Już od ponad 80 lat Kasprowy Wierch jest szczytem, który może zdobyć dosłownie każdy. W latach 30-tych wybudowano bowiem kolej linową łączącą Kuźnice z Kasprowym Wierchem. W ciągu 15 minut zatem możesz znaleźć się na wysokości 1987 m. n.p.m. i podziwiać piękny widok na Tatry i całe Podhale.

Kasprowy Wierch można oczywiście zdobyć tradycyjnym sposobem, czyli na pieszo. Spacer szlakiem z Kuźnic na górę potrwa mniej więcej 3 godziny, a zejście 2.5 godziny. Pokonanie szlaku nie jest bardzo trudne i dadzą sobie radę nawet początkujący. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie możesz dojść na pieszo, nie masz czasu lub zwyczajnie Ci się nie chce to skorzystaj z drugiej opcji, czyli kolejki. Bez wątpienia wjazd kolejką na Kasprowy Wierch jest największą atrakcją w czasie pobytu w Zakopanem. W okresie letnim turyści oblegają kolejkę tworząc niesamowity tłum na szczycie. Zimą znów szczyt opanowują narciarze, bowiem znajdują się tam dwie bardzo popularne kolejki krzesełkowe. O spokój na Kasprowym trudno, ale i tak warto wjechać na górę, żeby zobaczyć ten cudny widok. Pamiętaj koniecznie, aby przed wjazdem sprawdzić pogodę. Niebo musi być bowiem bezchmurne. W przeciwnym razie widoki nie będą już tak zjawiskowe.

Kasprowy Wierch

O Kasprowym Wierchu

Położony w grani głównej Tatr na granicy polsko-słowackiej, Kasprowy Wierch mierzy 1987 m. n.p.m. Nazwa szczytu wywodzi się od położonej niżej dawnej hali pasterskiej Hali Kasprowej. Hala znów wzięła nazwę od imienia górala Kaspra.

Kasprowy jest miejscem zbiegu dla 4 grani:

 • zachodnia ze szczytem Pośredni Goryczkowy Wierch
 • północna biegnąca przez Myślenickie Turnie
 • południowo-wschodnia z sąsiadującym Beskidem
 • północno-wschodnia biegnąca przez Uhrocie Kasprowe, Kopę Magury i Królowy Grzbiet.

Z Kasprowego rozpościerają się jedne z piękniejszych widoków na Tatry zachodnie i całe Podhale.

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch

Dojazd do Kuźnic

Kolejka na Kasprowy oraz początek szlaku pieszego znajdują się w Kuźnicach. Kuźnice są częścią Tatrzańskiego Parku Narodowego, więc pod samą kolejkę nie dojedziemy własnym samochodem. Oto dostępne opcje:

 • Własny samochód. Ostatni parking samochodowy znajduje się 1.3 km przed Kuźnicami za Sanktuarium św. Antoniego. Cena za dobę wynosi 15 zł. Z parkingu musimy iść ok 20 minut na pieszo do stacji kolejki.
 • Busik. Z Zakopanego odjeżdżają busiki do samych Kuźnic (tak busy mogą wjeżdżać).
 • Na Pieszo. Przykładowo z Krupówek będziemy szli mniej więcej godzinę do samej stacji.

Kasprowy Wierch

Kolejka na Kasprowy Wierch

Na stacji w Kuźnicach znajduje się kasa biletowa, restauracja, hotel i kilka sklepików. W sezonie jest tam naprawdę bardzo dużo ludzi, więc polecam wybrać się jak najwcześniej rano i koniecznie zarezerwować bilet online. O tym dokładnie piszę poniżej.

Hotel

Kolejka z Kuźnic nie jedzie bezpośrednio na Kasprowy a zatrzymuje się na stacji w Myślenickich Turniach. Tam też będziemy musieli się przesiąść do innego wagonika. Nie stracimy czasu, bowiem wagonik podstawiany jest od razu.

Kasprowy Wierch

Godziny Otwarcia

Godziny otwarcia uzależnione sią od pory roku. Przez cały rok kolejka działa od godziny 8.00 rano i zamyka w godzinach popołudniowych. W okresie letnim jest to godzina 18.30 a w zimowym 16.00. Ostatni wjazd zazwyczaj zdarza się 1.5 – 2 godziny przez godziną zamknięcia. Godziny mogą ulec zmianie ze względu na złe warunki atmosferyczne. Może się też zdarzyć, że kolejka zostanie całkowicie zamknięta.

Przez wyruszeniem do Kuźnic warto jest zatem sprawdzić aktualne godziny otwarcia na stronie PKL. Poza godzinami otwarcia sprawdzisz też tam warunki atmosferyczne oraz widok z kamery online.

Bilety online i w kasie

Bilety na kolejkę można kupić w kasie na miejscu lub online. Zarówno bilety online, jak i te kupione w kasie mają swoje wady i zalety. Kupując bilety online na stronie PKL rezerwujemy wjazd na konkretną godzinę. Oznacza to, że omijamy kolejkę do kasy stacjonarnej i od razu wsiadamy do wagonika. Łatwo i przyjemnie. Jest jeden haczyk, otóż bilety kupione online są droższe od tych w kasie.

Płacąc za bilety w kasie zapłacimy mniej, ale musimy się liczyć z ogromna kolejką. W sezonie możemy czekać nawet kilka godzin! Do tego kasa w Kuźnicach sprzedaje tylko bilety na rejsy bieżące, czyli kupujemy bilet i od razu wsiadamy do wagonika.

Wybór należy do Ciebie. Ja jednak polecam zakup online mimo, iż zapłacimy trochę więcej.

Ceny biletów

Cena kolejki uzależniona jest od 3 czynników:

 • pory roku
 • sposobu kupna (online/w kasie)
 • rodzaju biletu (normalny/ulgowy)

Sezon wysoki trwa od czerwca do końca września i wtedy bilety są droższe niż w sezonie niskim. Oto jak przedstawiają się ceny w sezonie wysokim:

 • Kasa w Kuźnicach: góra-dół – 89 zł normalny i 75 zł ulgowy; w jedną stronę – 75 zł normalny i 65 zł ulgowy
 • Online: góra-dół – 119 zł normalny i 99 zł ulgowy; w jedną stronę – 99 zł normalny i 79 zł ulgowy

Tutaj jeszcze warto zauważyć, że cena biletów online może być niższa jeżeli zdecydujemy się na kursy wcześnie rano (mogą być nawet 20 zł tańsze).

A oto ceny w sezonie niskim:

 • Kasa w Kuźnicach: góra-dół – 79 zł normalny i 69 zł ulgowy; w jedną stronę – 65 zł normalny i 65 zł ulgowy
 • Online: góra-dół – 99 zł normalny i 89 zł ulgowy; w jedną stronę – 79 zł normalny i 69 zł ulgowy

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch

Jak spędzić czas

Kupując bilet góra-dół będziemy mogli spędzić na górze 1 godzinę i 40 minut. Na bilecie powrotnym będzie widniała godzina powrotu. Możesz też kupić bilet w jedną stronę i zejść na pieszo. Wtedy będziesz mógł spędzić na górze nieograniczoną ilość czasu.

Na wysokości 1987 m. n.p.m. znajduje się Obserwatorium Meteorologiczne pod które warto podejść. Rozpościerają się stamtąd piękne widoki na całe Tatry Zachodnie. Można też wybrać się na spacer po grani i zaliczyć kilka innych szczytów. Spacer nie jest wymagający a z pewnością jest znacznie bardziej ciekawy niż pozostanie tylko w okolicy kolejki. Jeżeli natomiast nie chcesz spacerować to możesz skorzystać z najwyżej położonej restauracji w Polsce na wysokości 1959 m. n.p.m. Restauracja znajduje się w tym samym budynku co stacja kolejki oraz sklep z pamiątkami.

Hotel

W okresie zimowym na Kasprowym można skorzystać z dwóch wyciągów krzesełkowych: „Hala Goryczkowa” z Doliny Goryczkowej oraz „Hala Gąsienicowa” z Doliny Gąsienicowej.

Na Kasprowym zaczyna się też wiele ciekawych i pięknych tras. Oto niektóre z nich:

 • zielony szlak to Kuźnic przez Myślenickie Turnie
 • czerwony szlak na Czerwone Wierchy
 • żółty szlak do schroniska Murowaniec

 

Zakopane na długi weekend

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *