Źródeł termalnych na Islandii nie brakuje. Bez problemu znajdziesz ustronne naturalne źródełko, w którym będziesz mógł się ogrzać w chłodny dzień. Jeżeli jednak wolisz doświadczyć bardziej komfortowych warunków niż kąpiel na dziko w źródle, to wybierz się do Blue Lagoon. Błękitna Laguna na Islandii to spa położone w obszarze geotermalnym, w którym masz okazję do kąpieli w ogromnym basenie z temperaturą wody 37 C. Oczywiście w iście luksusowych warunkach.

Błękitna Laguna to jedna z większych atrakcji na Islandii. Jej dużym atutem jest bliska odległość od lotniska w Keflaviku. Można tam dojechać w łatwy i szybki sposób i zaznać rozkoszy słynnych islandzkich źródeł termalnych. Ja do Błękitnej Laguny wybrałam się już pod koniec pobytu na Islandii co było doskonałą decyzją, bo po kilku dniach podróżowania po wyspie w masakrycznych warunkach pogodowych wreszcie mogłam się wygrzać! Dużym minusem Blue Lagoon jest cena, bowiem bilety wstępu są naprawdę bardzo drogie, ale w końcu ile razy masz okazję kąpać się w Blue Lagoon na Islandii 😉

Błękitna Laguna

Czym jest Błękitna Laguna

Blue Lagoon lub z islandzkiego Bláa Lónið to ogromne uzdrowisko typu spa, które położone jest w obszarze geotermalnym. W odróżnieniu od naturalnych źródeł, Błękitna Laguna jest w całości wytworem człowieka. Islandia jak wiadomo charakteryzuje się podwyższoną aktywnością wulkaniczną. Efektem tego są duże zasoby energii geotermalnej, z której mogą korzystać mieszkańcy. Taka energia wykorzystywana jest do ogrzewania i produkcji energii elektrycznej. Jedna z największych elektrownii geotermalnych na Islandii – Svartsengi – położona jest w południowo-zachodniej części kraju na półwyspie Reykjanes. Baseny termalne w Blue Lagoon napędzane są wodą właśnie z owej elektrowni.

Woda w Błękitnej Lagunie bogata jest w minerały i pomaga w chorobach skóry. Ma ona mleczny, lekko mętny kolor. Kolor jest wynikiem dużej zawartości krzemionki, która tworzy lekkie i delikatne błoto na dnie. Krzemionka jest świetna jako maseczka na skórę. W wodach Błękitnej Laguny znajdziesz też sole i algi.

Temperatura w basenie wynosi 37-39 C.

Jak dojechać do Blue Lagoon?

Blue Lagoon znajduje się jedynie 20 minut samochodem od lotniska w Keflaviku i 50 minut od Reykjaviku. Parking przy basenach jest ogromny i z łatwością znajdziesz tam miejsce do zaparkowania. Jeżeli nie planujesz wynajęcia samochodu to możesz skorzystać z transportu publicznego. Uzdrowisko zapewnia regularny transport z Keflaviku i Reykjaviku. Bilet na konkretną godzinę możesz zarezerwować na stronie uzdrowiska destinationbluelagoon.is.

Cena

Uzdrowisko oferuje 3 różne pakiety wstępu: podstawowy, rozszerzony i pakiet VIP. Każdy z tych pakietów możesz zakupić na stronie Laguny. Przy wejściu będziesz musiał okazać bilet zakupu i pracownicy skierują Cię do wejścia. Oto jak przedstawiają się pakiety wstępu:

  • Podstawowy – zawiera wstęp na basen, maseczkę, napój w restauracji oraz ręcznik. Cena ISK 6,990 (215 zł).
  • Rozszerzony – wszystko z poprzedniego pakietu plus szlafrok, klapki, dodatkowa maseczka, rezerwacja w restauracji LAVA oraz lampka szampana. Cena ISK 9,990 (300 zł).
  • VIP – wszystko z pakietu rozszerzonego plus prywatna szatnia oraz nielimitowany wstęp do spa. Cena 79,000 (2,500 zł).

Jak wygląda wizyta 

Po wejściu jeden z pracowników wręczy Ci bransoletkę w kolorze Twojego pakietu oraz ręcznik. Jeżeli wykupiłeś pakiet rozszerzony to dostaniesz także szlafrok i klapki. Wszystkie swoje rzeczy osobiste i ubrania zostawić możesz w szatni w szafce zamykanej na kod. W szatniach są też kabiny, w których możesz się przebrać. Oczywiście musisz zabrać ze sobą strój kąpielowy.

Jeżeli będziesz chciał dokonać zakupów (jest tam restauracja) to nie musisz zabierać ze sobą pieniędzy. Zakup zostanie nabity na bransoletkę, którą otrzymałeś na wejściu a rachunek uregulujesz przy wyjściu.

Zanim wejdziesz do basenu będziesz musiał wziąć szybki prysznic. W samym basenie możesz spędzić tyle czasu ile tylko chcesz. Nie ma żadnych ograniczeń. Ponieważ temperatura wody w lagunie wynosi 37-39 C to zalecane jest aby co kilkanaście minut wychodzić na zewnątrz. Możesz udać się do sauny, salki relaksacyjnej lub restauracji. Każdemu przysługuje jeden darmowy napój, z którym możesz nawet wejść do laguny.

Każdemu przysługuje także chociaż jedna maseczka na twarz. Taką maseczkę nakładasz sobie będąc w wodzie. Jest tam stanowisko, w którym pracownicy dokładnie tłumaczą, jak taką maseczkę należy nałożyć.

W lagunie można robić zdjęcia i kręcić filmiki. Nie zapomnij zatem zabrać ze sobą wodoodpornego pokrowca na telefon. Taki pokrowiec możesz też kupić na miejscu w restauracji, ale oczywiście cena będzie wygórowana.

Pobyt w Błękitnej Lagunie potraktuj jako pełen relaks i wypoczynek. Zarezerwuj sobie na tę atrakcję co najmniej pół dnia!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *