Faro to gmina i miasto w południowej Portugalii a dokładniej w przepięknym regionie Algarve. Jest to stolica regionu i jego największy ośrodek. Znajduje się tam jedno z trzech międzynarodowych lotnisk w Portugalii, więc spędzając wakacje w Algarve, Twoja przygoda rozpocznie się zapewnie właśnie od Faro.

Algarve to najpiękniejszy region Portugalii znajdujący się na południowym wybrzeżu kraju tuż nad Oceanem Atlantyckim. Wizytówką Algarve są długie, piaszczyste plaże i majestatyczne klify. Podróżnicy udają się do Algarve głównie po to, aby odpocząć na plaży, obserwować delfiny, surfować i zwyczajnie się relaksować. W przerwie od plażowania warto jest jednak wybrać się na zwiedzanie. W Algarve znajduje się kilka ciekawych miast z bogatą historią i całą masą innych atrakcji. Jednym z takich miast jest właśnie Faro.

W Faro można zatrzymać się na dłuższy pobyt. W okolicy miasta znajduje się wiele plaż i wysp, na których można wypocząć. A można do Faro jedynie przylecieć i udać się w inne regiony Algarve. Wtedy właśnie można zwyczajnie wyskoczyć do Faro na jeden dzień i zwiedzić miasto. Tak też i ja zrobiłam. Jest to dosyć małe miasteczko wprost idealne na jednodniowe zwiedzanie. Ba, w ciągu jednego dnia można zwiedzić miasto i do tego wyskoczyć nawet na kilka okolicznych wysp.

Krótka historia miasta

Z uwagi na dogodne położenie tuż nad samą laguną Ria Formosa, dzisiejszy teren Faro zamieszkany był już w okresie paleolitu. Pierwsze osadnictwo powstało tam w VI wieku p.n.e. Ówczesna osada o nazwie Ossonoba założona zosała przez Fenicjan. Wtedy też była to najważniejsza osada w południowej Portugalii i ważny punkt handlowy.

W kolejnych wiekach teren przeszedł kolejno w ręce Rzymian, Bizantyczyjów i następnie Wizygotów. W 713 roku tereny te podbili Maurowie. Za panowania Maurów teren ten utrzymywał miano najważniejszego punktu handlowego w południowej części dzisiejszego Półwyspu Iberyjskiego. Wybudowano wtedy mury miasta. Nazwę Ossonoba zastąpiła nazwa Santa Maria. Maurowie zostali pokonani dopiero w 1249 roku przez portugalskiego króla Alfonso III.

Po przejęciu panowania przez Portugalczyków dzisiejsze Faro jeszcze bardziej umocniło się w siłę i stało się najważniejszym punktem handlowym w Europie. Miało to związek z bardzo dobrze rozwiniętym portem i licznymi kopalniami soli.

W XVI wieku tereny te zamieszkiwane były w dużej mierze przez ludność żydowską. Do tego stopnia, że to właśnie ludność żydowska stanowiła większość i w rezultacie to Żydzi narzucali swoją kulturę. Nie spodobało się to królowi Manuelowi I, który zarządał wygonienia z państwa wszystkich osób, które odmówią przejścia na chrześcijanizm. W tym momencie wszyscy Żydzi opuścili tereny portugalskie.

W kolejnych dziesięcioleciach Faro rosło w siłę. Z takim samym tempem rosło inne miasto w Algarve o nazwie Lagos. I szybko to Lagos przmienione zostało na stolicę regionu. W wyniku trzęsień ziemi oraz tsunami wszystkie miasta w Algarve uległy ogromnym zniszczeniom. Wszystkie z wyjątkiem Faro, które najprawdopodobniej ochroniła laguna Ria Formosa. Oficjalnie w 1756 roku Faro zostało ponownie ogłoszone administracyjną stolicą Algarve. I tak zostało do dnia dzisiejszego.

Gdzie leży Faro 

Faro leży w rejonie Algarve na południowym wybrzeżu Portugalii. Lizbona znajduje się 280 km na północny zachód, a dystans ten można pokonać w mniej niż 3 godziny podążając autostradą A2.

4 km poza miastem znajduje się międzynarodowe lotnisko, które obsługuje loty z wiekszymi miastami w Europie. Przez miasto przebiega także linia kolejowa Linha do Algarve. Pociągiem można dojechać do innych miast na południu w tym Lagos.

Faro atrakcje: co warto zobaczyć

Centrum historyczne Faro nie jest wielkich rozmiarów i można je spokojnie zwiedzić w jedno popołudnie. Ogromną atrakcją miasta są także okoliczne wyspy i park krajobrazowy. Jeżeli zatem zdecydujesz się na dłuższy pobyt tylko w tym mieście to z pewnością nie będziesz się nudzić! Poniżej przedstawiam kilka propozycji na spędzenie dnia w Faro.

Igreja do Carmo

Igreja do Carmo to jeden z piękniejszych kościołów w całym Algarve. Powstał on na przełomie XVII i XVIII wieku, ale w wyniku trzęsienia ziemi uległ ogromnym zniszczeniom. Barokowa fasada oraz charakterystyczne dwie wieże zegarowe zostały zaprojektowane w kilka lat po trzęsieniu.

Najbardziej charakterystycznym miejscem w Igreja do Carmo jest kaplica Capela dos Ossos. Na ścianach owej kaplicy znajduje się 1,250 czaszek ludzkich. W 1816 roku dokonano ekshumacji zwłok z przepełnionego cmentarza. Były to ciała mnichów, którzy niegdyś służyli w Igreja do Carmo.

Kościół i wspomnianą kaplicę można zwiedzać. Wstęp kosztuje €2 i płatności należy dokonać przy wejściu.

Igreja do Carmo Faro

Igreja do Carmo Faro

Museu Regional do Algarve

Jest to muzeum etnograficzne, które działa od wczesnych lat 60-tych.

Muzeum poświęcone jest kulturze, tradycji i życiu codziennemu w Algarve. Zobaczyć tam można wystawy poświęcone wsi i typowym domostwom regionu. Zobaczyć można typowe narzędzia, wnętrza domów i dowiedzieć się więcej o obrzędach religijnych i kulturowych.

Bonusem w muzeum jest wystawa prac lokalnego artysty Carlosa Porfírio.

Museu Regional do Algarve

Arco da Vila

Łuk Arco da Vila jest częścią jednej z głównych bram prowadzących do Starego Miasta. Łuk powstał w 1812 roku na zlecenie biskupa Bishop Francisco Gomes do Avelar.

Nad samym łukiem znajduje się charakterystyczna rzeźba przedstawiająca postać Tomasza z Akwinu. Rzeźba przywędrowała do Faro z Włoch.

Przechodząc przez łuk dojdziemy do Starego Miasta.

Stare Miasto (Cidade Velha)

Stare Miasto w Faro zwane przez mieszkańców Cidade Velha to labirynt małych uliczek. Starówka położona jest na lekkim wzgórzu przez co spacerując uliczkami mamy wrażenie, że lekko się wspinamy. Uliczki są brukowane z zabytkowymi kamienicami. Cały obszar ma swój niepowtarzalny klimat.

Warto jest zatracić się w Starym Mieście i zwyczajnie na luzie spacerować i podziwiać zabudowę. Można też skusić się na kawę lub obiad w tamtejszych kawiarenkach i resturacjach.

Na Starym Mieście znajduje się kilka miejsc, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. O wszystkich piszę poniżej.

Igreja de Santa Maria

Igreja de Santa Maria zwany też Sé de Faro to główna katedra w tym regionie. Każdy portugalski region ma swoją Sé, czyli główną katedrę. Zwiedzając Porto czy Lizbonę również będziemy mogli zobaczyć Sé.

Owa katedra Faro znajduje się na Starym Mieście. Jej początki sięgają aż XIII wieku.

W Igreja de Santa Maria zobaczyć możemy wnętrze wraz z głównym ołtarzem. Na piętrze znajduje się małe muzeum a obok niego wejście na balkon, z którego zobaczyć można całe wnętrze katedry. Dodatkowo odwiedzający mogą wejść na wieżę widokową z dzwonnicą. Z wieży rozprzestrzenia się widok na całe Stare Miasto.

Wstęp na teren katedry, muzeum i na wieżę widokową jest płatny. Bilet kupuje się przy wejściu i kosztuje €5.

Igreja de Santa Maria Faro

Igreja de Santa Maria Faro

Museu Municipal de Faro

Tuż za katedrą znajduje się budynek Museu Municipial, czyli muzem poświęconemu historii i kulturze całej Portugalii. Znajdują się tam ciekawe ekspozycje poświęcone historii Portugalii od czasów prehistorycznych aż do dnia dzisiejszego.

Dodatkowo muzeum regularnie organizuje czasowe wystawy poświęcone artystom z całego świata.

Municipal Museum of Faro

Muralhas de Faro

Muralhas to nic innego jak mury miasta. Te mury miasta, które powstały dwa tysiące lat temu i broniły Faro przed atakami.

Oczywiście na przestrzeni tysiącleci oryginalna budowla uległa znaczym zniszczeniom. Do dnia dzisiejszego zachował się jednak całkiem okazały kawałek oryginalnych murów.

Palacete Belmarço Faro

Palacete Belmarço Faro

Arco do Repouso

Kolejnym łukiem będącym bramą do Starego Miasta jest Arco do Repouso (w tłumaczeniu na polski – Brama Spokoju).

Bramę wybudowano w XIII wieku i stanowiła ona świetny punkt oporu w czasie walk. Legenda głosi, że Alfonso III walczył przeciwko Maurom właśnie w okolicach Arco do Repousto. Obrona przebiegała w bardzo łagodny sposób bez zbędnego rozlania krwi. Stąd też nazwa łuku.

Arco do Repouso Faro

Arco do Repouso Faro

Port

Poza Starym Miastem warto jest też odwiedzić w Faro port. W samym centrum miasta znajduje się niewielka marina, w której cumują głównie łodzie prywatne i wycieczkowe. Wokół mariny wybudowano deptak, po którym można spacerować i podziwiać piękny widok na otwarte morze i łodzie.

Znajduje się tam także kilka restauracji i kawiarenek. Już od samego rana można posmakować w nich pyszczych i świeżych pasteis de nata, czyli portugalskiego deseru.

Dodatkowo w marinie swoje siedziby ma wielu operatorów wycieczek wodnych. Można właśnie tam wykupić wycieczkę lub prom na okoliczne wyspy.

Marina Faro

Museu Marítimo Almirante Ramalho Ortigão

W marinie swoją siedzibę ma muzeum morskie. Jest to najstarsze muzeum w tym regionie, działające od 1889 roku. Zajmuje ono pierwsze piętro w budynku należącym do administracji portu.

Zobaczyć można tam sprzęt do połowu ryb, modele łodzi i okrętów wodnych. Zdecydowanie nie jest to muzeum, które zapiera dech w piersiach. Jednak zwracając uwagę, że jest to najstarsza tego typu placówka w Algarve to warto jest wejść do środka.

Museu Marítimo Almirante Ramalho Ortigão

Ria Formosa

Ria Formosa to park krajobrazowy znajdujący się tuż obok Faro. Pierwszą styczność z Ria Formosa mamy już podczas lądowania samolotem. Lotnisko znajduje się bowiem zaraz obok parku i podczas zniżania bardzo dobrze widać jest cały teren. Lotniska i parki krajobrazowe zazwyczaj nie idą ze sobą w parze, ale lotnisko zostało wybudowane na kilka lat zanim Ria Formosa stało się terenem chronionym.

A jest to teren chroniony ze względu na tamtejszą wyjątkową florę i faunę a w szczególności ptactwo. Ptaki upodobały sobie te tereny i wiele gatunków żyje tam na stałe i składa swoje jaja. Ornitolodzy i fotografowie z chęcią przyjeżdżają do Faro właśnie po to, aby obserwować ptaki.

Odwiedzający mogą zwiedzić Ria Formosa na dwa sposoby. Pierwszy to wycieczka łódką z przewodnikiem. Takie wycieczki można zarezerwować w marinie w Faro. Standardowa wycieczka trwa 2-3 godziny. Drugim sposobem jest piesze zwiedzanie parku. Istnieje kilka pieszych szlaków, w tym São Lourenço czy Quinta do Lago.

Ria Formosa

Ilha do Farol

Jedną z wysp otaczających Ria Formosa jest Ilha da Culatra. A częścią owej wyspy jest Ilha do Farol z miastem o nazwie Farol.

Jest to malutka i niezwykle urocza wyspa położona bardzo blisko Faro. I to właśnie z tamtejszej mariny odpływają łodzie do Ilha do Farol.

Mieszkańcy Faro upodobali sobie Farol jako miejsce na wakacje i odpoczynek. Znajduje się tam kilkadziesiąt uroczysch i kolorowych domków, które w większości są domami wakacyjnymi. Jest tam cicho, spokojnie i wprost idealnie na wypoczynek. Nie brakuje też pięknej plaży i kilku rodzinnych restauracji. Bardzo polecam wybrać się tam nawet na jeden dzień, bo jest to jedno z tych miejsc, w których można oczyścić głowę i myśli.

Ilha do Farol

Ilha do Farol

Ilha do Farol

Ilha do Farol

Ilha Deserta

7 kilometrowa wyspa również położona w okolicach Faro jest unikatowa. A to dlatego, że zamieszkana jest jedynie przez jednego osobnika.

Owym osobnikiem jest starszy pan, który wybudował na wyspie swój mały domek kilkadziesiąt lat temu. W jego domostwie (widać na zdjęciu poniżej) nie ma elektryczności, ani luksusowych warunków dlatego też pewnie na okres zimowy gospodarz wraca do swojego mieszkania w Faro.

Poza tym małym domkiem na Ilha Deserta są plaże, plaże i dużo piasku. Ah, i jest oczywiście restauracja. Komercja dotarła bowiem nawet na odludnioną wyspę! Restauracja jak łatwo się domyślić do tanich nie należy. Zaletą jej jest fakt, iż właściciel zapewnia (oczywiście odpłatnie) dojazd promem przez cały rok.

Ilha Deserta

Ilha Deserta

Ilha Deserta

Faro: informacje praktyczne

  • W okresie letnim, czyli od czerwca do września temperatury w Algarve są bardzo wysokie a słońce ostre. Jeżeli lubisz zwiedzać i planujesz podróż między różnymi miastami i wyspami to lepiej jest zaplanować wyjazd na październik lub maj. Ja Portugalię zwiedzałam kilka razy w październiku i pogoda wtedy jest fantastyczna.
  • W okresie od grudnia do marca temperatury nie są bardzo niskie, ale często występują opady deszczu i silny wiatr.
  • Portugalczycy mówią po angielsku w stopniu komunikatywnym.
  • Faro jest małym miastem, więc nie trzeba poruszać się środkami komunikacji publicznej. Warto jednak zainstalować aplikację Uber na wypadek wyjazdu poza miasto. Uber dostępny jest w całym rejonie Algarve.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *