Świętokrzyskie to jedno z najmniejszych województw w Polsce obejmujące zaledwie 3.5% kraju. Niech nikogo jednak nie zwiedzie mała powierzchnia, bowiem w świętokrzyskim miejsc do zwiedzania nie brakuje. Od Gór Świętokrzyskich, przez wsie, miasteczka aż do muzeów i parków rozrywki. Nawet kilkutygodniowy wyjazd można wypełnić po brzegi.

Województwo świętokrzyskie to jedno z najbardziej niedocenianych miejsc w Polsce. Góry Świętokrzyskie to przecież nie góry – lepiej jechać w Tatry, nie ma nowoczesnych atrakcji, zamki to tak naprawdę ruiny i do tego pogoda jest słaba. A to nie prawda! Świętokrzyskie jest wyjątkowym miejscem, które posiada ciekawe miejsca, których w żadnym innym miejscu w kraju się nie znajdzie. Są to chociażby gołoborza łysogórskie, jaskinie krasowe czy setki rezerwatów przyrody. Znajdują się tam miejsca dla osób lubiących aktywnie spędzać czas, dla miłośników przyrody, ale i dla wielbicieli sztuki i zabytków. Dzieci również wyjadą ze świętokrzyskiego z uśmiechem na twarzy, bowiem właśnie tam znajdują się jedne z największych parków rozrywki dla najmłodszych.

Ja miałam okazję zwiedzić atrakcje świętokrzyskiego wielokrotnie będąc dzieckiem. A całkiem niedawno odświeżyłam sobie pamięć i powróciłam do miejsc, które zapamiętałam sprzed kilkunastu lat. Świętokrzyskie bardzo się zmieniło przez ten okres. Pewnych miejsc zupełnie nie poznałam. W rozwój regionu zainwestowano ogromne środki, co naprawdę widać.

Nie omijajmy zatem świętokrzyskiego. Warto jest wybrać się tam chociaż na weekend, a najlepiej na kilka dni. Oto miejsca, które polecam i które sama jeszcze z chęcią kiedyś odwiedzę.

Świętokrzyskie

Kielce

Wiele podróży do świętokrzyskiego zaczyna się (i niestety często kończy) w stolicy województwa, czyli Kielcach. Samo centrum Kielc niczym się nie wyróżnia. Jest to mały ryneczek z kawiarniami, od którego odchodzą boczne uliczki z kamieniczkami i sklepami. Jest ładnie, ale nie ma efektu WOW.

Kielce warto jest odwiedzić głównie ze względu na tamtejszy rezerwat przyrody o nazwie Kadzielnia. Na terenie Kadzielni znajduje się największe skupisko jaskiń w tym regionie. A świętokrzyskie z jaskiń właśnie słynie. W Kadzielni jest ich aż 25, a 3 z nich otwarte są dla turystów w formie Podziemnej trasy turystycznej. Z kaskiem na głowie i oczywiście przewodnikiem owe jaskinie można zwiedzić.

W Kielcach również bardzo urzekł mnie budynek Pałacu Biskupów Krakowskich, w którym obecnie znajduje się Muzeum Narodowe. Muzeum posiada całkiem spore zbiory malarstwa polskiego, więc entuzjaści sztuki powinni tam wstąpić.

Na deser Kielce oferują liczne parki, mniejsze muzea, kościoły.

 

Przewodnik po Kielcach

Kielce

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj jest najbardziej wyjątkową jaskinią w całym kraju. Jest to przepiękna jaskinia krasowa z niewykle bogatą i urozmaiconą szatą naciekową. W środku znajdują się komnaty z tysiącami różnych form naciekowych: stalaktytów, stalagmitów, kolumn naciekowych czy pereł jaskiniowych.

Odkryta całkiem przypadkiem w latach 60-tych jakinia Raj dziś stanowi największą atrakcję świętokrzyskiego. Zwiedzanie odbywa się jedynie z przewodnikiem i trwa ok 45 minut. Bilety najlepiej jest zarezerwować wcześniej na stronie jaskini. Zaraz obok znajduje się restauracja i kawiarenka, więc po zwiedzaniu można się fajnie zrelaksować wśród przyrody.

 

Wszystko o jaskini Raj

Jaskinia Raj

Bodzentyn

Świętokrzyskie słynie z jaskiń i zamków, a w zasadzie ruin zamkowych. Takowych w okolicach Kielc jest całkiem sporo. W miejscowości Bodzentyn, 30 km na północny wschód od Kielc znajdują się ruiny zamku z XIV wieku. Zamek, który wzniesiono w stylu gotyckim odnotował swój rozkwit na wiek XV i XVI. W tym czasie odwiedził miejsce m. in. Władysław Jagiełło i inne ważne osobistości.

Na przestrzeni wieków obiekt ulegał licznym przebudowom. Pod koniec XVI wieku zmienił swój charakter na renesansowy, potem barokowy.

Niestety na początku XIX wieku zamek opuszczono. Nikt się obiektem nie zajmował i uległ on znacznej degradacji. Stanowił on darmowy budulec dla okolicznej ludności. Dopiero 100 lat później zamek objęto ochroną. Niestety jednak do dziś zachowały się jedynie ruiny.

Jest to jednak piękny kawałek historii, który warto zobaczyć.

Bodzentyn

Bodzentyn zamek

Góry Świętokrzyskie: Łysa Góra

Żaden wypad do świętokrzyskiego nie może odbyć się bez wizyty na Łysej Górze. Nie jest to największy szczyt Gór Świętokrzyskich, ale zdecydowanie najbardziej znany. Ma on wysokość 594 m. n.p.m. i na samym szczycie znajduje się Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej wraz z kryptami Jeremiego Wiśniowieckiego.

Łysa Góra zwana też Świętym Krzyżem (ze względu na relikwie krzyża świętego znajdujące się w tamtejszym klasztorze) to bardzo fajny szczyt, który zdobyć może dosłownie każdy! Na szczyt prowadzą trzy szlaki. Dwa z nich prowadzą przez las i nie należą wcale do wymagających. Trzeci ze szlaków to szlak wyłożony w całości asfaltem. W ciągu dnia na tym szlaku kursują płatne meleksy, które dowożą turystów. Osoby mające problemy z chodzeniem mogą zatem skorzystać z takiej opcji!

Ja polecam piesze wejście, gdyż podejście wcale nie jest wymagające. Droga zajmuje ok 40 minut a cudowne otoczenie przyrody sprawia, że spacer staje się jeszcze łatwiejszy.

 

Więcej o Łysej Górze

Łysa Góra

Góry Świętokrzyskie:Łysica

Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, Łysica, jest niewiele wyższy od Łysej Góry. Łysica mierzy dokładnie 614 m. n.p.m.

Szczyt można zdobyć jedynie w 60 minut, a cała droga prowadzi przez las. Droga nie jest specjalnie trudna, ale lekkie przewyższenie może okazać się dla osób o słabej kondycji lekko problematyczne. Zdobywając szczyt Łysicy będziemy mieli okazję zobaczyć te słynne łysogórskie gołoborza.

 

Opis wejścia na Łysicę

Łysica

Sabat Krajno

Świętokrzyskie ma również bardzo dużo atrakcji dla dzieci i całych rodzin. Jedną z nich jest duży park rozrywki Sabat Krajno.

Sabat Krajno to dobre rozwiązanie dla całych rodzin. Najmłodsi mogą zatracić się w zabawie w lunaparku (kilkadziesiąt stacji zabaw), trochę starsze dzieci mogą wybrać się do lunaparku (kilka tras o 4 poziomach trudności). Dorośli natomiast mogą wybrać się na spacer do największego w Polsce Parku Miniatur z miniaturami największych atrakcji na świecie.

W okresie zimowym w Sabat Krajno działa nawet stacja narciarska.

 

Wszystko o Sabat Krajno

Sabat Krajno

Muzeum Wsi Kieleckiej

Kilka kilometrów za Kielcami znajduje się ogromny Park Etonograficzny będący częścią Muzeum Wsi Kieleckiej i zarazem jego największym oddziałem.

Park Etnograficzny w Tokarni odwzoworuje układy osadnicze wsi z różnych oddziałów Kielecczyzny. Można zobaczyć tam jak wyglądała wieś kielecka w XVIII/XIX wieku. W Parku znajdują się budynki mieszkalne, przemysłowe (apteki, sklepy itd.), sakralne, rolnicze. Jest to wspaniałe miejsce, zaprojektowane z pasją i dbałością o najmniejsze szczegóły.

Teren Parku jest tak duży, że można spędzić tam nawet kilka godzin. Zdecydowanie jest to jedna z większych atrakcji świętokrzyskiego.

 

Zwiedzanie Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej

Zamek w Chęcinach

XIII-wieczny zamek chęciński króluje nad miastem Chęciny. I to króluje ze wzgórza o wysokości 367 m. n.p.m.!

Historia zamku jest niezwykle ciekawa. Kiedyś miejsce chętnie odwiedzane przez królów polskich szybko zmieniło się w źródło darmowego budulca. Przez wieki obiekt zwyczajnie był rujnowany. A jego los odmienił się dopiero w 2013 roku, kiedy to po latach rekonstrukcji zamek otworzono dla turystów.

Całe województwo świętokrzyskie wygląda pięknie z wieży widokowej na Zamku w Chęcinach. Naprawdę warto tam wstąpić.

 

Wszystko o zamku w Chęcinach

Chęciny

Pacanów

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie to kolejna atrakcja dla dzieci… i dorosłych!

Pacanów zasłynął dzięki postaci Koziołka Matołka i to właśnie dzięki temu niezdarnemu koziołkowi ogłoszono Pacanów stolicą bajki polskiej i europejskiej. Pacanów to niewielkie miasteczko, w którym poza Centrum Bajki nie ma nic. Centrum Bajki jest jednak tak fantastycznym miejscem, że naprawdę warto tam jechać.

Jest to bardzo nowoczesne, interaktywne centrum, w którym odwiedzający przenoszeni są do świata bajki. Dzieci zachwycą się magią kolorów, interaktywnymi wystawami, zagadkami i magicznymi opowieściami. Dorośli zatem będą mogli przypomnieć sobie te wszystkie cudowne bajki z dzieciństwa.

Koziołek Matołek odgrywa ważną rolę w Centrum Bajki, ale Centrum nie jest w całości poświęcone jego postaci. Centrum skupia się na wszystkich bajkach polskich a nawet niektórych europejskich.

 

Zwiedzanie Centrum Bajki w Pacanowie

Pacanów

Krzyżtopór

Ujazdowski Zamek Krzyżopór niegdyś był największym obiektem pałacowym w całej Europie. Jego pomysłodawca, Krzysztof Ossoliński, chciał uczynić z Krzyżtoporu nowoczesną rezydencję pałacową, która zasłynie w całej Europie. I tak też mu się udało, ale nie na długo. W rok po ukończeniu budowy pomysłodawca zmarł, a losy Krzyżtoporu zaczęły się zmieniać.

Dziś Krzyżtopór to ruiny. Są to jednak bardzo magiczne ruiny, które kryją w sobie wiele ciekawych zakamarków i legend. Zdecydowanie jest to jedna z najciekawszych wizytówek świętokrzyskiego.

 

Krzyżtopór – zwiedzanie

Krzyżtopór

Osada neolityczna w Kopcu

Kilka minut od Krzyżtoporu znajduje się kolejna atrakcja świętokrzyskiego. Jest nią osada neolityczna w Kopcu.

Jak sama nazwa wskazuje osada przybliża odwiedzającym jak wyglądało życie w epoce neolitu. Przewodnik co godzinę oprowadza odwiedzających po osadzie i dokładnie przybliża życie ludzi w neolicie. Do każdej chatki można wejść, dotknąć przedmiotów i wcielić się chociaż na chwilę w skórę człowieka z neolitu.

Wizyta w Kopcu to bardzo ciekawa lekcja antropologii i historii.

Osada w Kopcu

Kopiec

Świętokrzyskie atrakcje

  • Kielce
  • Jaskinia Raj
  • Bodzentyn
  • Łysa Góra
  • Łysica
  • Sabat Krajno
  • Muzeum Wsi Kieleckiej
  • Zamek w Chęcinach
  • Pacanów
  • Krzyżtopór
  • Osada neolityczna w Kopcu

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *