Kielce to niespełna 200 tysięczne miasto będące stolicą województwa świętokrzyskiego. Liczne rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i Góry Świętokrzyskie sprawiają, że Kielce są chętnie odwiedzanym miejscem. Można tam spędzić ciekawy weekend lub wpaść na chwilę przy okazji wypadu w góry.

Kielce odwiedziłam właśnie przy okazji dłuższego wypadu w Góry Świętokrzyskie. Wolałam wybrać nocleg w otoczeniu przyrody zamiast miasta. Z Gór Świętokrzyskich (okolic szczytów Łysica i Łysa Góra) można dostać się do centrum miasta jedynie w 30 minut, więc połączenie wypoczynku na łonie natury ze zwiedzaniem miasta wydało mi się idealnym rozwiązaniem. Przyznam, że na samym początku miasto nie zrobiło na mnie zbyt dużego wrażenia. Stare blokowiska, uliczne stragany trochę przypominały mi typowe polskie miasto z lat 90-tych. Po długim spacerze moje podejście zmieniło się. Spodobała mi się tamtejsza przyroda a w szczególności Rezerwat Miejski Kadzielnia.

Jest to niewielkie miasto, więc nie można spodziewać się atrakcji i zabytków na miarę Krakowa. Jest jednak kilka ciekawych miejsc do zobaczenia, no i w przeciwieństwie do Krakowa panuje tam spokój i nie ma tłoków. Odwiedzając stolicę świętokrzyskiego w wakacyjny weekend zastałam względnie puste miasto (jak widać na poniższym zdjęciu).

Kielce

Kilka słów o Kielcach

Kielce to wyjątkowe miasto, gdyż położone jest w samych Górach Świętokrzyskich. Od najwyższego szczytu czyli Łysicy dzieli je co prawda ponad 30 km, ale już w mieście można zauważyć znaczne różnice poziomów (najwyższe wzniesienie to Góra Telegraf o wysokości 406 m. n.p.m.).

Na terenie miasta znajduje się pieć rezerwatów przyrody: Kadzielnia, Karczówka, Ślichowice, Wietrznia, Biesak-Białogon. Natomiast na granicy rozciąga się Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy. Kielce to jedyne takie miasto w Polsce, które może się poszczycić niezwykłą różnorodnością formacji skalnych. Znaleźć je można we wcześniej wymienionych rezerwatach. Na szczególną uwagę zasługuje Rezerwat Kadzielnia, w którym zwiedzić można Podziemną Trasę Turystyczną (rezerwat znajduje się w samym centrum Kielc!).

Przez Kielce przebiegają także szlaki turystyczne i szlaki miejskie, m.in.:

  • czerwony szlak turystyczny prowadzący do Chęcin
  • żółty szlak spacerowy wokół Kielc
  • niebieski szlak spacerowy Kielce, ul. Zamkowa – Stadion Leśny

Nie brakuje też licznych ścieżek rowerowych.

Jak widać Kielce przypadną do gustu także osobom lubiącym aktywny wypoczynek.

Kielce atrakcje: co warto zobaczyć

Odwiedzając miasto na weekend lub nawet na jedno popołudnie warto jest zatrzymać się w kilku miejscach w centrum. Ja zwiedzałam miasto w przeciągu dwóch niepełnych dni. Było to dosyć leniwe zwiedzanie 🙂 Myślę, że te miejsca spokojnie można zaliczyć nawet w ciągu jednego dnia.

Kadzielnia

Na terenie Kielc znajduje się Rezerwat przyrody nieożywionej Kadzielnia. Z samego centrum miasta można do niego dotrzeć jedynie w kilkanaście minut. Na terenie Kadzielni występują liczne skamieniałości koralowców i innych zwierząt morskich liczące ponad 350 mln lat!

Kadzielnia jest największym skupiskiem jaskiń na kielecczyźnie. Jest ich w sumie aż 25. Do dyspozycji turystów oddane są 3 jaskinie: Odkrywców, Prochownia i Szczelina. Wszystkie trzy tworzą tzw. Podziemną trasę turystyczną w Kielcach. Zwiedzanie trasy odbywa się jedynie pod opieką przewodnika. Bilety można zarezerwować telefonicznie/mailowo wcześniej lub zwyczajnie kupić bilety od przewodnika. Zwiedzanie trwa ok 30 minut. Każda osoba wchodząca do jaskini zaopatrzona jest w kask bezpieczeństwa.

Najwyższą częścią Kadzielni jest wzgórze o nazwie Skałka Geologów o wysokości 295 m. n.p.m.

Znajduje się tam także amfiteatr na 5000 miejsc, na którym regularnie odbywają się koncerty i wydarzenia kulturowe.

Kielce

Kielce

Kielce

Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów

Na północ od Kadzielni położony jest Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów. Jak sama nazwa wskazuje na terenie skweru znajduje się pomnik poświęcony harcerzom poległym za Ojczyznę.

Wzdłuż głównej alejki ciągnie się Aleja Sław prezentująca popiersia znanych osobistości: kompozytorów, pisarzy, muzyków, aktorów. W sumie zobaczymy tam 47 popiersi, m.in. Czesława Niemena, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Charliego Chaplina, Witolda Gombrowicza czy Stanisława Lema.

Dodatkowo na terenie skweru znajduje się kilka małych placy zabaw i ścieżka rowerowa.

Kielce

Park Staszica

Maszerując znów na północ od skweru dojdziemy do jednego z najstarszych parków w Polsce, czyli marku miejskiego im. Stanisława Staszica.

Park liczy prawie 8 ha powierzchni a w jego centrum znajduje się sztuczny staw z fontanną.

Na jego terenie zobaczyć możemy kilka pomników m. in. pomnik Stanisława Staszica czy pomnik Stefana Żeromskiego.

Kielce

Kielce

Rynek

Sercem Kielc jest Rynek, czyli „mini starówka”. Jego historia sięga już XII wieku i już od tych czasów było to centrum handlowe i miejsce spotkań.

Dziś na Rynku znajdziemy ogromny budynek Urzędu Miasta, a także kamieniczki pochodzące z XIX i XX wieku. Nie brakuje tam kawiarni i ogródków piwnych. W samym centrum organizowane są okoliczne wystawy i inne wydarzenia kulturowe.

Kielce

Kielce

Ulica Henryka Sienkiewicza

Drugim po Rynku reprezentacyjnym miejscem centrum Kielc jest ulica Henryka Sienkiewicza (od Rynku dzieli ją kilka minut spaceru).

Ulica Sienkiewicza ma 1270 metrów długości i ciągnie się od dworca kolejowego przy placu Niepodległości do placu Stanisława Moniuszki. Jest to deptak zamknięty dla ruchu samochodwego (wyjątkiem są pojazdy uprzywilejowane oraz mieszkańcy), na którym znajdują się sklepy i kawiarnie. Ulicę Sienkiewicza można porównać do ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

Kielce

Kielce

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Kielcach znajduje się w XVII-wiecznym pałacu należącym niegdyś do biskupów krakowskich (Pałac Biskupów Krakowskich). Już sama możliwość zobaczenia zabytkowego budynku skłania do wizyty. A dodatkowym motywatorem jest możliwość zobaczenia bogatych zbiorów muzeum z eksponatami z dziedziny malarstwa, rzeźbiarstwa czy sztuki ludowej.

Muzeum posiada w swojej ofercie kilka ekspozycji stałych a także ekspozycje czasowe. Kupując bilet należy zdecydować się na konkretną opcję. Można też oczywiście kupić bilet łączony.

Wśród ekspozycji stałych największą gratkę stanowi Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej.

Kielce

Kielce

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP

Zaraz obok Muzeum Narodowego znajdziemy Bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to barokowa świątynia z elementami w stylu romańskim.

Odwiedzając katedrę warto zwrócić uwagę na organy zbudowane w 1912 roku z VIII-wieczną szafą organową.

Kielce

Muzeum Zabawek i Zabawy

Oryginalnym miejscem na mapie Kielc jest Muzeum Zabawek i Zabawy znajdujące się przy placu Wolności.

Powstanie muzeum o takim profilu wiąże się z działalnością na terenie Kielc Krajowego Związku Spółdzielni Zabawkarskich. W ramach Związku utworzono muzeum, które początkowo miało głównie służyć jako źródło wiedzy i inspiracji dla producentów zabawek. Dziś jest to muzeum, które stanowi fajną atrakcję dla dzieciaków i rodziców.

Kielce

Kieleckie Centrum Kultury

Po przeciwnej stronie od Muzeum Zabawek zobaczymy ogromny gmach Kieleckiego Centrum Kultury.

W Kieleckim Centrum Kultury odbywają się liczne wydarzenia kulturowe, spektakle, koncerty i wystawy. Znajduje się tam Duża i Mała Scena a także liczne sale konferencyjne i pracownie artystyczne.

Przed przyjazdem do Kielc warto sprawdzić rozkład wydarzeń w Centrum i być może skusić się na aktualne wydarzenie.

Kielce

Kościół św. Wojciecha

Na obrzeżach centrum znajdziemy zabykowy kościół św. Wojciecha pochodzący z VIII wieku wpisany na listę zabytków nieruchomych. W środku znajdziemy trzy obrazy autorstawa Jana Styki.

Przed samym kościołen, na placu Świętego Wojciecha znajdziemy fragment muru, na którym Niemcy w 1943 roku rozstrzelali zakładników Armii Krajowej.

Kielce

Atrakcje w okolicach Kielc

A jeżeli masz więcej czasu i chęć na zwiedzenie nie tylko samych Kielc ale i okolic to polecam poniższe miejsca. Można do nich dotrzeć transportem publicznym.

Łysa Góra

Kielce położone są w Górach Świętokrzyskich, ale najwyższe szczyty gór znajdują się poza granicami miasta.

Łysa Góra jest drugim co do wielkości najwyższym szczytem. Na szczyt prowadzą trzy szlaki o różnych stopniach trudności. Wejście jest bardzo łatwe i dadzą sobię radę nawet osoby o zerowej kondycji. A osoby z większymi problemami mogą wjechać elektrycznym melekserem.

Na Łysą Górę Warto wejść bowiem czekać będą same atrakcje w tym Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, Muzeum Przyrodnicze ŚPN i słynne świętokrzyskie gołoborza.

Więcej o Łysej Górze

Łysa Góra

Łysica

Gołoborza zobaczymy także wspinając się na najwyższy świętokrzyski szczyt czyli Łysicę.

Tutaj wspinaczka będzie ciut trudniejsza, ale cały czas w granicach możliwości dla każdego. Wejście zajmuje ok 60 minut i do wyboru mamy dwa szlaki.

Informacje o Łysicy

Łysica

Jaskinia Raj

Jedynie 12 km od Kielc znajduje się najpiękniejsza jaskinia w Polsce – jaskinia Raj!

Jest to jaskinia krasowa z niezliczoną ilością najróżniejszych form naciekowych: stalaktytów, stalagnitów i pereł jaskinnych.

Zwiedzanie jaskini odbywa się z przewodnikiem i bilet należy wcześniej zarezerwować.

Wszystko o Jaskini Raj

Jaskinia Raj

Zamek w Chęcinach

Będąc w Kielcach warto jest wybrać się do położonych nieopodal Chęcin i tamtejszego zamku królewskiego.

Zamek położony jest na wzgórzu, z którego rozciąga się piękny widok na Chęciny i kielezczyznę. Naprawdę warto!

Więcej o Chęcinach

Chęciny

Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Jest to muzeum etnograficzne na wolnym powietrzu przedstawiające budynki mieszkalne i gospodarcze wsi kieleckiej z różnych okresów.

Wszystkie budynki zaprojektowane zostały z niezwykłą starannością. Jest to ogromny teren, na którym spędzić można nawet cały dzień.

Wszystko o Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *