Muzeum Wsi Kieleckiej nie jest kolejnym, nudnym skansenem zawierającym zaledwie kilka mało interesujących artefaktów. Jest to prężnie działający Park Etnograficzny, który na powierzchni ponad 65 hektarów skupia zabytki budownictwa wiejskiego Kielecczyzny w otoczeniu zbliżonym do pierwotnego. Wizyta w Parku to jak podróż w czasie do XIX-wiecznej wsi kieleckiej.

To muzeum było dla mnie największym zaskoczeniem w trakcie wypadu do Kielc i województwa świętokrzyskiego. Przed wizytą myślałam, że jest to kolejny, oklepany skansen, który zawiera pojedyncze pamiątki i artefakty ze wsi kieleckiej. Na miejscu nie mogłam uwierzyć własnym oczom. Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni nie jest bowiem żadnym małym skansenikiem, a ogromnym Parkiem Etnografinycznym zaprojektowanym w najmniejszym szczególe. Wszystkie domy i budynki przemysłowe są odwzorowaniem 1:1 budynków ze wsi kieleckiej z ostatnich kilku wieków. Wszystkie budynki są także urządzone w środku i odwzorowują otoczenie zbliżone do tego z autentycznych domów Kielecczyzny. Całość znajduje się na powierzchni aż 65 hektarów z czego 20 hektarów stanowi las! Można tam spokojnie spędzić cały dzień. Ba! Nawet można wynając nocleg i spędzić noc na terenie Parku.

Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej 

Muzeum Wsi Kieleckiej powstało w 1976 roku. Wspomniany Park Etnograficzny to największa placówka muzeum, ale poza nią można odwiedzić jeszcze inne oddziały:

  • Dworek Laszczyków w Kielcach
  • Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie
  • Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie
  • Wiatrak Kamienny w Szwarszowicach

Park Etnograficzny znajduje się w Tokarni kilka kilomtetrów od Kielc. Park zaprojektowano odwzorowując układy osadnicze wsi z różnych części Kielecczyzny. I tak znajdziemy tam budowle z Gór Świętokrzyskich, Niecki Nidziańskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

W Parku zobaczyć możemy budynki mieszkalne z XVIII i XIX wieku, a także budynki przemysłowe i sakralne. Każdy budynek jest w środku urządzony i zawiera tradycyjne meble, sprzęty i sprzęty warsztatowe.

Co ciekawe, rozbudowa Parku nadal trwa. Obecnie znajduje się w nim niespełna 70 budynków, a w planach jest ich ponad 100!

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni: jak dojechać

Największy oddział Muzeum Wsi Kieleckiej czyli park Etnograficzny znajduje się w Tokarni. Tokarnia położona jest 20 km na południowy-zachód od Kielc.

Do Parku najlepiej jest dojechać własnym samochodem. Znajduje się tam duży, bezpłatny parking.

Od maja do października na trasie Kielce – Tokarnia kursuje specjalny autobus linii T. Kursuje on jedynie w niedziele i zatrzymuje się na następujących przystankach: Kielce ul. Kaczmarka – Armii Krajowej – Żytnia – Grunwaldzka – Jagiellońska – Krakowska – Górników Staszicowskich – Krakowska – Nowiny – Zgórsko – Chęciny (ul. Szkolna i Radkowska) – Tokarnia.

Godziny otwarcia i bilety

Godziny otwarcia Parku zależą od pory roku.

  • Od listopada do marca Park działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 15.00.
  • W kwietniu i październiku Park otwary jest także codziennie w godzinach 9.00 – 17.00.
  • Od maja do września Park działa codziennie od 10.00 do 18.00.

Bilety kupić można w kasie na miejscu. Osoba dorosła zapłaci 16 zł, a dziecko 10 zł. Dodatkowo Park oferuje różne zniżki i pakiety.

Wszystkie szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów można znaleźć na stronie www.mwk.com.pl.

Muzeum Wsi Kieleckiej

Zwiedzanie Muzeum Wsi Kieleckiej

Park Etnograficzny podzielony jest na 6 sektorów: małomiasteczkowy, wyżynny, dworsko-folwarczny, budownictwa świętokrzyskiego, nadwiślański i terenów lessowych. Zwiedzanie jest zatem najlepiej podzielić właśnie na sektory. Przy wejściu do Parku znajduje się ogromna mapa, na której wyszczególnione są wszystkie sektory i budowle na nich się znajdujące. W kasie biletowej można także poprosić o mapkę obiektu.

Muzeum Wsi Kieleckiej

Sektor Małomiasteczkowy– w tym sektorze znajduje się 16 budowli w tym kilka domów mieszkalnych, sklepik małomiasteczkowy, zakład fotograficzny, dzwonnica, kościół szpitalny, plebania i młocarnia. Każda z budowli pochodzi z różnych wsi Kielecczyzny.

Sektor Wyżynny– tutaj zobaczymy ponad 10 budowli, w których przewarzają chałupy, zagrody i stodoły. Uwagę przykuwają dwa wysokie wiatraki. Jeden z nich ma nawet mały taras widokowy.

Sektor Świętokrzyski– sektor zawiera ponad 10 budowli także z domami mieszkalnymi i zagrodami. Najbardziej wyróżnia się budynek szkolny.

Sektor Lessowy– ten sektor jest jednym z mniejszych i poza budynkami mieszkalnymi zobaczyć możemy kamienną figurę św. Jana Nepomucena.

Sektor Dworczno-Folwarczny– ten sektor zawiera tylko kilka budowli ale o okazałej wielkości. Są to przede wszystkim spichlerze i stodoły.

Sektor Nadwiślański– tutaj zobaczymy młyny wodne oraz stodołę.

Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej

Poza zwiedzaniem budynków w Parku można też fajnie odpocząć. Jest tam dużo terenów zielonych, więc istnieje możliwość zorganizowania pikniku. Na miejscu jest także restauracja serwująca specjały kuchni polskiej. Dania można zamówić na wynos i zjeść na łonie natury 🙂

Nocleg w skansenie w Tokarni

Dodatkową atrakcją jest możliwość wykupienia noclegu na terenie Parku! W Ośmioraku z Rudy Pilczyckiej z 1914 znajduje się 7 pokoi do wynajęcia. Każdy pokój ma łazienkę i kominek. Cena za pokój 2-osobowy wynosi 170 zł a dostawka kosztuje 60 zł. Rezerwacji można dokonywać mailowo lub telefonicznie.

Co zobaczyć w okolicach Tokarni

A jeżeli Muzeum Wsi Kieleckiej to mało to w okolicy można zwiedzić dużo innych ciekawych obiektów. Oto kilka propozycji:

  • Zamek w Chęcinach – zamek królewski z XIII wieku.
  • Jaskinia Raj – najpiękniejsza jaksinia kresowa w Polsce ze zjawiskowymi stalaknitami i stalaktytami.
  • Kielce – stolica świętokrzyskiego ze słynną ulicą Sienkiewicza i Rezerwatem Przyrody Kadzielnia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *