży zagranicznych, kiedy nie znamy cen taksówek i nie wiemy jak zamawiać.

Co to jest Uber Eats

Uber Eats jest bliźniaczą aplikacją Ubera. W odróżnieniu od Ubera z Uber Eats zamawia się jedzenie z dowozem z lokalnych restauracji. Wystarczy wskazać swoją obecną lokalizację i dostaniemy listę dostępnych restauracji, które partnerują z Uber Eats. Każda restauracja dysponuje menu i cennikiem. Płatność pobierana jest online, a kierowca dostarcza zamówienie pod drzwi.

Nie musisz instalować dodatkowej aplikacji. W apce Ubera wybierz opcję „Jedzenie” i zostaniesz przekierowany do Eats.

Aktualnie Uber Eats dostępny jest w następujących miastach: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Łódź, Katowice, Lublin, Bydgoszcz, Toruń, Gliwice, Sosnowiec, Zabrze, Białystok, Szczecin, Rzeszów, Kielce, Radom, Olsztyn oraz Częstochowa.

Uber Eats

3 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *